Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 17-02-11, 00:29   #16
C2_0LET

Stage 2
 
C2_0LET's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Prin montarea si reglarea optima a unor componente mecanice si electronice capabile sa gestioneze o presiune de supraalimentare de 2 bari.
C2_0LET is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 09:37   #17
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

pentru 400 de cai curati iti trebuie un buget de vreo 10.000 euro
Daca dispui de ei succes.
Skma is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 10:15   #18
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

pai cu 10000 de euro ajungi la ~600 cp, daca stii sa-i gestionezi bine si ai un mecanic-tuner bun.
law53 is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 11:26   #19
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

nu descurajati omul. pana in 350 d cai se poate ajunge fara prea mult efort atat timp cat partea mecanica a motorului este oke si nici nu se pune vorba de 10.000 de euro dar acuma intra in discutie si costul manoperi cerute de un mecanic daca nu o va face cu mana lui.

c20let nu e un motor asa complicat atata timp cat ai rabdare cand il desfaci si sa fi bine documentat inainte din toate pdv`urile. eu prima data am desfacut un c20xe si am stat o sapt sa-l refac inapoi ..apoi a 2-a oara a fost mai usor si tot asa iar let-ul l-am facut in 2 zile.

parerea mea e sa-l desfaci de tot ..sa vezi uzura..sa vezi cu pompa care-i problema..si ce mai gasesti pe acolo. daca nu ai de rectificat scapi relativ usor cu banii pentru piese daca preferi piese stok...ma refer la cuzineti..segmenti..set de garnituri. acuma fiecare moft in plus costa dar se poate face treaba buna si cu bani mai putini daca sunt bine gestionati.

eu am avut cei mai ieftini cuzineti...segmenti normali..garnitura de chiuloasa normal si am mers cu faza 3.5 de la eds si a tinut destul de bine, deci depinde si cum e facut si cum mergi cu masina si cat tragi de ea

sa nu te descurajezi ca nu e chiar asa de grav si de greu de refacut..doar rabdare si ceva banuti pusi deoparte pentru lucruri neprevazute.

tot miezul e sa ai o temp cat mai scazuta in camera de ardere. un intercoller bun si o alimentare bogata dupa refacere ..


bafta
__________________
Viata are prioritate! Stop accidentelor!
Club Crazy Drivers Romania
Opel racing . . .

masina mea ex...: https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...stra-opel.html

My new car :https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...stra-opel.html
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 19:58   #20
ss_seby

Stage 5
 
ss_seby's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 615
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Cred ca cel mai concret rezultat de putere , care este ok , este Opelu Kadett UGA , cauta topicul pe forum , si explica acolo cam tot ce trebuie , si pe youtube gasesti , e celebra masina aia
ss_seby is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 21:24   #21
C2_0LET

Stage 2
 
C2_0LET's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Nu cred ca putem numi rezultat concret o caroserie ruginita si fisurata cu un C20LET cu chiptuning faza 2 aruncat acolo. Faptul ca a batut din mers cateva masini tari nu este relevant. Cursele de drag se tin pe 402 m cu start de pe loc si sosire lansata din ce stiu eu !
C2_0LET is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 22:21   #22
gabriel.lazar

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 232
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

mai bine o vinzi si iti iei si tu o masina decenta am un prieten care a omorat cateva let-uri si are aceeasi zicala ...bosss e si ele vechi...nu vreau sa te dezamagesc dar daca ai luat din romania calibra aia sigur are cateva treburi trecute pe direct si gata sa ia foc ca asa sta treaba la noi nu prea ai mecanici buni sa si tina ce fac te dai de 2 ori cu ea si tre sa sara ceva sa se rupa din cauza setup-ului sau neglijentei bafta cu proiectul tau in continuare
gabriel.lazar is offline   Reply With Quote
Old 17-02-11, 23:01   #23
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

toata lumea e libera sa incerce si sa se convinga si nu trebuie sa fim negativisti.
poate are noroc si totul va fi bine. daca dispune de coco` va iesii treaba buna.
unii nu vor sa straluceasca masina.sa umple 100 de posturi cu "schimb de led in bord" oaauu..cum ai facut..cum ai lipit ledu..cum se tine pistolu de lipit..la ce inclinatie..wow..esti cel mai tare..bravo..haha..chestii de asta e plin forumul si netu dar cineva care munceste e criticat sau mna..sa zicem descurajat
si sa o luam pe partea dreapta..kaddet-ul uga.. arata cum arata "jalnic" dar sincer cand era in bucuresti a cam rupt multe masini si omu cred ca era multumit de cum mergea motorul..nu cum se aprindeau leduri din manerele de la usi sau alte brizbrizuri
sunt de acord cu o masina solida la tabla..sigura..rezisteta dar totodata elementul de siguranta si stabilitate al masinii sa fie intact si restu..nevermind..talpa si sa mearga

si era o mel de la bug mafia..va prindeti voi..pe cand era kaddet-ul multi erati.. ***** ** ****
bafta
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 09:27   #24
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Quote:
Nu cred ca putem numi rezultat concret o caroserie ruginita si fisurata cu un C20LET cu chiptuning faza 2 aruncat acolo. Faptul ca a batut din mers cateva masini tari nu este relevant. Cursele de drag se tin pe 402 m cu start de pe loc si sosire lansata din ce stiu eu !
Nu vreau sa creez polemici insa la ce am zis mai devreme ca pentru o masina de 400 de cai cum vrei tu curati iti trebuie intradevar 10.000 de euro ca sa ai si caroserie de 400 de cai si frane si stabilitate si ceva fiabilitate.
Si referitor la kadett masina aia nu era facuta pentru show.Cum spune cineva masinile de drag nu trebuie sa arate bine trebuie doar sa fuga si atat.
Referitor la bani vb din proprie experienta.
__________________
::ex: Opel Vectra A 2.0 8v TURBO - Meqasquirt 2 Stand Alone Management:: Proiect AS Tuning ::
Opel Astra G 1.6 16V in progress
Skma is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 09:50   #25
gabriel.lazar

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 232
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

daca vrei te ajut cu 2 turbine de skyline r34 le am pe undeva prin boxa sunt alea stock dar sunt mai bune fata de ce ai tu pe masina poate pentru un viitor biturbo astept pm daca esti interesat
gabriel.lazar is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 11:16   #26
C2_0LET

Stage 2
 
C2_0LET's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 50
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Quote:
Si referitor la kadett masina aia nu era facuta pentru show.Cum spune cineva masinile de drag nu trebuie sa arate bine trebuie doar sa fuga si atat.
Asa este ... nu trebuie sa arate bine dar nici sa i se modifice geometria ansamblului fata dupa fiecare acceleratie tare sau groapa luata.
C2_0LET is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 14:23   #27
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Quote:
Originally Posted by Skma View Post
Nu vreau sa creez polemici insa la ce am zis mai devreme ca pentru o masina de 400 de cai cum vrei tu curati iti trebuie intradevar 10.000 de euro ca sa ai si caroserie de 400 de cai si frane si stabilitate si ceva fiabilitate.
Si referitor la kadett masina aia nu era facuta pentru show.Cum spune cineva masinile de drag nu trebuie sa arate bine trebuie doar sa fuga si atat.
Referitor la bani vb din proprie experienta.
poate sa ia legatura cu nebunu...care a bagat in vectra aia 4x4....fara nr....fara nr....a ajuns pe la vreo 600 cai parca , dar in final motorul tot a cedat.....cutia de transer la fel....aia din anglia de 1200 de lire parca
sa nu uitam si de drumul pe care la facut in germania cu ea sa ii faca soft cei de acolo...
pe scurt masina a inghitit vreo 15.000 si s-a vandut pe vreo 6000 parca cu motorul halit.....
__________________



contact 0766-671407
jakal is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 14:26   #28
Andu_focus

Stage 5
 
Andu_focus's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 710
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
poate sa ia legatura cu nebunu...care a bagat in vectra aia 4x4....fara nr....fara nr....a ajuns pe la vreo 600 cai parca , dar in final motorul tot a cedat.....cutia de transer la fel....aia din anglia de 1200 de lire parca
sa nu uitam si de drumul pe care la facut in germania cu ea sa ii faca soft cei de acolo...
pe scurt masina a inghitit vreo 15.000 si s-a vandut pe vreo 6000 parca cu motorul halit.....
da ma dar sa recunaostem Nebunu e nebunu...la ce stil are sa dea in ele e si normal....
Andu_focus is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 14:30   #29
jakal
BMW Driver

Stage 5
 
jakal's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 9,203
Member of:
[Inferno Motorsport]
[BMW]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Quote:
Originally Posted by Andu_focus View Post
da ma dar sa recunaostem Nebunu e nebunu...la ce stil are sa dea in ele e si normal....
da....dar uite ca acum a trecut la BMW si se bucura de el....fara asa multe batai pe cap....si face si performanta....

cu vectra......mai mult muncea decat sa se dea....la cate legale l-ai vazut tu cu opel-ul?....putine...
jakal is offline   Reply With Quote
Old 18-02-11, 14:33   #30
Andu_focus

Stage 5
 
Andu_focus's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 710
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Masina mea Opel Calibra Turbo 4x4

Quote:
Originally Posted by jakal View Post
da....dar uite ca acum a trecut la BMW si se bucura de el....fara asa multe batai pe cap....si face si performanta....

cu vectra......mai mult muncea decat sa se dea....la cate legale l-ai vazut tu cu opel-ul?....putine...
da ma asa e si sunt constient..pt inceput e bn si pt el si pt mn...bani de bmw cand or fi.....ne-am cam abatut de la subiect...bafta cu proiectu si sa auzim de bn si sa ne tii la curent
Andu_focus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -