Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-04-09, 19:39   #481
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Pai bun si cursa de plecare o sa fie de la jumatate...din jumatate de cursa sterge parbrizu pe partea soferului si cealalta jumatate sterge o parte din capota...apoi revine inapoi pe mijloc ( daca mai are putere sa se intoarca) nu cam asa sta treaba???
nu sta deloc asa treaba!!!!!,atata timp cat i-am spus exact ce sa faca,nu il pun pe el sa testeze un lucru ,e testat de mine ,nu vorbesc de dragu' de a vorbi;
ca sa intelegi mai bine,inainte sa faci treaba asta,pui stergatorul in pozitia normala,in care revine singur;cu stergatorul in aceasta pozitie oricum ai pune tija aia care e prinsa cu piulita de axul motorasului,stergatorul se va plimba doar pe geam,il poti pune in partea opusa daca vrei

ce zice gil-u acolo zice bine,doar ca daca ploua afara o sa te chinui mereu sa opresti stergatorul pe marginea parbrizului,practic renunti la "confortul" stergatorului care se intoarce la capat de unu singur
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline  
Old 23-04-09, 21:13   #482
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Azi terminai cu grunduit,antifonat tot,pot spune ca am o masina fara rugina,urmeaza montatul acum si modifcarea in dreapta pentru noile scaune,in stanga o facui azi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografii-0090.jpg
Views:	119
Size:	428.1 KB
ID:	889716  
Andutu TZH is offline  
Old 23-04-09, 21:54   #483
Alex_Mig

Stage 5
 
Alex_Mig's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 369
Member of:
[Oltcit]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Traversa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!(iai ,iai )
Nu putea sa fac nimic inafara sa tai traversa?
Alex_Mig is offline  
Old 23-04-09, 22:13   #484
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

eu am mai vazut oltcituri cu traversa taiata si n-au nici pe dracu!in caz de accident daca ajunge sa ti se deformeze pragul in asa hal incat sa crezi ca daca aveai traversa ramanea cat de cat intreg,atunci e clar ca usa ti-e lipita de bojoci,si capul s-a transformat in afis pe geam
andutule,daca o fi sa fii mai paranoic din fire,mergi la un tinichigiu(sau adu-l pe el la masina,ca fara scaune e mai greu ) si pune-l sa-ti sudeze doua platbande una peste alta,si apoi sa le sudeze de caroseria masinii
julaikos is offline  
Old 23-04-09, 22:18   #485
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Cred ca o ii pun ceva acolo pentru linistea mea,in dreapta acolo unde se vede mai am putin de taiat pentru ca nu avui timp sa termin,sper ca pana duminica sa fie gata
Andutu TZH is offline  
Old 23-04-09, 23:16   #486
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by Andutu TZH View Post
Azi terminai cu grunduit,antifonat tot,pot spune ca am o masina fara rugina,urmeaza montatul acum si modifcarea in dreapta pentru noile scaune,in stanga o facui azi
ar fi mai bine sa pui insa ceva acolo pentru siguranta ta...macar 1-2 platbande (bine sudate) , in schimb o sa dea super cu scaunele !!! cine mai are scaune cu airbaguri !?
electric_style is offline  
Old 23-04-09, 23:39   #487
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Degeaba are scaune cu airbag-uri ca alea nu se declanseaza nici daca intri intr-un pom cu oltcit-u la 180km/h (Doamne fereste)
Fiecare airbag la orice masina are un senzor montat undeva in partea din fata a masinii, cand acea parte este lovita la un anumit nivel airbag-urile se declanseaza...nefiind conectate la acel senzor poti sa dai cu el de 1000 ori de pamant ca nu vezi nimic nou la el
__________________
Oltcit Club 11 RM
Fiat Marea
Fiat Stilo
Danutz Bratosin is offline  
Old 24-04-09, 00:02   #488
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

senzorul ala e de fapt un accelerometru care se declanseaza la un impact mai puternic de xNewtoni :P
asa cum am mai spus,daca s-a ajuns la deformari de caroserie sanatoase,traversa aia chiar nu mai conteaza
julaikos is offline  
Old 24-04-09, 00:17   #489
electric_style
Opel Driver

Stage 5
 
electric_style's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,949
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[Opel]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Quote:
Originally Posted by Danutz Bratosin View Post
Degeaba are scaune cu airbag-uri ca alea nu se declanseaza nici daca intri intr-un pom cu oltcit-u la 180km/h (Doamne fereste)
Fiecare airbag la orice masina are un senzor montat undeva in partea din fata a masinii, cand acea parte este lovita la un anumit nivel airbag-urile se declanseaza...nefiind conectate la acel senzor poti sa dai cu el de 1000 ori de pamant ca nu vezi nimic nou la el
man, chiar asa de inapoiat ma crezi , sa nu stiu pe ce principiu e actionat un airbag ...yo facusem un spirit de gluma cu faza "cine mai are scaune cu airbaguri" stiu ca acele scaune sunt doar scaune si atat...plus de asta airbagurile din ele sunt sarite )
electric_style is offline  
Old 24-04-09, 00:18   #490
Danutz Bratosin
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,595
Member of:
[Moderators]
[Oltcit]
[Fiat]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Ah...pai asa trebuia sa zici man...la ora asta nu prea mi se mai gandeste tartacuta la glume
Danutz Bratosin is offline  
Old 25-04-09, 11:29   #491
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Airbagurile alea sunt taiate de fostul propietar al scaunelor,el vroia sa le puna pe un cielo dar i se cam taiase de ele,asa ca le-am luat eu.Ieri i-am curatat,grunduit,antifonat pasajele rotilor din spate,am bagat silicon intre aripa si semiaripa sa nu intre apa acolo si sa rugineasca,si maine ar cam trebui sa ii pun mocheta si sa ii montez scaunele.Abia astept ca m-am saturat de atata munca

Last edited by Danutz Bratosin; 25-04-09 at 15:17.
Andutu TZH is offline  
Old 28-04-09, 21:57   #492
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Astazi ii facui prinderea la un scaun,maine mai am sa il fac pe cel de la pasager si poate cu putin noroc montez si interiorul
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC02802.JPG
Views:	311
Size:	389.7 KB
ID:	895680   Click image for larger version

Name:	DSC02797.JPG
Views:	120
Size:	380.0 KB
ID:	895681  
Andutu TZH is offline  
Old 28-04-09, 22:11   #493
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

nu's cam inalte scaunele?
julaikos is offline  
Old 28-04-09, 22:13   #494
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

Parca foarte putin,dar stai super bine in ele sau cel putin mie unul imi place cum stau
Andutu TZH is offline  
Old 28-04-09, 22:21   #495
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default re: Oltcit Club 12TRS - DJ 03 TZH -The Beast Is Back!

nu-i poti schimba sinele,si sa le elimini pe cele de la scaune?eu asa am facut la ale mele si stau mult mai bine acum,mai ales ca am si traversa foarte aproape de podea
julaikos is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -