Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 30-09-09, 14:23   #31
neew
Skoda Driver

Stage 2
 
neew's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 52
Member of:
[SKODA]
Default Re: Ford Capri `78

foarte frumoasa masina, e bine ca mai sunt astfel de masini dupa care sa cascam ochii. asteptam poze si fara incidente
neew is offline   Reply With Quote
Old 04-10-09, 01:44   #32
robert_zed2112

Stage 5
 
robert_zed2112's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 3,660
Member of:
[Old School Cars]
[Opel]
Default Re: Ford Capri `78

ff frumosa masina... bv
robert_zed2112 is offline   Reply With Quote
Old 05-10-09, 18:47   #33
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Salut tuturor !


Neew, multumesc pentru aprecieri, si promit ca vin cu poze noi cu distantierele si jantele mari si cauciucuri late. Pare o alta masina ( asa cum spunea un cunoscut : ` frate, acum mananca masini`), dar la motorasul ei nu nu prea, dar nu-mi trebuie mai mult.

Robert, multumesc frumos, venind din partea ta, inseamna mult ( ti-am citit theard-ul in care iti prezinti manta si am vazut ca iti plac lucrurile bine facute)
Felicitari si tie pentru masina !!!

Sper ca intr-o zi sa ajung mai devreme acasa si sa imi scot masina si sa ii fac un set nou de poze.

O seara placuta!
__________________
masinuta mea de suflet...
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 18:26   #34
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Buna seara,

Acum am ajuns acasa si asa cum am tot promis, am facut 2 poze in care se poate vedea linia masinii cu jantele mari si distantiere.
sper sa nu observe nimeni cat este de murdara
In weekend o sa ii fac poze pe lumina.
Jantele sunt originale ford, dar au capacele din centru de mitsubishi (cred ca asa se scrie), se vor schimba sau se vor acoperi cu autocolant ford.

O seara placuta!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF0984.JPG
Views:	95
Size:	706.1 KB
ID:	1118779   Click image for larger version

Name:	DSCF0983.JPG
Views:	156
Size:	708.1 KB
ID:	1118780  
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 19:03   #35
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Capri `78

Personal, nu-mi place modelul jantelor in coroborare cu masina (no offense), nici nu sunt mari (cum spui), iar anvelopele accentueaza efectul de nuca in perete.
Existenta pragului de Solenza sau ce o fi, chiar nu o inteleg, iar placuta cu Capri de sub numar este de prost gust si revoltator (parerea mea).
Singurele doua aspecte pozitive sunt ca vrei sa faci ceva si ai investit niste bani (partial in ce trebuia).
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 08-10-09, 22:46   #36
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Ford Capri `78

da, intr-adevar, placuta e cam exagerata, si poate sa se lege vreun garcea de ea, dc nu cauti o sigla originala ? ce e original da totdeauna bine. mult succes, e promitator proiectul tau.
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 19:53   #37
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

o seara buna,

Da, intradevar, faptul ca nu iti plac jentile tine de gust...da pana la nuca in perete tine de rautate
Faptul ca nu sunt mari, eu le consider mari (asa spun eu) ca cele originale sunt de 13 si eu am pus de 15, dar daca vrei tu am pus roti mici
Praguri de solente ... unde?
Sunt de acord cu tine la faza cu placuta capri, nici mie nu imi place foarte mult, dar ramane asa pana termin urmatorul proiect, modificarea intregului spate cu modificare de stopuri, ceva cu leduri.

Apropo asta e masina ta ?
Cred ca sunt multe elemente de care ne putrm lega, asa ca hai sa nu mai fim rautaciosi, daca nu iti place ceva , o spui si poate imi dai si ceva exemple, poze cum sa arate mai bine, dar chestia cu nuca in perete nu isi avea locul.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.jpg
Views:	139
Size:	1.03 MB
ID:	1120219  
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 21:44   #38
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Fii linistit,Capri tau arata foarte bine, nu te lua dupa carcotasii care cred ca o masina este faina numai daca este stok, asa cum a iesit din fabrica.In cazul unor masini old care sunt foarte rare este de inteles sa se pastreze modelul nealterat. Ford CAPRI insa a fost si este inca un model de masina care se preteaza la tuning, unii prefera ceva creat de firme de profil, altii prefera tuningul custom mai mult sau mai putin reusit. Tu ai reusit sa faci un Capri frumos si mult mai aspectos decat alte Capri-uri. Silencer Power e nemultumit de masina ta pt ca el prefera modelul de fabrica la aspect dar cu multe gadgeturi la interior si motor. Apropo, daca n-ai V6 pe Capri se cheama ca n-ai Capri- cam asta e impresia lui...
Repet: masina ta arata foarte bine, poti fi mandru de ea. Cat despre roti sunt ok, este adevarat ca sunt si modele de jante mai frumoase decat ai tu, dar sunt mai greu de procurat sau prea scumpe ca sa ne permitem toti ce se vede pe net la alte capre de afara. Si eu am cautat aproape 4 ani pana sa gasesc jante care sa poata fi puse fara flanse pt Capri meu, asa ca inteleg situatia...
Mult succes in continuare !
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 22:46   #39
mariuslazarina

Stage 4
 
mariuslazarina's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 221
Member of:
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

Merci Costi!

apropo de modificari, eleronul dupa capra ta de la ce masina e adaptat?
Vreau ceva asemanator, putin mai aproape de masina si mai inclinat in fata, dar vreau sa stiu de la ce masina provine.
Sau este universal?
Multumesc.
mariuslazarina is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 22:56   #40
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

care-i faza cu oglinda aia sau ce este de pe aripa din poza de mai sus?!?!? caci mie mi se pare horror
catarsis is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 23:08   #41
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Ford Capri `78

Hai sa va zic si eu ceva....eu il cunosc personal pe Silencer (l-am trimis pe unde nu trebuia sa isi repare masina (si ma oftic pentru ca am facut asta...rezultatele fiind groaznice)....asta sa imi fie invatatura de minte sa nu mai recomand pe NIMENI...chiar nu mai poti avea incredere in nimeni)...
Vreau sa va spun ca Silencer este un tip de calitate (cu o mentalitate ...care din pacate se gaseste din ce in ce mai rar), un om meticulos si chiar tipicar.
Probabil ca exprimarea lui (mai ales ca aici nu e acelasi lucru ca atunci cand vorbesti fata in fata) va face sa va simtiti jigniti, sa va ganditi ca e genul de om care spune ca are intotdeauna dreptate, sau ca masina lui e etalon pentru ceilalti (omul asta inca nu si-a terminat masina).
Fratilor, omul asta a invatat multe chestii despre Capri, omul atsa vrea sa isi reconditioneze masina "ca la carte" (mai intai s-a documentat, a inceput sa cumpere piesele...si urmeaza sa puna in practica ceea ce are in minte).
Nu mai considerati comentariile lui ca fiind malitioase, jignitoare sau eu mai stiu cum. Silencer nu face decat niste observatii...nu mai considerati ca trebuie sa va pastrati masina dupa criteriile lui (aici e chestie de gust)..... in multe cazuri are dreptate....Capri nu este o masina la care poti pune orice janta (ma refer la design), orice cauciuc (talonul mic nu prea are ce cauta la o clasica cu veleitati de muscle car), orice eleron etc (in loc de "tuningu" asta ...mai bine cumparati piese noi pt masina).
Topicurile despre Capri sunt unele din cele mai "curate" topicuri de pe acest forum (in alte topicuri se gasesc pustani manelisti care sa injure, sa zica ca el e mai tare....ca "masina lui baga 1000 la ora" etc.
Incercati sa patstrati tonul specific unor iubitori de masini vechi (ca asa vad ca se da lumea pe aici).
Silencer a mai fost judecat pentru faptul ca recomanda piese noi si de calitate.....domnilor... am tot vazut ca sunt persoane cu masini vechi care se vaita ca sunt "vanati" de politie (starea masinii, toba, cauciucuri, noxe s.a.m.d)...daca vrem sa fim respectati de politie (cu toate ca aici intram in alte discutii si nu are rost) ar cam trebui sa mai investim ceva si in masinile astea...si sa nu mai riscam viata celorlalti si a noastra pentru ca noi vrem masina veche dar vrem sa cumparam elemente de frana sau directie de la dezmembrari....
Sper sa nu aruncati cu pietre in mine si sa intelegeti exact ceea ce am vrut sa transmit.
Bafta
__________________
Ford Power

Last edited by bil1706; 09-10-09 at 23:11.
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 23:13   #42
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Capri `78

Quote:
Originally Posted by mariuslazarina View Post
o seara buna,

Da, intradevar, faptul ca nu iti plac jentile tine de gust...da pana la nuca in perete tine de rautate
Faptul ca nu sunt mari, eu le consider mari (asa spun eu) ca cele originale sunt de 13 si eu am pus de 15, dar daca vrei tu am pus roti mici
Praguri de solente ... unde?
Sunt de acord cu tine la faza cu placuta capri, nici mie nu imi place foarte mult, dar ramane asa pana termin urmatorul proiect, modificarea intregului spate cu modificare de stopuri, ceva cu leduri.

Apropo asta e masina ta ?
Cred ca sunt multe elemente de care ne putrm lega, asa ca hai sa nu mai fim rautaciosi, daca nu iti place ceva , o spui si poate imi dai si ceva exemple, poze cum sa arate mai bine, dar chestia cu nuca in perete nu isi avea locul.
Salut,

Nu o lua in nume de rau, pentru ca nu asta a fost scopul. Important este sa fi realist si dupa ce citesti postul meu, daca tot iti plac jantele atat de mult si toate celelalte, lasa-le asa, dar daca realizezi ca trebuie/poti sa schimbi ceva, fa-o.

ps: Daca ai fi citit textul din postul cu poza masinii mele ai fi inteles ca masina arata asa dupa ce am adus-o de la Suceava, adica dupa ce am cumparat-o. O sa ai ocazia sa-ti spui parerea vizavi de masina dupa ce o termin, care este sinonim cu "dupa ce ma apuc de ea".
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 23:18   #43
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default Re: Ford Capri `78

Quote:
Originally Posted by bil1706 View Post
Hai sa va zic si eu ceva....eu il cunosc personal pe Silencer (l-am trimis pe unde nu trebuia sa isi repare masina (si ma oftic pentru ca am facut asta...rezultatele fiind groaznice)....asta sa imi fie invatatura de minte sa nu mai recomand pe NIMENI...chiar nu mai poti avea incredere in nimeni)...
Vreau sa va spun ca Silencer este un tip de calitate (cu o mentalitate ...care din pacate se gaseste din ce in ce mai rar), un om meticulos si chiar tipicar.
Probabil ca exprimarea lui (mai ales ca aici nu e acelasi lucru ca atunci cand vorbesti fata in fata) va face sa va simtiti jigniti, sa va ganditi ca e genul de om care spune ca are intotdeauna dreptate, sau ca masina lui e etalon pentru ceilalti (omul asta inca nu si-a terminat masina).
Fratilor, omul asta a invatat multe chestii despre Capri, omul atsa vrea sa isi reconditioneze masina "ca la carte" (mai intai s-a documentat, a inceput sa cumpere piesele...si urmeaza sa puna in practica ceea ce are in minte).
Nu mai considerati comentariile lui ca fiind malitioase, jignitoare sau eu mai stiu cum. Silencer nu face decat niste observatii...nu mai considerati ca trebuie sa va pastrati masina dupa criteriile lui (aici e chestie de gust)..... in multe cazuri are dreptate....Capri nu este o masina la care poti pune orice janta (ma refer la design), orice cauciuc (talonul mic nu prea are ce cauta la o clasica cu veleitati de muscle car), orice eleron etc (in loc de "tuningu" asta ...mai bine cumparati piese noi pt masina).
Topicurile despre Capri sunt unele din cele mai "curate" topicuri de pe acest forum (in alte topicuri se gasesc pustani manelisti care sa injure, sa zica ca el e mai tare....ca "masina lui baga 1000 la ora" etc.
Incercati sa patstrati tonul specific unor iubitori de masini vechi (ca asa vad ca se da lumea pe aici).
Silencer a mai fost judecat pentru faptul ca recomanda piese noi si de calitate.....domnilor... am tot vazut ca sunt persoane cu masini vechi care se vaita ca sunt "vanati" de politie (starea masinii, toba, cauciucuri, noxe s.a.m.d)...daca vrem sa fim respectati de politie (cu toate ca aici intram in alte discutii si nu are rost) ar cam trebui sa mai investim ceva si in masinile astea...si sa nu mai riscam viata celorlalti si a noastra pentru ca noi vrem masina veche dar vrem sa cumparam elemente de frana sau directie de la dezmembrari....
Sper sa nu aruncati cu pietre in mine si sa intelegeti exact ceea ce am vrut sa transmit.
Bafta
Recunosc ca nu-mi aleg intotdeauna cele mai potrivite cuvinte si ca nu am cele mai bune pareri, dar... recunosc ca... ai dreptate. )
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 23:30   #44
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Ford Capri `78

Sa stii ca nu e vorba de "alegerea cuvintelor potrivite"...eu mai repede as spune ca esti o persoana care isi spune cu sinceritate parerea (de multe ori...sinceritatea poate fi confundata cu duritatea....pentru ca uneori doare.....).
Mariuslazarina...baga frate si tu "neshte" poze mai luminoase (hai ca maine e frumos afara).
Din pacate pentru tine....jantele pe care le-ai pus pe masina (te obliga la cauciucuri cu talon mic pentru a nu avea eroare mare la vitezometru). Niste jante ca ale propietarului Capriului alb (de pe forum) sunt mult mai potrivite.
Bafta
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 09-10-09, 23:48   #45
catarsis
Ford Driver

Stage 5
 
catarsis's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 764
Member of:
[FORD]
Default Re: Ford Capri `78

oameni buni dar eu tot n-am inteles care e rolul oglinzilor de pe aripi;poate ma mai luminez si eu;
catarsis is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -