Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > SEAT > Masina mea Seat

Reply
 
Thread Tools
Old 24-06-11, 12:35   #1
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Salutari tuturor care vor citi/posta aici.
Am si io un Seat Leon 1.8t/20v 4x4 achizitionata de curand. Masinutza este deja modificata, dar dupa cum se vede masina de la exterior zici k e ingrijita...dar in realitate e opusul, toti care au avut.o inaintea mea nu cred k au avut prea multa grija de ea(se vad multe "urme" de uzura pe ea), dar io vreau sa o pun la punct, deoarece masinutza nu va mai pleca de la mn, plus k e prima mea masinutza...si mi.a placut foarte mult....avand un noroc chior sa o gasesc...
O sa pun o poza cu ea si o sa va dati seama despre ce masina vorbesc.
Ca planuri pt ea ar fi o turbina noua ca cea de pe ea e fisurata(si nu a fost schimbata....s.a mers cu ea asa, si acum scoate fum alb-albastru pe evacuare, doar la relantiu, plus k pierde presiune), un kit de tevi pt intercooler pt k ce e acum e in stilu' ciocan, un blow off valve(sa protejez turbina), filtru de aer nou si in rest sa mai "curat" motorul sa fie mai clean(fara ornamentele acelea care acopereau motorul), plus o resoftare pt a face masinutza sa functioneze in conditii optime....plus k pe viitor imi doresc un kit de frane fata/spate de la BREMBO. La exterior doar vreau sa o pun la punct(sa aliniez toate elementele de caroserie) si bara de pe spate(pilot) sa o inlocuiesc cu cea stoc de pe modelul FR(pt k mi se pare mai clean), iar in vreo 2-3 ani o sa fac un efort sa o vopsesc complet.
Sunt multe chestii care vreau sa le fac...dar treptat...vreau sa iasa o masinuta puternica, stabila, safe si foarte clean la exterior...(ca o masinutza de show)..."retragand.o" din cursele de masini sau cv de genu.

Last edited by Niculae Andrei Mihai; 24-06-11 at 12:51.
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 12:40   #2
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Cam asa arata masinutza acum....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	261554_10150219454419660_751184659_6989607_1265471_n.jpg
Views:	1392
Size:	63.5 KB
ID:	2056904   Click image for larger version

Name:	261821_10150219454319660_751184659_6989606_5606190_n.jpg
Views:	1068
Size:	99.5 KB
ID:	2056905  
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 24-06-11, 14:41   #3
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Daca cnv poate sa.mi dea sfaturi....
Ms!
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 14:51   #4
Andrei M

Stage 5
 
Andrei M's Avatar
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1,419
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Masina are potential dar trebuie sa o ingrijesti putin...in ultima vreme nu a avut cine sa faca asta...stiu ca era de vanzare si au aparut multe discutii despre felul cum trage ea acum.Pana la urma cat ai dat pe ea?Da-mi un pm daca nu vrei sa spui aici.Multa bafta in continuare si ai grija de ea ca merita
Andrei M is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 19:46   #5
BOGY26
Seat Driver

Stage 5
 
BOGY26's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 564
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Sa o stapanesti sanatos...din cate pare sa aiba Revo soft(stage??)..daca nu a fost ingrijita la motor sper sa nu ai probleme...sa ai grija de ea si la randul ei va avea grija de tine
BOGY26 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-11, 22:25   #6
TheNight
Banned

Stage 2
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 53
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Masina asta a fost a mea acum 3 ani ... eu am facut aproape tot ce este facut cu cap ep acea masina .... am bagat o gramada de bani in ea si sncer chiar ma bucur pentru ca in sfarsit a ajuns pe mainile cuiva care chiar sper sa aiba grija de ea.
Masina are ceva probleme acum iar daca vrei sa aflii cum pot fi rezolvate putem vorbii pe privat ...
TheNight is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:33   #7
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Quote:
Originally Posted by Andrei M View Post
Masina are potential dar trebuie sa o ingrijesti putin...in ultima vreme nu a avut cine sa faca asta...stiu ca era de vanzare si au aparut multe discutii despre felul cum trage ea acum.Pana la urma cat ai dat pe ea?Da-mi un pm daca nu vrei sa spui aici.Multa bafta in continuare si ai grija de ea ca merita
Masina are potential si acum...avand in vedere k am si turbina sparta plus ce probleme o mai avea...de ce zic asta, pt k un prieten de al meu(k io nu am carnet...e prima masina a mea si dupa treb sa vina si carnetul) s.a dat cu un alt prieten comun kre are o Honda Civic Type-R si de la 70km/h pana la schimbarea celei dea 4 trepte, masinile au stat una langa cealalta...dar din a-4 se vedea cu ochiu liber cum a mea incepe sa plece de langa Civic...dar a aparut o alta problema....treb sa punem frana...
Pt cei care doresc sa stie cat am dat pe masinutza...nu ma deranjeaza sa zic aici...masina m.a costat 5000euro.
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:40   #8
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Quote:
Originally Posted by BOGY26 View Post
Sa o stapanesti sanatos...din cate pare sa aiba Revo soft(stage??)..daca nu a fost ingrijita la motor sper sa nu ai probleme...sa ai grija de ea si la randul ei va avea grija de tine
Mersi frumos pt urare...sincer nu stiu ce soft REVO are...am vorbit cu cei de la REVO bucuresti dupa mai multe tel si recomandari si m.au sfatuit sa duc masina la ei pt o "diagnosticare"...si io sper la fel...sa nu am probleme la motor...momentan pt motor am in casa distributie noua si o pompa de apa noua...dar le voi monta knd voi strange mai multe piese...si o sa am grija de ea.
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 26-06-11, 23:47   #9
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Quote:
Originally Posted by TheNight View Post
Masina asta a fost a mea acum 3 ani ... eu am facut aproape tot ce este facut cu cap ep acea masina .... am bagat o gramada de bani in ea si sncer chiar ma bucur pentru ca in sfarsit a ajuns pe mainile cuiva care chiar sper sa aiba grija de ea.
Masina are ceva probleme acum iar daca vrei sa aflii cum pot fi rezolvate putem vorbii pe privat ...
Ma bucur sa vad k ink mai este interesat cnv de fosta lui masina...se vede k masinutza a fost facuta cu cap la momentul respectiv...dar ce ma dezamagit este faptul k altii nu au apreciato la fel ca cel care a facuto(el muncind foarte mult pt a incheia ceva cu succes proiectul...) si au folosito pana in momentul in care au inceput sa cada piese...sper sa nu am ghinionul asta...si dak.l am o s.o fac pt simplul fapt k masina e acum a mea...
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 00:01   #10
catalin266

Stage 5
 
catalin266's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 324
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

felicitari pentru achizitie , masina asta e bomba iti spun eu , o sa fi multumit de ea . din cate stiu eu are REVO stage 3
catalin266 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 01:11   #11
andyyy1984

Stage 1
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 9
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

FRUMOASA MASINAAA !!! Sa o stapanesti sanatos !!! Am si eu una Leon FR 1.9 TDI de 150 cai si sunt foarte multumit de ea in raport consum si fuga! Sunt masini reusite Nu stiu cum sunt astea pe benzina... Te felicit inca odata pt. achizitie si succes la permis !!!
andyyy1984 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 19:50   #12
Cristiansen09

Stage 5
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 730
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Felicitari pentru achizitie!
Am vazut si eu masina si arata destul de bine (ideea este ca am vazut o noaptea). Am mers cu ea putin (in dreapta ce i drept) si mi s-a parut ok, dar nu tragea ca o masina de 330 cp cum spretindea fostul proprietar. Totusi cu 7-800 e o faci super. Masina a fost si la user ul hardworker - ii poti da un p.m. sau telefon si iti poate spune tot ce vrei sa stii despre ea.
Intr adevar problema este de la turbo (am inteles ca tragea aer fals sau ceva de genul) si de aici lipsa de putere. Cu 500 iei o turbina de S3 si ai rezolvat problema..
Bafta!
Cristiansen09 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 12:16   #13
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Quote:
Originally Posted by Cristiansen09 View Post
Intr adevar problema este de la turbo (am inteles ca tragea aer fals sau ceva de genul) si de aici lipsa de putere. Cu 500 iei o turbina de S3 si ai rezolvat problema..
Bafta!
Salut,
Io planuiesc sa schimb turbina pe care o am acum (Garrett GT2871R) cu o alta turbina noua (Turbina GARRETT GT2876).
Pe langa turbina vreau sa.i mnotez un kit nou de tevi pt intercooler, vreau sa.i curat intercooler.ul, vreau sa.i montez un filtru nou de aer, vreau sa.i pun un blow off valve(sa protejez turbina), vreau sa.i schimb pompa de apa si distributia(care le am deja), plus multe alte mici chestii de care nu.mi dau seama acum...cu alte cuvinte vreau sa pun motorul la punct...si inafara de motor as vrea sa schimb si consumabilele de la suspensii etc....
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 17:35   #14
law53

Stage 4
 
law53's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 293
Exclamation Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

incepator pe o masina de >250 cp, nu prea este bine.

succes in continuare cu masina si ai grija maxima coane!
law53 is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 18:32   #15
Niculae Andrei Mihai

Stage 2
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 69
Member of:
[SEAT]
Default Re: Prima mea masinutza...Seat Leon 1.8t 20v 4x4

Quote:
Originally Posted by law53 View Post
incepator pe o masina de >250 cp, nu prea este bine.

succes in continuare cu masina si ai grija maxima coane!
Stiu k va fi o masina puternica, pt un incepator...dar o sa am grija de ea.
Ms pt sfat, "coane".
Niculae Andrei Mihai is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -