Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-13, 00:23   #1081
TR.91.ZML
Fiat Driver

Stage 5
 
TR.91.ZML's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 610
Member of:
[VW]
[Fiat]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

frumos, domnule, frumos!!
TR.91.ZML is offline   Reply With Quote
Old 09-04-13, 10:10   #1082
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by TR.91.ZML View Post
frumos, domnule, frumos!!
Se poate si mai frumos de atat ,mai sunt multe de facut unele din ele necesita doar munca fizica nu si bani ,toata treaba e ca in ultimul timp am cam neglijat-o asta si datorita faptului ca i-am mai luat o surioara numita 'Festa' ,dar incet incet revin la prima dragoste ca sa zic asa incet incet pregatesc terenul ca sa facem treaba, din pacate si vremea asta atat de schimbatoare ma face sa nu imi vina sa ma ating de nimic momentan dar cum spuneam incet incet se fac toate

Si o poza cu cele doua

Numai de bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	06042013533.jpg
Views:	141
Size:	1.22 MB
ID:	2744074  
sike is offline   Reply With Quote
Old 17-04-13, 10:06   #1083
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Salutare , de aseara incepand pot sa zic ca sa inceput munca din nou la ficat si anume se vor face urmatoarele modificari :

M-am tot gandit daca sa schimb motorul sau nu ,cert e ca am analizat si am ajuns la concluzia ca nu pot sa pun ceva mai mare deoarece nu imi permit un consum mai mare asta si datorita faptului ca masina circula zilnic ,mai e si partea ca totul sa fie omologat si in regula la masina nu vreau sa trec pe langa politisti si sa stiu ca ceva e neinregula mai ales ca am prieteni care au diferite lucruri neomologate pe masina si scot masina din an in pasti lucru pe care eu nu vreau sa il intimpin ,asa ca am luat hotararea sa fac o reconditionare totala a motorului care e acuma pe masina .

Si anume se va desface si se va inlocui tot ce necesita schimbat ,se vor curata supape pistoane fiecare semering si garnitura ,tot ce este necesar pentru o buna functionare si o reconditionare ca la carte.

Si ceva poze de ieri !

Numai de bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	16042013548.jpg
Views:	51
Size:	1.06 MB
ID:	2751339   Click image for larger version

Name:	16042013549.jpg
Views:	39
Size:	712.7 KB
ID:	2751340   Click image for larger version

Name:	16042013550.jpg
Views:	37
Size:	886.2 KB
ID:	2751341  

Click image for larger version

Name:	16042013551.jpg
Views:	38
Size:	917.5 KB
ID:	2751342  
sike is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 09:31   #1084
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Salutare ,in wekendul care a trecut m-am ocupat de masinuta si anume s-au facut urmatoarele operatiuni:


Desfacut bara fata ,contra aripi noroi ,faruri apoi sa vopsit tragerul fata negru mat ,a urmat repozitionare elementelor desfacute si tot odata am reusit sa scap de acel luft dintre bara de fata si faruri ,sau vopsit etrieri negru mat lucru pe care il fac in fiecare primavara ,am reusit cu ajutorul unui prieten sa schimb airbag-ul din scaun deci in principiu am facut ceva treaba .

Pe parte de motor s-au schimbat toate garniturile si semeringurile care le are motorul ,s-au curatat pistoanele supapele ,sa schimbat uleiul +filtru de ulei ,apoi odata ridicata masina pe elevator am observat ca un burduf de planetara era rupt cand l-am dat jos am constatat ca si tripoada era rupta asa ca am schimbat-o si pe aceasta +uleiul in cutie plus multe alte maruntisuri ..

Urmeaza o curatare/spalare a interiorului si pe exterior un polis !


Numai de bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20042013560.jpg
Views:	51
Size:	291.6 KB
ID:	2757547   Click image for larger version

Name:	19042013554.jpg
Views:	79
Size:	187.3 KB
ID:	2757548   Click image for larger version

Name:	19042013552.jpg
Views:	64
Size:	148.6 KB
ID:	2757549  

sike is offline   Reply With Quote
Old 24-04-13, 21:05   #1085
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Pfoai,o gramada de treaba.Bine ca te ocupi si de partea mecanica nu doar de aspectul ei.
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 12:45   #1086
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Pfoai,o gramada de treaba.Bine ca te ocupi si de partea mecanica nu doar de aspectul ei.
Salut tinand cont ca circul cu ea zilnic nu imi permit 'luxul' de a neglija bunul mers al ei si de aceea insist sa mearga cat mai bine si sa stiu ca toate sunt la locul lor

On: Una peste alta m-am ocupat si de interior l-am spalat complet plafon mocheta scaune etc ..urmeaza o spalare a motorului completa apoi un polis pe exterior , imi doresc neaparat o sesiune de poze profi + poate un filmulet am si vorbit pentru asta sper sa se realizeze,macar atata lucru ca dupa atatia bani investiti nervi si toate cele macar amintirile sa ramana !!

Numai de bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	25042013564.jpg
Views:	45
Size:	1.46 MB
ID:	2759176   Click image for larger version

Name:	25042013565.jpg
Views:	44
Size:	1.32 MB
ID:	2759177   Click image for larger version

Name:	25042013566.jpg
Views:	49
Size:	1,023.0 KB
ID:	2759178  

Click image for larger version

Name:	26042013570.jpg
Views:	39
Size:	1.15 MB
ID:	2759179   Click image for larger version

Name:	26042013571.jpg
Views:	73
Size:	1.34 MB
ID:	2759180  
sike is offline   Reply With Quote
Old 26-04-13, 16:10   #1087
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

salut, frumoasa masinuta. este 1.2 8v?
bandera is offline   Reply With Quote
Old 29-04-13, 10:15   #1088
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by bandera View Post
salut, frumoasa masinuta. este 1.2 8v?
Salut,multumesc pentru aprecieri ,da este 1.2 8v.


Numai de bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	27042013573.jpg
Views:	67
Size:	1.04 MB
ID:	2761506  
sike is offline   Reply With Quote
Old 29-04-13, 10:33   #1089
bandera

Stage 5
 
bandera's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 317
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by sike View Post
Salut,multumesc pentru aprecieri ,da este 1.2 8v.


Numai de bine
trage bine motoru. da ai rotile cam late.. dc nu ii pui o turbina, ceva de genu, asta e 999cc motoru
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	turbina.jpg
Views:	78
Size:	42.7 KB
ID:	2761546  
bandera is offline   Reply With Quote
Old 29-04-13, 11:01   #1090
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by bandera View Post
trage bine motoru. da ai rotile cam late.. dc nu ii pui o turbina, ceva de genu, asta e 999cc motoru
Ar fi o idee numai ca momentan trag pe acest motor ,din doua motive circul zilnic doresc sa fiu in regula plus un consum normal si mai e o chestie unde locuiesc fiind un oras mic sunt si fff putini meseriasi abia de poti avea o alternativa pentru a-ti schimba niste semeringuri pe la motor dar amite sa ii pui sa monteze o turbina ,un exemplu mic am fost acuma sa schimb toate cele pe la motor pe langa faptul ca am dat o caruta de bani mi-a mai zgariat si aripa de la masina ca bonus niste oameni de nimic ...din pacate...

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 11:25   #1091
NoSwear

Stage 4
 
NoSwear's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 258
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by bandera View Post
trage bine motoru. da ai rotile cam late.. dc nu ii pui o turbina, ceva de genu, asta e 999cc motoru
mai bine pui un motor de 1.8 hgt ce so mai bagat in modelu respectiv si stii ca n ai treaba va fi ok si ca si putere,daca pui turbina sau kompresor te va duce la o putere mai mare dar si costu va fi cu mult mai mare care nu neaparat te va recompensa daca intelegi ce vreau sa zic.

Last edited by NoSwear; 06-05-13 at 11:30.
NoSwear is offline   Reply With Quote
Old 06-05-13, 21:45   #1092
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Cu toata investitia respectiva si toata munca depusa, mai bine iti iei direct un HGT
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-05-13, 11:31   #1093
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
Cu toata investitia respectiva si toata munca depusa, mai bine iti iei direct un HGT
Daca o iei din punct de vedere financiar e foarte bine cum zici tu adica iei o masina intreaga iti iei ce iti trebuie de pe ea mai si vinzi de pe ea si incet incet iti scoti macar jumatate din suma investita, pe de alta parte hai ca pun motor mare ok toate bune si frumoase dar am doua lucruri care ma dezavantajeaza si anume , nu imi place sa merg ilegal mai ales ca circul zilnic cu masina si nu la ocazi speciale ,apoi lucrul cel mai greu e faptul ca e foarte joasa si e logica chestia ca odata ce pui un motor mai mare nu te poti abtine sa nu mergi putin mai tare si e inevitabil sa nu agat un canal sau multe altele ...poate o sa ziceti ca mai sunt si alti care sunt low si motoare mari dar acolo sunt doua variante ori nu merg zilnic ori e un oras bine asfaltat ,pe cand aici la mine sunt 4 ani de cand nu sa asfaltat o straduta numai plombe si atat ,vedem ce o mai fi timpul le rezolva pe toate ar mai fi si varianta o masina intreaga HGT si ramane si asta

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 07-05-13, 13:08   #1094
cielo_LYY

Stage 5
 
cielo_LYY's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 519
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by sike View Post
Daca o iei din punct de vedere financiar e foarte bine cum zici tu adica iei o masina intreaga iti iei ce iti trebuie de pe ea mai si vinzi de pe ea si incet incet iti scoti macar jumatate din suma investita, pe de alta parte hai ca pun motor mare ok toate bune si frumoase dar am doua lucruri care ma dezavantajeaza si anume , nu imi place sa merg ilegal mai ales ca circul zilnic cu masina si nu la ocazi speciale ,apoi lucrul cel mai greu e faptul ca e foarte joasa si e logica chestia ca odata ce pui un motor mai mare nu te poti abtine sa nu mergi putin mai tare si e inevitabil sa nu agat un canal sau multe altele ...poate o sa ziceti ca mai sunt si alti care sunt low si motoare mari dar acolo sunt doua variante ori nu merg zilnic ori e un oras bine asfaltat ,pe cand aici la mine sunt 4 ani de cand nu sa asfaltat o straduta numai plombe si atat ,vedem ce o mai fi timpul le rezolva pe toate ar mai fi si varianta o masina intreaga HGT si ramane si asta

Numai de bine!
in afara de dezavantajele enumerate de tine mai pot adauga eu consumul, zic eu destul de generos pe langa 1.0-ul tau plus ca daca masina ta e atat de joasa momentan(o stiu destul de bine) gandeste-te ca la un motor mai mare automat se mai lasa 1-2cm de fata ceea ce ar fi cam pe spoiler
toata lumea vrea motoare mari dar evident neomologate si pe masinile altora....reproduc ce a zis cosmin(KYS) intr-un post : e cineva dispus sa plateasca amenzile si spagile aferente daca silviu isi pune motor neomologat?
__________________
In zilele noastre, pietonii sunt de doua categorii: rapizi si accidentati.
cielo_LYY is offline   Reply With Quote
Old 07-05-13, 13:25   #1095
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by cielo_LYY View Post
in afara de dezavantajele enumerate de tine mai pot adauga eu consumul, zic eu destul de generos pe langa 1.0-ul tau plus ca daca masina ta e atat de joasa momentan(o stiu destul de bine) gandeste-te ca la un motor mai mare automat se mai lasa 1-2cm de fata ceea ce ar fi cam pe spoiler
toata lumea vrea motoare mari dar evident neomologate si pe masinile altora....reproduc ce a zis cosmin(KYS) intr-un post : e cineva dispus sa plateasca amenzile si spagile aferente daca silviu isi pune motor neomologat?

Fiind din acelasi oras poti sa zici mai bine cum e la noi gen politia de aici cum vede o masina putin modificata cum gata sare pe tine ,sa iti zic ca circulam intr-o seara cu acel golf alb lasat alb( gj 27 mik) ma oprit politia si omul are scaune sport aveam centura pusa numai ca era centura in 4 puncte si cand ma oprit primul cuvant a fost asa 'Ce faci ma vii de la curse '? Sau altul ar fi ma opreste pe mine cu fiat-ul imi cere certificatul ma intreaba de jante apoi de cauciucuri si ce sa vezi erau toate trecute pe certificat deci ok dar nu si din punctul lui de vedere ..De ce ? Poi simplu jantele nu sunt originale de fiat din doua exemple va puteti da seama ce 'de treaba e politia de aici '
E greu sa fi inteles numai vazut live iti dai seama ce si cum in sfarsit cert e ca la masina se va munci in continuare ,si in ceea ce priveste pe cosmin (KYs) omul are dreptate .si mai pot zice ca omul e la alt nivel cu tot ceea ce face la aceea masinuta ..

PS: te invit intr-o zi la o vizionare a masini si de ce nu la o plimbare

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -