Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OLTCIT > Masina mea Oltcit

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-05-11, 09:01   #1
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Oltcit 1.1 B 32 SCH

Sa va prezint mica mea buburuza Masina este din 90, are un motor de 1.1, cu carbelici de dacie sa consume putin, din pacate numai trage. Singuru lucru enervant de pe masina este cutia romaneasca care sper s-o schimb cu una frantuza cat mai repede.
Modificari:
-bad boy
-hayon clean
-faruri black
-evazari spate(nici mie nu imi plac asea mult)
-geamuri ionizate(toata lumea are folie neagra)
-flanse 4x100 inca nu le-am montat, stau pe dreapta, pana gasesc niste jante frumoase.
-e lasat si jos
-scaune Peugeot
-oglinzi Peugeot
-leduri zeXstar(bord, plafoniera)
-grila badgleess(se poarta)
Si mai urmeaza o gramada...bara spate va suferi o mica operatie ca sa imi scot noua evacuare sper eu zgomotoasa si de efect. Vreau sa ii lungesc si evazarile pe bara spate, defapt sa le pierd...ca asea se vede nasol. O sa cau o alta bara fata, mai buna si dupa vreau s-o fac verde sau alta culoare...nu imi place albu asta deloc
poze...o sa revin si cu pozele cu geamurile ionizate!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	05052011580.jpg
Views:	274
Size:	796.1 KB
ID:	1993802   Click image for larger version

Name:	05052011581.jpg
Views:	178
Size:	652.3 KB
ID:	1993803   Click image for larger version

Name:	05052011583.jpg
Views:	223
Size:	697.6 KB
ID:	1993804  

Click image for larger version

Name:	05052011584.jpg
Views:	165
Size:	596.3 KB
ID:	1993805   Click image for larger version

Name:	05052011586.jpg
Views:	182
Size:	706.8 KB
ID:	1993806   Click image for larger version

Name:	05052011587.jpg
Views:	125
Size:	747.2 KB
ID:	1993807  

__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline  
Old 07-05-11, 09:04   #2
MihaiS
Opel Driver

Stage 5
 
MihaiS's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,153
Member of:
[Opel]
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

e urataaaaaaaaaaa...........


una peste alta ai de munca... speram sa iasa ceva frumos. bafta.
MihaiS is offline  
Old 07-05-11, 09:11   #3
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

stiu, e broasca urata care se va transforma in print dar asta dupa ceva munca si cativa bani(aici ma mint singur) Oricum bara fata e vopsita alba, eu unu am avut-o rosie/neagra inainte si arata mai bine...dar deh, fiecare cu gusturile lui. si bara spate o vreau alta culoare...rama la geam, va fi neagra, asea cu alba, parca e rupta din alt film.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Image0126.jpg
Views:	160
Size:	442.8 KB
ID:	1993817   Click image for larger version

Name:	12122010(005).jpg
Views:	151
Size:	267.2 KB
ID:	1993818  
NightClubRacer is offline  
Old 07-05-11, 14:53   #4
don_eduardo37
Oltcit Driver

Stage 5
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 592
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Eu zic asa, aripile spate, mai bine le dai jos, prea evazate sunt, si prea urat, si urat decupate.....negrul ala de la plafon, zic sa-l pierzi pe stalpii de la parbriz in alb....adica sa faci trecere de la negru la alb....rama aia pana jos nu arata asa spectaculos, grila aia sta mai bine in alb....si stalpii de la custode si portiere, rama, negre neaparat....capota....da-i una stock, e prea urat bad-boy-ul in combinatie cu spoilerul trs, adica prea masiv si prea drept mi se pare mie....si hayon-un te sfatuiesc sa pui numarul pe el, pe stock are el un farmec, nu degeaba ii pusera aia de la citroen trapezul ala 3d imprimat in care intra numarul finut.... bara spate....scapa de ea ca e hidoasa, mie unu' nu-mi place.... dar sunt de parere ca....fiecare cu gusturile lui, daca iti place tie, tie trebuie sa-ti placa ca doar tu te plimbi cu ea, eu ti-am spus ce as face eu la ea sa-i stea mai bine, aaa, si era sa uit..... nu vad antena, dar mi se pare ca locasul are un dop pus, ce-i acolo? si oglinzile... le-as arunca si as pune 2 de dacie de alea reglabile din exterior, eu asa am pentru unul....
De laudat e ca tabla e curata, nu e zgariata vopseaua sau ruginita, nici indoita.
don_eduardo37 is offline  
Old 07-05-11, 20:27   #5
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

badboy-ul ala tre scurtat urgent
alxxdarkot20all is offline  
Old 07-05-11, 20:45   #6
PetricaCBD
Daewoo Driver

Stage 5
 
PetricaCBD's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,899
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[DAEWOO]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

am vazut-o live prin Vitan si arata mult mai bine ca in poze...
PetricaCBD is offline  
Old 07-05-11, 23:02   #7
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Quote:
Originally Posted by alxxdarkot20all View Post
badboy-ul ala tre scurtat urgent
l-am mai scurtat fata de cum era...mai trebuie putin curand!
Quote:
Originally Posted by PetricaCBD View Post
am vazut-o live prin Vitan si arata mult mai bine ca in poze...
asta asea e, nu e fotogenica...

Azi am montat si filtrul de carbon, am facut cateva modificari la acceleratie si pot spune ca trage de rupe, mai ales de la 3000 in sus si numai spun de sunetu frumos care il da filtrul ala...urmeaza si toba!
NightClubRacer is offline  
Old 07-05-11, 23:16   #8
alex.jdm
Honda Driver

Stage 5
 
alex.jdm's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 840
Member of:
[Honda]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Hai ma ca e tare dracia ...daca i-ar pune bara normala, aripi OEM, numar in haion , ce rost ar mai avea cuvantul "custom" ?
Nu e mare frumusete...dar e diferita.
Parerea mea...daca ii trantesti jante nesimtit de late si ii schimbi tipsul de la toba, o sa arate mult mai bine.Bafta multa.
__________________
Vand Honda Civic Ej9 https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...civic-ej9.html
alex.jdm is offline  
Old 08-05-11, 00:25   #9
bobocu91

Stage 5
 
bobocu91's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 1,020
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Per total ingrijita, de lucru mai ai ca la orice oltean sau ca la orice masina, in continuu se gaseste ceva de facut. Dupa cum spuneam baietii si eu sunt de parere ca bad boy`ul e mult prea mare, evazarile nu`mi plac si in rest las la aprecierea ta ce mai trebuie modificat...

Bafta cu ea si sa o ingrijesti...sunt din ce in ce mai putine.
__________________
bobocu91 is offline  
Old 08-05-11, 01:00   #10
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Quote:
Originally Posted by don_eduardo37 View Post
Eu zic asa, aripile spate, mai bine le dai jos, prea evazate sunt, si prea urat, si urat decupate.....negrul ala de la plafon, zic sa-l pierzi pe stalpii de la parbriz in alb....adica sa faci trecere de la negru la alb....rama aia pana jos nu arata asa spectaculos, grila aia sta mai bine in alb....si stalpii de la custode si portiere, rama, negre neaparat....capota....da-i una stock, e prea urat bad-boy-ul in combinatie cu spoilerul trs, adica prea masiv si prea drept mi se pare mie....si hayon-un te sfatuiesc sa pui numarul pe el, pe stock are el un farmec, nu degeaba ii pusera aia de la citroen trapezul ala 3d imprimat in care intra numarul finut.... bara spate....scapa de ea ca e hidoasa, mie unu' nu-mi place.... dar sunt de parere ca....fiecare cu gusturile lui, daca iti place tie, tie trebuie sa-ti placa ca doar tu te plimbi cu ea, eu ti-am spus ce as face eu la ea sa-i stea mai bine, aaa, si era sa uit..... nu vad antena, dar mi se pare ca locasul are un dop pus, ce-i acolo? si oglinzile... le-as arunca si as pune 2 de dacie de alea reglabile din exterior, eu asa am pentru unul....
De laudat e ca tabla e curata, nu e zgariata vopseaua sau ruginita, nici indoita.
in mare parte ai si tu dreptatea...dar uite cateva argumente:
-aripile spate...nu as vrea sa le schimb, oricum o sa vina jante frumoase si va fi exact ce trebuie ca evazare. Si nici nu vreau sa risc, sa apara dupa rugina...
-oglinzile sunt mult mai bune decat cele de dacie, nu se compara deloc
-antena de radio o sa vina la locu ei, nu am avut timp de ea.
-bad boyul? ala e cea mai mica problema, dupa cum am mai zis, o sa mai vina finsat pana va veni ce trebuie.
-bara spate dupa cum am zis, va fi modifcata si va pica perfect cu evazarile spate si cu toba, saptamana asta o termin si o sa vedeti ca nu va mai fi hidoasa cu evazarile alea si bara.
-plafonu, etc, masina o revopsesc si dispare plafonu negru, vara e o problema si nici nu ma atrage...
-am facut grila neagra ca dadea mai bine in contrast cu bara rosie...
-ramele vor fi negre.
Usor toate se fac exact cum vreau eu, dar mecanica e pe primu loc la mine si dupa restu...

Quote:
Originally Posted by bobocu91 View Post
Per total ingrijita, de lucru mai ai ca la orice oltean sau ca la orice masina, in continuu se gaseste ceva de facut. Dupa cum spuneam baietii si eu sunt de parere ca bad boy`ul e mult prea mare, evazarile nu`mi plac si in rest las la aprecierea ta ce mai trebuie modificat...

Bafta cu ea si sa o ingrijesti...sunt din ce in ce mai putine.
Se rezolva bad boyul O sa am grija de ea...deocamdata nu imi face probleme, cum ziceau baietii de aici " te cam plictisesti sa nu ai ce face la asta nu?" si au dreptate, asea ca ma apuc s-o modific
NightClubRacer is offline  
Old 08-05-11, 11:10   #11
alxxdarkot20all

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 335
Member of:
[Oltcit]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

incearca pe spate niste jante de tabla dublate cred ca ar da frumos rau cu aripile alea
alxxdarkot20all is offline  
Old 08-05-11, 11:20   #12
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Quote:
Originally Posted by alxxdarkot20all View Post
incearca pe spate niste jante de tabla dublate cred ca ar da frumos rau cu aripile alea
asea ma gandeam si eu sa vedem ce gasesc.
NightClubRacer is offline  
Old 08-05-11, 15:44   #13
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Evazările spate nu arată deloc rău şi par a fi făcute bine!

Probabil cu jantele anterioare arăta mult mai bine maşina...Vorba aia...evazările se fac după jante!

Badboy-ul este cam radical dar arăta mai bine ăla din postul 3.
Ăsta modificat, nu mai are aceeaşi linie şi pare un pic făcut din topor.

Oricum, maşinuţa îmi place!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline  
Old 08-05-11, 17:28   #14
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Evazările spate nu arată deloc rău şi par a fi făcute bine!

Probabil cu jantele anterioare arăta mult mai bine maşina...Vorba aia...evazările se fac după jante!

Badboy-ul este cam radical dar arăta mai bine ăla din postul 3.
Ăsta modificat, nu mai are aceeaşi linie şi pare un pic făcut din topor.

Oricum, maşinuţa îmi place!
Mersi!
pei asta ziceam si eu, nu au pic de rugina, chiar daca am tras intr-o zi de una din ele si am crapat un pic chitu..nu a iesit deloc rugina. Dupa ce o sa pun niste jante pe masura lor, se va schimba aspectu radical.

bad boyul e in lucru, chiar ma bate un gand sa il refac...l-am taiat ca nu era drept, in poze nu se vede...dar in realitate se observa foarte bine. In plus cum zicea un coleg mai sus, intr-o parte, parca in dreapta e prea drept. O sa il fac saptamana asta care vine, ca atunci bag mare la bara spate, ca pun tobele
usor o sa arate bine...sper!
NightClubRacer is offline  
Old 08-05-11, 22:20   #15
b01uxd

Stage 5
 
b01uxd's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,524
Member of:
[Oltcit]
[SEAT]
[Unknown Racers]
Default Re: Oltcit 1.1 B 32 SCH

cu rugina sau fara aripile taiate in genu asta pe oltcit sunt considerate kitsch iar capota ....arata in genu la a mea, e dusa mai mult in jos , pare la fel de prost lucrata, poate ti-a facuto acelasi maestru al fibrei care mi-a facuto si mie....
__________________

B01UXD-Oltcit 1.3 air cooled boxer engine runin' on nitro
B02UXD-Seat Leon 1m (EX) 1.6 16v gone but not forgotten
B02UXD - Honda Civic EJ6 Black Widow b18T
B03UXD-AlfaRomeo 147 (EX) bella donna
B03UXD-Honda Civic EG3 (EX) Red Rocket b20 VTEC
B03UXD-AlfaRomeo Giulietta 2.0 JTDM Snow White
B100UXD-Dacia Logan 2 Prestige DCI daily mule
B101UXD-Oltcit Club 11 RM New old school
B102UXD-Seat Leon Cupra R 1m (EX) Red Pig
B103UXD-Seat Leon Cupra 1p Stage 2+ White Comet
b01uxd is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -