Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 17-03-04, 18:12   #1
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default Kadett GSi

De multa vreme am zis ca pun si eu cateva poze cu masina in sectiunea asta, in sfarsit am pus mana pe o un aparat foto si am tras-o in poza. Poate unii de pe aici stiu deja despre ce masina e vorba : Kadett GSi 2.0 115CP, fabricat in 1987. Masina o am de aproximativ 6 luni, singurele diferente fata de varianta stock erau evacuarea (care era si mancata de rugina si a trebuit sa o refac), jantele de aliaj pe 15\" si spoilerul fata, care arata ceva mai bine decat cel original. Eu i-am scos catalizatorul, toba intermediara este una noua, originala pentru Kadett 2.0, iar toba finala este o intermediara de Frontera 3.0. Filtrul de aer l-am inlocuit cu unul sport conic (BMC), plasat in cea mai ventilata zona a compartimentului motor. Spoilerul pe care il avea era putin spart si l-am mai spart si eu, asa ca l-am inlocuit cu altul turnat in fibra de sticla. Mai trebuie putin prelucrat asta, puse proiectoare in el si revopsit (si cu niste dungi negre), dar masina arata mai bine cu el. Cam asta ar fi ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dscn0802.jpg
Views:	494
Size:	576.9 KB
ID:	4165   Click image for larger version

Name:	dscn0809.jpg
Views:	450
Size:	567.7 KB
ID:	4166   Click image for larger version

Name:	dscn0813.jpg
Views:	510
Size:	573.9 KB
ID:	4167  

__________________
Opel Kadett GSi 2.0 87\'

I am kept in place by G-forces, not seatbelts.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-04, 18:13   #2
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Inca cateva ...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	dscn0810.jpg
Views:	335
Size:	605.5 KB
ID:	4168   Click image for larger version

Name:	dscn0801.jpg
Views:	364
Size:	590.0 KB
ID:	4169  
GSi is offline   Reply With Quote
Old 17-03-04, 23:55   #3
cj82ufo

Stage 5
 
cj82ufo's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 344
Default

super masina .de ce nu ii faci pleoape din capota peste faruri?
ar arata mai agresiv
cj82ufo is offline   Reply With Quote
Old 18-03-04, 01:19   #4
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Intai sa termin de finisat spoilerul dup-aia mai vedem .. oricum vreau sa o vand, asa ca mai ramane de vazut.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 18-03-04, 08:58   #5
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Succes la vanzare man , si daca iti iei altceva , nu da in boala \"pensionarilor\" cu diesel !
Benzina Rullz !!!
Si dupa 1 an de forja benzinaru nu scoate fum ... dizelaru , poate sa fie si nou si scoate !
Asha ca ... keep The Lead !
Sau ia-ti ceva care sa ii sperie pe multi pe sosele !
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 18-03-04, 10:47   #6
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Neah, am mers un an jumate pe diesel si nu mai vreau ... Daca imi iau altceva, o sa aiba cel putin 150CP
GSi is offline   Reply With Quote
Old 19-03-04, 11:41   #7
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"GSi\"
Neah, am mers un an jumate pe diesel si nu mai vreau ... Daca imi iau altceva, o sa aiba cel putin 150CP
ASHA TE VREAU !!!
KEEP ON ROLLIN !
DIESEL SUCKS ... AND BY THE WAY ...
cum te simtzi cand ai dizelar si cineva te intreaba subtil : WANNA RACE ?
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 20-03-04, 01:06   #8
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Bleah, nu-mi zice, era un Citroen BX de 65 de cai, abia faceam Dacia berlina cu el... dupa 30.000km intensi scoate fum.
Si apropo ca tot sunt aici, i s-a rupt tija dintre schimbator si cutie masinutei mele azi (intr-o trecere prea rapida din 1 in 2 ) si nu mai intra decat in a 3-a acum ... baietii care au fost in seara asta in H m-au vazut cum mesteream la ea impreuna cu TNos ... sper sa o fac maine dimineata sa ma prezint si eu la Prisma.
GSi is offline   Reply With Quote
Old 20-03-04, 09:21   #9
AlexutuS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 35
Default

mah dar ce-a patit o retrovizoare sa rushinat a poza ???

dar aripa de pe stanja fata de unde ai reusit s ao captusesti )


si acolo la bucuresti se da apa cu portzia ???
AlexutuS is offline   Reply With Quote
Old 20-03-04, 09:30   #10
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

O retrovizoare e neagra ca a fost schimbata, aripa a fost inlocuita dar super-meseriasul de vositor nu s-a gandit sa dea jos ornamentul ala inainte s ao vopseasca, si nu mi-au ajuns banii decat de spalat juma de masina .
GSi is offline   Reply With Quote
Old 20-03-04, 09:33   #11
AlexutuS

Stage 2
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 35
Default

apropo de incaltatari !!
de cat is gumele alea ?

15\"X???
AlexutuS is offline   Reply With Quote
Old 20-03-04, 18:19   #12
ZUZG7
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
ZUZG7's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 300
Member of:
[4 Speed Squad]
[2 Roti]
Default

SAD-ule daca faci 10.000 -20.000 Km pe an e normal un benzinar .
Eu unul am diesel si vreau sa iti spun ca sunt multumit de el dupa aprox 90.000 Km pt ca isi face treaba foarte bine fara FUM , oricum daca a-si vrea o masina de cox mi-as lua un ursulet sau un nissan mai vechi care cu ceva bani ( nu multi ) bagati in el iese o bestie .
Te-am vz la indeminare azi si sincer mi-a placut cum mergi , dar nu vb in general daca nu stii despre ce e vb in propozitie - ce zici de w8 motor de pe passat sau de fabia rs ? sau poate leon-ul 150 cp dus pina in 180-200 CP cu cip ? Eu zic sa te mai gindesti , masinile de generatie noua pe motorina nu se compara cu cele vechi gen citroen bx etc .
Respect si no offense bineinteles ca pina la urma benzina rulles
__________________
ZUZG7 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-04, 21:31   #13
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default

Quote:
Originally Posted by \"ZUZG7\"
SAD-ule daca faci 10.000 -20.000 Km pe an e normal un benzinar .
Eu unul am diesel si vreau sa iti spun ca sunt multumit de el dupa aprox 90.000 Km pt ca isi face treaba foarte bine fara FUM , oricum daca a-si vrea o masina de cox mi-as lua un ursulet sau un nissan mai vechi care cu ceva bani ( nu multi ) bagati in el iese o bestie .
Te-am vz la indeminare azi si sincer mi-a placut cum mergi , dar nu vb in general daca nu stii despre ce e vb in propozitie - ce zici de w8 motor de pe passat sau de fabia rs ? sau poate leon-ul 150 cp dus pina in 180-200 CP cu cip ? Eu zic sa te mai gindesti , masinile de generatie noua pe motorina nu se compara cu cele vechi gen citroen bx etc .
Respect si no offense bineinteles ca pina la urma benzina rulles
Nu te contrazic cand spui ca un Dizelar nu e bun .. sau ca tehnologia de acum nu se compara cu cea de atunci .. dar gandeste-te ce uzura are un motor pe motorina cand ii pui chip sau alte vrajeli , si mai ales daca ii dai in gusha de ii sare basca , si ce are ala pe benzina .. sincer .. Una e benzina , alta e motorina ... mai ales in Romania ...
Si passaturi diesel am vazut cum borasc fum de noi .. si nu numai .. iar benzinaru nu lasa norishori decat in regim de teroare de peste 100.000 KM - garantat ...
Eu am dat in motor de 1.6 8v 75 cai de opel de l-am innebunit , 100.000 si ptr ca mi-a reglat un dobitoc distributia ca p#l@ mi-a facut explozie intarziata in capul pistonului si s-au dus pe cocar segmentii ... dar inainte de treaba asta nu bora pe evacuare decat apa de la condens .. fara nici un fel de misto ...
Si am un prieten care are o masina din 2002 diesel si la 70.000 Km cat are cu ea acum cam albastreste aerul in spate si mai scoate si norishori negri pe evacuare !
Iar de Seat Cupra Diesel dus la 180 de cai - potzi sa imi spui orice vrei tu .. la 4000 Km cu evacuare sport , cu toate minunile bagate pe el borashte un fum negru pe tobe de zici ca nu e adevarat ...
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 11:04   #14
ZUZG7
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
ZUZG7's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 300
Member of:
[4 Speed Squad]
[2 Roti]
Default

Nu ma intelege gresit , normal ca un benzinar ramine cel mai potrivit pt cox , dar daca ai nevoie de ceva care sa fie un compomis intre nevoile de deplasari lungi ( multi km ) si care totusi sa iti ofere si satisfactie atunci cind apesi pedala - asa ceva gasesti la diesel-urile din ziua de azi .
ZUZG7 is offline   Reply With Quote
Old 21-03-04, 19:26   #15
GSi

Stage 5
 
GSi's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 657
Member of:
[Midnight Racers]
Default

Quote:
Originally Posted by \"AlexutuS\"
apropo de incaltatari !!
de cat is gumele alea ?

15\"X???
195/50/15

Diesel-urile cu chip scot fum din cauza chip-ului, cu cat e mai \"impins\" chip-ul (ca sa dea putere mai mare) cu atat scoate mai mult fum.
GSi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -