Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 13-01-14, 21:41   #1
lentzyu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 79
Cool Stilo - Negrutza mea

Salut...am decis sa imi prezint si eu masina dupa cativa ani (P.S. LENEA ASTA...)
O am din august 2008,...nu stiam nimic despre masini dar mi s-a pus pata pe stilo coupe, am vorbit cu cineva din DEVA, care o avea la vanzare si l-am rugat sa mi-o aduca in Bucuresti si i-am platit drumul.Am luat-o la ghici, fara verificare, fara nimic...doar un prieten a mers cu ea cativa metri...ce sa mai.. a fost dragoste la prima vedere...in fine, e modelul coupe 1.6 16V 2004 negru metalizat si cand am luat-o avea 62.000 km. Bineinteles a urmat distributia (fara pompa de apa) si apoi trecand anii am schimbat:
-antigel (Paraflu)
-ulei (Selenia 20K) la aprox la 8-9 mii km + filtre (ulei,polen,aer)
-bielete antiruliu
-bujii NKG
-bucsi fata(am pus de Opel Omega, m-a invatat un mecanic, pentru ca sunt mai rigide si nu se duc asa repede, opelul fiind mai greu...poate ajuta pe cineva pontul asta...) + bucsi punte spate
-setul de jante Abarth pe 17
-folie luneta + laterale
-am inlocuit grilele cu o plasa...am constatat pe parcurs ca am facut o tiganie..dar asa mi s-a parut mie ok atunci...
-schimbat player(sony) + boxe fata/spate(alpine)+ amplificator ground zero si subwoofer jbl
-acoperit gaurile alea din laterale interior spate cu fibra pentru un bass mai bun (atunci nu aveam subwoofer)
-instalatie xenon bineinteles fara lupe....scuze pentru cei care merg in fata mea
-cotiera originala pentru ca nu avea
-o baterie varta de 60A
-am avut si stopurile facute cu spray dar s-au matuit si am dat cu smirghel si apoi un lac si au iesit ca noi
-placute iluminare numar spate
-ledurile la ceasuri...mi s-a ars placa dintr-o data si fiind nevoit sa o schimb am facut si asta (traiasca nenea George)
-toba sport + racord flexibil schimbat de vreo 2 ori
Am avut un mic accident acum 2 ani (a intrat unu in mine pe lateral stanga spate...fiind nevoit sa inlocuiesc toata aripa), in rest ce pot sa zic negrutza a tinut cu mine, am avut grija de ea, interiorul arata cum am luat-o,nu mi-am batut joc si nu am avut nici o problema, in prezent am aproape 111.000 km cu ea, trebuie sa fac zilele astea iar distributia, am vorbit cu George si ma ajuta el.
Planuri de viitor :
- jantele pe care as vrea sa il schimb cu cele editie limitata M.SHUMACHER...
-as vrea sa colantez plafonul...astept pareri cam cu ce culoare ar merge ea fiind neagra, ma gandeam la un alb lucios..dar mai astept pareri
-jantele as vrea sa le vopsesc ...tot asa, astept pareri cam cu ce culoare ar merge(eu ma gandeam la un portocaliu)
-sa antifonez tot interiorul(plafon,usi,podea,capota) cu Silent Coat/STP
-poate un interior de piele daca arata foarte foarte bine....am avut o vizualizare undeva si in poze era beton..cand am ajuns la fata locului arata dezastruos...la asta sunt in dubiu
-sa schimb folia spate..mi s-a decolorat un pic...si sa pun si pe fata si stopur
-poate si un eventual upgrade audio in materie de SPL daca o antifonez
Cam atat momentan, poze nu prea am, doar cateva, fara numar pentru ca am vrut sa o vand, dar m-am razgandit, am investit ceva si era pacat, plus sentimental ca este si prima mea masina!o puteti admira la intalniri, cand pot sa ajung vin, dar eu lucrez sambata mai mereu si vin mai rar.
lentzyu is offline   Reply With Quote
Old 13-01-14, 21:45   #2
lentzyu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 79
Default Re: Negrutza mea

si pozele...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20131026_134833.jpg
Views:	87
Size:	2.99 MB
ID:	2924176   Click image for larger version

Name:	20131026_134914.jpg
Views:	58
Size:	2.56 MB
ID:	2924177   Click image for larger version

Name:	20131026_135110.jpg
Views:	58
Size:	2.48 MB
ID:	2924178  

Click image for larger version

Name:	20131026_135055.jpg
Views:	43
Size:	2.62 MB
ID:	2924179   Click image for larger version

Name:	20131026_135438.jpg
Views:	124
Size:	2.96 MB
ID:	2924180  
lentzyu is offline   Reply With Quote
Old 14-01-14, 14:07   #3
Bogdan_94

Stage 1
 
Bogdan_94's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 16
Default Re: Negrutza mea

Foarte frumoasa masina, s-o stapanesti sanatos
Bogdan_94 is offline   Reply With Quote
Old 15-01-14, 18:15   #4
lentzyu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 79
Default Re: Negrutza mea

ms ms...si tu la fel pe a ta
lentzyu is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 02:08   #5
TR.91.ZML
Fiat Driver

Stage 5
 
TR.91.ZML's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 610
Member of:
[VW]
[Fiat]
Default Re: Negrutza mea

arata bine masina, mereu mi-au placut stilo-urile in 2 usi baga-i o folie si pe fata si pune-i un player mai frumusel acolo, sa umple tot bordul. hai sambata la intalnire totusi!! o sa fie cald, frumos
__________________
"My Punto is terrible. I hate it. It is always going wrong. So I shall buy another." - Jeremy Clarkson
TR.91.ZML is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 09:18   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Negrutza mea

Frumos Stilo-ul.

Ca mici idei, ai putea īncerca să scapi de micile kitsch-uri de la interior, cum ar fi:
- priza dublă, lipită pe calul consolei
- mānerul frānei de mānă.
şi să īncerci să găseşti şi plasticele cotierei, de pe laterial.
Bănuiesc că nu vine fără, nu?

Aşa cum a spus şi colegul de dinainte, ar merge la fix un 2DIN īn locul actualului player.

P.S. Remediază problema la aripă. Nu trebuie neapărat vopsea serioasă, merge şi nişte teroson, numa' să nu mai fie tabla aşa de descoperită.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 16-01-14, 17:51   #7
lentzyu

Stage 3
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 79
Smile Re: Negrutza mea

ms ANDI...nici mie nu imi place cum se vede cotiera si priza aia(poate o mut in alt un loc ca am nevoie de ea),la cotiera nu cred ca gasesc capacele separat(trebuie alta)....da cu aripa trebuie neaparat sa rezolv, am avut-o data cu un o vopsea cauciucata acolo de acum 2 ani dar a sarit intre timp in legatura cu playerul aveti dreptate se vede mai bn 2DIN, dar am in plan alte proiecte mai importante.
Momentan astazi am schimbat iarasi distributia, pompa de apa si am mutat ECU.

P.S. ZML sambata lucrez
lentzyu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -