Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 14-11-08, 19:17   #16
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

cureaua de distributie? ... dc? e asa comuna problema?
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 20:03   #17
Black Pearl

Stage 5
 
Black Pearl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

La cati km a fost schimbata ultima data?
Black Pearl is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 20:37   #18
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

nu prea stiu nimic despre ce s-a facut inainte
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 20:41   #19
coman razvan

Stage 5
 
coman razvan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 6,892
Member of:
[Moderators]
[Colectionar Machete]
[DACIA]
[RENAULT]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

Atunci schimba pompa de apa, cureaua de distributie si rola intinzatoare! Este sfatul meu!
coman razvan is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 20:47   #20
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

Deocamdata nu am ajuns la motor, inca sunt la partea din spate ) mai vedem ce o urma :P
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 21:54   #21
Black Pearl

Stage 5
 
Black Pearl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,176
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

Quote:
Originally Posted by coman razvan View Post
Atunci schimba pompa de apa, cureaua de distributie si rola intinzatoare! Este sfatul meu!
Daca ultima data cureaua a fost schimbata la 70.000km, urmatoarea data cand trebuie schimbata cureaua se face la dublul kilometrilor avuti la prima schimbare.
Ar trebui sa fie notat pe undeva pe sub capota la cati km s-a facut prima schimbare a curelei. Dar nu amana pentru ca e vorba de motor.
Black Pearl is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 22:00   #22
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

O sa o schimb. Are cineva o idee cam pe la ce pret ajunge? Astazi am cumparat si cablul de la frana de mana iar maine ma apuc sa il pun, impreuna cu setul de 4 rulmenti Si cu putin noroc montez si sistemul audio. Pacat ca se intuneca la 5 si e frig ) Dar ce nu facem noi pentru masinile noastre
__________________
Dezmembrez Opel Tigra '95 Full -> https://forum.4tuning.ro/191-bazar-au...ml#post2938788
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 14-11-08, 23:11   #23
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

tot kit-ul te costa 4 milioane jumate (rolele, cureaua, pompa apa). Daca vrei sa schimbi tu, exista o scula pentru blocat axele cu came,sa-ti usureze munca.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 15-11-08, 16:35   #24
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

Multumesc cosmin. Astazi am terminat cu partea din spate (tamburi rulmenti si ce mai era) am facut si cablul de frana si merge ca uns. Am dat un tur de strada ca sa vad cum se comporta si cam atat ) maine un drive test :P Trebuie sa mai rezolv o problema cu absul ca e aprins becul in bord. Stie cineva un serivice in bucuresti unde au aparatura necesara sa imi spuna ce este in neregula? Sa bage testerul in calculatorul masinii.


le: Poze cu bestiutza proaspat spalata
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tigra 005.jpg
Views:	135
Size:	1.53 MB
ID:	701869   Click image for larger version

Name:	tigra 002.jpg
Views:	105
Size:	1.51 MB
ID:	701870   Click image for larger version

Name:	tigra 006.jpg
Views:	133
Size:	1.52 MB
ID:	701871  


Last edited by Io4rap; 16-11-08 at 21:41.
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 13:00   #25
costi_trigra

Stage 1
 
costi_trigra's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 16
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

culoare e ok tribalul nu-si are locul pe spate si fa ceav cu garda la sol e cam ridicata!!!
Niste faruri cu angel eyes,muzica , a si nu incerca sa-ti pui folie pe spate ca te injura toti eu ma patit deja asta
A mea e lasata la maxim posibil are 6 cm la sol si sa fiu sincer fac spctacol cu ea pe strada (sa-ti pregatesti pedala la 4000 de ture cand esti in tr-a 2-a la 50 la ora langa orice masina sport si daca apesi in blana cu a 2-a de duci pana-n 90 in 2 sec)
Pune-i un filtru sport si va suna ca un V8
Masina e desul de grea are 1091 kg dar are aorodinamici foarte reusite
si se infige zdravan are cuplu maxim in 5500 de ture de la 0 la suta in 6,2 sec .
Am facut calibra 20 16v ,bmw pisicuta care avea 140 de cai,hommer H2 cu motor de 6000 numai ca el avea 3 tone si nu intra la categoria B1 si intr-o seara ma facut unul cu un matiz
costi_trigra is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 15:03   #26
magnifiqo

Stage 5
 
magnifiqo's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,045
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

@Costi_tigra u ce filtru sport ai?
magnifiqo is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 17:37   #27
costi_trigra

Stage 1
 
costi_trigra's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 16
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

Am filtru de la DECTANE e un filtru xxl pt motoare de 2,2 dar nerge ok si rage de zici ca nu e adevarat
costi_trigra is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 20:14   #28
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

@costi_tigra : Lucrurile stau cam asa. Tribalele le voi pastra pana la primavara cand voi vopsi masina, ca sa fiu sincer nu mi se par asa urate. O sa urmeze niste faruri cu angel eyes si ceasuri cu plasma dar mai intai sa iau rarul si vedem dupa de ce bani mai dispun. Cat despre muzica am un subwoofer de pe masina veche pe care il voi pune dupa ce rezolv o problema cu antena. Nu am nevoie de filtru sport si implicit de un consum marit pentru ca se aude destul de bine datorita tobei sport, cat despre suspensia lasata... nu stiu pe unde circuli tu dar in tara asta "minunata " nu exista strazi pentru suspensii sport si avand in vedere ca tin la toba, baia de ulei si ficatii mei o voi lasa asa cum e. Multumesc oricum pentru sfaturi.

Le: Aaa... si nu am inteles la ce te-ai referit cand ai zis ca ma injura toti daca am folie.

Last edited by Io4rap; 17-11-08 at 20:20.
Io4rap is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 20:45   #29
costi_trigra

Stage 1
 
costi_trigra's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 16
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

nu creste consumul la filtru sport,cu suspensie lasata nu cred ca mergi cu ea pe camp ,iar la folie ma refeream ca am luat tot vitanul la rand si pe toti care pun folie pe amsini si mi-au spus ca pe tigra nu pun folie pt ca sunt si geamurile bombate si luneta nenorocita si nu se lipeste folia fara sa lase cute (sa fim seriosi nici aurolacii de la semafor nu se baga sa-mi spele luneta )
a si daca te duci la rar reamintestele ca ai un filtru de noxe in aripa din dreapta asta inseamna ca masina este euro3 nu euro 2 sa ai griza la asta sa ca nu platesti mult ei am luat-o gata inscrisa si e adusa din italia unde a suferit si modificarile aferente(toate tobele schimbate RAGAZON inclusiv catalizator sport ,bara stabilizatoare mai rezistenta ca sa nu aibe pic de tangaj in curbe,bara de torsiune intr-e oale tot pt rezistenta ,amortizoare sport si garda lasata,ECU inlocuit si soft schimbat cu modelul ftarelui sau VAUXHAL TIGRA ,eleron irmscher )
singura poblema care o intampin este atunci cand vreau sa parchez in spic langa bordura . eu sunt multumit cu consumul de 10% pe care-l am iar cand se enerveaza cinsuma 14-16 depinde cat ai dai am sarit cu ea le 200 si se tine bine pe sosea numai ca mi-a zburat pragul de pe stanga la 210 si m-am linistit.
costi_trigra is offline   Reply With Quote
Old 17-11-08, 20:56   #30
Io4rap

Stage 5
 
Io4rap's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 622
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Tigra 1.6 16v

Eu am deja folie pusa pe luneta... cred ca de niste oameni mai nebuni ) si culmea, e pusa si bine :P Oricum e bine ca nu se baga sa iti spele luneta... si asa ma enerveaza aia :P eu am mers cu mai multe masini cu suspenii sport, chiar si cu o tigra si iti spun sincer ca nu mi-a placut. Nu spun ca nu arata bine, ba chiar arata superb, dar nu se merita. Bara stabilizatoare si eleron ma tenteaza si pe mine sa-mi pun, ca merita si arata si bine, dar mai vedem. Din ce an au inceput sa puna filtrul ala la aripa? Ca eu nu am auzit niciodata de asa ceva. Si ai grija cu pragul ala... eu zic sa-l nituiesti ) si a mea prinde 200 lejer :P
Io4rap is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -