Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 10-03-15, 10:30   #1
andreiii29

Stock
 
Join Date: Mar 2015
Posts: 1
Default Problema cu ambreajul

Buna ziua
Am un vw sharan 1.9 tdi, 116 cp ,in 6 trepte, din 2001.Am schimbat ambreajul cu tot cu volanta si rulment luna trecuta ,pentru ca cel original patina putin.Dar am o problema,desi toate piesele le-am luat noi si de la acceasi firma cu cele originale, cand schimb in treapta a 4,5,6 incepe sa patineze parca ar fi cel care l-am schimbat.Am mai observat si o scurgere mica pe sub masina in zona ambreajului.De unde sa fie scurgerea,ca pe joja e mereu acelasi nivel?Care credeti ca ar fi cauza patinarii in treapta superioara? Va rog mult sa ma ajutati,ca am schimbat doi mecanici pana acum!
andreiii29 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-15, 21:21   #2
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: Problema cu ambreajul

Quote:
Originally Posted by andreiii29 View Post
Buna ziua
Am un vw sharan 1.9 tdi, 116 cp ,in 6 trepte, din 2001.Am schimbat ambreajul cu tot cu volanta si rulment luna trecuta ,pentru ca cel original patina putin.Dar am o problema,desi toate piesele le-am luat noi si de la acceasi firma cu cele originale, cand schimb in treapta a 4,5,6 incepe sa patineze parca ar fi cel care l-am schimbat.Am mai observat si o scurgere mica pe sub masina in zona ambreajului.De unde sa fie scurgerea,ca pe joja e mereu acelasi nivel?Care credeti ca ar fi cauza patinarii in treapta superioara? Va rog mult sa ma ajutati,ca am schimbat doi mecanici pana acum!
Depinde ce scurgere este:
daca este ulei, inseamna ca ai nevoie sa schimbi un simering (fie cel de la arborele cotit ,fie cel de la cutie.
daca este rulmentul de presiune verifica nivelul de lichid de frana.

Presupun ca poti face diferenta dintre ulei si lichid de frana.In mod normal cand faci un ambreiaj verifici si simeringurile ca sa te scutesti de niste cheltuieli ulterioare.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -