Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > CHEVROLET > Masina mea Chevrolet

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-11, 18:15   #166
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Quote:
Originally Posted by sqmpykwl View Post
Da, camera e mult mai buna decat cea anterioara. Cu cea veche, nu se vedea nimic pe timp de noapte, iar cu asta se vede perfect!

Noutati:
Am schimbat bateria originala care incepea sa dea semne de oboseala cu Varta Blue Dynamic, de 60ah. Este ceva mai inalta decat cea originala, dar cu o mica indoitura a suportului, o va cuprinde:





Stergatoare Bosch Aero Twin:



Amplasarea butonului pentru spalatorul faruri:


Niste odorizante pentru masina, o sa imi ajunga anul acesta Sunt foarte bune, am unele de aproximativ 8 luni si inca mai emana miros:


Stikere pentru difuzoarele JBL T595:




Convertor DC 12v to AC 220v 50hz 350W:



7 metrii de benzi cu leduri verzi, destinate impodobirii bradului, ca tot ninge afara ca in plina iarna )


Niste becuri cu leduri verzi, slot W5W care vor veni in faruri, in slotul pentru pozitie:


Un kit cu stroboscop pe baza de leduri, dar din pacate nu e ceea ce am avut nevoie, adica culoare alba, ci culoare albastra, asa ca se vor vinde:

cine are bani face cumparaturi peste cumparaturi!) de unde ai luat odorizantele si cu cat? am luat si io din deva la 15lei bucata! sunt f bune!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 08-03-11, 00:17   #167
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Păcat că ai stricat bunătate de față de usă cu țigăniile alea de boxe puse așa, se puteau pune frumos sub fața de ușă, arăta mai frumos. ( părerea mea )
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 16:48   #168
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Sandor, tot pe la 15 lei am ajuns, cu transport inclus prin posta :d Stiu ca sunt foarte bune, folosesc de vreo 8 luni.

Cipri, asa am vrut, sa le pun pe fata de usa. Vor urma unele si pe portierele din spate. Arata mult mai bine in realitate decat in poze, mai ales ca pozele sunt cu blitz iar reflexia e diferita intre materiale.

Achizitionat cabluri RCA profesionale




Grupate doua cate doua:



Borne baterie aurite:




Amplificator JBL GTO 7001:
amplificator 1 canal (monobloc)
putere:
425 W RMS x 1 la 4 ohmi
700 W RMS x 1 la 2 ohmi
raport semnal / zgomot 107dBA (1 watt la 4 ohmi)
raspuns in frecventa 20Hz – 330Hz (–3dB)
filtru trece-jos electronic variabil 12 dB
bass-boost variabil






Arcuri "sport" -40mm de la Autostyle Olanda:





In weekend am multa treaba.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 17:57   #169
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

ce piese iti raman, deci ce dai jos de pe masina, nu se potrivesc la dacie sa mi le dai mie?)) poi frate tu chiar te-ai pus pe treaba! bafta la tot ce ti-ai porpus! am vrut sa te intreb ceva: de unde iti iei tu toate becurile si benzile pe leduri? mar interesa si pe mine, becuri pe led pt dacie, pt pozitii, ca nu am gasit niciunde pe leduri, numai bec cu lupa! si alea de abia se vad ziua! modelul de bec nu stiu care este, numai daca caut pe net!ms!
__________________
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 19:54   #170
Cipri10

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 411
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Strică toată ușa boxele alea pe exterior ... parcă ar fi daciile alea kitch ... urât de tot dar dacă tu ai vrut e mașina ta ...
Cipri10 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 20:07   #171
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Quote:
Originally Posted by Cipri10 View Post
Strică toată ușa boxele alea pe exterior ... parcă ar fi daciile alea kitch ... urât de tot dar dacă tu ai vrut e mașina ta ...
omule, gusturile nu se discuta!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 21:00   #172
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Sandor, eu majoritatea prostiilor le aduc de prin afara, de unde apuc. Ies mult mai ieftin decat daca le-as lua de la noi. Nu stiu nici eu ce becuri ai in pozitii, dar imposibil sa nu gasesti cu SMD-uri.
Cam ce ai vrea din ceea ce dau eu jos? )

Cipri, cum ziceam, in realitate dau mult mai bine, plus ca vor veni unele si pe portierele din spate si trebuie sa fie o simetrie. De asemenea si cele din spate, de sub luneta, sunt tot iesite, nu am pastrat forma si sitele originale.
Sa nu mai spun de potenta difuzoarelor, e ceva 60RMS si 180MAX, pe 3 cai la 4ohm. Pe ele voi pune amplificatorul actual de la subwoofer, JBL-ul GTO 75.2, 97W RMS la 4ohm. Intradevar le puteam pune foarte simplu si direct pe tabla, ascunse dupa sita originala, dar atunci ar fi aratat aiurea rau, in neconcordanta cu cele pe care le voi baga in portierele din spate.
Pe spate or sa vina niste JBL GTO6528 60W RMS 180W MAX la 2ohm, puse pe amplificatorul JBL P80.2, 80W RMS la 2OHM. Astea sper sa le am pe luni.
Arta cere sacrificii ) Poate pe viitor le voi integra ceva mai bine cu niste fibra de sticla. Dar nici acum nu arata rau in realitate.
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 10-03-11, 22:03   #173
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Vom purta o discutie in particular legat de arcuri, my friend.
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 14-03-11, 22:18   #174
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Am terminat cu montarea arcurilor, foarte multumit de rezultat. Intradevar masina a coborat cu 3-4cm. Se simte mai bine la demaraj, la frana, in curbe, la denivelari . . . in acelasi timp se simt mai bine gropile, dar nu ma deranjeaza cu absolut nimic Acum astept anvelopele de vara, sper ca in 2 zile sa le primesc, apoi sa pun jantele Dezent la locul lor!

Arcul original pe spate VS arcul sport:


Montat arcul sport:


Arcul original pe fata VS arcul sport:


Arcul sport montat pe amortizor:


Amortizorul pus la locul sau:


Garda de la sol la aripa, pe fata, inainte de schimbarea arcurilor : 62 cm. Masina nu statea pe loc foarte drept:


Garda de la sol la aripa, pe spate, inainte de schimbarea arcurilor: 61 cm:


Garda la sol dupa schimbarea arcurilor cu cele sport : 58,5cm , masina nu statea pe loc foarte drept si nici exact in pozitia in care a stat la primele poze, cu arcurile originale:


Pe spate: 58cm
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 15-03-11, 22:33   #175
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Am pus noile borne:


Am tras un traseu de + (plus) direct din baterie, pe un releu cu activare pe contact, cabluri groase de 5mm, sa am curent bun pentru accesoriile montate, inclusiv incalzirea in scaune. Inainte aveam toti consumatorii pe firicelele de la priza tip bricheta dintre scaune care erau mai mult decat foarte solicitate.



Am gasit un loc si convertorului 12v-220v:



Mi-au venit difuzoarele pentru portierele din spate, JBL GTO 6528. Mi-au dat mult de munca cu montajul, mi-am luat o mica teapa din cauza neatentiei mele, o sa revin cu detalii dupa ce termin montajul, sper sa imi iasa pana la urma si sa nu fiu nevoit sa caut alte fete de usi:





Si am luat o mica teava in spoiler . . .
sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 08:03   #176
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Quote:
Originally Posted by sqmpykwl View Post
Am pus noile borne:


Am tras un traseu de + (plus) direct din baterie, pe un releu cu activare pe contact, cabluri groase de 5mm, sa am curent bun pentru accesoriile montate, inclusiv incalzirea in scaune. Inainte aveam toti consumatorii pe firicelele de la priza tip bricheta dintre scaune care erau mai mult decat foarte solicitate.



Am gasit un loc si convertorului 12v-220v:



Mi-au venit difuzoarele pentru portierele din spate, JBL GTO 6528. Mi-au dat mult de munca cu montajul, mi-am luat o mica teapa din cauza neatentiei mele, o sa revin cu detalii dupa ce termin montajul, sper sa imi iasa pana la urma si sa nu fiu nevoit sa caut alte fete de usi:





Si am luat o mica teava in spoiler . . .
vad ca decurg foarte bine lucrarile pe la petrosani...) bafta! si ai vazut, poate iti mai ramane un dif, un tub, un bec, ceva ce pot sami montez si eu pe masina, daca vrei sa arunci ceva...)salut!
sandor406 is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 20:17   #177
sqmpykwl
Banned

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 371
Member of:
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Am difuzoarele originale, dar sunt cam varza )

Am mai bifat o optiune care tine de "confort" si siguranta: Aprinderea automata a avariilor la cuplarea treptei marcharier:

https://www.youtube.com/watch?v=7BldczPlsxo

Detalii despre toata operatiunea, aici:
http://www.clubchevrolet.ro/forum/di...ui-t26467.html

Am comandat si primit anvelope noi pentru vara, Michelin Pilot Exalto 2, 195/50/15 fabricate in Spania, saptamana 4 din 2011, 280 lei/bucata.
Pana sa ma hotarasc pe acestea, am mai probat la o vulcanizare 205/60/15 respectiv 195/60/15, dar ambele atingeau in cazul in care treceam peste denivelari cu rotile virate. Initial vroiam sa cumpar Dunlop SP FastResponse, pe una dintre dimensiunile mentionate anterior, pret undeva la 300 ron/anvelopa, dar din cauza ca atingeau a trebuit sa ma reorientez. Cum nu am gasit nimic interesant pe 205/55(50)/15 sau 195/55/15, am ajuns la 195/50/15. Dunlop 195/50/15 ar fi costat 240 RON, erau fabricate prin saptamana 30 din 2010, asa ca pentru mica diferenta fata de Michelin, am ajuns sa aleg Michelin. Momentan sunt foarte multumit de alegere.

Masina inainte sa schimb rotile: (in spate aveam jantele de vara + anvelopele, era putin lasata)











sqmpykwl is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 21:33   #178
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

Se cunoaste cine are bani,face update-uri la saptamana)...Pacat de incidentul cu teava
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 16-03-11, 23:36   #179
SV25MBN
Chevrolet Driver

Stage 5
 
SV25MBN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 3,181
Member of:
[Opel]
[CHEVROLET]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

In afarsit niste poze de ansamblu cu arcurile montate !
SV25MBN is offline   Reply With Quote
Old 17-03-11, 09:15   #180
sandor406
Dacia Driver

Stage 5
 
sandor406's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 2,493
Member of:
[DACIA]
Default Re: My Chevrolet Aveo LT Platinum 1.4 16v 94CP Tuning

alta viata si cu arcurile sport si alta viata si cu jantele astea!)
iti pun si o poza cu ce becuri imi trebe mie la pozitie: este model h6w cred ca...:d dupa cum mam uitat pe net, este de ala mic cu soclu! nui nici cireasa dar nui nici de ala mare care merge la semnalizari!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	philips-bec-pozitie-fata-h6w-bluevision-1-240935.jpg
Views:	49
Size:	134.5 KB
ID:	1922191  
sandor406 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -