Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FIAT > Masina mea Fiat

Reply
 
Thread Tools
Old 08-06-06, 22:30   #1
tempra

Stock
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 1
Default Fiat Tempra 1.9 tds

Detin un fiat tempra 1.9 tds, adus din germania in 1998,de care pot sa spun ca sunt mandru.Poate spun asta datorita si felului meu de a-mi ingriji masina.
Din 1998 nu a vazut zapada niciodata,,o spal numai cu pompa cu presiune la garajul propriu,polish profesional de atatea ori de cate ori este cazul,ulei,consumabile de cea mai buna calitate.
Are aproximativ 170.000km dar merge la fel ca-n prima zi de cand am cumparat-o.
Si aici sigur vin sa critice cei cu ideea bine cladita in cap"fiaturile nu sunt bune",dar nu este asa,cei care cunosc cu adevarat marca si au avut o tempra tds in satre buna,cunosc acest lucru.Ce sa mai zic de cand am achizitinat-o ca orice alt om,i-am schimbat gentile,cauciucuri 195,linie audio-statie-mp3,alarma .
Este o masina formidabila si se bucura din plin de cei 90caluti pe care ii are.Are cativa ani bunisori si inca poate depasi o octavia de 90cp sau alte masinute din grupa ei d eputere.Pe asfalt se asterne super bine dupa 100km/h,,de la viteza asta parca e avion,se aude turbosuflanta din plin si poti ajunge cu usurinta la 190km/h,aici vorbesc de masina mea intretinuta si neumblat si nemodificat nimik la motor sau la sistemul de injectie,multi pot veni sa zica ca si noi avem tempra 1.9 tds si nu merge asa bine,aici fratilor e o mare paranteza ,fiecare cu motorul si masina lui...Daca umblati sub capota cu surubelnita sa-i dati avans sau altceva,atunci s aveti si pretentii

Astept sa posteze aici,cei care au o tempra si sunt inebuniti dupa ea!!!!Drum bun@@@
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tempra mea.JPG
Views:	220
Size:	362.0 KB
ID:	112279  
tempra is offline   Reply With Quote
Old 04-07-06, 01:20   #2
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default saluuut

chiar in seara asta, din intamplare, cu gandul de a mai cauta printre ofertele de masini second hand am dat si eu peste un tempra: computer de bord, afisaj digital... pentru anul 1993 (modelul care l-am vazut de vanzare) este WOW !
da-mi si mie detalii te rog ! geamuri ? electrice ? toate patru ? trapa exista ? electrica ? servo directie ? servo frana ? abs ? cate prezoane are la jenti (se gasesc la noi modele pentru ea) ? iti face probleme in mod regulat masina din vreun punct de vedere ?
probabil o sa ma mai gandesc eu la intrebari dar momentan sper ca-mi vei raspunde la astea ! astept detalii ! si poze cu interiorul te rog !
sez me is offline   Reply With Quote
Old 17-03-07, 13:29   #3
alextipo

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 17
Default Re: Fiat Tempra 1.9 tds

din cate stiu tempra ta are acelasi motor ca tipo si in talon la tipo viteza maxima este 175km/h...
alextipo is offline   Reply With Quote
Old 03-09-07, 17:25   #4
mihai_fiat

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5
Default Re: Fiat Tempra 1.9 tds

salve. felicitari pt tempra. intradevar sunt niste masini superbe. eu am o tempra de 19 tds SW din '95 si sunt f mandru de ea. nu pot sa iti spun exact daca ajunge la 190km/h dar i-am dat la 160 si pot spune ca mai aveam pedala si chiar a mers f bine. apropo are 290000km la bord reali dar motorul functioneaza si 'toarce' impecabil. vreau totusi sa stiu unde pot gasi o carte de reparatii si intretinere pentru fiat tempra. astept raspuns. ms
mihai_fiat is offline   Reply With Quote
Old 20-09-07, 21:52   #5
Poni

Stock
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 4
Default Re: Fiat Tempra 1.9 tds

Quote:
Originally Posted by mihai_fiat View Post
salve. felicitari pt tempra. intradevar sunt niste masini superbe. eu am o tempra de 19 tds SW din '95 si sunt f mandru de ea. nu pot sa iti spun exact daca ajunge la 190km/h dar i-am dat la 160 si pot spune ca mai aveam pedala si chiar a mers f bine. apropo are 290000km la bord reali dar motorul functioneaza si 'toarce' impecabil. vreau totusi sa stiu unde pot gasi o carte de reparatii si intretinere pentru fiat tempra. astept raspuns. ms
si eu am un fiat tempra din 90 nu stiu cati km are fiindca morotu e din 96 la ea,e de 90 de cai de 1.6 carburatie are instalatie gpl dar trage bine si am mers cu 170 cu ea pe gpl si inca mai ducea geamuri fumurii toba sport vreau acum sa-i pun inele angel la faruri si niste jenti in rest pot sa zic ca merge bine masina si sunt belea
Poni is offline   Reply With Quote
Old 27-09-07, 15:50   #6
mihai_fiat

Stock
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 5
Default Re: Fiat Tempra 1.9 tds

salve tuturor. aveti idee cumva unde pot gasi niste planetare de fiat tempra 19 tds? eu le-am scapat pe astea ale mele fara vaselina si vad ca au cam inceput sa bata amandoua. ms
mihai_fiat is offline   Reply With Quote
Old 08-11-07, 17:14   #7
olty

Stock
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 1
Default Re: Fiat Tempra 1.9 tds

am si eu un tempra dar pe benzina.si pot sa zic ca merge chiar bine
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Fiat 1.jpg
Views:	116
Size:	48.6 KB
ID:	385914  
olty is offline   Reply With Quote
Old 02-02-09, 13:24   #8
TTTabarth

Stage 3
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 82
Thumbs up Re: Fiat Tempra 1.9 tds

https://forum.4tuning.ro/showthread.p...88#post2015088
TTTabarth is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -