Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > OPEL > Masina mea Opel

Reply
 
Thread Tools
Old 08-07-10, 12:42   #211
gabriel.lazar

Stage 4
 
Join Date: May 2008
Posts: 232
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

situatia este ff simpla eu i-am dat cutia nu mi-a zis nimik timp de 2 3 saptamani cat a fost pe masina si deodata huruie dece tot se face ancheta pt o piesa care a fost pe masina s-a mers cu masina destul de mult a fost data jos si mergea ff ok nu este vina mea ca a inceput sa huruie dupa ce mi-a povestit ca scoate fum din roti si ca trage rau de tot masina eu i-am si zis ca nu este indicat sa ia cutia mea ca nu tine pe v6 mai am o persoana care tot asa a luat o cutie tot pt o astra tot pt un v6 si dupa ceva timp si pe el l-a lasat asa ca nu este mare mirare nu cred ca ar fii cineva de accord sa iti vina cineva cu o piesa dupa 3 saptamani sa zica domne huruie ce a pazit timpul asta chiar nu inteleg asa ca nu mai faceti voi ancheta pe ce nu stiti
gabriel.lazar is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 13:21   #212
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Parerea mea:
Dupa cum ti-am spus si la telefon, ti-am multumit si ti-am spus ca daca asa consideri nu vreau nici un ban inapoi, o sa o trec la pierderi.
dar:
-uita-te putin pe forumurile de afara, unde sunt zeci de converii v6 pe astra f, si TOTI folosesc cu succes F20, pana acuma nu am gasit pe niciunul sa o sparga, indiferent cat de tare a dat in ea.
-cutia F20 vine stoc (daca nu ma insel) pe motoarele C20XE, adica SFI-urile de 150 de cai, si tine la motoarele alea chiar daca is modificate de numa, nu am auzit nici la ele sa cedeze cutiile in general; Al meu are 170 de cai, ii stock, gatuit cu un filtru de aer care ii ia cam 30% din suprafata clapetei de acceleratie. Intr-adevar cuplul ii mai mare, dar nici ala nu exagerat de mult, incat sa poata termina o cutie in cateva sute de metrii.
-ti-am zis ca am scos fum cu jantele de tabla pe 14, din care scoteam fum si cu 1,6 16 valve
-am mers prea putin in forja, pentru ca nu aveam uleiul din motor schimbat, si nu voiam sa imi distrug motorul (il schimbasem, culmea, doar pe cel din cutie cand am montat-o).
-a huruit de la inceput, dar cum am pus alte jambe cu fuzete, am presupus si eu si altii cu care am vorbit ca este de la rulment, de asta nu ti-am spus nimic. evident cand am facut verificare la rulment, nu avea nimic (dupa cum mi-a si garantat 06XPT).
-daca nu te-ai simtit vinovat nu stiu de ce ai postat, ca eu unul nu aveam de gand sa spun nimic in plus.

As prefera sa nu se mai discute subiectul asta pe tread.
Multumesc.

Last edited by Radu_print; 08-07-10 at 13:34.
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 15:33   #213
Esperache
Daewoo Driver

Stage 5
 
Esperache's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,643
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DAEWOO]
Thumbs up Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
cutia F20 vine stoc (daca nu ma insel) pe motoarele C20XE, adica SFI-urile de 150 de cai
Nu, nu te inseli; oricum ... cand cumperi SH stii foarte bine ca e "la noroc" ...
Esperache is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 15:38   #214
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by Esperache View Post
Nu, nu te inseli; oricum ... cand cumperi SH stii foarte bine ca e "la noroc" ...
stiu man, mi-am asumat riscul asta, si mi-am asumat si pierderea.
speram doar ca oameni pe care i-am intalnit printr-o pasiune comuna, masinile, incearca poate sa se ajute intre ei
si o sa o fac in continuare
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 16:54   #215
dragos2900
VW Driver

Stage 5
 
dragos2900's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,818
Member of:
[VW]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

salut,cand treci prin Ploiesti sa-i spui lui Costin sa ma sune,vreau sa vad si eu masina!
dragos2900 is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 18:57   #216
DaBotta

Stage 5
 
DaBotta's Avatar
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 2,413
Member of:
[Opel]
[FORD]
[VW]
[Hyundai]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Lasa radule , ca si mie mi-a comandat gabriel.lazar un voltmetru digital , i-am zis ca intr-o luna ii ajunge , dupa ce a ajuns l-am sunat si nu mi-a raspuns never nici la telefon nici pe mess nicaieri. Nu te mai agita , asta este , omul invata pe pielea lui
DaBotta is offline   Reply With Quote
Old 08-07-10, 23:41   #217
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

gaeseti la mine f20 in stare impecabila...cu garantie stii f bine...cum ti-am dat si motorul cu garantie...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 09-07-10, 08:07   #218
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
gaeseti la mine f20 in stare impecabila...cu garantie stii f bine...cum ti-am dat si motorul cu garantie...
Stiu, man, merci
ramane de vazut acuma cand o sa imi iau inima in dinti sa ma apuc ar de demontat....
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 09:48   #219
casp3r75

Stage 5
 
casp3r75's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 448
Member of:
[DAEWOO]
[SEAT]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by Radu_print View Post
Stiu, man, merci
ramane de vazut acuma cand o sa imi iau inima in dinti sa ma apuc ar de demontat....
Radule cat ti`am cautat topicul... ai o masina de nota 100! o vedeam in fiecare zii langa liceul meu frumoasa foc
casp3r75 is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 12:58   #220
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by casp3r75 View Post
Radule cat ti`am cautat topicul... ai o masina de nota 100! o vedeam in fiecare zii langa liceul meu frumoasa foc
Merci mult
din pacate masina nu mai arata ata de bna cum arata acum 3 ani (cand am terminat-o).
Fiind masina de zi cu zi, si tinuta doar afara, ii plina de zgarieturi si ciupituri de la portiere deschise in ea, sa nu mai vorbesc de rugina de la aripile spate.
Dar, acum ca am terminat cu motorul, de care sunt super multumit, urmatoarea pe lista este caroseria, care va primi o tinichigerie ca la carte, si o vopsire asemenea.
Inca ma gandesc daca sa pastrez capota cu badboy si usile fara clante.... tind sa le vand si sa merg pe stock
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:02   #221
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

fa-o stock..e mai k...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:06   #222
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
fa-o stock..e mai k...
la asta m-am gandit si eu, va trebui in cazul asta sa incerc sa vand usile mele si capota...
oricum, cred ca povestim pe sambata sau duminica, in functie de cum ai si tu timp...
iti fac o vizita la ploiesti
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:40   #223
06XPT

Stage 5
 
06XPT's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,422
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

hai sa mai zic ceva sa inceapa carcotasii....masina a avut consum pana la constanta dus intors(mers la consum de curiozitate) de 5.4...
06XPT is offline   Reply With Quote
Old 28-07-10, 15:56   #224
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

Quote:
Originally Posted by 06XPT View Post
hai sa mai zic ceva sa inceapa carcotasii....masina a avut consum pana la constanta dus intors(mers la consum de curiozitate) de 5.4...
gresit!!!!!
nu mers la consum de curiozitate, mers la consum de roata stramba care incepea sa faca ca toti dracii peste 85 km/h :P
dar consumul ala a fost, mers in cea mai mare parte la 2300 rpm in treapta 5
si ca sa mai sucim cutitul in rana, sau sa mai dm apa la moara carcotasilor, pe drumul Bucuresti-Cluj si retur, app. 1000 km, consumul mediu a fost de 7 litri, si acolo nu am avut roata stramba. Este adevarat ca nici nu am tras tare de masina, am mers normal zic eu, viteza de croaziera undeva la 100-110, cu mici izbucniri nesimtite, ca nu ma puteam abtine cateodata
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 29-07-10, 13:41   #225
Skma

Stage 5
 
Skma's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,212
Member of:
[Opel]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Maşina mea: Astra F V6

e si normal un motor cu cai si cuplu mare pentru caroseria care o ai.oricum treaba buna ce e acolo.
Skma is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -