Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 11-07-11, 20:37   #16
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Da un motor il gasesc la 3-400 euro dar pe langa motor mai trebuie bani de drumuri(nu gasesti calibra sau vectra v6 la dezmebrari cum gasesti un 1.9tdi 1z), mai tre sa cumperi ceva suporti, posibil ambreiaj, distributie, etc...
Am mai schimbat un motor la un t4 si stiu cat m-a ajuns peste motor si manopera.
Ideal ar fi sa gasesc o vectra a donatoare dar nici astea nu le gasesti pe toate drumurile cu motoare sanatoase, iar un motor pe care nu-l testez nu-l cumpar.
Deocamdat raman cu sfi-ul, merge bine si va mai manca ceva bani... deocamdata
antal is offline   Reply With Quote
Old 22-07-11, 15:59   #17
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Dupa o saptamana de schimbat aprope zilnic termostate si termocuple se pare ca s-a rezolvat problema. Am pus termostat de 82" si termocupla care deschide la 95" si raceste pana la 90", si s-a schimbat mersul motorului...
accelereaza mai bine, consuma mai putin, presiune in furtune aproape ca nu mai este. Am mai taiat si putin din spoiler... discret... urmeaza banda termoizolanta sa pot imbraca serpii si furtunele de apa.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF9100.JPG
Views:	89
Size:	2.37 MB
ID:	2093126  
antal is offline   Reply With Quote
Old 14-08-11, 17:04   #18
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Ce sanse as avea sa montez un 2.5 V6 de pe omega b pe cutia f20 pe vectra a?
Daca toate merg bine vreau sa urc un v6 pana la sfarsitul anului.
Pana una alta zilele astea sper sa o incalt cu niste jante.
antal is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 21:31   #19
BeWaRe

Stage 4
 
BeWaRe's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 207
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Salut uita de acest motor (2,5 v6) nu este un motor din care sa faci cine stie ce bestie crede-ma ca c20xe il depaseste pe toate planurile. Daca este V6 nu inseamna ca este si un V6 reusit .multa bafta si spor la treaba.
BeWaRe is offline   Reply With Quote
Old 04-09-11, 12:06   #20
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

inca nu am facut nici un pas pentru transplant, ideea ii ca opelul meu face multi km zilnic si am si talpa grea . SFI-ul ma convins, trage bine, consumul ii bun la cata forja primeste si pare foarte rezistent dar parca ii mai trebuie putin cuplu la turatii mai mici de asta asi miza pe v6. La drum am consum de max 7,5 cu viteze intre 95 in localitate si de la 130 cat permite drumul afara, depasiri de la 3500 rtm in sus, sunt curios 2.5 cat mananca in ritmul asta.
antal is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 10:02   #21
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

N-am mai scris de mult...
Pe 16 ianuarie am avut un mic accident cu un nene ce facea raliu pe ulita... pe 3 martie a revenit pe strazi.
Urmeaza semeringuri noi la axe si vibrochen (marcheaza fiecare parcare) si sa vedem de unde i-mi vibreaza la relanti si mai ales cand se incalzeste la plecare de pe loc. Dupa ce voi gasi noi ornamente de praguri pentru GT (pe astea la-a prins fostul prop. cu autofiletante pe exterior) urmeaza sa vopsesc si bara fata care sta in garaj si poate infoliez cu negru mat capotele si cupola.
Multa bafta la toti cu proiectele lor.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF9137.JPG
Views:	88
Size:	2.54 MB
ID:	2404587   Click image for larger version

Name:	DSCF9138.JPG
Views:	90
Size:	2.77 MB
ID:	2404588   Click image for larger version

Name:	DSCF9194.JPG
Views:	117
Size:	3.07 MB
ID:	2404589  

antal is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 16:56   #22
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by antal View Post
N-am mai scris de mult...
Pe 16 ianuarie am avut un mic accident cu un nene ce facea raliu pe ulita... pe 3 martie a revenit pe strazi.
Urmeaza semeringuri noi la axe si vibrochen (marcheaza fiecare parcare) si sa vedem de unde i-mi vibreaza la relanti si mai ales cand se incalzeste la plecare de pe loc. Dupa ce voi gasi noi ornamente de praguri pentru GT (pe astea la-a prins fostul prop. cu autofiletante pe exterior) urmeaza sa vopsesc si bara fata care sta in garaj si poate infoliez cu negru mat capotele si cupola.
Multa bafta la toti cu proiectele lor.
frumoasa masina si eu am avut ceva probleme cu termostatu... tot statea rece. am pus un termostat de 92 de grade si acuma s-o micsorat si consumu si merge mult mai bine motoru.
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 18:40   #23
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

ms. "vladutzu", cu termostatul ii alta poveste ce sper ca am terminat-o variatia de temperatura se pare ca era de la radiator care era si mai mic si plin de ulei de cand am ars garnitura, incearca termostat de 82g vara pare ca merge mai bine dar iarna ii frig..
antal is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 19:56   #24
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by antal View Post
ms. "vladutzu", cu termostatul ii alta poveste ce sper ca am terminat-o variatia de temperatura se pare ca era de la radiator care era si mai mic si plin de ulei de cand am ars garnitura, incearca termostat de 82g vara pare ca merge mai bine dar iarna ii frig..
pfff si la mine i plin de ulei. maine curat radiatoru si vasu de expansiune. si bag niste soda si las motoru sa se incalzeasca si desfac un furtun sa curga. si sa curat circuitu pana iese apa curata
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 20:07   #25
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by vladutzu View Post
pfff si la mine i plin de ulei. maine curat radiatoru si vasu de expansiune. si bag niste soda si las motoru sa se incalzeasca si desfac un furtun sa curga. si sa curat circuitu pana iese apa curata
am facut figura asta de vre-o doua ori, fara soda dar dat jos radiatorul si vasu si curatat cu apa calda si calgon si tot aveam ulei la 500 -1000 km in vas, dupa ce am schimbat radiatorul a mai iesit putin de pe furtune si cred ca radiatorul de caldura.
antal is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 20:15   #26
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by antal View Post
am facut figura asta de vre-o doua ori, fara soda dar dat jos radiatorul si vasu si curatat cu apa calda si calgon si tot aveam ulei la 500 -1000 km in vas, dupa ce am schimbat radiatorul a mai iesit putin de pe furtune si cred ca radiatorul de caldura.
nu stiu ce sa mai fac si eu)) ca de o jumate de an am schimbat chiuloasa ca imi era fisurata... si tot se aduna spuma in vasu de expansiune... dja tind sa cred ca am o fisura mic si in bloc))) sau inca tot este pe instalatie... maine mai incerc sa spal totu sa vad ce iasa...
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 21:24   #27
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by vladutzu View Post
nu stiu ce sa mai fac si eu)) ca de o jumate de an am schimbat chiuloasa ca imi era fisurata... si tot se aduna spuma in vasu de expansiune... dja tind sa cred ca am o fisura mic si in bloc))) sau inca tot este pe instalatie... maine mai incerc sa spal totu sa vad ce iasa...
nasol... ai inchis motoru?
si pe mine ma chinuie uleiul din apa si de sub ea de un an... da na .. ii SFI nu TDI. din cate vad apa murdara, motoru uns si clantaneala de tachetii ii specifica... din cauza la uleiul din apa am vrut sa schimb chiulasa, am zis cai poroasa.. fisurata... mai vedem, momentan dupa 2000 -3000km ii bine la cea ce am gasit pe futune in iarna. cu uleiu de sub ea ii alta poveste... baia data de vreo 5- 6 ori jos cai crapata, ca nu-s garnituri bune ... in fine acum am baie buna dar ii un surub care nu se strange si ulei vad mult langa capacul de la distributie pe tabala neagra si in fata langa termostat si in spatele motorului si zic ca ar fi semeringurile de la axe, daca va mai curge ...???
antal is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 21:28   #28
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by antal View Post
nasol... ai inchis motoru?
si pe mine ma chinuie uleiul din apa si de sub ea de un an... da na .. ii SFI nu TDI. din cate vad apa murdara, motoru uns si clantaneala de tachetii ii specifica... din cauza la uleiul din apa am vrut sa schimb chiulasa, am zis cai poroasa.. fisurata... mai vedem, momentan dupa 2000 -3000km ii bine la cea ce am gasit pe futune in iarna. cu uleiu de sub ea ii alta poveste... baia data de vreo 5- 6 ori jos cai crapata, ca nu-s garnituri bune ... in fine acum am baie buna dar ii un surub care nu se strange si ulei vad mult langa capacul de la distributie pe tabala neagra si in fata langa termostat si in spatele motorului si zic ca ar fi semeringurile de la axe, daca va mai curge ...???
pfff nu mai zi ca suntem identici)) prima data alta chiuloasa ... ca baga ulei... acuma tot am ulei in instalatie, ce-i drept mai putin. dupaia ulei sub motor. am strans suruburile am pus silicon , am reusit sa rup un surub in baie si sa crap cum am strans putin din baie, sufiicient cat sa musteasca uleiu. a doua baie. plus o garnitura. tot curge unpic. ca garnitura a doua de pe bloc n-am schimbato... maine inchid motoru, am luat un victor reinz si pun chiuloasa peste si blana din nou)
vladutzu is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 21:37   #29
antal
Opel Driver

Stage 3
 
antal's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 157
Member of:
[Opel]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

si cand ma gandesc ca aveam garnitura originala la baie, cea din cauciuc vulcanizat da era putin unsa si a urmat... potopul... pana na-am umbat la motor nu aveam un strop sub ea si nu completam nimic pana la schimbul de ulei.
antal is offline   Reply With Quote
Old 19-04-12, 21:39   #30
vladutzu

Stage 5
 
vladutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 845
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea: Opel Vectra SFI

Quote:
Originally Posted by antal View Post
si cand ma gandesc ca aveam garnitura originala la baie, cea din cauciuc vulcanizat da era putin unsa si a urmat... potopul... pana na-am umbat la motor nu aveam un strop sub ea si nu completam nimic pana la schimbul de ulei.
nici eu nu stiu ce sa mai fac)) nici nu mai fac schimbu) tot bag ulei.... si bag si ulei scump valvoline cu 35 de lei litru ...
vladutzu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -