Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 25-05-12, 12:40   #826
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by stefz View Post
vai de PLM, cel mai frumos fiat sa-l stapanesti sanatos
Salut si multumesc frumos pentru aprecierii dar sincer se poate si mai bine de atat ,de asemenea mai sunt si alte fiat-uri mult mai frumoase ,tin sa precizez ca mai e foarte mult sa ajunga cum imi doresc eu ,gen o alta vopsea un alt motor++++ si lista poate continua nu cred ca ma pot oprii vreodata

Azi i-am aplicat o mana de autosol pe buzele de la jante putina intretinere acolo nu strica

Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0480.jpg
Views:	121
Size:	636.4 KB
ID:	2444086   Click image for larger version

Name:	Fotografie0476.jpg
Views:	106
Size:	499.6 KB
ID:	2444087  
sike is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 09:50   #827
cielo_LYY

Stage 5
 
cielo_LYY's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 519
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

salut
frumoasa masinuta o vad zilnic
bafta
cielo_LYY is offline   Reply With Quote
Old 27-05-12, 18:16   #828
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

frumoasa ca intotdeauna!
ps:imi place cum ti-a iesit consola!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 10:12   #829
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by cielo_LYY View Post
salut
frumoasa masinuta o vad zilnic
bafta
Salut,si multumesc pentru aprecieri ,frumoasa si masinuta ta, la fel de zilnic o vad si eu pe a ta ,poate ne oprim odata sa schimbam doua vorbe sau daca nu noi mai iesim pe la agip seara vi si tu pe acolo

Numai de bine
sike is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 10:20   #830
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
frumoasa ca intotdeauna!
ps:imi place cum ti-a iesit consola!
Sar'na ,si mie imi place cum a iesit tot interiorul e putin mai nou arata si el a interior ,plus ca la vara va primi si tapiteria o spalare integrala ca sa fie toata treaba ok..

On: Sper ca saptamana asta sa imi ajunga si pragurile si buza de fata care deja sunt rezervate ,trebuia de pe wekeendul acesta sa ma ocup de ele dar numai ca vremea nu ma lasat

De asemenea o sa incerc sa renunt pe spate la reglajul suspensiei care oricum e lasat la maxim ,si as vrea sa il scot sa o mai las putin de spate o sa incerc si treaba asta dar numai sa nu imi atinga in cauciuc ca e cam la limita ,dar incerc

Cam astea is planurile ..sper sa le pot realiza

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 16:43   #831
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

praguri?
ce praguri?
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 17:44   #832
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

nu esti nici macar aproape de limita pe spate
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 21:11   #833
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by Jokerman170 View Post
nu esti nici macar aproape de limita pe spate
Pozele de multe ori nu reflecta realitatea,in alta ordine de ideii masina circula zilnic minim 30-40 de km ,si acuma sincer stii si tu cat e de aiurea si cat te chinui ca freaca peste tot ,ceea ce nu mi-as dori abia am scapat pe fata de frecatul rotilor nu vreau sa o iau cu spatele,mai ales ca m-am chinuit sa schimb tot ce e pe sub ea si sa o aud din nou ca freaca si toate cele exclus ,da stiu merge sa ii faci camber dar deocamdata mi-am pus in cap de ceva vreme sa nu ma mai complic cu tot felul de chestiuni,de asemenea pot foarte simplu sa scot reglajul si sa am norocul sa nu atinga desi ma indoiesc pentru ca la un hop ceva mai maricel atinge ,dar pana la urma o sa incerc vad cum sta treaba daca e ok raman asa iar daca nu revin la forma initiala ca nu ma deranjeaza

Numai de bine!
sike is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 21:13   #834
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by marius3030 View Post
praguri?
ce praguri?
Salut ,am gasit ceva praguri pentru masinuta o sa revin cu poze in momentul in care intra in posesia mea ,e ceva cat se poate de simplu

Numai de bine
sike is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 21:45   #835
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

n-are cum sa-ti frece, doar daca mai ai buza de la aripi, taie-le sau indoaie-le in sus
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 28-05-12, 21:50   #836
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by Jokerman170 View Post
n-are cum sa-ti frece, doar daca mai ai buza de la aripi, taie-le sau indoaie-le in sus

Da acolo am facut buza roluita frumos problema e exact la coltul spoilerului ca pe ala nu pot sa il mai roluiesc si acolo atinge da stiu exista posibilitatea sa tai din coltul acela pe interior dar dupa stii ca e problema cu prinderea lui ,ca doar sti pe propria piele cat te-ai chinuit si tu ,bine la tine e vb si de acel 9 j care e cu totul si cu totul alta poveste ,o sa incerc zilele astea cum e treaba fara reglaj ,odata ce imi permite vremea ,iti dai seama ca ma cunosti ca nu sunt genul sa o fac jeep ,ca mi-ar convenii sa se lase exact cum trebuie
sike is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:20   #837
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Salutare ,am incercat pana la urma cum spuneam acuma cateva zile sa renunt la reglajul de pe spate ,si pana la urma am renuntat la el numai ca dupa numai o zii mi-am dat seama ca nu e treaba deloc pentru ca imi atinge si atinge destul de rau de vina fiind coltul spoilerului ,ar fii o rezolvare si anume sa ii fac ori camber ori sa tai din acel colt de spoiler ,dar cum spuneam nu vreau sa mai ma complic cu tot felul de chestiuni ,si asa am pus reglajul la locul lui ,fiind masina de zi cu zii e cam greu sa merg cu ea atat de lasata si sa atinga prind toate hop-urile ,deocamdata e destul de ok si de joasa si acuma suficient pentru mine cel putin ,reglajul este la maxim de lasat decii ramane asa

Si o poza cam cum arata

Numai de bine!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fotografie0488.jpg
Views:	86
Size:	479.1 KB
ID:	2451385  
sike is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:29   #838
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

intrebare : daca ii faci camber, nu-ti toceste apoi cauciucurile aiurea?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:41   #839
sike

Stage 5
 
sike's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 913
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
intrebare : daca ii faci camber, nu-ti toceste apoi cauciucurile aiurea?
Bravo bine punctat ,de exemplu eu cand am pus suspensia pe fata am reglaj pentru camber si eu smecher ce am zis hai domne sa fac camber si ghici ce in 2 luni cauciucurii noi noute sau tocit pana la sarme bineinteles numai pe o parte ,da poate daca as scoate masina numai duminica si la sarbatorii ar fii super ok ar merge ,dar asa nu vreau sa mai ma complic in primul rand eu am cam schimbat cam tot ce e pe sub masina de la cea mai mica bucsa la telescop si toate cele,si acuma sa imi bat joc nu vreau odata ce fac camber pe spate de exemplu rulmentul ala din butuc se va duce foarte repede apoi cauciucurile la mine pe spate is impecabile si nu vreau sa imi bat joc de ele toate lucrurile astea sunt valbile poate doar pentru mine ca circul zilnic cu masina. e destul de joasa are o forma ,iar o chestiune chiar daca e suspensie sport iti spun sincer nu imi bate nimic nu troncane sau alte chestiuni ,si atat timp cat e totul ok nu vad de ce m-as complica pentru un 3 cm ca sa o cobor pe spate ...?

Numai de bine
sike is offline   Reply With Quote
Old 31-05-12, 13:51   #840
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - Un fiat si un 10 in engleza...

nu e mare scofala sa tai din interiorul spoilerului 3 cm nu trebuie sa-ti faci camber, si ti s-au tocit cauciucurile pt ca nu iti era facuta directia sa fie aliniata, multi au -12 grade si nu se roade fiindca e facuta directia sa fie dreapta, ti se rod doar cand o roata sau alta nu ti perpendiculara cu restu
__________________




Jokerman170 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -