Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 06-12-10, 18:09   #31
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Aiurea tare..bine ca nu ai patit tu nimic si nici ei, ca daca Doamne fereste se intampla ceva, ii aveai pe constiinta chiar daca nu era vina ta.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 06-12-10, 19:37   #32
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Pai exact asta am zis si eu...bine ca n-a murit doamne fereste niciunul pentru ca, cu toate ca n-a fost vina mea, traiam cu pata pe constiinta toata viata . Si-asa acele cateva zile de "revenire" din soc au fost tare nasoale . Nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva ... Masina , e fier , se repara sau in cel mai rau caz se schimba, insa nu e la fel si cu oamenii .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:44   #33
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

daca tot am mutat HU Sony care-l avusesem pe honda in punto, astazi m-am gandit ca ar fi cazul sa mut si boxele pentru cele originale ale puntoului cam dadeau rateuri . Asadar, m-am inarmat cu bormasina, panza de bomfaier si o pila si am gaurit polita aceea din spate , dupa care am astupat gaurile cu cele doua sony-uri ovale 6 x 9. Rezultatul ? un sunet clar superior + ca acum vibreaza si numarul
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 14:51   #34
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
m-am inarmat cu bormasina, panza de bomfaier si o pila si am gaurit polita aceea din spate , dupa care am astupat gaurile cu cele doua sony-uri ovale 6 x 9. Rezultatul ? un sunet clar superior + ca acum vibreaza si numarul
fail.
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:25   #35
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

tinand cont ca o polita din aia e 40 de lei la dezmembrari...lucru de care m-am interesat inainte, nu consider a fi fail deloc daca decupam fetele de usi sau altceva era un lucru intr-adevar tampit din partea mea , dar asa nu vad unde-i problema ma satur de boxe si vreau sa arate ca din fabrica, urc pur si simplu polita de rezerva si ... voila , perfection

Last edited by fasso; 29-12-10 at 18:28.
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:32   #36
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
tinand cont ca o polita din aia e 40 de lei la dezmembrari...lucru de care m-am interesat inainte, nu consider a fi fail deloc daca decupam fetele de usi sau altceva era un lucru intr-adevar tampit din partea mea , dar asa nu vad unde-i problema ma satur de boxe si vreau sa arate ca din fabrica, urc pur si simplu polita de rezerva si ... voila , perfection
defapt fail este ca
1. ti-ai pus boxe pe polita nu la locul lor destinat,
2. sunet mai puternic nu inseamna superior
3. boxe sony
4. 6x9 = distorsiune nu claritate
voila ""
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:50   #37
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by Jokerman170 View Post
defapt fail este ca
1. ti-ai pus boxe pe polita nu la locul lor destinat,
2. sunet mai puternic nu inseamna superior
3. boxe sony
4. 6x9 = distorsiune nu claritate
voila ""
1. locul destinat boxelor are 10 cm pe spate si 8 cm parca pe fata ..., plus ca in spate am si rola de la centura care "incurca" intr-un fel montare unei altfel de boxe decat cea originala .
2. n-am zis neaparat sunet mai puternic, ci si mai clar ... cu cele originale daca saream de 14-15 din 34 volum la player distorsiona intr-un anume fel . Pe mine ma intereseaza sa se auda bine ( clar ) in interior, nu sunt genul de persoana care da muzica la pietoni , altfel mi-as fi luat pur si simplu un woofer
3. boxele astea sunt cumparate de pe vremea cand sony si pioneer erau cam singurele lucruri de calitate la noi pe piata, si cum banii inca nu ma dau afara din casa, nu mi-am permis sa-mi iau unele mai noi si mai "performante"
4 . daca nu sar de un anumit prag in volum se aud foarte clar ... intr-adevar daca ma intrec cu gluma incep si ele sa distorsioneze .
Happy now ?
fasso is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 18:56   #38
Jokerman170
Fiat Driver

Stage 5
 
Jokerman170's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,055
Member of:
[Fiat]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
1. locul destinat boxelor are 10 cm pe spate si 8 cm parca pe fata ..., plus ca in spate am si rola de la centura care "incurca" intr-un fel montare unei altfel de boxe decat cea originala .
2. n-am zis neaparat sunet mai puternic, ci si mai clar ... cu cele originale daca saream de 14-15 din 34 volum la player distorsiona intr-un anume fel . Pe mine ma intereseaza sa se auda bine ( clar ) in interior, nu sunt genul de persoana care da muzica la pietoni , altfel mi-as fi luat pur si simplu un woofer
3. boxele astea sunt cumparate de pe vremea cand sony si pioneer erau cam singurele lucruri de calitate la noi pe piata, si cum banii inca nu ma dau afara din casa, nu mi-am permis sa-mi iau unele mai noi si mai "performante"
4 . daca nu sar de un anumit prag in volum se aud foarte clar ... intr-adevar daca ma intrec cu gluma incep si ele sa distorsioneze .
Happy now ?
defapt 10cm spate 16cm fata

-pur si simplu monteaza boxe rotunde nu ovale si atunci incap
-nu compara sony cu pioneer, cele 2 n-au fost niciodata la acelasi nivel
-ia-ti un player de calitate nu sony si vei vedea ca cele originale suna mai frumos decat orice 6x9
Jokerman170 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-10, 19:00   #39
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

omule ... uiti ce tip de punto am ? 16 cm pe fata probabil ca incap la modelul mai nou sau cel putin la cel de-o varsta cu al meu, dar in 3 usi, care de altfel are boxele fata in usi ale mele sunt in bord si-ti garantez ca mai mari de 7-8 cm nu incap
Playerul consider ca e suficient pentru nevoile mele , repet, nu dau muzica la pietoni si nici nu particip la vreo competitie de calitate sau presiune sonora . Oricum, pentru moment e deajuns pe partea de sunet, prioritatile mele la aceasta masina sunt cu totul si cu totul altele .
fasso is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 19:41   #40
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Frumos fiat.Pacat de incidentul avut cu masina
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 06-02-11, 22:52   #41
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

merci
Updates ... xenon HID 6000 k , montat ieri -> o lumina mult mai buna inclusiv in conditii de asfalt umed poze din pacate n-am apucat inca sa fac, sa speram ca reusesc maine . Ma gandeam si la adaptarea vreunui soi de lupa la far pentru a concentra lumina intr-un singur loc si nu imprastiata prin tot farul ...
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 09:19   #42
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Da este buna ideea.Si nici nu ma e asa deranjant pentru ceilalti participanti la trafic.
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 09:56   #43
fasso

Stage 5
 
fasso's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 2,045
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by valitataye View Post
Da este buna ideea.Si nici nu ma e asa deranjant pentru ceilalti participanti la trafic.
Exact pana una alta merg cu farurile date in jos la maxim pentru ca daca le ridic la 0 imi iau flash dupa flash ....
fasso is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 18:32   #44
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Sunt destul de deranjante xenoanele fara lupe!
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 07-02-11, 21:32   #45
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Punto - 1995 HSD

Quote:
Originally Posted by fasso View Post
merci
Updates ... xenon HID 6000 k , montat ieri -> o lumina mult mai buna inclusiv in conditii de asfalt umed poze din pacate n-am apucat inca sa fac, sa speram ca reusesc maine . Ma gandeam si la adaptarea vreunui soi de lupa la far pentru a concentra lumina intr-un singur loc si nu imprastiata prin tot farul ...
aoleuu....baga niste poze ca m-ai facut curios!!!..
marius3030 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -