Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 22-01-09, 19:04   #46
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Garrett nu da garantie din start la nimic, nici la turbo performance, care costa peste 1300e, asta stiu ca de asta ne ocupam.

La piesele nu stiu cum pot sa da vreuo garantie, fiindca daca iti infunda un injector din cauza benzinei iti topeste pistonul in cateva secunde, la fel daca incepe se detoneze.

Electronica ramane original sau stand alone, ma rog, la o investitie ca asta ar fi necesar un stand alone dupa pererea mea.


cand astia fac dyno sa ceri si un lug neaparat prontat, sa vezi unde sta EGT-ul, avansul si lambda, la fel cum urca in tresiune si cum se tine acolo, asta e neaparat ca sa stii in in general ce au facut ei. La fel ar fi bine sa sti ce setari iti pun la TPS si acceleration enrichment. Ar mai fi cateva dar astea sunt cele mai importante la un motor.
Hexer is offline  
Old 22-01-09, 19:14   #47
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Quote:
Originally Posted by Hexer View Post
Garrett nu da garantie din start la nimic, nici la turbo performance, care costa peste 1300e, asta stiu ca de asta ne ocupam.

La piesele nu stiu cum pot sa da vreuo garantie, fiindca daca iti infunda un injector din cauza benzinei iti topeste pistonul in cateva secunde, la fel daca incepe se detoneze.

Electronica ramane original sau stand alone, ma rog, la o investitie ca asta ar fi necesar un stand alone dupa pererea mea.


cand astia fac dyno sa ceri si un lug neaparat prontat, sa vezi unde sta EGT-ul, avansul si lambda, la fel cum urca in tresiune si cum se tine acolo, asta e neaparat ca sa stii in in general ce au facut ei. La fel ar fi bine sa sti ce setari iti pun la TPS si acceleration enrichment. Ar mai fi cateva dar astea sunt cele mai importante la un motor.

Nu ma refeream la faptul ca producatorul la turbina da garantie. Am vrut sa evidentiez ideea ca daca software merge ok nu cade turbo asa de usor. Poate alea facute in China.
__________________

Drag Race Car - E34 M5 engine Turbo by BFC
SuperStreetCar - SBC 427 TwinTurbo by BFC
https://youtu.be/aAVagNqaT7I
gollum_ is offline  
Old 22-01-09, 19:23   #48
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Nu ma refeream la faptul ca producatorul la turbina da garantie. Am vrut sa evidentiez ideea ca daca software merge ok nu cade turbo asa de usor. Poate alea facute in China.
Ori cum e facut electronica mai repede cad inernele (segmenti si pistoanele) decat turbina.
Turbina cade din 3 motive:
-primeste ulei sub presiune (peste 3 bari la turatia maxima) sau reciclarea uleiului e facut cu o conducta cu diametru inerior mic (sub 12-14mm)
-ALS - LC folosit la presiuni mari si pentru mult timp
-Nu e racit cum trebue, ulei si apa sa fie sub 90 de grade.
Hexer is offline  
Old 22-01-09, 19:51   #49
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH)

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
Eu nu vad de ce turbina nu ar face parte din ansamblul de garantie ? daca ai EGT-ul in mintile lui, are traseul de racire -ulei-apa- facut cum trebuie, nu dai rafe pe loc pana in liminare ca nebunul ar trebui sa nu aiba moarte acea piesa.

Insa cum bine spunea Hexer garantia la tunning nu prea exista.
Insa partea cea adevarata cum ca pana acum ti-a mancat ficati sau ca ai bagat o caruta de Euro-i in curul sau trebuie cumva evidentiata ca sa poti sa-i rupi mufa atunci cand treaba nu merge. Cand cumparatorul achizitioneaza un produs din oferta unuia acela trebuie sa cunoasca si sa stapaneasca cel putin 99% ceea ce vinde pe bani grei.

Masina crapa grav sau nu merge daca managerul de proiect software+mecanica nu are habar de ceea ce face. Nu ma refer aici la un furtun sarit sau cacatele.


Dap, aici ai dreptate. Ma refeream la partea de turbo ca exemplu pentru ca poate sa acorde garantie dar aici nu inseamna ca beneficiarul nu-si poate baga nasul in reglajul de west-gate ca sa o poate duce pe cosor. Sincer nu am vazut multi tuneri care sa acorde garantie si pe partea de turbo.
Exact cum ai spus si tu, totul se leaga de software, aici din pacate e marea problema, sper sincer sa nu ma lovesc de ea
AndreiBanica is offline  
Old 22-01-09, 23:25   #50
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH)

Quote:
Originally Posted by gollum_ View Post
nu dai rafe pe loc pana in liminare ca nebunul ar trebui sa nu aiba moarte acea piesa.
Ce bine zici ! Nu cum au facut altii !
Esperache is offline  
Old 23-01-09, 07:14   #51
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

eu nu vorbeam de nicio garantie!atentie!vorbeam de faptul ca la recomandarea lor a cumparat piesele si ei fac softul pt puterea respectiva.....deci daca masina nu scoate puterea minim declarata de ei ar trebui sa-i dea banii inapoi pt ca altfel e o mare pacaleala!cum s-ar zice platesti 30.000 euro pt 412 WHP nu la volanta!!!!! si te alegi cu 320 la volanta inclusiv raspunsul...este tot ce putem face!!!!asta e problema nu garantia!daca ei imi livreaza masina cu 412 whp jos palaria dar pana atunci mai urmeaza cateva vise umede din partea lor si speranta din partea proprietarului!bafta!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline  
Old 23-01-09, 09:02   #52
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Quote:
Originally Posted by yoda View Post
eu nu vorbeam de nicio garantie!atentie!vorbeam de faptul ca la recomandarea lor a cumparat piesele si ei fac softul pt puterea respectiva.....deci daca masina nu scoate puterea minim declarata de ei ar trebui sa-i dea banii inapoi pt ca altfel e o mare pacaleala!cum s-ar zice platesti 30.000 euro pt 412 WHP nu la volanta!!!!! si te alegi cu 320 la volanta inclusiv raspunsul...este tot ce putem face!!!!asta e problema nu garantia!daca ei imi livreaza masina cu 412 whp jos palaria dar pana atunci mai urmeaza cateva vise umede din partea lor si speranta din partea proprietarului!bafta!
Asa este si cam ai dreptate mai ales ca e adevarat cam tot ce ai scris in randurile de sus.
In urma unor discutii cu cei de la VMax am hotarat sa duc inca o data masina acolo unde va fi reconstruita integral de mana lor. Tinand cont ca tot ce este in masina poarta sigla VMax dar nu si manopera, nu mi se poate garanta ca masina va scoate 412 cai la roata, din aceasta cauza am convenit de comun acord ca trebuie facuta de ei integral pt ca masina sa scoata minim aceasta putere. Deaceea o voi lasa acolo si o voi lua numai in urma telefonului "Poti sa vi sa o iei, masina are 412whp" . Clar ca am platit o suma imensa si inca voi mai plati una tot la fel de considerabila dar totalul va fi pentru acea putere comunicata initial de ei, daca nu pa pa banutilor
Din pacate am cheltuit o groaza de bani ca sa ajung in acelas loc. Dupa cum ai spus si tu, daca masina nu va scoate acei cai, desi ma indoiesc ca nu va fi asa, nu voi plati niciun leu

Last edited by AndreiBanica; 23-01-09 at 09:05.
AndreiBanica is offline  
Old 25-01-09, 01:21   #53
gabrielglg

Stage 3
 
gabrielglg's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 91
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Ai uitat sa spui ca masina mai are inca 3 ceasuri , (asta nu ca nu are ceasuri si electronica pe oriunde te uiti) montate cu ajutorul meu :P
Sper cand se va intoarce masinuta de la vmax sa fie si sa mearga zi de zi ca in zilele cand nu apucasei sa umbli la ea, sau inainte....

Last edited by gabrielglg; 25-01-09 at 01:28.
gabrielglg is offline  
Old 27-01-09, 08:57   #54
ReMM
Skoda Driver

Stage 4
 
ReMM's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 235
Member of:
[SKODA]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

frumoasa foc...sa ai parte de ea asa cum iti doresti...
ReMM is offline  
Old 29-01-09, 08:44   #55
robertinho
VW Driver

Stage 5
 
robertinho's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Member of:
[VW]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

...sa-ti ajute dumnezeu sa reusesti in final sa ajungi unde ti-ai dorit ...si chiar sa merite investitia si chinul la care ai fost supus...asteptam cu nerabdare rezultatele dupa reconstruirea motorului de catre vmax...multa bafta
__________________
~Intermedieri vanzari/cumparari/inchirieri de studio-uri/garosoniere/apartamente in cea mai frumoasa statiune de vacanta de pe litoralul bulgaresc :SUNNY BEACH.PRETURI FOARTE MICI!!! Pentru detalii,informatii suplimentare sau chiar viizonari-0733 936 864-Dl.Mihaila Robert~
~turism intern,turism extern,curse charter,bilete avion,rezervari hoteliere oriunde in lume.vacante,excursii si weekenduri de vis la preturi avantajoase.Pentru detalii-0733936864-Dl Mihaila Robert~
robertinho is offline  
Old 29-01-09, 19:29   #56
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Sa vedem aceasta masina terminata cu 412hpWHP de partenerul german de incredere si mai vorbim. Pana atunci .............. teapa.

Bani bagati sunt o gramada mare nerecuperabili.

Last edited by Gabi; 02-02-09 at 13:16.
gollum_ is offline  
Old 31-01-09, 10:49   #57
AndreiBanica
Opel Driver

Stage 4
 
AndreiBanica's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 253
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Astra H OPC (Z20LEH)

Cam asa arata in momentul de fata interiorul masinii. Ulterior, la VMax va mai suferi cateva modificari prin adaugarea catorva elemente electronice de control al motorului

Saptamana viitoare e acolo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	25122008342.jpg
Views:	791
Size:	807.9 KB
ID:	774450   Click image for larger version

Name:	25122008343.jpg
Views:	632
Size:	777.5 KB
ID:	774451   Click image for larger version

Name:	20122008341.jpg
Views:	662
Size:	412.9 KB
ID:	774452  

AndreiBanica is offline  
Old 01-02-09, 19:39   #58
gollum_
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
gollum_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 537
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Parase ca un Admin la indemnul cuiva neinteresat de PARERILE altor membri ai acestei comunitati a sters ceva posturi care nu-i conveneau din acest topic. CE ROST ARE SA NE MAI SCHIMBAM OPINIILE aici ??? In acest fel este inutil sa mai comentam ca deranjam. Aplaudaci si pupincuristi vad ca au ramas. De cacat faza.
gollum_ is offline  
Old 02-02-09, 09:24   #59
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Gollum, din puţinele lucruri pe care le ştiu despre tine, mi-am făcut o părere bună. Nu īnţeleg cu ce te deranjează faptul că au fost şterse nişte mesaje care nu aveau nici o legătură cu maşina lui Andrei. Hai să discutăm īn privat orice nemulţumire, pentru a nu devia de la subiectul topicului. Acelaşi lucru e valabil şi pentru Esperache pe care, īn plus, īl rog să-şi măsoare cuvintele.
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline  
Old 02-02-09, 11:56   #60
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Astra H OPC (Z20LEH) BHP

Nu am de ce sa-mi mai masor cuvintele atata timp cat am avut de-a face cu niste persoane aflate in postura de moderatori pe acest forum care fac abuz de acesta calitate si care mi-au vorbit ca la "usa cortului" in privat.
Daca nu se iau urgent masuri acest forum o sa fie plin ochi de pupincuristii pe care i-a mentionat George.
Esperache is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -