Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 17-12-14, 18:52   #1
sinescu

Stage 1
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 13
Angry implicare intrun accident golf 3

salut am si eu o intrebare am fost implicat intrun accident minor cand am schimbat banda de mers si din spate a venit una tare am vazuto tarziu si am tras de volan putin dar masina ei sa sters putin cu a mea trageam mai mult dar nu am putut ca aveam masina si in stanga eream intre benzi pe sensu de mers rezultand indoirea minora a aripei fata pe partea dreapta la masina mea si indoirea unei usi tot minore din spate pe partea stanga la individa respectiva mam dat jos mam luat de ea de ce avea viteza aia si nu a putut sa puna frana in spatele meu si ma depasit prin dreapta. a luat telefonu si la sunat pe barbatuso care lucra pe o masina de gabarit depasit a politiei sau a cui apartine asa in fine. Am comentat da femeia avea relati. Am discutat si am ajuns sa rezolvam amiabil fara sa mai chemam politia pt alte cacaturi pe care le mai baga ei si alte amenzi. A venit ala si mia bagat mie vina ca din cauza mea sa intamplat. Neam certat si intrun final M-am dus cu aia la service sa evalueze pagubele (tabla usi putin indoita la jumate in partea de jos ) Ma dus unde a vrut ia la un service la care ii cunostea pe aia a evaluato ala si mia zis ca ma costa 2 mil 100 numai sa indrepte tabla plus vopsitu si restu ajungand la suma de 5milioane jumate pentru o bucata de o palma si jumate indoita minor. Am vrut sa vina la un alt service da nici de a draku nu a vrut a zis ca ia acolo vrea sa o faca ca aia se pricep auzi :-J Iam lasat copi dupa asigurare si dupa documentele necesare si a zis sa ma gandesc pana maine daca platesc suma de 550 sau o face prin asigurare. (pt ca nu are rost sai platesc 550 lei pentru nimik . Pai eu daca ii pun un magnet pe tabla si trag o indrept si aia ia 2mil 100 sa o indrepte pai e hotie pe fata frate akolo IAM zis sa mergem in alt loc si aia nu vrea la un alt service
Acum intrebarea mea cu cat sar mari asigurarea la un asemenea incident si DE CE GRAD E
In prezent dau la asigurare 2mil300 pentru o jumatate de an

Last edited by sinescu; 17-12-14 at 18:55.
sinescu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 19:34   #2
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: implicare intrun accident golf 3

Ai gresit locul unde trebuia sa postezi. Ti se va mari cam cu 30% asigurarea. Acum depinde si ce preturi vor fi cand iti vei face tu asigurarea. N-are rost sa-i dai niciun 5 milioane, ii dai asigurarea, te duci cu ea la constatare, completezi amiabila si restul actelor si la revedere.
__________________
Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1979 / Dacia 1300 1981 / Golf III GTI / Golf III VR6
cannavaro is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 19:44   #3
sinescu

Stage 1
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 13
Unhappy Re: implicare intrun accident golf 3

mam uitat pe asigurare si am B/M B4 asta inseamna ca o sa ajung la B0 sunt la prima dauna si daca aveam 18% reducere la asigurare , acum nu o sa o mai am, si daca dadeam
230 + 18% = 271.4 lei o sa dau acum pe 6 luni. fata de 230 cat era initial
DAR pentru cat timp nu o sa mai dispun de reducerea de 18% cat aveam in prezent? un an sau e permanenta

Last edited by sinescu; 17-12-14 at 20:05.
sinescu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-14, 23:49   #4
sinescu

Stage 1
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 13
Default Re: implicare intrun accident golf 3

mam uitat pe asigurare si am B/M B4 asta inseamna ca o sa ajung la B0 sunt la prima dauna si daca aveam 18% reducere la asigurare , acum nu o sa o mai am, si daca dadeam
230 + 18% = 271.4 lei o sa dau acum pe 6 luni. fata de 230 cat era initial
DAR pentru cat timp nu o sa mai dispun de reducerea de 18% cat aveam in prezent?
eu o fac pe jum de an si o o sa urce de la B0 la B1
atunci cand expira si o fac iara pe 6 luni creste cu o cifra B2 si cu 2 daca o fac pe un An B2- B3 bine asta fara sa am alte incidente, am dreptate sau gresesc undeva ?
sinescu is offline   Reply With Quote
Old 20-12-14, 19:44   #5
broanca

Stage 3
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 154
Default Re: implicare intrun accident golf 3

Quote:
Originally Posted by sinescu View Post
salut am si eu o intrebare am fost implicat intrun accident minor cand am schimbat banda de mers si din spate a venit una tare am vazuto tarziu si am tras de volan putin dar masina ei sa sters putin cu a mea trageam mai mult dar nu am putut ca aveam masina si in stanga eream intre benzi pe sensu de mers rezultand indoirea minora a aripei fata pe partea dreapta la masina mea si indoirea unei usi tot minore din spate pe partea stanga la individa respectiva mam dat jos mam luat de ea de ce avea viteza aia si nu a putut sa puna frana in spatele meu si ma depasit prin dreapta. a luat telefonu si la sunat pe barbatuso care lucra pe o masina de gabarit depasit a politiei sau a cui apartine asa in fine. Am comentat da femeia avea relati. Am discutat si am ajuns sa rezolvam amiabil fara sa mai chemam politia pt alte cacaturi pe care le mai baga ei si alte amenzi. A venit ala si mia bagat mie vina ca din cauza mea sa intamplat. Neam certat si intrun final M-am dus cu aia la service sa evalueze pagubele (tabla usi putin indoita la jumate in partea de jos ) Ma dus unde a vrut ia la un service la care ii cunostea pe aia a evaluato ala si mia zis ca ma costa 2 mil 100 numai sa indrepte tabla plus vopsitu si restu ajungand la suma de 5milioane jumate pentru o bucata de o palma si jumate indoita minor. Am vrut sa vina la un alt service da nici de a draku nu a vrut a zis ca ia acolo vrea sa o faca ca aia se pricep auzi :-J Iam lasat copi dupa asigurare si dupa documentele necesare si a zis sa ma gandesc pana maine daca platesc suma de 550 sau o face prin asigurare. (pt ca nu are rost sai platesc 550 lei pentru nimik . Pai eu daca ii pun un magnet pe tabla si trag o indrept si aia ia 2mil 100 sa o indrepte pai e hotie pe fata frate akolo IAM zis sa mergem in alt loc si aia nu vrea la un alt service
Acum intrebarea mea cu cat sar mari asigurarea la un asemenea incident si DE CE GRAD E
In prezent dau la asigurare 2mil300 pentru o jumatate de an

Mi se pare incredibil cat de execrabil ati ajuns sa va exprimati...
broanca is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 12:08   #6
sinescu

Stage 1
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 13
Default Re: implicare intrun accident golf 3

Quote:
Originally Posted by cannavaro View Post
Ai gresit locul unde trebuia sa postezi. Ti se va mari cam cu 30% asigurarea. Acum depinde si ce preturi vor fi cand iti vei face tu asigurarea. N-are rost sa-i dai niciun 5 milioane, ii dai asigurarea, te duci cu ea la constatare, completezi amiabila si restul actelor si la revedere.

am nevoie de un raspuns urgent. Cand sa petrecut incidentu am fost de acord despre dinamica accidentului si i-am lasat subsemnatei copie du pe talon permis si asigurare (nu am semnat nimik nici un forum de constatare amiabila ) si maine ma chemat respectiva la constatare au trecut deja 4 zile. Mai am obligatia sa ma prezint acolo daca nu am semnat nimik sau ii pot baga o gaura si sa nu-mi mai poata folosi asigurarea ?
lamuritima cu chestia asta

Last edited by sinescu; 21-12-14 at 12:16.
sinescu is offline   Reply With Quote
Old 21-12-14, 21:49   #7
cannavaro

Stage 5
 
cannavaro's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,238
Member of:
[DACIA]
Default Re: implicare intrun accident golf 3

Si de ce nu vrei sa faci amiabila cu ea?
Daca nu va hotarati cine e vinovat mergeti la politie si stabileste agentul vinovatia.
Din ce vad aici tu te consideri vinovat si nu vrei sa-i dai asigurarea ca sa nu te penalizeze cu pretul la anu'?
Daca nu vrei sa-i dai asigurarea politia nu te poate obliga sa i-o dai, doar instanta. Dar daca se duce la politie vei primi amenda care oricum e mai mare decat toata penalizarea pe care o vei plati de-a lungul timpului ptr. dauna asta.
cannavaro is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -