Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-12, 21:04   #46
CrocoSuceava

Stage 2
 
CrocoSuceava's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 56
Default Re: Punto - 1.2 2002

Intai vreau putin sunet ca mor cu ce am acuma....si apoi restul...Momentan imi plac jantele ..nu au nimic.indata le dau jos pun tablele si vad ce fac cu ele peste iarna...inca nu stiu sigur...dar cred ca le voi face in genul asta..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194_88_148_41CAXW9YB5.jpg
Views:	50
Size:	855.0 KB
ID:	2585424  
CrocoSuceava is offline   Reply With Quote
Old 18-10-12, 23:16   #47
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - 1.2 2002

deci ai pus pozele...sa asteptam pana maine sa intre Dl. maistru sa vedem ce parere are!
eu cred ca o sa injure!

ps:ar fi misto sa faci jantele asa.apoi renunti la dunga si ii mai adaugi o suspensie!
__________________


/// E39


www.e39.ro
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 10:59   #48
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - 1.2 2002

Quote:
Originally Posted by CrocoSuceava View Post
Intai vreau putin sunet ca mor cu ce am acuma....si apoi restul...Momentan imi plac jantele ..nu au nimic.indata le dau jos pun tablele si vad ce fac cu ele peste iarna...inca nu stiu sigur...dar cred ca le voi face in genul asta..


Deci poti sa ii pui si elice la cum arata cu dungile alea zici ca e trecere de pietoni ...

Eu ti-am spus parerea mea in privat am incercat sa te indrum spre a face un lucru frumos nu sa cocalarizezi saraca masina ,cel putin am incercat vad ca degeaba asa ca eu personal numai comentez nimic si ma retrag de pe acest topic inainte ca masina sa ajunga vre-o 'Cometa' e strict parerea mea !

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 19-10-12, 21:59   #49
CrocoSuceava

Stage 2
 
CrocoSuceava's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 56
Default Re: Punto - 1.2 2002

am lasat pe cineva din familie sami ia ulei in timp ce eu eram la munca...mia cumparat 3l de Castrol....intrebarea este...e bun?:-s maine trebuie sa il schimb....
CrocoSuceava is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 11:24   #50
pervert_4u

Stage 3
 
pervert_4u's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 92
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Punto - 1.2 2002

Este bun.ce indice are?Eu iti recomand sa schimbi uleiul undeva la 7000-8000 de kilometri.La noi nu ajunge uleiul original.asta faceam si eu cand ma aflam in tara.Si eu am de schimbat mereu 7,5 litri,La 3 litri ai tai este pacat sa nu schimbi mai din timp.Bafta multa.

P.Saca este prima data cand pui uleiul asta ar fii indicat sa faci o prespalare inainte sa treci pe alt ulei,respectiv alt indice!
pervert_4u is offline   Reply With Quote
Old 20-10-12, 21:38   #51
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - 1.2 2002

mda..nu ar strica sa cumperi un flacon pt curatare.este ff bun castrol pt fiat.daca ai pana in 150 000 km cu masina pune 5w40,daca ai peste 10w40.acum depinde si de uzura motorului.e recomandat oricum 5w40 pt ca vn si iarna acum.
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 17:41   #52
CrocoSuceava

Stage 2
 
CrocoSuceava's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 56
Default Re: Punto - 1.2 2002

Toata ziua ne spalam ne curatam:P....am schimbat baia de ulei,pana la urma am pus ulei mobile1...sper sa fie bine...am facut si un mic polish la faruri doar ca unul se abureste cand spal masina si am inteles ca aceasta problema o pot rezolva cu putin silicon si gata...de acum trebuie schimbate un set de bujii si capetele de bara stanga si dreapta si cred k atat pana la iarna...:P poate o sa incerc sa incalzesc arcurile cu autogen sau sa mai tai o spira sa o las putin mai jos...nu promit nimic...asta provizoriu pana cand imi iau suspensia completa reglabila.......! salutare si bafta tuturor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0038.jpg
Views:	53
Size:	544.0 KB
ID:	2589236  
CrocoSuceava is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 20:00   #53
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1.2 2002

cel mai tare tuning pe topicul asta se intampla auzi, sa bagi flexu'n arcuri =))
fasso is offline   Reply With Quote
Old 22-10-12, 21:01   #54
CrocoSuceava

Stage 2
 
CrocoSuceava's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 56
Default Re: Punto - 1.2 2002

Gata......nu mai postez nimic!Multumesc si bafta tuturor!
CrocoSuceava is offline   Reply With Quote
Old 23-10-12, 21:02   #55
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1.2 2002

Nu poti fi atat de ingust la minte incat sa nu-ti dai seama ca lumea pe aici incearca sa te invete lucruri bune, nu sa tai tu arcuri cu flexu' si sa-ti rupi gatu' cand iti va sari de pe flansa si vei pierde pe drum arcul respectiv. Recunosc, te iau majoritatea la misto pentru ca lucrezi la prostiile tale cu o convingere greu de gasit Ti-au zis 10 insi despre tigania aia de dunga, tot ca tine ai dat-o, despre roti, la fel, te-ai facut ca ploua, despre brilianta idee cu taiatul arcurilor la fel...pai prietene, hai sa-ti zic ceva : atata timp cat iti postezi masina pe un forum public dedicat automobilismului, nu poti sa te astepti ca toata lumea sa-ti laude inventiile. Daca nu voiai sa ma asculti pe mine, bun, ok, dar ti-a zis si sike, care, in opinia mea, stie cam ce inseamna sa modifici o masina de la a la z, plus multi altii. Considera ca ti-am dat un "heads up" prin acest comentariu. O seara excelenta !
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 00:47   #56
pervert_4u

Stage 3
 
pervert_4u's Avatar
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 92
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Punto - 1.2 2002

Daca stie ce inseamna ''heads up'' Fasso.De aceeasi parere am fost si eu.Numai bine!
pervert_4u is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 10:20   #57
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - 1.2 2002

Quote:
Originally Posted by CrocoSuceava View Post
Gata......nu mai postez nimic!Multumesc si bafta tuturor!
Desi am zis ca numai postez insa cand vad ce se scrie pe aici nu ma pot abtine,incep prin a-ti spune urmatoarele nu am nimic cu tine personal ca tot mai intrebat ca sunt suparat pe tine din cauza unor dungi ,cert e ca nu imi venea sa mai postez datorita faptului ca am incercat sa te invat ceva de bine asa cum si eu am fost invatat la randul meu de alti cand am deschis un topic dar tu ce faci te apuci si faci ceva ce numai tie iti place si atunci am zis ca mai bine scri de unul singur ,sincer eu am incercat sa te ajut pentru ca ma repet si eu la randul meu am fost invatat de uni oameni si cand mi-au zis o parerea am zis stai frate ca ceva e neinregula nu am zis gata se poate inchide topicul nu pe mine unul ma pus pe ganduri ,uite de exemplu fasso' mi-a zis ca nu e ok vopseaua de pe masina lucru care cu timpul ma pus pe ganduri si am zis da frate omul are dreptate masina trebuie vopsita la cuptor ,si multe altele uite sa iti zic o chestie acuma cateva zile am vorbit cu jokerman si l-am intrebat uite vreau sa imi schimb motorul de pe masina si omul ma invatat anumite lucruri care eu le luam drept foarte simple dar de fapt nu e deloc asa simplu ,tin sa precizez ca nu sunt eu ala de am facut cine stie sa pot sa iti dau sfaturi poate imi doresc si imi doream mult mai mult dar na sti odata ce pe langa masina mai am si nevasta si casa de intretinut nu pot sa fac mai mult de atat ,tot ce am scris mai sus ia-o ca o parere personala si prieteneasca a mea

PS: Ca si idee te-ai interesat vreodata cat sunt o pereche de arcuri sport?

Iti spun eu nu cred ca depasesc 200 ron si decat sa visezi sistem audio de 900 de ron eu personal in 900 de ron zic ca iti iei si arcuri si sistem audio toata treaba e sa intrebi ce si cum uite un exemplu al meu eu am stat cu interiorul la masina care nu arata cine stie ce dar am avut rabdare am intrebat si am reusit sa iau scaune+banchete la numai 100 de ron toate se fac daca ai rabdare .
sike is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 17:19   #58
CrocoSuceava

Stage 2
 
CrocoSuceava's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 56
Default Re: Punto - 1.2 2002

in legatura cu arcurile....tot un sfat a fost....si daca se zice frumos probabil intelegeam....si de roti...ce sa zic...nu imi permit sa le schimb asa de repede...numai eu stiu cum leam luat si pe astea....cu 7 mil pe luna din care 2 sunt rate si pe langa asta mai trebuie sa traiesc....mie foarte greu....cand am luat jantele am dat de pe data de 12(pe 10 am luat banii)am dat ultimul leu pe ele..nici bani sa dau la omul care mi lea montat nu am avut...si am stat fara nimic toata luna...! mie foarte greu deja sa le vand sa pun bani pentru altele...si sa am pe cineva sa ma ajute cu ceva pe aici...nici vorba! familie? ....pe naiba,toti zic ca e o prostie sa bagi bani intr'o masina! incerc si eu cum pot si cu ce pot sa fac cate ceva...


Dunga...pur si simplu...nu stiu cum si de ce dar mie imi place:-s
CrocoSuceava is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 20:25   #59
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1.2 2002

da, dar despre treaba cu arcurile, e vorba de siguranta ta ! risti asta pentru un look mai bun ?! participi la vreun concurs de car show de curand si vrei neaparat sa arate cum trebuie masina ? daca nu poti sa-i cumperi o suspensie sport, menita sa fi sport de la mama ei din fabrica, atunci lasa masina exact cum e pana vei putea, nu trebuie sa faci inventii doar pentru ca ai impresia ca te vor privi oamenii cu alti ochi si eu la randul meu am avut de invatat de la altii, si am incercat sa invat cat am putut si eu la randul meu.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 24-10-12, 20:29   #60
CrocoSuceava

Stage 2
 
CrocoSuceava's Avatar
 
Join Date: Aug 2012
Posts: 56
Default Re: Punto - 1.2 2002

ehh...parca altfel suna comentariul asta....mersi mult! graba strica treaba...asa o sa fac...o sa am rabdare si pana la urma incet incet le voi face pe toate:P Multumesc inca o data!
CrocoSuceava is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -