Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 19-09-08, 00:19   #2041
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

CIP E SEFU!!! ARE DREPTATE!!! Si e si mult mai ieftin eu zic sa faci asa
morpheusmaster is offline  
Old 19-09-08, 01:23   #2042
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Antonyo, eu un singur lucru stiu: acel kit turbo pentru Matiz costa nu mai mult si nici mai putin de 3000 euro. Cu banii astia, poti sa bagi orice alt motor aspirat/turbo care incape in Tico, chiar si in spate, cu tractiune spate...cu putere mai mare. Eu am optat pentru cel mai mic motor turbo (dar mai mare decat cel de Tico) si nici macar n-am avut timp sa-l caut, ca l-am si gasit....insa n-am avut rabdare sa ma ocup de el.
Cauta motor de Suzuki Alto de 993 cmc, Topser iti poate da mai multe date despre masina, iar la pret nici nu se compara.... ca bonus, il poti monta direct pe blocul de Tico, deci ai scapat si de RAR
PS: la 600 euro iti poti cumpara un compresor (NU electric) pentru orice masina asiatica sub 1L, vorbim la telefon sau pe messenger daca esti interesat. Nu cred ca necesita prea multe adaptari, eu l-as fi cumparat dar luasem deja motorul de Daihatsu...
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 19-09-08, 16:57   #2043
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Va salut cu respect pe toti!
Alex...de cand vreau sa vb cu tine..dar nu mi-a mers netu..de aceea nici nu am mai postat.Treaba cu compresorul...a-r fi o idee buna!
Merge pusa chiuloasa de Matiz...cu toate anexele..dar din cate am citit parca acel kit turbo pentru Matiz continea si pistoane..sau ma insel eu...nu stiu daca va rezista...acuma nu stiu.Cineva trebuie sa imi zica daca merge ceva sigur!Nu vreau sa ma arunc cu banii ..si sa nici nu mearga.Un lucru este sigur.. ma jur ca nu ma voi lasa pana nu voi scoate o bestie din aceasta masina!

Mai astept pareri..sfaturi..pentru motor..anexe..etc etc.
Antonyo20 is offline  
Old 21-09-08, 05:58   #2044
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Quote:
Originally Posted by Antonyo20 View Post
Mai astept pareri..sfaturi..pentru motor..anexe..etc etc.
...am asteptat si eu sfaturi, dar am primit doar pareri. Si nu poti sa invinovatesti pe nimeni pentru asta: la noi nu prea s-au modificat ori schimbat motoarele de Tico. Daca ar fi facut cineva ceva, am fi stiut si noi. In domeniul TICO avem nevoie de pionieri...
quick_5hifter is offline  
Old 24-09-08, 21:45   #2045
NSL_ADY666

Stage 5
 
NSL_ADY666's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 451
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

deci pe scurt cum arata ticoul acuma???
NSL_ADY666 is offline  
Old 24-09-08, 23:31   #2046
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

NSL...da la post-ul 135..si a-i sa vezi cateva poze acolo..cum arata Tico-ul acuma.


Ieri si astazi m-am interesat de treaba cu motorul...merg urmatoarele sa fac:

Merg puse: chiuloasa,pistoane ,injectoare,calculator,instalatie electrica de Matiz pe Tico! Dupa care...se va realiza turbo..o turbina de Peugeot 206 diesel...care este micuta ,intercooler,tubulatura..si rampa de benzina..nu stiu daca ...oricum nu voi lasa pompa de Matiz..pentru ca nu am cum sa o adaptez la rezervor..voi pune una externa...eventual una de curse.
Mai concret..voi strange aceste piese..si usor usor ma apuc si de motor..sper ca pana luna care vine..sa pot face transplantul de pe Matiz..pe Tico de cele mentionate mai sus.Dupa care va urma Turbo..dupa cate mi-a zis un..mecanic de curse..si nu numai..este mai usor de realizat la motoarele pe injectie..Turbo decat sa m-oi fi apucat sa fac motorul normal de Tico pe carburatie..Turbo..era si investitia mai mare..si plus de asta..nu prea aveam ce carburator sa adaptez acolo.

O sa revin si cu cateva poze noi..in 1 zi ...2
Numai bine si sanatate!
Antonyo20 is offline  
Old 25-09-08, 12:31   #2047
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Vad ca te-ai pus tare pe treaba... turbo pe Tico o sa fie o mare premiera, in Romania cel putin. Dar stii ca o sa ai cheltuieli foarte mari, iar motorul cu turbo este mult mai sensibil si apar mult mai multe probleme decat la un aspirat. Cu internele motorului de Matiz ce faci, crezi ca o sa reziste?
Si ma gandesc la turbina de hdi... face o presiune destul de mica, oare merita? Nu mai bine pui una de benzinar, motor mai mic, eventual de pe un Renault?
Galeria modificata, facut traseu de intercooler (ai loc suficient?) si, nu in ultimul rand, softul refacut.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 25-09-08, 23:12   #2048
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Antonio, ia uite ce-am gasit fara sa vreau: motor de 1.0 de pe Spark
https://forum.4tuning.ro/showthread.p...45#post1776545
quick_5hifter is offline  
Old 27-09-08, 11:29   #2049
topser
Fiat Driver

Stage 5
 
topser's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 3,552
Member of:
[Fiat]
[DACIA]
[DAEWOO]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Pompa externa (electrica ) de provenienta germana am eu daca te intereseaza !
topser is offline  
Old 29-09-08, 16:01   #2050
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Da TopSer ma intereseaza...este externa?Cate atmosfere scoate?

Apropo...pe 18 si 19 Octombrie voi fi prezent la festivalul4tuning ...mai ramane sa vad pe unde ma cazez..si voi fi acolo la expozitie tuning si concurs de sound
Antonyo20 is offline  
Old 30-09-08, 14:01   #2051
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Apropo`...va astept pe toti la Festivalul4tuning de la Romexpo pe 18 si pe 19..voi fi prezent acolo la concurs de sound si de expo.Acum ramane sa vad ce mai fac cu cazarea..in rest nu ma opreshte mai nimic sa vin.
Pana atunci voi reusi sa montez arcuriile sport..care o va mai lasa cu 3-4 cm mai aproape de sol...si o baterie Deep Cycle...inca un Subwoofer JBL de 600W RMS..in total ..tot sistemu` il voi duce undeva la 1400W RMS. cu 5 statii de amplificare..evident si ele tot JBL..si 2 condensatoare Ground Zero.
Sa ne vedem sanatosi!
Antonyo20 is offline  
Old 30-09-08, 20:26   #2052
sorin_sorin95

Stage 5
 
sorin_sorin95's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 871
Member of:
[DACIA]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

AnTonyo poate ne vedem la Bucuresti abia astept sa-ti vad masina.
sorin_sorin95 is offline  
Old 01-10-08, 02:35   #2053
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Ne vedem acolo e clar!!! Te gasesc eu
morpheusmaster is offline  
Old 01-10-08, 13:29   #2054
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Daca are cineva cumva vre-un aparat foto mai performant...rog sa vina cu el
Va multumesc frumos ca sunteti alaturi de mine!
Pana atunci sper sa vin impreuna cu clubul din care fac parte...deocamdata nu prea este organizat..pentru ca este abea infiintat in Pitesti...dar ma vor sustine si baietii cu ce pot...animatoare..foto..etc etc .
Antonyo20 is offline  
Old 01-10-08, 13:30   #2055
Antonyo20

Stage 5
 
Antonyo20's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 348
Default Re: CT-04-CPF - un Tico verde de Constanta

Daca are cineva cumva vre-un aparat foto mai performant...rog sa vina cu el
Va multumesc frumos ca sunteti alaturi de mine!
Pana atunci sper sa vin impreuna cu clubul din care fac parte...deocamdata nu prea este organizat..pentru ca este abea infiintat in Pitesti...dar ma vor sustine si baietii cu ce pot...animatoare..foto..etc etc .

Pana la Festival...voi pune si arcuriile sport..impreuna cu suspensia pe gaz..pe fata va fi coborata 3-4 cm..iar pe spate 3 cm.Mai adaug si o baterie Deep Cycle..pentru Sound..si cam atat...nu prea mai am bani )) .
Antonyo20 is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -