Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Masina mea Volkswagen

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 09-03-06, 19:18   #16
hd80gti

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 49
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

Quote:
Originally Posted by TheEnZo
Imi cer scuze pe cine am jignit, nu cred ca masinile vechi sunt gunoaie, dar o masina cu care nu reusesti sa treci itp-ul nu este o masina este un morman de fiare vechi, si fara suparare masina pe care pui chit pe toate partile iar nu este masina.... si omul a intrebat ce golf este ala, pentru ca cel de la care vrea sa il cumpere ia spus niste date tehnice si omul a vrut sa se informeze!
Zero_cool daca crezi ca eu am gresit zi si mie daca tu poti monta carburator in locul unei Injectii multipunct si cu ce astupi gaurile de la injectoare ca sunt 4??????? tare vrea sa mai invat ceva .... ca am si eu lipsurile mele
Bai papagalule te crezi tare destept daca vrei sa astupi gaurile de la injectoare pur si simplu le lasi acolo si le deconectezi de la furtune sau faci dopuri la strung ori cum nu stiu de unde ai vazut tu in poze daca sint gauri sau nu oricum motorul nu seamana cu un gti
hd80gti is offline  
Old 09-03-06, 19:23   #17
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

HD 80 GTI- cred ca tu ai revolutionat lumea auto, le lasi acolo nu , HAHAHAHAHAHA. Ba ai postat pt. ce?
Faci dopuri???!!!!??? LOL, si cum o merge masina dupa aia?'

Ba daca te pricepi zi daca dai cu presupusu sau inventezi mai bine te lasi!!!
__________________
E36/5

Date de contact dezmembrari skoda :
0764 616 000 / adybadguy@yahoo.com

Schimb o multitudine de piese ramase in urma dezmembrari a trei skoda octavia 2 1.9tdi cu o masina de cilindrie mica . ( Gen Fiat Seicento, Punto, Opel Corsa B ... etc.)
TheEnZo is offline  
Old 09-03-06, 19:35   #18
hd80gti

Stage 2
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 49
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

tot papagal ai ramas daca astupi injectoarele si montezi carburator cu tot cu galerie motorul va fuctiona normal facindusi admisia in mod natural . Se vede ca nu sti ce vorbesti si ca nu cunosti nimic despre motoare si injectia K-jet de pe gti.
hd80gti is offline  
Old 09-03-06, 19:38   #19
Dani_E21

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,111
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

Quote:
Originally Posted by TheEnZo
Imi cer scuze pe cine am jignit, nu cred ca masinile vechi sunt gunoaie, dar o masina cu care nu reusesti sa treci itp-ul nu este o masina este un morman de fiare vechi, si fara suparare masina pe care pui chit pe toate partile iar nu este masina.... si omul a intrebat ce golf este ala, pentru ca cel de la care vrea sa il cumpere ia spus niste date tehnice si omul a vrut sa se informeze!
Zero_cool daca crezi ca eu am gresit zi si mie daca tu poti monta carburator in locul unei Injectii multipunct si cu ce astupi gaurile de la injectoare ca sunt 4??????? tare vrea sa mai invat ceva .... ca am si eu lipsurile mele
galerie de adimisie se poate face home made
oare galf 1 e cumva cu injectie?
poate pui galeria de admisie de pe un motor ge golf 1 ca nu cred ca au schimbat motoarele de la golf1 la golf 2
si ca se te bucuri poate gaurile de la injectoare le-a astupat cu dopuri de pluta si gata nu toti sunt cu multe carti de mecanica citite ca tine
vorba aia
teoria ca teoria dar practica ne omoara



un gti ar trebui sa aibe discuri spate
Dani_E21 is offline  
Old 09-03-06, 20:21   #20
TheEnZo

Stage 5
 
TheEnZo's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,248
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

Ba frate 1.invata sa scrii ca de "galf" nu am auzit!
Ma Golf 1 a avut asa: 1.1, 1.5, 1.5d, 1.6, 1.6i, 1.6D, 1.6TD, 1.8i.
Golf 2 GTi: 1.8 GTi 16v.
Nu vezi nici o diferenta??? de cateva supape! Admisie home made! ma ce naiba mai ai putin si imi spui ca faci o chiuluasa home made.

Macar te-ai uitata la poza, nu vezi acolo ca nu are injectie si carburator si delcou! Are motor clasic!
Tu cumva postezi ca sa te afli intreaba? Sau sa te ei de mine???
TheEnZo is offline  
Old 10-03-06, 09:53   #21
Dani_E21

Stage 5
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,111
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

Quote:
Originally Posted by TheEnZo
Ba frate 1.invata sa scrii ca de "galf" nu am auzit!
Ma Golf 1 a avut asa: 1.1, 1.5, 1.5d, 1.6, 1.6i, 1.6D, 1.6TD, 1.8i.
Golf 2 GTi: 1.8 GTi 16v.
Nu vezi nici o diferenta??? de cateva supape! Admisie home made! ma ce naiba mai ai putin si imi spui ca faci o chiuluasa home made.

Macar te-ai uitata la poza, nu vezi acolo ca nu are injectie si carburator si delcou! Are motor clasic!
Tu cumva postezi ca sa te afli intreaba? Sau sa te ei de mine???

ala nu pare 16V
nu vezi cate posturi am numai sa ma aflu in treaba postez in special ca sa ma iau de tine
daca iti arat o galerie home made ne lasi in pace?
Dani_E21 is offline  
Old 14-03-06, 10:15   #22
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

vad ca te "pricepi " la motoare.ei iti zic eu k se poate modifik motoarele de injectie multipunct pe carb.normal tre sa faci si o galerie de admisie dar se poate si dak ai nelamuriri pot sa t ajut mai detailat!
juana_man is offline  
Old 14-03-06, 14:44   #23
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Thumbs down Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

este cu sigurantza golf 2 nu 1 am vazut masina nu de asta am postat
se poate pune si carburator nici din aceasta cauza am postat si nici nu voi sta sa conving pe uni sau pe altzii ca este sau nu asa
intrebarea era alta si vad ca totzi sau abatut de la ea
nu am zis ca este 16 v
este gti simplu 112 cp fabricatzie 83 - 88 sau nu
multzumesc anticipat si rog pe cei care stiu sa dea un raspuns nu pe cei care cred ca este golf 1 sa abereze
__________________
PREA MULT TIMP LIBER DAUNEAZA MINTII SI ASA ODIHNITE
Flow is offline  
Old 14-03-06, 19:41   #24
g_unit

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 340
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

cand e vorba de RWN...NAI CUM
g_unit is offline  
Old 15-03-06, 22:59   #25
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

wow... mi-am bagat si eu nasul pe aici, in ideea ca voi lamuri omul... nici nu stiu cu ce sa incep. asa ca voi raspunde punctual:
1. masina aceea nu merita banii, deoarece nu poate fi pusa in circulatie
2. nu merita deoarece motorul e fript
3. se poate trece de la injectie la carburatie (urmariti thread-urile de pe www.vwforum.ro pt mai multe detalii - cineva a renuntat la k-jetronik-ul de pe un motor kr - 1.8 16v 139cp, optand pt. 2 carburatoare weber - adaptat flansa etc etc)
4. gti-urile au avut urmatoarele tipui de motoare: EV (8v 112cp), PB (8v 112cp), KR (16v 139cp). s-ar putea sa fie si tipurile mai vechi, tot de 1.8, dar mai putini cai, din cauza tipului de injectie/carburatie. eu aceste serii de motor le stiu 100% sigur ca au fost pe gti - deci prima marca de recunoastere a unui gti - seria scrisa pe motor (primele litere sa fie combinatiile date de mine mai sus)
5. dar nu cred ca se aplica in cazul de fata, deoarece masina a fost modificata pt. raliu: marcile de recunoastere ce vizeaza aspectul (trim-ul) masinii> grila fata cu contur rosu, inscriptie gti, placute gti, frane spate pe disc, scaune gti, eleron luneta din plastic negru atasat geamului, rama lunetei neagra.

sper ca am reusit sa va fiu de folos si sa va ajut cum am putut
cristivw is offline  
Old 15-03-06, 23:09   #26
scorpio GL

Stage 5
 
scorpio GL's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 2,652
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

Ca sa va convingeti ca e mk2, urmariti coltul aripii, la parbriz.La mk1 este curbat.Deci garantat este golf2.
scorpio GL is offline  
Old 15-03-06, 23:14   #27
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

eu credeam ca s-a trecut de faza cu ghicitul tipului deci este clar un mk2... nu dau explicatii... este ... ciudat sa argumentez asa ceva :P
cristivw is offline  
Old 16-03-06, 12:40   #28
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

asa arata motoru d 1.8 16 V 139 cp,la golf 2 si n-are rost sa va certati aiurea
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	4865785.JPG
Views:	124
Size:	545.8 KB
ID:	76843  
juana_man is offline  
Old 16-03-06, 17:31   #29
cristivw

Stage 5
 
cristivw's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,503
Member of:
[VW]
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

asa este. 16v (KR) il poti recunoaste usor dupa capac... este diferit, si scrie mare DOHC 16V pe el celelalte pot fi confundate...
cristivw is offline  
Old 17-03-06, 01:01   #30
Flow

Stage 5
 
Flow's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,895
Default Re: Cum recunosti un golf 2 GTI ?

nu e 16 valve repet din nou
gti simplu 112 cp la baza
Flow is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -