Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 07-11-08, 18:58   #31
kirin
Old School Cars

Stage 5
 
kirin's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 661
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Fiat 850

Quote:
Originally Posted by chybryt View Post
Salut cumnate

p3rv3r5ul o cam lalaie cu noi
asa e cumnate
kirin is offline  
Old 21-12-08, 19:18   #32
abarth_mcmz

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 59
Default Re: Fiat 850

sfatul meu : NU O TUNA.STRICI TOATA MASINA DACA O TUNEZI.
Am fiat 850 de ani buni si stiu masina asta pe deasupra. O sa arate f naspa daca o tunezi. Aratati-mi mie un 850 tunat frumos..nu exista. Parerea mea...daca vrei sa il tunezi...fa-l ABARTH, Gasesti pe bet sufiecinta documentatie.
Pt orice nelamurire, ma poti contacta.
abarth_mcmz is offline  
Old 26-12-08, 21:09   #33
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat 850

pai nu cred ca are de gand sa tuneze mare lucru la el...doar motor de motocicleta
da' oricum...daca ii pui astea eu zic ca e foarte aiurea !
1.Cutie de viteze...?
2.Masina e FWD sau RWD ?? Ce punte iti rezista tie la 150 bhp ??
eMH is offline  
Old 26-12-08, 21:29   #34
Twin16

Stage 3
 
Twin16's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 102
Default Re: Fiat 850

RWD!!
Puntea e problema?
Twin16 is offline  
Old 26-12-08, 23:36   #35
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat 850

Nu e asta principala problema,dar in mod sigur trebuie schimbata o data cu marirea substantiala a puterii !!
eMH is offline  
Old 27-12-08, 11:33   #36
abarth_mcmz

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 59
Default Re: Fiat 850

puntea rezista! are suspensie independenta.
Nu se poate rupe, e f solida...uitat-va la lonjeroane sa vedeti acolo cat de mari sunt.
Cutia nu se poate pastra a ei pt simplul motiv pt ca se invarte in stanga...Si oricum, a ei are doar 4 trepte..bine partajate insa.
Apoi...problema e la planterare nu la punte.
850-ul are cuplaje de planetara la roata. Acestea nu vor rezista cu siguranta!!! Se pot modifica insa.
E nu cred insa ca se va modifica masina asta...chiar credeti ca e asa usor de bricolat?Mai ales cand pui alt motor si alta transimisie.
Parerea mea..nu o sa reusesti..nu decurajez pe nimeni dar asta e realitatea.
Sfatul meu..tuneaza-l altfel...pune-i discuri la roti..alta pompa de frana..roti late pe 13 (nu mai mari), lasa-i motorul ei insa ...pune-i carb dublu (nou sa fie, nu vechi), galerie de coupe in 4...se mai pot face si alte chestii....Uita-te la un 850 abarth si ai sa vezi ce vreau sa zic.
UN 850 aranjat in felul asta se duce la 160 lejer.
Deci daca el nemodificat prinde 140 cu siguranta ... adica ajunge km la maxim.......bine, cu o oarecare eroare pe vitezometru de +- 10% maxim. Cu un 850 ajungi nemodificat ajungi lejer la 125...mult mai usor ca cu o dacie de exemplu.eu vorbesc din experienta nu din vorbe. ..am multe 850-uri si stiu ce poate si ce se poate modifica la ea....stiu masina pe deasupra.
Probabil a ta are motorul+carburatorul uzat..de aceea nu se infige.Oricum, chiar si cel mai slab 850 care l-am avut prindea 110... Un 850 bun trebuie sa fuga mai tare cA o dacie 1310 cutie in 4.

Last edited by abarth_mcmz; 27-12-08 at 11:48.
abarth_mcmz is offline  
Old 27-12-08, 12:16   #37
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat 850

Quote:
Originally Posted by abarth_mcmz View Post
Un 850 bun trebuie sa fuga mai tare cA o dacie 1310 cutie in 4.

Poate decat o Dacia 1310 mai rablagita...
Am avut o Dacia 1310 cu cutie in 4,cum zici tu (ochelarista),nu era cea mai ingrijita Dacia pe care am avut-o,si prindea 140...Deci nu ma plang !
eMH is offline  
Old 27-12-08, 15:33   #38
Twin16

Stage 3
 
Twin16's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 102
Default Re: Fiat 850

Quote:
Originally Posted by abarth_mcmz View Post
Eu nu cred insa ca se va modifica masina asta...chiar credeti ca e asa usor de bricolat? Mai ales cand pui alt motor si alta transimisie.
Parerea mea..nu o sa reusesti..nu decurajez pe nimeni dar asta e realitatea.
Vreau sa stiu si eu ce fapte ai la baza acestei afirmatii. Usor nu a fost si nu va fi niciodata. Si eu am ceva dubii, dar sunt legate mai mult de proprietar si vointa. Dar de ce zici omului ca "nu" "va" "reusi"? Ce-i asta? Nu este descurajare? Nu inseamna ca-i imposibil? N-ar trebui sa lase trusa sa-si abandoneze toate planurile cu masina asta? E pacat ca vine din partea unuia cu experienta. Ai putea sa incurajezi omul in loc sa-i zici asa sec ca nu va reusi. Daca va reusi nu-i asa ca-i vei admira si tu masina?

p3rv3r5ul3! Pentru scosul vopselii si a chitului foloseste Kromofag! Este un decapant universal si-l gasesti la E.u.r.ocolor!
__________________
eu sunt ceea ce vreau eu sa fiu, eu sunt ce vreti voi sa fiu.
Twin16 is offline  
Old 27-12-08, 18:18   #39
abarth_mcmz

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 59
Default Re: Fiat 850

[QUOTE=Twin16;1944199]Vreau sa stiu si eu ce fapte ai la baza acestei afirmatii. Usor nu a fost si nu va fi niciodata. Si eu am ceva dubii, dar sunt legate mai mult de proprietar si vointa. Dar de ce zici omului ca "nu" "va" "reusi"? Ce-i asta? Nu este descurajare? Nu inseamna ca-i imposibil? N-ar trebui sa lase trusa sa-si abandoneze toate planurile cu masina asta? E pacat ca vine din partea unuia cu experienta. Ai putea sa incurajezi omul in loc sa-i zici asa sec ca nu va reusi. Daca va reusi nu-i asa ca-i vei admira si tu masina?

Poate m-am exprimat eu gresitsi asa a si fot de altfel.....i-am sugerat un altfel de tunning de fapt.E f usor sa zici din vorbe ca pui alt motor...dar eu nu am vazut decat vorbe..nu am vazut nici macar o schita de desen....pt ca ce vrea el sa faca e destul de complicat .
Am fost cam primpit in afirmatii, dar stii de ce?pt ca fff multi cumpara fiat-uri...cica sa le faca si in final ajung sa le demonteze si atata....ce sa mai zic de modificari....
Normal ca il voi admira. Toate respectele mele.Pt romania ar fi ceva extraordinar.
Asteptam noutati. Ca sfat, macar lucreaza la coroserie..estompeaza toata rugina....chituincet iieste unde e necesar...inc.ca nu e nicio graba banuiesc.
Asteptam noutati. Poate pana rezolvi ce ai de rezolvat la caroserie, te decizi sa pastrezi motorul lui si s aii faci unele imbunatatiri. Iti mai pot da idei daca vrei..daca vrei sa pastrezi motorul lui...
abarth_mcmz is offline  
Old 27-12-08, 18:44   #40
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat 850

Proprietarul nu mai spune nimic...?
Cred ca a uitat de topicul asta...ceva poze,in ce stadiu mai e lucrarea...chestii d-astea ??
Ce ai mai facut la masina...?
Vorba lu' abarth_mcmz ,o desfaci si o lasi asa...
eMH is offline  
Old 27-12-08, 18:56   #41
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Fiat 850

stiati ca masina este de vanzare ? )))) apropo puntea rezista per total masina este ok , nu recomand insa motor de motocicleta , recomand un motor 1.6 tc cum avea 850-ul abarth si faci praf multe masini... poate stiti cele 2 850-uri faimoase , unul alb iar celalalt galben , masina rezista la multe dar mananca planetarele si bucsile , iar un 850 nu foarte ingrijit mananca pe paine o dacie... prinde 110 600-le meu lol 757 cmc 30 cp , eu daca as vrea sa fac un 850 rapid si as avea bani as folosi un motor de fiat coupe 2.0 16v , nu turbo ca totusi prea mult 190 de cai... cu toate ca suna tentant , dar asta cand ai bani caci intervine instalatia electrica trecand de pe carb pe injectie si multe altele etc.
__________________
1962 Fiat 600D
1981 Fiat 131 (1991-2000/2009-prezent)
1987 Lancia Delta HF 1.6
Fiat Coupe 20VT Plus
2005 Iveco Daily

Carpe noctem
denver is offline  
Old 27-12-08, 19:03   #42
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat 850

pai 110 si are 30 de cai. Ala de 850 cat are...35 ??
crezi ca aia 5...maxim 10 cai in plus il fac sa prinda 300 km/h ??
eMH is offline  
Old 27-12-08, 20:02   #43
abarth_mcmz

Stage 2
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 59
Default Re: Fiat 850

Motorul de 850 are 42 CP la o greutate de 670 kg.
Oricum....va prezint o sugestie...adica ii prezint proprietarului...
Motorul lui trebuie refacut, da? Bun...ii baga pistoane cota 4 preferabil de coupe...adica 65.8mm, sau de 66 mm. Standard e de 65 cota 0 (pt cine nu stie, 850-ul nu are camasa ca la dacie). . Facand-ul la cota 4, ii va iesi alezajul perfect si in plus capacitatea cilindrica creste un pic, la fel ca si calutii cu vreo 2-3. Ii reface si chiuloasa, sunt cativa meseriasi buni in chiuloase.
Ii poate lua chiuloasa de coupe sau o modifica pe a ei sa poata puna carburator dublu corp webber preferabil nou...ii pune si un filtru de aer de firma(nu are asa mare efect..dar oricum).
II reface galeria punand de coupe...evacuare pe fiecare piston in parte.
Cam atata la motor..eventual alternator Fiat, un filtru de motorina in loc de filtru de benzina (asta pt ca motorul de 850 e ff pretentios la benzina).
Facand astea scoate cam vreo 60 cp ceea ce e suficient la dimensiunea masinii. Ce ar fi bun ar fi o cutie in 5..dar nu ai cum sa pui in 5. Motorul se invarte in stanga!!!
Important e sa modifice sistemul de franare. Discuri pe toate rotile (pe fata de coupe) si pe spate de ceva fiat...se poate adapta.
Pompa de frana trebuie pusa alta..a ei e prea mica si nu face fata.
Pai..decat sa pui alt motor care si ala e vechi nu mai bine il faci pe al ei numai cu piese noi???????? / Si ai baza pe el..si nu pui motor de nu stiu ce si nu ai baza sa mergi 2 metri..dar de...fuge...nu mai zic de omologare...
abarth_mcmz is offline  
Old 27-12-08, 22:41   #44
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Fiat 850

Stai linistit,mein freund,ca deocamdata proprietarul nu mai da niciun semn de viata,posibil sa ne agitam degeaba,si masina sa fie vanduta !!
eMH is offline  
Old 27-12-08, 23:20   #45
denver
Fiat Driver

Stage 5
 
denver's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,143
Member of:
[Fiat]
[Old School Cars]
[LANCIA]
Default Re: Fiat 850

abarth mcm zice bine.. dar eu v-am zis ca masina-i de vanzare , nu inteleg de ce va certati , foarte putini cunosc istoria acestor "masinute" aparent banale , pe vremea cand castigau ele ralliuri majoritatea ne uitam la tom si jerry... fara suparare , cine stie ce inseamna stie si punct se foloseste de ce stie... sunt sarbatori oameni buni intram intr-un an nou , o facem cu cearta ?
denver is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -