Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 17-08-12, 23:30   #76
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Quote:
Originally Posted by goshy View Post
eu le-am desfacut pe cele de pe bora mea si unele de polo 6n2 gti cu feon industrial, dar la cat de "moale" e masticul de la ele, cred ca si cu feon de par se pot desface
Perfect,chiar am feon industrial,acu inca o intrebare,dupa ce termin,sticla o pot lipi cu mastic din acela negru,cel care se foloseste la lipirea lunetelor?sau sa folosesc ceva mai slab,gen silicon....?
__________________
My Polo6n2-> https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...olo-2-usi.html

“Music is enough for a lifetime, but a lifetime is not enough for music”
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 17:55   #77
1300Racing

Stage 5
 
1300Racing's Avatar
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 342
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

foloseste silicon de parbriz(cu care se lipesc parbrizele)
1300Racing is offline   Reply With Quote
Old 18-08-12, 23:50   #78
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Quote:
Originally Posted by 1300Racing View Post
foloseste silicon de parbriz(cu care se lipesc parbrizele)
Mersi de sfat,luni ma apuc de ele,sper sa reusesc...
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 11:55   #79
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Ca sa dai jos sticlele poti sa le bagi linistit la cuptor, timp de 1-1,5 minute la 200 grade. Asta daca nu sunt valeo, alea nu se pot desface doar daca le spargi. In rest o iei usor cu feonul si o surubelnita.
Le-am desfacut eu pe ale mele acum cateva zile, mi-era frica sa nu se topeasca in cuptor sau altceva, dar merge fara probleme.
Dupa ce le termin de vopsit, o sa le lipesc doar la suprafata cu silicon normal, in caz ca o sa le mai desfac, asa ca gandeste-te daca le mai scoti, siliconul de parbriz banuiesc ca e mult mai tare.
__________________
My PoLow
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 20:14   #80
D0ryN

Stage 5
 
D0ryN's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,679
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Confirm faptul ca masticul pentru parbrize e o solutie definitiva
D0ryN is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 20:26   #81
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Quote:
Originally Posted by ADi 9n View Post
Ca sa dai jos sticlele poti sa le bagi linistit la cuptor, timp de 1-1,5 minute la 200 grade. Asta daca nu sunt valeo, alea nu se pot desface doar daca le spargi. In rest o iei usor cu feonul si o surubelnita.
Le-am desfacut eu pe ale mele acum cateva zile, mi-era frica sa nu se topeasca in cuptor sau altceva, dar merge fara probleme.
Dupa ce le termin de vopsit, o sa le lipesc doar la suprafata cu silicon normal, in caz ca o sa le mai desfac, asa ca gandeste-te daca le mai scoti, siliconul de parbriz banuiesc ca e mult mai tare.
Azi m-am uitat la ele,si intradevar sunt de valeo,sa inteleg ca in cazul asta mai bine o las balta?
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 19-08-12, 23:02   #82
ADi 9n

Stage 4
 
ADi 9n's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 266
Member of:
[VW]
[Street 4 Cars]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Hmm, poti sa incerci, dar din cate m-am interesat si eu inainte sa ma apuc, la cele valeo masticul e atat de puternic incat nu ai cum sa dezlipesti. Am vazut la baietii cu golf 4, cei care au valeo pana la urma sparg sticla si cumpara alta dupa.
Dar merita incercat, poate cine stie pentru 6n2 e altfel. Daca tot le-ai dat jos incalzeste-le vezi daca se inmoaie masticul.
ADi 9n is offline   Reply With Quote
Old 19-11-12, 18:59   #83
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Nu sa mai scris de mult pe aici,si ca sa stergem praful putin revin cu cateva informatii:

1-Ideea de a vopsii interiorul farurilor a esuat,foarte greu daca nu imposibil de desfacut sticla

In rest,muzica a fost vanduta pentru upgrade,am cumparat un set de jante pe 15",la care trebuie sa muncesc "putin" inainte de a le pune pe masina,dar nu e stres,toata iarna am ce face!

Modificari majore nu s-au mai facut la masina,oricum,pana in primavara am de gand sa termin cu jantele sa le urc pe masina,sa achizitionez si reglabila,am m-ai avut eu o incercare de ai cumpara arcuri sport,le-am cumparat dar din pacate mi-am luat teapa,erau de golf4.

In legatura cu jantele,eu am in cap buza polish si miez vopsit,dar ma gandeam in caz ca nu imi iese buza polisata,ar arata urat toata janta vopsita aceeasi culoare?!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SL385641.JPG
Views:	40
Size:	2.47 MB
ID:	2615665   Click image for larger version

Name:	SL385642.JPG
Views:	27
Size:	2.48 MB
ID:	2615666   Click image for larger version

Name:	SL385643.JPG
Views:	33
Size:	2.45 MB
ID:	2615667  

Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 09:31   #84
ldnyitudor
VW Driver

Stage 4
 
ldnyitudor's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 184
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Quote:
Originally Posted by Marius-MSC View Post
Nu sa mai scris de mult pe aici,si ca sa stergem praful putin revin cu cateva informatii:

1-Ideea de a vopsii interiorul farurilor a esuat,foarte greu daca nu imposibil de desfacut sticla

In rest,muzica a fost vanduta pentru upgrade,am cumparat un set de jante pe 15",la care trebuie sa muncesc "putin" inainte de a le pune pe masina,dar nu e stres,toata iarna am ce face!

Modificari majore nu s-au mai facut la masina,oricum,pana in primavara am de gand sa termin cu jantele sa le urc pe masina,sa achizitionez si reglabila,am m-ai avut eu o incercare de ai cumpara arcuri sport,le-am cumparat dar din pacate mi-am luat teapa,erau de golf4.

In legatura cu jantele,eu am in cap buza polish si miez vopsit,dar ma gandeam in caz ca nu imi iese buza polisata,ar arata urat toata janta vopsita aceeasi culoare?!
hehe jante ca ale mele foarte faine o sa dea bine :d eu recomand sa incerci polish buza si miez vopsit chiar daca e mai greu.... la a mele cam 2 saptamani am lucrat dar a meritat
__________________
VW Polo 1.4 MPI
ldnyitudor is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 11:40   #85
NTZ03

Stage 5
 
NTZ03's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 1,115
Member of:
[VW]
[BMW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Frumoase jante!Sa le invarti sanatos.Le dai cu decapant 2-3 straturi si te vei scutii de foarte mult slefuit la ele.
NTZ03 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 12:39   #86
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Quote:
Originally Posted by Marius-MSC View Post
Nu sa mai scris de mult pe aici,si ca sa stergem praful putin revin cu cateva informatii:

1-Ideea de a vopsii interiorul farurilor a esuat,foarte greu daca nu imposibil de desfacut sticla

In rest,muzica a fost vanduta pentru upgrade,am cumparat un set de jante pe 15",la care trebuie sa muncesc "putin" inainte de a le pune pe masina,dar nu e stres,toata iarna am ce face!

Modificari majore nu s-au mai facut la masina,oricum,pana in primavara am de gand sa termin cu jantele sa le urc pe masina,sa achizitionez si reglabila,am m-ai avut eu o incercare de ai cumpara arcuri sport,le-am cumparat dar din pacate mi-am luat teapa,erau de golf4.

In legatura cu jantele,eu am in cap buza polish si miez vopsit,dar ma gandeam in caz ca nu imi iese buza polisata,ar arata urat toata janta vopsita aceeasi culoare?!

Salut uite cum arata cu buza polishata,userul dedman a facut un set acuma de curand iti atasez o poza ca si idee

Numai de bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	575220_482506988447374_2049648174_n.jpg
Views:	93
Size:	141.4 KB
ID:	2616290  
sike is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 15:44   #87
Marius-MSC

Stage 5
 
Marius-MSC's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 318
Member of:
[Competitor CNCA]
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Multumesc baieti pentru raspunsuri si urari,pana la urma ramane buza polish si miez vopsit,m-am gandit si la solutia cu decapant,vazusesem ceva pe net "Szuper Kromofag" si din cate am citit isi face treaba bine...acu daca stiti alta solutie mai buna spuneti-mi si mie...

@Sike Ce bine ar fi sa imi iasa si mie asa
Marius-MSC is offline   Reply With Quote
Old 20-11-12, 23:54   #88
sharky-vw

Stage 5
 
sharky-vw's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 873
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

ai sunat sa intrebi?..nu....sike...polish inseamna asta....oglinda ------>>>>
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_8081.JPG
Views:	81
Size:	1.57 MB
ID:	2617025  
sharky-vw is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 07:15   #89
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

Oglinda
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 21-11-12, 09:41   #90
tepam

Stage 2
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 40
Member of:
[VW]
Default Re: VW Polo6n2(MSC)

numai pe net mai poti gasi kromofag.in magazine nu se mai aduce pt ca au facut niste teste si solutia e prea tare.si eu am incercat cu ea si e super buna.sapa pana la metal.spor la treaba.bafta
tepam is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -