Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 05-11-10, 19:14   #31
paulgolf3

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Default Re: Passat B5 TDI

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
Azi am achizitionat un Passat 1.9 tdi - 110 cai, pe bord 190.000 km, reali nush. masina e din 1997, sedan, interior Audi RS4 cu reglaje electrice, volan VW in 3 spite, incalzire in scaune, cotiera , climatronic si ceva modificari exterioare. masina am luat-o si cu o suspensie sport.

o sa pun cateva poze, ca sa vedeti despre ce e vorba.

o sa urmeze modificari dar momentan sa ma acomodez cu trecerea de la Fiat Punto la Passat :P.



Salut,daca nu te superi numi zici cu cat ai dat punto..daca lai vandut si cat de fiabile sunt....ma gandesc de ceva vreme sa imi cumpar si io un punto de 1.2
paulgolf3 is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 19:28   #32
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

eu am avut varianta de Fiat Punto Sporting, cam pe tot ce era la motor scria Made in Germany. e de preferat sa iti cumperi 1.2 16v, pt ca 1.2 8v e f lenes. in 2 ani am schimbat 2 bucsi la bara stabilizatoare . piesele sunt destul de ieftine. la aprindere chestiile sunt mai scumpe : 40 lei/bujie ( ngk) si 200 lei fisele. mie chiar mi-a placut masina. daca vrei, da un add: raulici_sm@yahoo.com si mai vb acolo.

punto l-am dat la 3500 euro, 138.000 km, avea frane noi fata/spate, distributie schimbata de 25.000 km, kit ambreaj de 15.000 km . unu in stare buna gasesti la 2500-3000, varianta sporting. e cea mai buna pt ca ai multe dotari ( scaune sport, 6 airbaguri, a/c, 6+1 viteze, computer de bord, subwoofer din fabrica , geamuri electrice, servo city ( de care inca mi-e dor :P ) ) ... chestii care pe multe masini mici nu le prea gasesti la banii astia.

am aflat azi ca am suspensie sport reglabila pe inaltime . tot adun bani pt niste jante. :P maine ma pun serios si dau jos farurile si fac micile chestii.

Last edited by Detman; 05-11-10 at 19:31.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 19:30   #33
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: Passat B5 TDI

Quote:
Originally Posted by Detman View Post
eu am avut varianta de Fiat Punto Sporting, cam pe tot ce era la motor scria Made in Germany. e de preferat sa iti cumperi 1.2 16v, pt ca 1.2 8v e f lenes. in 2 ani am schimbat 2 bucsi la bara stabilizatoare . piesele sunt destul de ieftine. la aprindere chestiile sunt mai scumpe : 40 lei/bujie ( ngk) si 200 lei fisele. mie chiar mi-a placut masina. daca vrei, da un add: raulici_sm@yahoo.com si mai vb acolo.

am aflat azi ca am suspensie sport reglabila pe inaltime . tot adun bani pt niste jante. :P maine ma pun serios si dau jos farurile si fac micile chestii.
norocosule ce stil de jante vrei sa pui?
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 19:35   #34
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

jantele oricum o sa fie pe 17, nu mai mari. vreau sa vad daca gasesc ceva cu buza OZ Futura sau ceva jante frumoase originale de VW sau Audi. acum sa vad cati bani o sa am. oricum saptamana viitoare sper sa am numere de CJ pe masina, si apoi ma bag sa ii fac revizia ( distributie, ulei etc. )
Detman is offline   Reply With Quote
Old 05-11-10, 20:12   #35
paulgolf3

Stage 4
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Default Re: Passat B5 TDI

tiam dat add,as vrea sa te mai intreb cate ceva
paulgolf3 is offline   Reply With Quote
Old 06-11-10, 16:37   #36
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

am fost la VW si se pare ca 225/45/17 sunt dotare din fabrica. am obtinut foaia, asa ca o sa am de unde sa aleg - 215/45/17, 225/45/17 , 235/40/17. mai mult de 17 nu o sa pun. nu inteleg care e problema ta, Predator...
cand am luat masina, avea scaunele blocate reglajele fata/spate, asa ca azi le-am deblocat si le-am facut sa mearga normal. bancheta e rabatabila si jumatate era desprinsa, asa ca am reusit sa ii fac si ei sistemul de blocare.
am dat jos un far, am vazut ca angel-eyes-ul e format din 8 leduri ( 4 pt fiecare cerc ), asa ca o sa le schimb ca sa am angelurile functionabile. sper ca peste 2 saptamani sa am la dispozitie aprox 1400 lei pt jante ( fara cauciucuri ). veniti cu eventuale propuneri pt jante.
suspensia e reglabila.... si se pare ca mai are multe filete pana la maxim jos. . momentan ramane asa, dar in primavara o sa o lipesc de asfalt.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 10:35   #37
AB-04-ASS
Opel Driver

Stage 5
 
AB-04-ASS's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 664
Member of:
[Fiat]
[Opel]
Default Re: Passat B5 TDI

Sa ai noroc de ea si drumuri fara probleme! Totusi, mie imi placea mai mult Fiatul . Vad ca tot mai mult lumea migreaza de la italiene la germane. Pacat, italiencele sunt frumoase.
__________________
Ex: Seicento Sporting Abarth

My Opel Astra MKIV Coupe
AB-04-ASS is offline   Reply With Quote
Old 09-11-10, 17:17   #38
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

aseara mi s-a blocat intinzatorul de la cureaua cu caneluri, asa ca , daca tot trebuie sa dau jos fata la masina, o sa schimb si distributie, pompa de apa, intinzator, curea cu caneluri, curea trapezoidala, filtru de ulei, filtru de aer, ulei. dupaceea o sa pot sa ma bag la tuning . pana atunci astept sa soseasca toate piesele.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 20:15   #39
REPTYLE
4Tuning International Member


Stage 5
 
REPTYLE's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 366
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Passat B5 TDI

frumoasa! imi place,in special interiorul !
REPTYLE is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 00:23   #40
Alecsbv

Stage 2
 
Alecsbv's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 48
Default Re: Passat B5 TDI

Frumoasa masina, imi place foarte tare interiorul
In legatura cu jantele:
1.9 TDI ul de 110 invarte surprinzator de bine roti pe 17" asa ca nu asculta gura targului si pune roti pe 17" !!!
Alecsbv is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 15:15   #41
puskas

Stage 5
 
puskas's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 581
Member of:
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

frumoasa masina ... multi km fara incidente ... te-am tot vazut la iuliu cand aveai fiatu si eu am un passat 3b .. bafta la munca cu ea si la bani
puskas is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 21:03   #42
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

o saptamana, masina a stat pe dreapta, asta pt ca, acum, sa iasa cu forte proaspete.
am schimbat distributie , curele caneluri , intinzator curea cu caneluri , intinzator curea clima, pompa de apa, simeringuri, filtru ulei, filtru aer, filtru combustibil, ulei Castrol 5w40.

dupa toate acestea, masina se simte altfel, mult mai bine. saptamana asta vreau sa fie cu numere de Cluj.

de unde as putea sa achizitionez plasa tip fagure ( plastic )? as avea nevoie pt gurile din fata de la bara.
Detman is offline   Reply With Quote
Old 15-11-10, 21:21   #43
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Passat B5 TDI

stiu eu cine are la 130 ron coala
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 09:34   #44
marku5
VW Driver


Stage 5
 
marku5's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 439
Member of:
[Fiat]
[AfterDark Racing]
[VW]
[4Tuning International]
Default Re: Passat B5 TDI

Frumos cocosatul,interiorul de audi e pericol,imi place spatele cum e facut dar parca nu e terminat dar cu un eleron tip M se schimba situatia.Am vazut o discutie aprinsa pe jante poti sa le pui linistit pe 17,eu am asa si nu am intampinat nici o problema la demaraj.Bafta si sa nu ai parte de incidente neplacute.Am vazut ca ai schimbat uleiul,daca te plimbi mult in oras sa nu treci cu el de 7000Km.eu am facut un Up-grade la turbina(am pus una noua mai mare ca cea veche a facut un joc mai mare in ax) si am fost la Tg Mures la un expert in turbine si el mi-a spus ca la motoarele astea sa nu sari de km fara sa schimbi uleiul,din cauza la turbo acesta se face nisipos si iti ataca mai multe componente.Iar cand schimbi uleiul trebuie curatata toata tubulatura inclusiv intercooleru.
marku5 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-10, 18:35   #45
Detman
Fiat Driver

Stage 5
 
Detman's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 3,228
Member of:
[Fiat]
[VW]
Default Re: Passat B5 TDI

multumesc mult de sfaturi. la eleron, acolo nu pun nimik M :P, o sa pun eleron Zender. mai am de lucru putin la masinutza. momentan nu ma bag la motor. din cate am vazut tu ai motor PD, dar asta e non PD, nu e asa de pretentios, oricum de 10.000 km nu o sa trec. sper sa termin cu farurile si cu bandourile sa le vopsesc in culoarea masinii. admisia o sa o curat cand ma pun sa schimb plasa din bara fata.
Detman is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -