Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 22-04-10, 20:33   #76
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
masina ta a fost 4*4 de fabrica si vrei sa il montezi din nou?ca daca nu e conceputa pt asa ceva nici nu vei putea monta 4*4 pe masina...din x motive are daca nu le stii ti le pot spune....
Quote:
Originally Posted by reaop View Post
nu a fost 4x4, dar o fac eu. ce motive ai putea sa-mi spui?
Chiar : si eu sunt curios ...
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 20:56   #77
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

te-au uitat vreodata sub o vectra a 4*4 si pe urma sub a ta?...difera complet toata podeau masini...
1.trebuie loc special la sfera...la cele 4*4 vine o umflatura mare in podea chiar in dreptul la piciorul drept..langa consola..tu nu ai asa ceva..
2.tunelul 4*4....uita-te in interior la vectra ta si la una 4*4...sa vezi diferenta...tunelul la cea cu 4*4 e mult mai mare...pur si simplu tu nu ai unde baga cardanul..
3.4*4 suspensia spate difera complet...tu ai punte rigida...4*4 bascule...deci alte prinderi,alte rahaturi..
4.deschide un portbagaj de 4*4 si vei vedea ca e pe jumatatea ta...vei intelege de ce...difera pana si 4*4 de sfi si de let...
per total.
vei putea face 4*4 din masina ta doar atunci cand vei schimba complet toata podeau masini...
__________________
dezmembrez masini din gama opel...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 21:48   #78
elyx13

Stage 5
 
elyx13's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,254
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
te-au uitat vreodata sub o vectra a 4*4 si pe urma sub a ta?...difera complet toata podeau masini...
1.trebuie loc special la sfera...la cele 4*4 vine o umflatura mare in podea chiar in dreptul la piciorul drept..langa consola..tu nu ai asa ceva..
2.tunelul 4*4....uita-te in interior la vectra ta si la una 4*4...sa vezi diferenta...tunelul la cea cu 4*4 e mult mai mare...pur si simplu tu nu ai unde baga cardanul..
3.4*4 suspensia spate difera complet...tu ai punte rigida...4*4 bascule...deci alte prinderi,alte rahaturi..
4.deschide un portbagaj de 4*4 si vei vedea ca e pe jumatatea ta...vei intelege de ce...difera pana si 4*4 de sfi si de let...
per total.
vei putea face 4*4 din masina ta doar atunci cand vei schimba complet toata podeau masini...
Salut, ce diferenta este intr-un 4x4 de sfi si unu de let? chiar sunt foarte curios, am avut 4x4 sfi si acum l-am transformat in let si eu nu am vazut nici o diferenta, plus ca in service langa masina mea era tot o vectra let "VIT-ul" si ne-am uitat si nu difera.

In schimb ce vrea sa faca el, sa transforme din una normala in 4x4 nu o sa poata in veci, toata podeaua difera,h-ul motorului, rezervorul, plus multe altele.
__________________
elyx13 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-10, 23:13   #79
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Lightbulb Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
te-au uitat vreodata sub o vectra a 4*4 si pe urma sub a ta?...difera complet toata podeau masini...
1.trebuie loc special la sfera...la cele 4*4 vine o umflatura mare in podea chiar in dreptul la piciorul drept..langa consola..tu nu ai asa ceva..
2.tunelul 4*4....uita-te in interior la vectra ta si la una 4*4...sa vezi diferenta...tunelul la cea cu 4*4 e mult mai mare...pur si simplu tu nu ai unde baga cardanul..
3.4*4 suspensia spate difera complet...tu ai punte rigida...4*4 bascule...deci alte prinderi,alte rahaturi..
4.deschide un portbagaj de 4*4 si vei vedea ca e pe jumatatea ta...vei intelege de ce...difera pana si 4*4 de sfi si de let...
per total.
vei putea face 4*4 din masina ta doar atunci cand vei schimba complet toata podeau masini...
WOW ... chiar n-am observat amanuntele astea;
boss ... tu crezi ca LET-ul care l-am pus pe masina cu toate anexele, doar le-am demontat de pe Calibra si le-am insurubat pe Espero ?? asa ... "bolt-on" !?
Nu te supara dar inseamna ca n-ai imaginatie ... asta ca tot suntem pe un forum de "tuning".
Quote:
Originally Posted by elyx13 View Post
In schimb ce vrea sa faca el, sa transforme din una normala in 4x4 nu o sa poata in veci, toata podeaua difera,h-ul motorului, rezervorul, plus multe altele.
Mai vorbim peste cateva luni ...
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 08:15   #80
reaop

Stage 4
 
reaop's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 255
Member of:
[Opel]
Default

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
te-au uitat vreodata sub o vectra a 4*4 si pe urma sub a ta?...difera complet toata podeau masini...
1.trebuie loc special la sfera...la cele 4*4 vine o umflatura mare in podea chiar in dreptul la piciorul drept..langa consola..tu nu ai asa ceva..
2.tunelul 4*4....uita-te in interior la vectra ta si la una 4*4...sa vezi diferenta...tunelul la cea cu 4*4 e mult mai mare...pur si simplu tu nu ai unde baga cardanul..
3.4*4 suspensia spate difera complet...tu ai punte rigida...4*4 bascule...deci alte prinderi,alte rahaturi..
4.deschide un portbagaj de 4*4 si vei vedea ca e pe jumatatea ta...vei intelege de ce...difera pana si 4*4 de sfi si de let...
per total.
vei putea face 4*4 din masina ta doar atunci cand vei schimba complet toata podeau masini...
nu stiu ce sa zic...m-am uitat si sub vectra mea si sub vectra de pe care iau 4x4 si sunt absolut la fel daca mai trebuie ceva decupat...nu-i problema, pun flexu ) mai mult ma intereseaza sa fie functional ca de pus il pun eu, si nici nu ma grabesc

in portbagaj nu m-am uitat, chiar m-ai facut curios
__________________
Junky Redtop

maimuta a fumat cand a coborat din pom
a fost apreciata si de primul om
buna dupa munca buna dupa somn
iarba despicata-n 7-i buna pt neuron

Last edited by GJ 64 GAB; 23-04-10 at 14:49.
reaop is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 08:39   #81
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by reaop View Post
nu stiu ce sa zic...m-am uitat si sub vectra mea si sub vectra de pe care iau 4x4 si sunt absolut la fel daca mai trebuie ceva decupat...nu-i problema, pun flexu ) mai mult ma intereseaza sa fie functional ca de pus il pun eu, si nici nu ma grabesc
Ma mir ... daca masina n-a avut 4x4 din fabrica, in mod normal n-ar trebui sa aibe tunelul median pentru cardan.
Quote:
Originally Posted by reaop View Post
in portbagaj nu m-am uitat, chiar m-ai facut curios
Nu trebuie sa te uiti in portbagaj ci sub portbagaj ... face referire la rezervorul de benzina care, in cazul in care transformi masina in 4x4, deci ii montezi punte spate cu brate independente, trebuie mutat rezervorul ... cel mai OK ... in portbagaj.
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 09:32   #82
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

@esperache nu te suparata dar tu nu ai monta let..ai platit sa fie montat let..e o diferenta...
iar alta diferenta cumva tu ai 4*4 pe espero?eu zic ca e mai greu sa pui 4*4 decat sa montezi un let....iar daca tu il montezi de 2 ani...4*4 ti-ar fii trebuit cel putin 5....
p.s pana si bancheta spate difera complet...oare de ce?
p.p.s incearca sa pui un cardan de let in locul unuia de c20ne ...si vezi ce rezolvi....

Last edited by 06XPT; 23-04-10 at 09:34.
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 09:43   #83
reaop

Stage 4
 
reaop's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 255
Member of:
[Opel]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

06XPT, o sa tin cont de spusele tale, duminica ma duc sa analizez ce si cum si am sa ma uit peste tot. daca mai ai sfaturi..spune tot ))
mersi
reaop is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 10:31   #84
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
@esperache nu te suparata dar tu nu ai monta let..ai platit sa fie montat let..e o diferenta...
iar alta diferenta cumva tu ai 4*4 pe espero?eu zic ca e mai greu sa pui 4*4 decat sa montezi un let....iar daca tu il montezi de 2 ani...4*4 ti-ar fii trebuit cel putin 5....
p.s pana si bancheta spate difera complet...oare de ce?
p.p.s incearca sa pui un cardan de let in locul unuia de c20ne ...si vezi ce rezolvi....
Am inteles : deci daca platesc sau modific un an sau o viata intreaga la masina inseamna ca sunt pe dinafara total.
Deci ... n-are rost sa mai continui discutia cu tine (off-topic "la greu") ... esti alt zgarie-ochi care trebuie ignorat total.

@reaop : Bafta in continuare !
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 21:33   #85
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

pe scurt sa intelegi anul in care suntem...acum 2 ani 300cai cum era si vitul facea furori...acum 2.0tdi de la vag scoate la fel...
@reaop daca te mai intereseaza ceva si pot sa te ajut vb pe mess.naniacostin e id-ul meu...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 23-04-10, 23:04   #86
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Bine ca unii nu au imaginatie iar altii au prea multa

ON TOPIC: dupa parerea mea nu se merita sa faci masina asta cu tractiune pe toate patru rotile. Prea multa munca, si nu cred ca iti garanteaa cineva ca iese 100% bine. Preferabil ar fi sa o vinzi pe asta si sa iti iei alta 4x4 daca vrei asa ceva.
__________________
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 00:40   #87
Ford_V6

Stage 5
 
Ford_V6's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 2,103
Member of:
[MERCEDES]
[FORD]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

06xpt ... iti garantez ca se poate face Vectra 4x4 din una FWD. Se poate si RWD si 6x6 ... daca sti la cine sa apelezi. Eu unul iti garantez ca pot face o astfel de modificare.
__________________
punktsidelacapat.ro

Last edited by GJ 64 GAB; 25-04-10 at 01:59.
Ford_V6 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 09:01   #88
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
pe scurt sa intelegi anul in care suntem...acum 2 ani 300cai cum era si vitul facea furori...acum 2.0tdi de la vag scoate la fel...
Ultimul offtopic pe aceasta tema (promit !) : @06XPT ... ia in considerare cateva aspecte, care, chiar daca nu-ti convin, sunt reale si n-ai ce face : la ora actuala, DAEWOO cu SFI sau LET, indiferent ca e Espero ca al meu, cel din Constanta CT16GNT sau cum a fost cel al lui @N D Y, Cielo al lui Radu (ERD), @Mad Max, @SEBASTIAN si chiar mai multe, sunt de 2 ani incoace si vor si de acum inainte ceva deosebit pt. aceasta marca in stadiul in care sunt (asta daca nu mesteresti tu cu manutza ta ceva senzational in 2-3 luni) si te asigur ca cel putin unele din aceste masini nu vor ramane la stadiul asta (probabil ceva greu de acceptat pt. unii ca tine)
Quote:
Originally Posted by =Virus= View Post
Bine ca unii nu au imaginatie iar altii au prea multa
Intr-un fel ai dreptate !
Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
06xpt ... iti garantez ca se poate face Vectra 4x4 din una FWD. Se poate si RWD si 6x6 ... daca sti la cine sa apelezi. Eu unul iti garantez ca pot face o astfel de modificare.
Nu se poate face frate, poate cel mult sa mearga intr-o roata (stanga spate).
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 11:26   #89
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
06xpt ... iti garantez ca se poate face Vectra 4x4 din una FWD. Se poate si RWD si 6x6 ... daca sti la cine sa apelezi. Eu unul iti garantez ca pot face o astfel de modificare.
Se poate face, dar cu ce costuri? Asa orice se poate face in ziua de azi, numai ca trebuie sa iti poti permite!

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Nu se poate face frate, poate cel mult sa mearga intr-o roata (stanga spate).


Cat despre ideea voastra de a taia toata podeaua... mi se pare o mare aberatie. Exista alte variante mult mai simple.

Last edited by =Virus=; 25-04-10 at 11:33.
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 25-04-10, 14:40   #90
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Opel Vectra A SFI

@ford v6 tu esti un om care meriti toata admiratia.intodeauna stii despre ce vb.si vb din ce ai facut tu nu din ce ai auzit la altii sau ai citit.nu am zis ca nu se poate.se poate.se poate si astra f cu tractiune 4*4.si tot asa.se poate si 2 motoare.eu vb strict in cazul lui @reaop cAre credea ca este doar plug &play
@Esperache esti o persoana care iti da cu radical din cate vad.una citesti alta intelegi.eu ma refeream doar la faptul ce se poate intampla in 2 ani.plus de asta masinile enumerate de tine au aratat ceva si au demonstrat ceva.nu doar pe hartie....deci vor fii tinute minte.pe cand una doar pe hartie si prin service nu...
06XPT is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -