Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 04-09-14, 20:01   #76
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

buna ziua, revin dupa atata timp cu o problema ce am patit-o astazi. mergeam cu masina si am auzit un sunet ciudat de sub capota, trag dreapta si dau sa ma uit. si am vazut ca la compresorul de clima i s-a desfacut capacul (ce vine pe capat, langa rola) si s-a ovalizat, si mi se misca liber, iar in unele momente imi atinge de rola si se aude zgomotul ala ciudat. puteti sa-mi ziceti cumva daca pot schimba doar acel capac, fara sa schimb compresorul cu totul? si alta intrebare, se poate strica rola si implicit compresorul si ruperea curelei de accesorii din cauza asta? dar daca scot doar capacul acela, are ceva daca fac un drum mai lung cu masina asa? multumesc mult, si o seara placuta.
Atasez niste fotografii, nu se inteleg f clar dar sper sa intelegeti ce problema am si sa ma ajutati cu un sfat, daca nu cer prea mult.



murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 07-05-15, 19:48   #77
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

Buna ziua, sambata viitoare trebuie sa fac un drum pana prin Dolhasca, langa Falticeni, si as fi curios cum se prezinta ruta Targu Mures- Reghin- Toplita- Targu Neamt, deoarece ultima data cand am facut acest traseu a fost dezastru, asta fiind acum vreo 7 ani. Multumesc
murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-15, 20:49   #78
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

Salutare, nu am mai postat de mult aici, intre timp mare lucru nu s-a mai intamplat,doar mi-am reparat jantele plus vopsit, si mi se par o nebunie.


Urmatoarea etapa, vopsirea tamburilor spate, ca se vad foarte urat acum cu jantele vopsite.
Eu m-am gandit sa le fac negre, ce ziceti? Sau ar da bine gri?
murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 16-11-15, 22:17   #79
DiplomaT'

Stock
 
Join Date: Nov 2015
Posts: 1
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

Sau rosu? Eu zic ca daca vopsesti tamburii, sa vopsesti si etrierii fata. Rosu este mai de efect. Griul nu prea da bine acolo(mai bine dai cu bronz, cum se dadea la Dacia 1300), bineinteles ca glumeam la faza cu bronzul.

Iti mai spun sa ai grija cu ce fel de vopsea dai, sa cureti bine zona unde vopsesti. Stiu ca se gaseau odata niste spray-uri rezistente termic pana la 600 grade Celsius si de preferat sa dai cu grund bun inainte.
DiplomaT' is offline   Reply With Quote
Old 14-01-16, 21:43   #80
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

Salutare, pana la urma am vopsit tamburii cu negru, nu stiu de ce dar nu imi plac tamburii colorati, daca erau etriere da aratau bine dar sa vad o oala rosie nu mi-ar place, le-am facut sa nu iasa in evidenta dar sa fie ok . Am gasit spray de la un magazin de bricolaje, nu vreau sa fac reclama,era un magazin cu un caine ce purta o casca ) scria ca rezista la temperaturi inalte, pana acum nu am avut nicio problema
murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-16, 19:18   #81
murderer27
Opel Driver

Stage 3
 
murderer27's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 117
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

Salutare colegii,

nu stiu daca mai urmareste cineva povestea mea dar imi incerc norocul:
am avut o multime de probleme cu masina, compresie mica si consum ridicat de ulei, aprox. jumatate de litru la 250 de km, am bagat-o in service si mi s-a segmentat motorul, s-au schimbat simeringurile la supape, totul ok si frumos, am inlocuit si distributia (ca erau km facuti) plus revizia periodica.
Dupa ce am ridicat masina, am vazut ca motorul la ralanti nu merge regulat, inginerul de service a zis sa fac un drum mai lung sa se formeze oglinda cilindrului dupa segmenti. Stiam ca am si supapa EGR defecta, am comandat alta si am montat-o azi in fata blocului. Fac un drum de vreo 15 km, ajung acasa, la fel merge. Zic sa fac testul pseudo-agrafa poate apar ceva erori. Si de acolo m-au luat caldurile.
Am avut o multime de erori:
p0400-
p0351,52,53,54- Ignition coil A,B,C,D primary
p0120- Throttle position senzor
p0220-Throttle/Pedal position senzor
p0105-Manifold absolute presure/Barometric
p1550-Osos Out of self Test range
p1239-Speed fuel pump positive feed fault

Ma gandesc eu, si sper ca aceste erori si probleme sa fie din cauza montarii nerorespunzatoare a bobinei de inductie, a senzorului de pe clapeta de acceleratie, dar de restu nu am nicio idee. Daca ati putea sa imi dati vreun sfat, sa stiu daca ma pot linisti sau nu, oricum maine sunt calare pe ei. Multumesc mult
murderer27 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-16, 21:43   #82
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Masina mea:Opel Astra G

Nu trebuia să pleci cu maşina de la ei până nu mergea aşa cum trebuie.
Astea sunt poveşti ca să scape de tine din service.
Dacă nu-ţi merge motorul ok din prima, de ce şi-ar da drumul şi ar merge frumos, după? )
Mergi la ei să-ţi bage testerul pe ea.
Vezi că erorile pot fi de două feluri, Prezente, adică defecte încă este prezent şi nerezolvat şi erori care au fost, dar care nu mai sunt prezente, dar au fost salvate în istoric.
Încearcă să întrebi şi userii de pe clubopel despre problema ta, dar părerea mea ar fi să mergi înapoi la "meseriaşul" care te-a trimis la plimbare.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -