Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 16-01-11, 12:48   #136
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Eu nu inteleg de ce te complici si te gandesti aiurea.. e foarte simplu: IC S3, Admisie, Pompa APR, Evacuare, Valva RS4, PCV FIX, SOFT, = 300 cp...fa asta si dupa mai vezi.. nu te mai gandii la turbina si etc...
__________________
Peugeot 407 & Vw GTI & A4 B6
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 14:16   #137
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by cristi_407 View Post
Eu nu inteleg de ce te complici si te gandesti aiurea.. e foarte simplu: IC S3, Admisie, Pompa APR, Evacuare, Valva RS4, PCV FIX, SOFT, = 300 cp...fa asta si dupa mai vezi.. nu te mai gandii la turbina si etc...
pcv fix ce inseamna?

on: azi am prins ~280 km/h cu cauciucuri de iarna. sunt curios cat am top speed-ul acum, pt ca parea ca mai urca, nu stiu cat, dar mai putea zic eu. mi-am adus aminte de cauciucuri ca sunt garantate pana la 240 km/h. cand o sa am cauciucuri y(parca) 300 km/h de vara o sa fac un top speed.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 15:24   #138
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

crankcase ventilation system is a way for gases to escape in a controlled manner from the crankcase of an internal combustion engine. A common type of such system is a positive crankcase ventilation (PCV) system, the heart of which is a PCV valve—a variable-restriction valve that can react to changing pressure values and intermittently allow the passage of the gases to their intended destination (which nowadays is the engine's intake stream).

Internal combustion inevitably involves a small but continual amount of blow-by, which is when some of the gases from the combustion leak past the piston rings (that is, blow by them) to end up inside the crankcase. The gases could be vented through a simple hole or tube directly to the atmosphere, or they could "find their own way out" past baffles or past the oil seals of shafts or the gaskets of bolted joints. This is not a problem from a mechanical engineering viewpoint alone; but from other viewpoints, such as cleanliness for the user and environmental protection, such simple ventilation methods are not enough; escape of oil and gases must be prevented via a closed system that routes the escaping gases to the engine's intake stream and allows fresh air to come in.
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 16:37   #139
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

sistemul de ventilatie carter este o modalitate de a scăpa de gaze într-un mod controlat din carterul de un motor cu combustie internă. Un tip comun de astfel de sistem este o ventilare pozitivă a carterului (PCV) sistemul, inima, care este o supapă PCV-o variabilă a supapelor-restricţie care poate reacţiona la valori de presiune în schimbare şi intermitent permite trecerea gazelor de la destinaţia lor (care în zilele noastre este fluxul de admisie a motorului).

Ardere internă implică inevitabil o cantitate mică, dar continuă a sufla, care este atunci cand o parte din gazele de ardere din scurgeri trecut segmenti (care este, prin sufla-le) pentru a ajunge în interiorul carter. gaze ar putea fi ventilate printr-o gaură simplu sau tub direct în atmosferă, sau ar putea "si gasi propriul drum afara" deflectoarelor trecut sau trecut sigilii de ulei de arbori sau garnituri de asamblările. Aceasta nu este o problemă din punct de vedere inginerie mecanică singur, dar din alte puncte de vedere, cum ar fi curăţenia pentru protecţia utilizatorului şi a mediului, astfel de metode simple de ventilaţie nu sunt suficiente; scape de petrol şi gaze trebuie să fie prevenită printr-un sistem închis care rutele gazele evadate la flux de admisie a motorului şi permite aer proaspăt pentru a veni în

am inteles! da-mi te rog codul piesei, pt ca dupa prescurtare nu o gasesc!

ps: cand te-ai dat cu s5 erai k04, sau pe k03?

Last edited by TSC-Us; 17-01-11 at 16:47.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 19:01   #140
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

k03, nu am ce cod sa iti dau..se gasesc PCV uri la Forge, BSH, etc..sunt mutle firme care fac..Eu am de la BSH PCV fix, a fost in jur de 120 eruo
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 17-01-11, 23:24   #141
Bumblebee

Stage 2
 
Bumblebee's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Default Re: golf V GTI

Un topic de VW GTI si un avatar de Opel helllloooooooooooooooooooo....nu se pupa neam asta una la mana si doi la mana parerea mea ca esti confuz total ,pui un milion de intrebari dar degeaba ti se raspunde dar tu tot pe a ta o tii iar chestia cu top speed ... si nu mai '' compara '' Astra Opc cu Golf GTI e ca si cum ai compara un bebelus care vrea sa gandeasca ca un om matur cu o legenda in viata , sincer mai are de mancat pina sa ajunga un GTI
Iti urez multa bafta pe viitor si sa- i faci ce ti-ai propus .
Bumblebee is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 02:46   #142
dRR-XWX

Stage 5
 
dRR-XWX's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
[FORD]
[2 Roti]
[Opel]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by Bumblebee View Post
Un topic de VW GTI si un avatar de Opel helllloooooooooooooooooooo....nu se pupa neam asta una la mana si doi la mana parerea mea ca esti confuz total ,pui un milion de intrebari dar degeaba ti se raspunde dar tu tot pe a ta o tii iar chestia cu top speed ... si nu mai '' compara '' Astra Opc cu Golf GTI e ca si cum ai compara un bebelus care vrea sa gandeasca ca un om matur cu o legenda in viata , sincer mai are de mancat pina sa ajunga un GTI
Iti urez multa bafta pe viitor si sa- i faci ce ti-ai propus .
din postu asta... singuru pe dinafara esti tu................
dRR-XWX is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 08:15   #143
tase_astra

Stage 5
 
tase_astra's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 755
Member of:
[VW]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by OPC-UL View Post
am inteles! da-mi te rog codul piesei, pt ca dupa prescurtare nu o gasesc!
Daca te intereseaza am eu un PCV fix de la BSH nou nout!
tase_astra is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 09:12   #144
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by Bumblebee View Post
Un topic de VW GTI si un avatar de Opel helllloooooooooooooooooooo....nu se pupa neam asta una la mana si doi la mana parerea mea ca esti confuz total ,pui un milion de intrebari dar degeaba ti se raspunde dar tu tot pe a ta o tii iar chestia cu top speed ... si nu mai '' compara '' Astra Opc cu Golf GTI e ca si cum ai compara un bebelus care vrea sa gandeasca ca un om matur cu o legenda in viata , sincer mai are de mancat pina sa ajunga un GTI
Iti urez multa bafta pe viitor si sa- i faci ce ti-ai propus .
imi place mie sa fac conversatie!

eu inainte sa imi cumpar gti am vrut un astra sau vectra opc, dar era cu 5000 euro mai scump, tot din 2008 si cam aceeasi km. am mers cu opc si mi-a placut maxim. dar trebuie eu sa iti explic tie, chestiile astea care te depasesc?
vb din stiute nu din auzite, am condus si incercat multe tipuri de masini, ma pricep asa putin la masini.
+ sunt fan opel, desii am avut bmw-uri, mercedes, audi, ford, fiat..., ce este asa de greu de inteles? este gresit sa fii fan opel? fan opel o sa raman mereu!

Quote:
Originally Posted by tase_astra View Post
Daca te intereseaza am eu un PCV fix de la BSH nou nout!
vb la tel.

Last edited by TSC-Us; 18-01-11 at 09:16.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 16:31   #145
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

Quote:
Originally Posted by Bumblebee View Post
Un topic de VW GTI si un avatar de Opel helllloooooooooooooooooooo....nu se pupa neam asta ...
ca sa vezi ce fan opel inrait sunt: cand mi-am luat insignia, gasisem la o femeie de la arad un passat CC(1.8T 160 cp benzina>cum imi doream) la 19.500 euro nou nouta(000017 km) castigata la nu stiu ce tombola si chiar imi placea mult, dar opel insignia a fost masina care mi-a placut(inca imi place cel mai mult) si am dat 27800(cu un discount considerabil 1000e) euro!
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 22:21   #146
Bumblebee

Stage 2
 
Bumblebee's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Default Re: golf V GTI

Am inteles ce vrei sa spui , ideea e ca nu avea rost sa spui preturile public nu intereseaza pe nimeni chestia asta . Adevarul ca trebuie sa fii un iubitor al marcii ca sa dai 27800 pe un Opel Singurul sfat pe care ti l-as da ar fi sa asculti de propietarii GTI-urilor modificate si nu o sa dai gres cu masina ! Bafta cu GTI , iti voi urmari topicul si pe viitor...
Bumblebee is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 23:19   #147
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

golf 5 gti si cu passat CC imi place de la vw, in rest nu imi place nimic de la ei.
de ex nu imi place gti coupe, nu mi se pare ca ii sta bine "ca" coupe.
intre golf 5 si 6 gti, mk5 imi place cel mai mult, altfel imi luam mk6.

da sunt fan inrait opel, chiar imi pare rau ca nu mi-am luat astra sau vectra opc, dar diferenta de bani era mare de 5000 euro.

ps: m-am gandit sa fac ceva frumos in interior si am comandat ecrane in tetiere. merge sa conectez play station? fiecare tetiera are posibilitatea sa i se introduca un cd si sa se connecteze cate 2 joystick-uri pe fiecare. adica poti juca un joc la o singura tetiera.
partea nasoala este ca sunt din piele, iar eu nu am piele pe scaune, nu stiu cat de bine o sa dea. partea buna este ca se poate trege fermoarul, astfel incat sa nu se vada dvd-urile.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 18-01-11, 23:35   #148
Bumblebee

Stage 2
 
Bumblebee's Avatar
 
Join Date: Oct 2010
Posts: 63
Default Re: golf V GTI

da sunt fan inrait opel, chiar imi pare rau ca nu mi-am luat astra sau vectra opc, dar diferenta de bani era mare de 5000 euro


Preturile au scazut foarte mult deci te poti opri cu proiectul GTI, il vinzi si iti cumperi un OPC care e problema ? Mie imi place si 5-u si 6-ele ( ma refer strict GTI)
Bumblebee is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 07:36   #149
cristi_407

Stage 5
 
cristi_407's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,842
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[PEUGEOT]
[AUDI]
Default Re: golf V GTI

Pff..fara ecrane.. Ecranele sunt pt limuzine, Gti ul e altceva...Daca te-ai decis sa mergi pe performanta, mergi pe performanta..mai ai atatea de facut..parerea mea..
cristi_407 is offline   Reply With Quote
Old 19-01-11, 10:44   #150
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: golf V GTI

am vazut pe net cam cum o sa arate si da bine. deja le-am primit. poate o sa le montez astazi: dvd+antena tv+subwoofer+ecrane in tetiere.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -