Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Masina mea Ford

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 30-08-09, 19:27   #211
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Silencer nu ti se pare ca prea te iei de om degeaba ? Eu nu vad la tine nicio prezentare cu masina ta,sa ne arati ce ai facut,sa zicem si noi daca e bine sau nu. Tot timpul peste tot se gaseste cineva sa comenteze ca sa se afle in treaba. S-a vazut destul de clar ca omul a investit bani in masina dar a renuntat pentru ca si-a dat seama ca nu e masina potrivita pentru ce vrea el sa faca. Asteptam poze cu supra NCR
O sa ai ocazia sa vezi pe fordcapri.ro, pana una alta imi dau si eu cu parerea, daca nu esti de acord cu ea n-ai decat sa spui asta, nu trebuie sa raportezi realizarile sau nerealizarile mele neprezentate la parerile mele, e o chestiune de logica intai de toate, care la tine vad ca lipseste cu desavarsire.
Din obisnuita nu imi dau cu parerea sa ma aflu in treaba, asta tocmai ai facut tu acum (realizezi?). Cat despre banii investiti aiurea eu chiar am dat sfaturi (bune sau rele, ramane la aprecierea fiecaruia) spre deosebire de tine care doar faci o simpla constatare.
Silencer Power is offline  
Old 30-08-09, 19:34   #212
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

cred ca "greseala" asta o facem toti la inceput cu achizitia unei masini mai vechi si bagat bani cu gramada in curu lor ...pana una alta hai cu pozele alea domne
KAY_ is offline  
Old 30-08-09, 22:13   #213
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

ai facut treaba si de data asta.parerea mea este ca te bagi in niste proiecte pe care nu le vad finalizate.toyota asta am vazut ca are nr de germania.are acte valabile sau vrei sa o inscrii?sa nu-mi spui ca o bagi pe bulgaria . trebuia sa te gandesti bine la ce vrei sa faci inainte sa te apuci sa o tunezi pe lizuca .pacat de banii aruncati in vant.eu inca mai cred ca se poate face ceva cu lizuca,nu trebuia sa abandonezi asa repede datorita motoarelor...
daman is offline  
Old 31-08-09, 00:36   #214
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Ok, in cazul asta nu inteleg motivul pentru care ti-ai luat de la bun inceput Granada (sedan) si totusi, daca ma gandesc mai bine, cred ca stiu: din acelasi motiv pentru care ai vrut sa faci racheta dintr-un Taunus rupt si dupa ce a aparut prima problema l-ai dus la fier vechi din acelasi motiv pentru care ai vrut sa pui un 2.8 pe Granada si in cele din urma a ajuns la fier vechi (app, ti-l cumparam eu daca spuneai ca il duci la fier vechi), din acelasi motiv pentru care ti-ai luat Granada ca sa faci cerculete cu ea si acum vrei sa o inalti ca sa fie o masina de zi cu zi... din acelasi motiv pentru care ti-ai luat Supra, in ideea ca are 240 cp stoc, adica nu mai mult de 200 cp reali, ca sa arzi gume si, probabil, tot ce va arde, si de data asta, va fi masina la caldura soarelui intr-un cimitir de masini.

Te-ai interesat cat costa un amortizor de Supra sau diferentialul inainte sa cumperi masina sau o sa mai cumperi doua-trei din Germania pt piese de schimb?

Mi-ar placea sa imi demonstrezi ca ma insel si tot proiectul sa capete o nota mult mai serioasa decat celelalte.

Bafta!
pei sa zicem ca nu meriti atata osteneala, incat sa iti demonstrez daca merita un proiect sau nu...Si cu supra m-am interesat cat sunt piesele, si chiar e mai economic sa aduci una de piese, dar deocamdata nu are nevoie decat sa ii pun la loc turboul si putine reglaje si gata (peste 1sapt e gata). In plus cu aia 200cp tot se da mai bine decat granada la drift, si nu cerculete. Si pentru informatia ta generala eu nu practic cercurile, ci practic driftingul* Poate nu ai mers pana acuma cu vreo masina cu difrential blocant pe spate si servo, sa vezi cat de usor e sa o controlezi si s-o redresezi...in fine, si cu Taunusul rupt, daca citeai vedeai ca masina cand am luat-o era rupta, si am schimbat motorul si cutia si am mai muncit la ea. Si din pacate s-a spart un *** de elice si a rupt radiatorul si furtunele...un ghinion. Iar la prima problema aparuta, am vazut ca masina era crapata pe mijloc(distanta de 2-3cm) si mai avea si niste rugina pe unde nu trebuie. Si am fost sfatuit de cunoscatori sa renunt la proiect sau imi sap singur groapa....


Quote:
Originally Posted by VladM View Post
Silencer nu ti se pare ca prea te iei de om degeaba ? Eu nu vad la tine nicio prezentare cu masina ta,sa ne arati ce ai facut,sa zicem si noi daca e bine sau nu. Tot timpul peste tot se gaseste cineva sa comenteze ca sa se afle in treaba. S-a vazut destul de clar ca omul a investit bani in masina dar a renuntat pentru ca si-a dat seama ca nu e masina potrivita pentru ce vrea el sa faca. Asteptam poze cu supra NCR
Nu te mai zbate, nu ai cu cine sa vorbesti...o sa vina pozele si cu Supra, dar si cu noua lizu mult mai imbunatatita (atat estetic, mecanic si perfomanta)

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
O sa ai ocazia sa vezi pe fordcapri.ro, pana una alta imi dau si eu cu parerea, daca nu esti de acord cu ea n-ai decat sa spui asta, nu trebuie sa raportezi realizarile sau nerealizarile mele neprezentate la parerile mele, e o chestiune de logica intai de toate, care la tine vad ca lipseste cu desavarsire.
Din obisnuita nu imi dau cu parerea sa ma aflu in treaba, asta tocmai ai facut tu acum (realizezi?). Cat despre banii investiti aiurea eu chiar am dat sfaturi (bune sau rele, ramane la aprecierea fiecaruia) spre deosebire de tine care doar faci o simpla constatare.
succes cu proiectul tau! Eu unu NU SUNT GENUL care sa, sar repede cand cineva se lasa de ceva...si il atac sa demonstrez ca eu sunt mai breaz. Sa te vad, si sigur o sa fie altul ca tine sa te bata la cap, atunci cand cedezi.

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
cred ca "greseala" asta o facem toti la inceput cu achizitia unei masini mai vechi si bagat bani cu gramada in curu lor ...pana una alta hai cu pozele alea domne
asta cam asa e, am sarit calul cu lizu...am vrut sa fie ceva imposibil si chiar imi pare rau pentru ca am forjat-o aiurea. Sincer am fost foarte mirat cat de bine arata ea acum, fara acele cosmetizari inutile. Poate reusesc pana la urma sa fac ceva si sa ii pun un motor capabil. O sa pun si pozele, stai sa imi cumpar un cablu de data si le urc. Sigur o sa va placa eu unu nu vreau s-o mai dau de aia am zis, ca am s-o fac normala...

Quote:
Originally Posted by daman View Post
ai facut treaba si de data asta.parerea mea este ca te bagi in niste proiecte pe care nu le vad finalizate.toyota asta am vazut ca are nr de germania.are acte valabile sau vrei sa o inscrii?sa nu-mi spui ca o bagi pe bulgaria . trebuia sa te gandesti bine la ce vrei sa faci inainte sa te apuci sa o tunezi pe lizuca .pacat de banii aruncati in vant.eu inca mai cred ca se poate face ceva cu lizuca,nu trebuia sa abandonezi asa repede datorita motoarelor...
mereu asea va fi...toti facem la fel pana la urma, cand dam de ceva mai bun renuntam. daca te uitai mai atent vedeai ca e inmatriculata si chiar are itp si asigurare si poti merge cu ea.

In fine, sa trag linie:

LIZUCA: ramane, va fi vopsita (e aproape gata, indreptata si acoperita pe ici pe colo cu fuller), refacuta mecanic, cu un 2.9 cosworth, evacuare inox! Nu abandonez proiectul, dar il abordez in alt mod, mai practic si mai normal...plec pe principiul performante mecanice si tehnice, si atat! fara tuning exterior, interior sau mai stiu eu ce prostii inutile.


Azi am sa postez pozele cu noua lizu, mai atragatoare clasica decat tunata

Rog pe cei care sunt rautaciosi, invidiosi si nu au alta treaba, sa isi vada de orgada lor si sa numai umple topicul meu de prostii! Aviz Silnecer, care vad ca nu te mai opresti...si iti zic de acuma, ca incetez sa iti mai raspund pana nu incepi sa iti schimbu modul de exprimare.
__________________
DMX Custom's since 2005!

Last edited by NWZeu; 31-08-09 at 18:03.
NightClubRacer is offline  
Old 31-08-09, 09:37   #215
gcodin

Stage 2
 
gcodin's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 71
Wink re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Mult succes si astept cu nerabdare ca in momentul in care mai trec pe la Sile sa o vad mergand
Mult succes cu ambele masini!
gcodin is offline  
Old 31-08-09, 10:02   #216
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Imi pare rau ca te-ai inflamat atat de tare... trebuie sa accepti deopotriva si aprecierile si criticile, asta inseamna dialog constructiv.
Inchipuie-ti ca toti ti-am spune: "bravo, bravo, bravo"! - ce ar rezulta de aici?


In fine, eu iti urez bafta cu noul tau proiect!

Last edited by NWZeu; 31-08-09 at 17:56.
Silencer Power is offline  
Old 31-08-09, 13:45   #217
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Quote:
Originally Posted by gcodin View Post
Mult succes si astept cu nerabdare ca in momentul in care mai trec pe la Sile sa o vad mergand
Mult succes cu ambele masini!
mersi! sa fie

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Imi pare rau ca te-ai inflamat atat de tare... trebuie sa accepti deopotriva si aprecierile si criticile, asta inseamna dialog constructiv.
Inchipuieti ca toti ti-am spune, "bravo, bravo, bravo"! - ce ar rezulta de aici?


In fine, eu iti urez bafta cu noul tau proiect!

e vorba de cum te-ai exprimat, mereu am acceptat atat aprecierile cat si criticile...Succes si tie cu proiectul!
NightClubRacer is offline  
Old 31-08-09, 14:02   #218
daman

Stage 5
 
daman's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,372
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

nu am fost atent la numar.e bine daca e inscrisa si ma bucur ca nu ai lasat balta fordul.sper sa ii pui si fusta aia sub bara fata,o sa arate misto.
daman is offline  
Old 01-09-09, 00:26   #219
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Quote:
Originally Posted by daman View Post
nu am fost atent la numar.e bine daca e inscrisa si ma bucur ca nu ai lasat balta fordul.sper sa ii pui si fusta aia sub bara fata,o sa arate misto.
o sa incerc
NightClubRacer is offline  
Old 01-09-09, 22:00   #220
gcodin

Stage 2
 
gcodin's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 71
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer View Post
o sa incerc
Salve,
Masina poate fi vazuta la garaj la Sile?
gcodin is offline  
Old 01-09-09, 22:13   #221
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

nu masina este la mine in parcare, dar daca vrei s-o vezi iesim la o vorba :d 0722 696 685

Vand piese tuning granada:
-eleron 100ron+montaj moca
-grila+bad boy look 80ron
-stopuri black look 80ron ambele
-volan sport+butuc 100ron

sau toate la 300ron, revin cu poze...
NightClubRacer is offline  
Old 03-09-09, 00:20   #222
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

The new lizu in pregatire de vopsire, astept vopseaua, va fi xxx veti vedea voi dupa
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image016.jpg
Views:	103
Size:	358.8 KB
ID:	1068829   Click image for larger version

Name:	Image015.jpg
Views:	90
Size:	337.9 KB
ID:	1068830   Click image for larger version

Name:	Image019.jpg
Views:	97
Size:	341.8 KB
ID:	1068831  

Click image for larger version

Name:	Image017.jpg
Views:	58
Size:	306.5 KB
ID:	1068832   Click image for larger version

Name:	Image020.jpg
Views:	98
Size:	322.6 KB
ID:	1068833   Click image for larger version

Name:	Image021.jpg
Views:	57
Size:	307.6 KB
ID:	1068834  

Click image for larger version

Name:	Image018.jpg
Views:	84
Size:	329.6 KB
ID:	1068835   Click image for larger version

Name:	Image008 (2).jpg
Views:	171
Size:	216.6 KB
ID:	1068836  
NightClubRacer is offline  
Old 03-09-09, 00:22   #223
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Abandonezi ideea cu Supra ?
SV25MBN is offline  
Old 03-09-09, 00:27   #224
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

da, e prea scumpa pentru mine si nu imi permit acuma...am alte probleme mai mari, si sincer o prefer pe lizu parca e mai senzatie cand merg cu ea, aia e prea sport si mai trebuie investit in ea ca sa fie brici. Poate o sa urmeze alta, sau poate nu, deocamdata lizu ramane proiectu meu si o s-o duc pana la capat. Sa vad ce engine gasesc pentru ea, as vrea un coss...acuma sa vedem, bani sa fie
NightClubRacer is offline  
Old 03-09-09, 08:34   #225
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Ford Granada 2.0 V6 - 78'

Cred ca bucuria pe care am exprimat-o, atunci cand te-am vazut ieri pe Aviatorilor taind linia continua si intorcand putin accelerat, a fost cea care a contat in decizia luata de tine.:d

Bravo!

ps: 0722353486 are de vanzare un cosworth - 1000 de euro, cel putine mie asa mi-a spus, dar cred ca poti sa-l iei si cu 800
Silencer Power is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -