Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 01-03-09, 10:45   #76
Foltrans

Stage 2
 
Foltrans's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 31
Default Re: scIROCco Lifestyle

pai
eu imi exprim acuma parerea mea,nu o lua in nume de rau
jantele de 18 cred ca sunt cam mari un pic pt strazile din romania
si ca sa nu ramai tot cu jentile stoc puteai opta pentru pachetul sport,care schimba si scaunele in totalitate,unde aveai si geamuri fumuri,pedale din aluminiu,jante de 17 donington,si cotiera din piele
casetofonul imi place,mi ciuda ca nu poti sai montezi dvd separat,iar RNSu mi se pare prea scump
in rest
toate cele bune:P
Foltrans is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 17:28   #77
rhadoo_FST

Stage 3
 
rhadoo_FST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 106
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: scIROCco Lifestyle

Quote:
Originally Posted by Foltrans View Post
pai
eu imi exprim acuma parerea mea,nu o lua in nume de rau
jantele de 18 cred ca sunt cam mari un pic pt strazile din romania
si ca sa nu ramai tot cu jentile stoc puteai opta pentru pachetul sport,care schimba si scaunele in totalitate,unde aveai si geamuri fumuri,pedale din aluminiu,jante de 17 donington,si cotiera din piele
casetofonul imi place,mi ciuda ca nu poti sai montezi dvd separat,iar RNSu mi se pare prea scump
in rest
toate cele bune:P
pai....jantele din pachetul sport nu imi placeau...o sa fac toate geamurile fumurii...si o sa ii pun pedalier de aluminiu....iar scaunele sunt la fel...doar difera partea de pe margini care este din piele...si asta este din stofa....sincer nu se merita sa dau 800 pe acest pachet si sa nu beneficii foarte mari...
masina pe care am avut-o inainte avea jante pe 17'' cu talon la cauciuc 40 si arcuri sport(aftermarket) si credema ca se simteau mult mai rau strazile...
pe scirocco am jante pe 18'' acelasi talon de 40, arcuri sport din fabrica dar suspensie indepedenta pe spate si se simte diferenta.
am dvd care se monteaza in parbriz, am fost sapt trecuta pana la poiana brasov dar 80% din timp l-am tinut bagat in cotiera, poate in viitor o sa imi trebuiasca mai mult...dar la cate drumuri fac in afara craiovei nu se merita sa dau 1700 euro pe rns510....
daca vroiam comfort imi luam golf 6...dar NU regret nici un moment ca am ales scirocco (configuratia este mai mult decat ok).
rhadoo_FST is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 17:33   #78
turb0

Stage 5
 
turb0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 1,617
Member of:
[Echipa de sprijin]
Default Re: scIROCco Lifestyle

Vezi ca ai spitele de la jante indoite, rasucite spre interior glumesc
ON: Masina este un succes pentru compania Volkswagen , o masina dupa care se vor intoarce multe capete pe strada. S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea in fiecare moment.
turb0 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 18:23   #79
sss44
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 114
Member of:
[VW]
Default Re: scIROCco Lifestyle

nici eu nu am optat pt pachetul sport. ofera prea putine. doar pt pedalier aluminiu si marginea scaunelor imbracata in piele mi se parea o prostie...... pt k am luat jantele de 18 si geamuri fumurii spate separat.
sss44 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 21:56   #80
Foltrans

Stage 2
 
Foltrans's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 31
Default Re: scIROCco Lifestyle

cum spuneam aceasta este parerea mea si bineinteles gusturile nu se discuta
si la scaune nu numai marginile scaunelor sunt imbrakate in piele
a doua parte spre interior ii piele intoarsa,da impresie de sportiv,si partea pe care stai in totalitate asezat pe ea ii textil da uitate la poza ca si ala ii diferit
numa bine
a,si cotiera ii tot in piele,am avut si eu pe eos tot asa scaune si nu era chiar asa fain cu cotiera din material textil
Foltrans is offline   Reply With Quote
Old 01-03-09, 22:09   #81
claudiu lucian
Ford Driver

Stage 5
 
claudiu lucian's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,523
Member of:
[FORD]
[VW]
[Street Zone]
Default Re: scIROCco Lifestyle

Quote:
Originally Posted by rhadoo_FST View Post
am dvd care se monteaza in parbriz, am fost sapt trecuta pana la poiana brasov dar 80% din timp l-am tinut bagat in cotiera, poate in viitor o sa imi trebuiasca mai mult...
DVD in parbriz?? poate te referi la gps nu am auzit de dvd in parbriz!!
Arata foarte bine masina ca si design, sa vedem acum cat e de fiabila!
Designul prea agresiv pt un motor de 1,4, in locul lor nu puneam motor pe frumusetea asta decat de la 180cp in sus!
sa o stapanesti sanatos!

P.S. mai zi cu "gentile"=))
claudiu lucian is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 13:10   #82
sss44
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 114
Member of:
[VW]
Smile Re: scIROCco Lifestyle

[QUOTE=Foltrans;2110780]cum spuneam aceasta este parerea mea si bineinteles gusturile nu se discuta
si la scaune nu numai marginile scaunelor sunt imbrakate in piele
a doua parte spre interior ii piele intoarsa,da impresie de sportiv,si partea pe care stai in totalitate asezat pe ea ii textil da uitate la poza ca si ala ii diferit
numa bine
a,si cotiera ii tot in piele,am avut si eu pe eos tot asa scaune si nu era chiar asa fain cu cotiera din material textil

pt atata lucru 800 de euro sau cat e.... ? dar asa e gusturile nu se discuta.....
sss44 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 13:24   #83
sss44
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 114
Member of:
[VW]
Smile Re: scIROCco Lifestyle

Quote:
Originally Posted by claudiu lucian View Post
DVD in parbriz?? poate te referi la gps nu am auzit de dvd in parbriz!!
Arata foarte bine masina ca si design, sa vedem acum cat e de fiabila!
Designul prea agresiv pt un motor de 1,4, in locul lor nu puneam motor pe frumusetea asta decat de la 180cp in sus!
sa o stapanesti sanatos!

P.S. mai zi cu "gentile"=))
daca iti place masina de ce sa nu ai posibilitatea sa alegi un motor mai mic, poate nu ai nevoie de atata putere... si in plus sa ai consum mult mai mai mic ?
sss44 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 15:29   #84
rhadoo_FST

Stage 3
 
rhadoo_FST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 106
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: scIROCco Lifestyle

scuze...am vrut sa spun GPS, dar faceam un DVD in momentul ala la calculator si probabil din aceasta cauza am scris DVD
Si eu as fi vrut sa aiba 200cp, navigatie, scaune partial din piele, trapa, dinaudio excite de 300W, xenon, etc etc...dar baniiiiiiiiiiiii, de unde? daca atat s-a putut momentan....asta e....
am mers CRAIOVA-PITESTI (autostrada) -BUCURESTI-PLOIESTI-BRASOV si retur SIBIU-VILCEA-CRAIOVA, NU MI-A STAT NIMIC SI NIMENI IN CALE cu cei 122CP, plus un consum mediu de 8,4 la mers 160, si pe unde s-a putut 180 (totusi este in rodaj)...deci raport calitate/performannte/consum/pret este foarte bun.
"fumuri la semafoare se pot da si cu 122, nu numai cu 200cp", deci ganditi-va bine la ce va trebuie la o masina si ce vreti sa faceti cu ea(daca are tata si mama bani) atunci luati-va de 200, eu muncesc ca sa platesc aceasta masina si sa o intretin.
in viitor o sa-i fac si un flash ...pana la 152cp...
rhadoo_FST is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 15:43   #85
Foltrans

Stage 2
 
Foltrans's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 31
Default Re: scIROCco Lifestyle

ii in rodaj si tu mergi cu 180
)))))))
la cate rotatii pe minut era la 180 km/h?
Foltrans is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 15:46   #86
rhadoo_FST

Stage 3
 
rhadoo_FST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 106
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: scIROCco Lifestyle

pai la 140 era pana in 3000, iar la 180 cu a 6` era pe la 3500 -3700
rhadoo_FST is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 15:59   #87
Foltrans

Stage 2
 
Foltrans's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 31
Default Re: scIROCco Lifestyle

cati km ai facut pana acuma?
si maxim nu ar trebui sai dai 3000 cat ii in rodaj?
Foltrans is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 16:08   #88
rhadoo_FST

Stage 3
 
rhadoo_FST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 106
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: scIROCco Lifestyle

Quote:
Originally Posted by Foltrans View Post
cati km ai facut pana acuma?
si maxim nu ar trebui sai dai 3000 cat ii in rodaj?
am 1000km
acum citez din manual:
"pana la 1000km:
-nu va deplasati cu o miteza mai mare de 3/4 din viteza maxima(deci in cazul meu 3/4 din viteza maxima inseamna 150km/h, si am mers cu 140km/h constant...am dat 180 pe reprzie spre finalul rodajului
-nu accelerati la maxim...si nu am accelerat
-evitatii turatiile ridicate ...din 7000rot/min am mers decat pana la 4000rpt/min..la fel in reprize
-nu folositi remorca"
am incheiat citatul
deci nu zice niciunde sa nu ii dau mai mult de 3000rot/min

motoarele VW merg 24h de la -X grade celsius pana la + X grade celsisus pe banc in fabrica inainte sa se monteze pe masina.
Acest rodaj se face pentru intreaga masina....nu special pentru motor...de ex: pt anvelope...pt placutele de frana...etc
acum am terminat rodajul deci pot sa imi fac de cap
rhadoo_FST is offline   Reply With Quote
Old 02-03-09, 22:13   #89
sss44
VW Driver

Stage 3
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 114
Member of:
[VW]
Smile Re: scIROCco Lifestyle

Cum nu exista optiunea pentru xenon cand am cumparat eu masina...N-am mai putut sa astept sa apara faruri de tuning cu lupa.... si am pus xenon pe farurile din fabrica... pe faza scurta si proiectoare.... nu sunt deranjante in trafic, chiar am ramas uimit....
sss44 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-09, 11:32   #90
rhadoo_FST

Stage 3
 
rhadoo_FST's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 106
Member of:
[FORD]
[VW]
Default Re: scIROCco Lifestyle

Quote:
Originally Posted by sss44 View Post
Cum nu exista optiunea pentru xenon cand am cumparat eu masina...N-am mai putut sa astept sa apara faruri de tuning cu lupa.... si am pus xenon pe farurile din fabrica... pe faza scurta si proiectoare.... nu sunt deranjante in trafic, chiar am ramas uimit....
si eu o sa ii pun xenon aftermarket...poti sa pui niste poze sa vedem cum se vede?
rhadoo_FST is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -