Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-10, 01:03   #61
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

mm.. nush io am "tunareala" aia facuta de mai bine de o luna si inca nu m-a lasat, in seara asta am pupat si io pe dl butuc ca inghetase si nu se rasucea cheia )) si cu tot frigu si inghetul inca functioneaza normal improvizatia, pacat ca n-au folosit si astia un material mai rezistent, chiar si otel.. au pus prostia asta de antimoniu care e casant si se sparge, dar na.. asta e.. n-avem cu cine sa ne certam si oricum se stie ca romanii sunt mesteri din fire si se pricep la toate
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 11:36   #62
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,562
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

Quote:
Originally Posted by MadAboutGolf3 View Post
mi-a trebuit mie sa umblu la a mea pe la inchidere pe acolo si n-am fost atent si am rupt o tija din aia, insa se poate reface usor dintr-un electrod sau o sarma mai groasa de 3 sau de 4mm supusa la un capat ca sa fie mai lata cum e tija aia originala si facut carlig la celalalt capat, si scapi ieftin si rapid fara mesteri cu strunguri si cu din astea.. na.. vezi tu ce faci.. zi-ne si noua.
bafta!
am reusit sa deschid masina si am gasit si aceea tija dar pe marti mi-o aduce costa 15lei dar pana atunci ma gandeam sa fac cum ai zis tu dar cum se monteaza? trebe sa dau fata de usa jos? daca da cum reusesc sa o dau?
__________________
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 11:47   #63
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

da trebuie data fata de usa jos si demontata toata incuietoarea. dupa ce dai fata de usa jos ai acces la partea interioara a īncuietoarei care e prinsa in vreo 3 suruburi de tabla usii daca nu ma insel. o dai jos de pe masina si montezi carligul ala. ai ceva de migala, eu am intors-o si invartit-o vreo 4 ore asta vara cand s-a dus prima oara.
__________________
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 12:17   #64
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

cum ti-a zis TheRiddle, dai fata jos ca sa poti umbla la incuietoarea aia, si ai 3 surubuci cu cap de hexagon de 5 parca, sau de 6 nu mai tin minte, plus un surub mai ascuns care tine manerul , il desfaci si pe ala, fixezi tija in maner si apoi te chinui sa o potrivesti in canalul ala unde ii e locul, dupa ce le potrivesti aduci cu grija pe pozitiile lor, manerul si incuietoarea, avand grija sa nu iasa tija aia de acolo, pui suruburile si cam asta ar fi.. spor la treaba
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 14:29   #65
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,562
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

deci am rezolvat-o.
Multumesc baieti de sfaturi totul merge perfect, i-am dat piesa rupta la tatal meu sa faca la servici cum a zis si RideTheRiddle la strung ca sa fiu sigur si sa am de rezerva.
Am dat si fata de usa jos dar acuma mi-am dat seama ca nu mai trebe data doar desfaci imbusul de la maner scoti manerul bagi sarma si pui maneru la loc cu grija ca sarma sa intre pe locas si gata.
Ma ajutat si manualul ce il am pe laptop despre cum vine totul pus pe acolo daca il vrea cineva il dau cu placere.
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 14:36   #66
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

bv, bine ca a iesit treaba.. daca n-ai fi dat fata de portiera jos.. nu stiu daca ai fi avut atata loc sa te misti.. eh.. acum bine ca merge..
daca e un manual general de reparatii poti sa il atasezi aici poate mai sunt si alti curiosi, bafta:P
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 17:31   #67
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

hai cu manualul ca e bun la casa omului. si asa m-am saturat de printat carti pentru facultate, sa printez si ceva pentru mine )
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 23-01-10, 18:23   #68
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,562
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

au ca si eu am tras la xerox de m-am saturat. faculta asta
uite de aici iei manualul http://89.41.184.28/vw/
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 20:24   #69
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 932
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

folie si jante este ceea ce cere masina ta dar stiu...bani sa fie ...
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 25-01-10, 23:17   #70
ovidiu89
VW Driver

Stage 5
 
ovidiu89's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 4,562
Member of:
[VW]
[RENAULT]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

A primit si folie sunt poze mai in spate acuma urmeaza jantele.
ovidiu89 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 01:39   #71
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 932
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

da...am uitat...ma uitasem la ultima poza aia cu jantele vopsite (in paint)
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 15:53   #72
koala_boy

Stage 5
 
koala_boy's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 932
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

Ce ne facem,cum ne putem schimba si noi ,posesorii de borduri mai noi, culoarea display`urilor?

Last edited by koala_boy; 26-01-10 at 15:58.
koala_boy is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 16:05   #73
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

ce inseamna borduri mai noi? din cate stiam eu nu difera cu nimic bordurile, poate doar ca au bec de benzina

btw: ovidiu cine iti face semnaturile astea? vreau si eu

Last edited by RideTheRiddle; 26-01-10 at 16:10.
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 17:01   #74
MadAboutGolf3
VW Driver

Stage 5
 
MadAboutGolf3's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,053
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

Quote:
Originally Posted by RideTheRiddle View Post
ce inseamna borduri mai noi? din cate stiam eu nu difera cu nimic bordurile, poate doar ca au bec de benzina

btw: ovidiu cine iti face semnaturile astea? vreau si eu
bordurile de pe golfurile dupa '95 (cele care au led in loc de bec pentru senzorii de temp/ulei/baterie.. de pe bord) sunt putin diferite si se desfac altfel , fiind accesul mai greu la display-uri , dar nu cred ca e imposibil.

@koala_boy: oricum in spatele display`ului ai tot bec din ala cu soclu de plastic , in care poti pune led + rezistenta , insa problema principala e folia aia verde din spatele display`ului, vezi tu, mai inginereste pe acolo, ori o strici , ori o faci
MadAboutGolf3 is offline   Reply With Quote
Old 26-01-10, 17:04   #75
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Golf 3 - 1.8 GT

e uite eu asta nu stiam. de altfel bordul meu e de pe un vento din 95 si fata de bordul original al masinii nu difera decat prin faptul ca are turometru si e gri si de asta ziceam
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -