Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > TOYOTA - LEXUS > Masina mea Toyota - Lexus

Reply
 
Thread Tools
Old 02-11-16, 17:00   #1
blackcats

Stage 1
 
Join Date: Oct 2016
Posts: 15
Default Toyota Avensis SH .... Merita La Banii Astia?

Salut!

Imi cer scuze anticipat pentru "poveste", si multumesc celor care au rabdare sa o citeasca, si mai ales celor care raspund arigato.gif

De la inceput trebuie sa precizez ca am inceput acum vreo luna sa ne uitam (eu + sotia) dupa o masina. Noua. Pe care sa o folosim in locul ... celei pe care de fapt n-o avem, fiindca folosesc Dacia de la firma.

In fine, am alocat un buget max. de 17.000 euro, am eliminat cateva modele si pana azi avem pe lista 3 optiuni: Skoda Octavia echip. Trend, Ford Focus echip. Trend Collection, Toyota Corolla Sedan echip. Luna. Am vazut impreuna toate modelele astea, inca nu am fost la nici un test drive. Masina vrem sa o folosim preponderent pentru deplasari in afara Bucurestiului (mi-e greu sa-i zic capitala, dar asta e alta poveste...), pentru 2 adulti si 1 copil de 2,5 ani. Intrucat un copil necesita, in general, deplasarea unui volum de bagaje mai mare (cunoscatorii stiu cum e...), ne-am gandit ca si portbagajul e un element important, DAR pe primul loc am pus securitatea (ESP + Curtain Airbag it's a MUST...). Io am ceva experienta ca sofer, dar nu prea multa (vreo 35.000 km facuti), sotia si-a luat permisul de vreo 2-3 luni, scoala facuta pe un Logan, deci este incepatoare in toata regula.

Acuma problema: un domn cu care lucrez, are o Toyota Avensis, si se gandeste sa o vanda, si sa-si ia o Corolla Sedan. Persoana in cauza are masina asta inmatriculata din apr. 2005, masina fiind facuta in dec.2004. Intrucat cunosc persoana, stiu cateva lucruri si despre masina:
-Avensis Sedan, echipare Sol, 1.8 benzina, din apr.2005 pana acum a facut parca vreo 53.000 km;
-nu a avut accidente cu ea, doar a mers de 2 ori la vopsitorie pentru ca i-au zgariat-o unii, si inca o data pentru ca a "luat" pe capota un lant pe care nu l-a vazut;
-a mai avu odata o problema cu jentile de pe dreapta, pe "autostrada" spre Pitesti a intrat intr-o groapa (era ploaie) si i-a facut zob anvelopele si parca si jentile...
-masina la exterior arata bine, mici zgarieturi, iar la interior are zgariat geamul de la bord/ceasuri (din ce am mai citit si la noua corolla, pare ca e o problema frecventa) si la portierele dreapta, probabil tot de la spalatorie, s-au exfoliat / matuit unele portiuni de material plastic;
-ca dotari pe care le stiu: 9 airbag-uri, 4 geamuri electrice, oglinzi reglabile si rabatabile electric, oglinda electrocromatica, aer conditionat dual-zone, radio Cas+CD (fara mp3), Cruise Control, parca are si ESP (sau VSC se numeste la Toyota?), vopsea argintiu metalizat, plus probabil si altele pe care nu le stiu exact, asa cum era echiparea Sol la sfarsitul anului 2004

Dansul ar avea 2 optiuni: sa faca buy-back (trebuie sa i-o evalueze aia) sau sa dea unui angajat de la service-ul nu-stiu-carui dealer Toyota, care s-a oferit sa io cumpere, pentru 12.000 euro. Acuma, eu m-am gandit daca nu cumva ar merita sa o iau eu, pentru ca mi s-a parut un pret bun.

INTREBARE: Ar fi"o afacere" buna pentru noi o astfel de masina la pretul de 12.000 euro?
Tags: county dong vang, toyota altis 2016, xe hd700 đồng vàng
blackcats is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -