Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Masina mea Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 18-10-07, 21:28   #1
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default PROIECT SEAT LEON Top Sport

Salutare la toata lumea.M-am gandit sa postez si eu istoria masini mele desi ea este inca in plina desfasurare .... cred ca cel mai bine ar fi sa incep cu inceputul ..
Nu de mult mi-am achzitionat un Seat Leon 4x4 1.8 Turbo ... masina pe care sincer la inceput nu credeam sa am sansa sa o pot lua ... dar se pare ca am avut noroc (stiti voi proverbu ala ... norocul si-l face omu cu mana lui ...).
Ce pot sa spun ... la momentul acgizitionarii masina nu mergea ff bine motiv pt care m-am hotarat sa ma apuc de ea ... si daca tot eram asa de hotarat sa ma apuc de ea ma zis ca ar fi bine sa o tunez putin ... motiv pt care am petrecut nopti intregi pt a elabora un proiect final al visului meu pt aceasta masina ... proiect care trebuia sa le inpace pe toate ... si mai ales o sensibila parte pe care multi dintre noi o intalnesc destul de des ... banii.
Odata stabilit ... am inceput incet incet sa trec la treaba .. prima ei modificare a fost cea legata de partea estetica pt ca acolo masina parea extrem de simplista si banala .. asa ca am hotarat ca in prima parte sa achizitionez un set de faruri cu angel eyes si un set de triple cu leduri (maine am sa pun si poze) acestea costand undeva pe la 500 euro.
Urmatoare miscare a fost un drum pana la Pitesti la Borla pt a schimba traseul de evacuare .. asa s-a ajuns la montarea unui traseu pe 67 fara catalizator si intermediara .... cu o finala Magnaflow.Am fost extrem de multumit ... masina facand un zgomot demential ... extrem de frumos ... un zgomot care parca incerca sa o scoata din anonimat.
Intrucat intentionez sa creez un theatru dedicat proiectului meu pt aceasta masina am sa ma opresc aicea pt azi.Maine am sa vin cu poze cu masina respectiva si cu ce am enumera mai sus , dar si cu continuarea povestii ...
Astept cu nerabdare parerile voastre despre acest theatru si deasemenea si sugestiile voastre pt ceace urmeaza sa pun pe masina ...
__________________
E46 323 Turbo - Horsepower Freaks
"I hope you're not going to be an irresponsible driver.
"This thing is scary.
"This thing is serious.
"This thing is fucking sonofabitch.
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 10:53   #2
gabyucl

Stage 3
 
gabyucl's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 150
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

asteptam si poze....ca descrierea este fff interesanta
gabyucl is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 14:42   #3
dnt81

Stage 2
 
dnt81's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 44
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

ce sa zicem... pune poze. cat te a dus evacuarea? ma bate si pe mine un gand sa fac un drum la Pitesti. poti sa faci o inregistrare cum se aude? la admisie te ai gandit la ceva?
dnt81 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-07, 16:25   #4
Ciosmi

Stage 5
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 758
Member of:
[SEAT]
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

Descrierea suna bine...asteptam poze
Ciosmi is offline   Reply With Quote
Old 20-10-07, 23:47   #5
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

Scuza ca nu am mai intrat dar am fost ceva plecat ... maine dimineata am sa pun pozele cu masina si cu tot ce are pe ia in momentul de fata.
Evacuarea m-a costa 15 mil lei cu tot cu finala.La admisie am un kit de admisie Racing de la Sendler cu intrarea de 100 mm si iesirea de 80 mm ...
Momentan pe masina nu sunt montate toate piesele dar vor fi in curand ...
Mai am de montat supapa pop off Forge, intercooler GRedy 600x300x76,suspensie eibach Pro Street,kit ambreaj Soprt Organic dupa care masina va merge la o resoftare probabil in Ungaria sau la ABT.Mai trebuie sa primesc debitmetru S3 si supapa presiune E127 de S3.Pt interior am achizitionat ceasuri presiune turbo,presiune ulei,temperatura ulei de la Raid HP care probabil in 1 sapt o sa fie montate (momentan stau dupa suportul de pe stalp)
P.S. - am sa pun 2 poze cu intercoolar`u in cauza
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC00146.JPG
Views:	116
Size:	1.34 MB
ID:	374179   Click image for larger version

Name:	DSC00147.JPG
Views:	88
Size:	1.33 MB
ID:	374180  
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 00:02   #6
dnt81

Stage 2
 
dnt81's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 44
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

te urasc . ptr intercooler nu mai trebuie sa faci modificari? are loc pe masina? supapa forge, nu ti da electronica peste cap?

numai bine!
dnt81 is offline   Reply With Quote
Old 21-10-07, 11:07   #7
gabyucl

Stage 3
 
gabyucl's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 150
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

oau...vad ca ai planuri fff mari pt masina...bv
gabyucl is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 20:33   #8
Leon_Xeigen

Stage 3
 
Leon_Xeigen's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 85
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

Va asigur eu ca daca va trece fulminant de repede un Leon argintiu , atunci cu sigurantza va fi SSM-ul (Calimero2003) , pt ca usor usor omul isi va face masina suficient de puternica incat va pune probleme multor masini cu pretentii sport sau masinilor sportive pur-sange......
Problema e ca eu sunt unul dintre apropiatii care stiu multe secrete , dar daca sunt secrete sa ramana asa , pe parcurs o sa le aflati si voi , sau chiar sa vedeti si dovada si rezultatul unei munci care dureaza cateva luni de zile si presupune niste eforturi financiare suficient de ridicate incat sa sa fie rezultatul unul extrem de admirabil.....
Nenea Calimero iti doresc sa faci cele mai bune alegeri pt masina ta......asa cat sa ma satisfaci si pe mine.....ca stii ca sunt fan 1.8T 4x4....acum glumeam....stii care este deviza noastra....nu trebuie sa impresioanam pe nimeni.....doar trebuie sa ne respectam hobby-ul nostru.....
Take care....see ya'
Leon_Xeigen is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 21:21   #9
dnt81

Stage 2
 
dnt81's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 44
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

din cate stiu eu a mai avut un opel astra in care a investit mult. si bani si munca.oricum il felicitam ptr noul proiect si l asteptam sa intre mai des....
dnt81 is offline   Reply With Quote
Old 22-10-07, 23:28   #10
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

Quote:
Originally Posted by dnt81 View Post
din cate stiu eu a mai avut un opel astra in care a investit mult. si bani si munca.oricum il felicitam ptr noul proiect si l asteptam sa intre mai des....
Salutare baieti.Sincer ma bucur sa vad ca lumea apreciaza munca mea depusa(ca noi toti de adfel) pentru hobyul nostru.Vremea rea nu imi permite sa fac poze masini dar nu ma opreste din munca mea pt masina ... astazi am facut 2 lucruri destul de importante .. am reusit sa montez supapa pop off Forge si pot sa spun ca functioneaza si se aude excelent.Al 2`lea lucru care eu il consider extrem de important este faptul ca am reusit sa iau legetura telefonic cu cei de la ABT Ungaria si m-am programat la resoftare pt data de 10 Noiembrie pt ca momentan nu am reusit sa strang suficienti bani pt acest lucru (costul total ma va duce undeva la 1000 euro "600 euro numai resoftarea").Pt. ca masina sa ajunga la puterea dorita mai intai trebuie sa mai ajung pe la borla pt a schimba down pip`ul cu unul pe 67" si pt a monta un catalizator Super Sprint.Insa tot cu ei am stabilit ca in primavara sa le mai fac o vizita pt a schimba Turbosuflanta si mai multe componente , toate astea cu scopul de a ajunge undeva in jurul cifrei de 300 hp.Mai exista si o varianta de 550 hp dar aceasta ajunge destul de mult si nu stiu daca pot sa strang atatea bani.
Momentan sunt extrem de interesat si in schimbarea esteticii masini .. motiv pt care foarte curand masina va poposi cateva zile in service pt montarea chitului de Cupra.Tot acuma vreau sa i schimb si jantele cu unele pe 18` dar sincer nu stiu ce sa aleg .. sunt in dilema si poate cu ajutorul vostru o sa reusesc sa fac o alegere reusita.Am sa pun 3 poze cu jantele care m-au pus pe ganduri ... si in urma votului vostru am sa fac o alegere.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	619.jpg
Views:	103
Size:	86.1 KB
ID:	375620   Click image for larger version

Name:	502.jpg
Views:	103
Size:	27.9 KB
ID:	375621   Click image for larger version

Name:	388.jpg
Views:	105
Size:	59.4 KB
ID:	375622  

Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 00:16   #11
myky

Stage 5
 
myky's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 999
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

Sti Care E Alegerea Mea (mak Xlr) , Sper Sa Fie Si A Ta....
myky is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 10:08   #12
gabyucl

Stage 3
 
gabyucl's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 150
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

prima si ultima imi plac enorm de mult!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
speram ca sapt asta sa vdm si niste poze....bafta
gabyucl is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 14:38   #13
naka66vio

Stage 5
 
naka66vio's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,571
Member of:
[SKODA]
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

primaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
naka66vio is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 19:50   #14
Calimero2003

Stage 5
 
Calimero2003's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 853
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

Quote:
Originally Posted by naka66vio View Post
primaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aia este si favorita mea ... dar din pacate desi este in catalog pe 18` inca nu a intrat in productie ... deci momentan nu am de unde sa o iau ... a doua janta pot spune ca este o jmecherie de janta ... speciala pentru performante ... are 6 kg si ceva .. pe 18` ... super usoara... varianta 3 este varianta vazuta de mine pe niste seaturi si arata destul de bine ... dar destul de comuna as putea zice ...am sa mai astept sa vad cum evolueaza top`ul vostru .. deocamdata e 2 1 1 ... mai astept voturi.
Calimero2003 is offline   Reply With Quote
Old 23-10-07, 20:04   #15
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: PROIECT SEAT LEON Top Sport

3 -- niciodata nu mi-au placut jentile prea 'pline' plus ca niste etrieri vopsiti mai vizibili sunt de efect.
dreaq is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -