Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-12, 19:36   #196
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by chyryCRY View Post
Arata bine farurile vopsite
Am facut si eu treaba cu farurile la corsa si aratau grozav
Intradevar,chiar dadeau bine farurile...si la mine au iesit bine de tot,doar ca am o problema,mi se aburesc.dar nu imi mai bat capul cu ele,cand sunt la munca si acasa tin husa pe masina si nu se aburesc.am ajuns la concluzia ca sunt foarte imbatranite sticlele farurilor si au crapaturi foarte fine in ele,care se vad la soare(ceva gen un plastic indoit care incepe sa faca crapaturi)...cand o sa am timp,voi inlocui sticlele mele cu cele de pe farurile tatalui meu,el avand un stupid accident(masina fiind lovita in garaj,de o duba si facuta pe asigurare,el avand acum faruri noi),doar ca trebuiesc si acestea polishate...daca nici cu asta nu da roade,voi da comanda pe autokarma de 2 faruri noi (160-170 lei bucata) si rezolv problema de tot...insa sper sa scap cu metoda mai ieftina

Gata cu povestile,ca am scris prea mult...mersi Chyry si bafta si tie cu micutu' tau!
__________________


Rabdarea e ceea ce admiri la soferul din spatele tau si detesti la cel din fata ta.

https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...ml#post5413080
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 07-11-12, 19:42   #197
chyryCRY

Stage 5
 
chyryCRY's Avatar
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 1,646
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
Intradevar,chiar dadeau bine farurile...si la mine au iesit bine de tot,doar ca am o problema,mi se aburesc.dar nu imi mai bat capul cu ele,cand sunt la munca si acasa tin husa pe masina si nu se aburesc.am ajuns la concluzia ca sunt foarte imbatranite sticlele farurilor si au crapaturi foarte fine in ele,care se vad la soare(ceva gen un plastic indoit care incepe sa faca crapaturi)...cand o sa am timp,voi inlocui sticlele mele cu cele de pe farurile tatalui meu,el avand un stupid accident(masina fiind lovita in garaj,de o duba si facuta pe asigurare,el avand acum faruri noi),doar ca trebuiesc si acestea polishate...daca nici cu asta nu da roade,voi da comanda pe autokarma de 2 faruri noi (160-170 lei bucata) si rezolv problema de tot...insa sper sa scap cu metoda mai ieftina

Gata cu povestile,ca am scris prea mult...mersi Chyry si bafta si tie cu micutu' tau!
Sunt de plastic ? nu m-ai tin minte plastic/sticla ? indif daca le iei noi trebuiesc acoperite lac/folie ca altfel lafel patesc si alea noi ... iar alea dupa autokarma sunt aftermarket sunt si m-ai proaste
chyryCRY is offline   Reply With Quote
Old 07-11-12, 19:45   #198
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by chyryCRY View Post
Sunt de plastic ? nu m-ai tin minte plastic/sticla ? indif daca le iei noi trebuiesc acoperite lac/folie ca altfel lafel patesc si alea noi ... iar alea dupa autokarma sunt aftermarket sunt si m-ai proaste
Pai oricum daca ajung in situatia sa cumpar faruri noi,oricum le desfac si pe acelea sa le fac in configuratia care sunt cele pe masina mea in momentul de fata.fix dupa aceea,le voi infolia cu folie transparenta,pt protectie.doar ca sper sa nu fiu nevoit sa arunc banii pe alte faruri

De plastic sunt,de calitate foarte proasta,indiferent de firma producatoare...
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 16:38   #199
LiviuTunman

Stage 5
 
LiviuTunman's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Treaba cu fisurile este din cauza polish-ului , prin polishare se ia un strat din plastic . Probabil ca ori sunt prea "imbatranite" cum spui tu ori s-a polishat prea mult .
Asa vreau sa fac si eu farurile numai ca parte de la faza scurta o sa fie innegrita toata oglinda . Cand o sa ma apuc de treaba, asta daca esti dispus sa ma ajuti cu niste sfaturi, ne auzim la un telefon
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	desc?rcare.jpg
Views:	114
Size:	2.11 MB
ID:	2605999  
__________________
Opel Astra Mk4
LiviuTunman is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 16:49   #200
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by LiviuTunman View Post
Treaba cu fisurile este din cauza polish-ului , prin polishare se ia un strat din plastic . Probabil ca ori sunt prea "imbatranite" cum spui tu ori s-a polishat prea mult .
Asa vreau sa fac si eu farurile numai ca parte de la faza scurta o sa fie innegrita toata oglinda . Cand o sa ma apuc de treaba, asta daca esti dispus sa ma ajuti cu niste sfaturi, ne auzim la un telefon
cu cea mai mare placere te ajut! 0727 679 196 e nr meu,ma suni cand vrei
da,stiu ca si din cauza polishului s'au terminat...acum vad ca nu se mai aburesc
tu vrei sa pui lupe pe faza scurta?
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 16:59   #201
LiviuTunman

Stage 5
 
LiviuTunman's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
cu cea mai mare placere te ajut! 0727 679 196 e nr meu,ma suni cand vrei
da,stiu ca si din cauza polishului s'au terminat...acum vad ca nu se mai aburesc
tu vrei sa pui lupe pe faza scurta?
In functie si de vreme se aburesc. De exemplu ale mele nu se aburesc deloc , dar uneori dupa ce o spal , se aburesc foarte putin pe moment .Multumesc frumos de numar , o sa ne auzim .

Cu lupele inca ma documentez , asta o sa fac dupa ce trec de ITP .
LiviuTunman is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 18:03   #202
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by LiviuTunman View Post
In functie si de vreme se aburesc. De exemplu ale mele nu se aburesc deloc , dar uneori dupa ce o spal , se aburesc foarte putin pe moment .Multumesc frumos de numar , o sa ne auzim .

Cu lupele inca ma documentez , asta o sa fac dupa ce trec de ITP .
Oricand. ma suni si vorbim.
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:38   #203
Devu
Honda Driver

Stage 5
 
Devu's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1,668
Member of:
[Honda]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Winter mode...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	astra g .png
Views:	93
Size:	18.2 KB
ID:	2606289  
Devu is offline   Reply With Quote
Old 08-11-12, 22:45   #204
LiviuTunman

Stage 5
 
LiviuTunman's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 713
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Winter mode...
Fa-mi si mie una devu'le ! (Dar nu winter )
LiviuTunman is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 06:41   #205
marius3030

Stage 5
 
marius3030's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,061
Member of:
[Fiat]
[Opel]
[SKODA]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Winter mode...
haa ce tare e!super ideea!
marius3030 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-12, 18:46   #206
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by Devu View Post
Winter mode...
Mersi frumos Devule! e maxima
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 00:57   #207
Gutuie
Daewoo Driver

Stage 5
 
Gutuie's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 915
Member of:
[VW]
[DAEWOO]
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Arrow Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
Mersi frumos Devule! e maxima
Cu placere! ma bucur ca iti place, eu sunt cel de ti-am facut'o, daca mai ai nevoie de modificari la ea sa imi spui si iti fac alta
__________________
Gutuie is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 10:46   #208
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by Gutuie View Post
Cu placere! ma bucur ca iti place, eu sunt cel de ti-am facut'o, daca mai ai nevoie de modificari la ea sa imi spui si iti fac alta
Atunci iti multumesc si tie e foarte bine asa,daca ma plictisesc de ea,stiu la cine sa apelez
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 09:36   #209
westsideracer

Stage 5
 
westsideracer's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 1,065
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Nu de prea mult timp am schimbat becul la plafoniera,optand pt bec cu 6 smd'uri si am observat ca dupa ce incui masina,raman aprinse cam la 10% din intensitate...care ar fi problema? ( inca nu am verificat daca dupa o anumita perioada,se sting sau daca raman asa pana cand descui masina)
westsideracer is offline   Reply With Quote
Old 15-11-12, 10:28   #210
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Maşina mea: Opel Astra G Sport

Quote:
Originally Posted by westsideracer View Post
Nu de prea mult timp am schimbat becul la plafoniera,optand pt bec cu 6 smd'uri si am observat ca dupa ce incui masina,raman aprinse cam la 10% din intensitate...care ar fi problema? ( inca nu am verificat daca dupa o anumita perioada,se sting sau daca raman asa pana cand descui masina)
Este normal şi te asigur că aşa se întâmplă şi la mine. Cauza ar fi aceea că SMD-urile sunt foarte sensibile şi "simt" orice tensiune, oricât de mică ar fi. După o perioadă ţi se sting de tot sau când închizi maşina din centralizată, pentru că asta-ţi comandă UCH-ul, îţi taie diverşi consumatori pentru a-ti proteja bateria.

Am observat acest lucru şi la prieteni d-ai mei, având alte mărci de maşini şi bineînţeles, aveau smd-uri în loc de becurile cu incandescenţă.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -