Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 28-01-13, 11:50   #406
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by costash View Post
Ai renuntat la gt35?Mult mai buna varianta cu 30 depinde si ce varianta ai 63 sau 82?Ai cipuri generice pe ea?
mai exact e hybrid, admisia e de gt35 cu evacuare de gt30., nu prea sunt multumit de turbina asta, ma gandesc sa o vand sa pun un gt28
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 19:13   #407
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by PoToS View Post
mai exact e hybrid, admisia e de gt35 cu evacuare de gt30., nu prea sunt multumit de turbina asta, ma gandesc sa o vand sa pun un gt28
E ceea ce ti am spus de la inceput,turbina asta care o ai nu e prietenoasa pt o masina de oras, e mai mult de drag sau autostrada ,ai un lag imens cu asta in oras te face si un tdi daca esti prins in viteza gresita plus ca in 1 a ai nevoie de als pt boost max.Un gt28 e cea mai buna varianta street ,lag mic .Dar cel mai important e cum e remapata masina sa ai o distributie a puterii progresive nu sa te rupa dupa ce intra in boost si sa rupi din aderenta,etc.Te gandesti bine daca vrei sa mergi pe gt28 parerea mea.
Bafta!
__________________
UrS4 Revo SmS ....PS! Sold
(Check my photo album )
S2 coupe
(entry level 300+)
costash is offline   Reply With Quote
Old 28-01-13, 21:10   #408
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by costash View Post
E ceea ce ti am spus de la inceput,turbina asta care o ai nu e prietenoasa pt o masina de oras, e mai mult de drag sau autostrada ,ai un lag imens cu asta in oras te face si un tdi daca esti prins in viteza gresita plus ca in 1 a ai nevoie de als pt boost max.Un gt28 e cea mai buna varianta street ,lag mic .Dar cel mai important e cum e remapata masina sa ai o distributie a puterii progresive nu sa te rupa dupa ce intra in boost si sa rupi din aderenta,etc.Te gandesti bine daca vrei sa mergi pe gt28 parerea mea.
Bafta!
pai asta e pb ca rupe aderenta la fiecare treapta inclusiv a 4-a, la fiecare schimbare de viteza pune jos aderenta iar cand vine iar boost-ul dupa schimbare iar rupe si tot asa.
ea e ok, e cu potential pe fugareala, dar dureaza putin demarajul
__________________
Viata are prioritate! Stop accidentelor!
Club Crazy Drivers Romania
Opel racing . . .

masina mea ex...: https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...stra-opel.html

My new car :https://forum.4tuning.ro/116-masina-m...stra-opel.html
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 19:26   #409
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by PoToS View Post
pai asta e pb ca rupe aderenta la fiecare treapta inclusiv a 4-a, la fiecare schimbare de viteza pune jos aderenta iar cand vine iar boost-ul dupa schimbare iar rupe si tot asa.
ea e ok, e cu potential pe fugareala, dar dureaza putin demarajul

La ce rpm ai full boost in a 3? Da mi voie sa ti zic eu dupa 4200 rpm.Pt mine unul eu zic ca lagul asta nu m ar face fericit, sa nu mai zic de ruperea aderentei cand intra in boost violent.Ar trebui sa faci un compromis intre putere si manevrabilitate ce sa zic.Daca mai ai turbina pe masina pana la vara as fi curios sa o vad in actiune
costash is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 22:23   #410
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by costash View Post
La ce rpm ai full boost in a 3? Da mi voie sa ti zic eu dupa 4200 rpm.Pt mine unul eu zic ca lagul asta nu m ar face fericit, sa nu mai zic de ruperea aderentei cand intra in boost violent.Ar trebui sa faci un compromis intre putere si manevrabilitate ce sa zic.Daca mai ai turbina pe masina pana la vara as fi curios sa o vad in actiune
te contrazic, undeva pe la 3500 cel tarziu, poate chiar 3000 de ture acuma, dar tot e tz..si e ft violenta..in rest nu ma deranjeaza. turbina veche nu prea stia ce-i ala lag ca sa zic asa si intra si de jos...(((
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 18:47   #411
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by PoToS View Post
te contrazic, undeva pe la 3500 cel tarziu, poate chiar 3000 de ture acuma, dar tot e tz..si e ft violenta..in rest nu ma deranjeaza. turbina veche nu prea stia ce-i ala lag ca sa zic asa si intra si de jos...(((
Am zis full boost, nu cand incepe boost ul.Nu ma contrazice ca am cilindree mai mare ca tine si turbina mai mica si am full boost la 3500rpm deci la 2 litrii ai tai cu gt35 e ce ti am zis 4000rpm full boost cu indulgenta pt ca la 2.2 cu gt35 nu vezi full boost mai repede de 4000 neam.Da, dar la turbina veche nu aveai aceeasi putere si la 6000 rpm deja tusea.
costash is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 20:27   #412
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by costash View Post
Am zis full boost, nu cand incepe boost ul.Nu ma contrazice ca am cilindree mai mare ca tine si turbina mai mica si am full boost la 3500rpm deci la 2 litrii ai tai cu gt35 e ce ti am zis 4000rpm full boost cu indulgenta pt ca la 2.2 cu gt35 nu vezi full boost mai repede de 4000 neam.Da, dar la turbina veche nu aveai aceeasi putere si la 6000 rpm deja tusea.
nu prea-mi convine acest lag dar in rest nu am treaba, sunt multumit de cum trage...sus pe val sus pe vaall..cand prinde valu..se duce ft bn
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 15:29   #413
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

m-am decis pana la urma sa renunt la softurile de la EDS pentru ca sincer, am cam fost dezamagit de ele. Am pe masina acuma vmax evo5 si pot sa spun ca nici nu se compara cu eds-ul inca de la prima cheie.
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 20:03   #414
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by PoToS View Post
m-am decis pana la urma sa renunt la softurile de la EDS pentru ca sincer, am cam fost dezamagit de ele. Am pe masina acuma vmax evo5 si pot sa spun ca nici nu se compara cu eds-ul inca de la prima cheie.
confirm. dupa teste si reglaje, softul se comporta mult mai bine fata de eds. imi pare rau ca am dat o gramada de bani pe el, dar asta e.
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 20:40   #415
coolcalibra

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Salut, sunt baiatul cu softul din Oradea,, ma bucur k esti multumit de softul, pe 20 plec acasa, adica plec in concediu inapoi in Qatar si ma intorc pe 21 Martie si o sa im fac o admisie custom Model EDS si o sa te anunti si pe tine daca face ceva differnta sau nu.
coolcalibra is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 21:20   #416
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by coolcalibra View Post
Salut, sunt baiatul cu softul din Oradea,, ma bucur k esti multumit de softul, pe 20 plec acasa, adica plec in concediu inapoi in Qatar si ma intorc pe 21 Martie si o sa im fac o admisie custom Model EDS si o sa te anunti si pe tine daca face ceva differnta sau nu.
salut si mersi inca odata, daca stiam de capacitatil;e acestui soft cedam de mult eds-ul
daca simti ceva diferenta de la admisie, te rog sa ma ti la curent, sunt curios de eventualele imbunatatiri . tinem legatura, bafta si mersi
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 15-02-13, 22:47   #417
coolcalibra

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 408
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

cred k in martie o sa mai am de vanzare tot Evo5 dar la 500--550 de lei.
coolcalibra is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 00:13   #418
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by PoToS View Post
confirm. dupa teste si reglaje, softul se comporta mult mai bine fata de eds. imi pare rau ca am dat o gramada de bani pe el, dar asta e.

O intrebare: cum e facut softul, special pentru turbo si injectoare ?
costash is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 14:20   #419
PoToS

Stage 5
 
PoToS's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,052
Member of:
[Crazy Drivers]
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by costash View Post
O intrebare: cum e facut softul, special pentru turbo si injectoare ?
exact
PoToS is offline   Reply With Quote
Old 18-02-13, 19:44   #420
costash

Stage 3
 
costash's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 159
Default Re: Maşina mea: And my ASTRA F....opel...

Quote:
Originally Posted by PoToS View Post
exact
Folosesti sistemul de aprindere de fabrica sau e custom?
costash is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -