Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 04-04-08, 11:51   #136
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Cobra, in primul rand, daca ai de gand sa mai tai din arcurile de fata, neaparat verifica daca rotile au loc sa intre sub aripi (cu rotile drepte, lasa-te pe masina, eventual mai cheama un prieten). Daca nu ai loc destul, inainte de toate evazeaza putin aripile (la tinichigiu, fara suduri & shit), insa vei avea 2 probleme: s-ar putea sa necesite revopsire si aparatorile de noroi vor trebui prelungite.

Capota, daca ai de gand sa o modifici, ia in calcul ITP-ul...la inspectia tehnica periodica nu te vor primi cu faruri obstructionate partial, iti spun din proprie experienta.
Personal iti recomand pleoape detasabile, eventual paralele cu linia orizontala a farului, nu cum am eu...
Daca totusi vrei sa prelungesti capota, iti recomand sa o prelungesti cu 1-2 cm pe lungimea farului, astfel incat farul sa ramana tot ~dreptunghiular...in felul asta s-ar putea sa-i pacalesti la ITP.

Multa bafta!

PS: ai un Tico pe cinste!
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg
quick_5hifter is offline  
Old 04-04-08, 18:24   #137
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Cobra, in primul rand, daca ai de gand sa mai tai din arcurile de fata, neaparat verifica daca rotile au loc sa intre sub aripi (cu rotile drepte, lasa-te pe masina, eventual mai cheama un prieten). Daca nu ai loc destul, inainte de toate evazeaza putin aripile (la tinichigiu, fara suduri & shit), insa vei avea 2 probleme: s-ar putea sa necesite revopsire si aparatorile de noroi vor trebui prelungite.

Capota, daca ai de gand sa o modifici, ia in calcul ITP-ul...la inspectia tehnica periodica nu te vor primi cu faruri obstructionate partial, iti spun din proprie experienta.
Personal iti recomand pleoape detasabile, eventual paralele cu linia orizontala a farului, nu cum am eu...
Daca totusi vrei sa prelungesti capota, iti recomand sa o prelungesti cu 1-2 cm pe lungimea farului, astfel incat farul sa ramana tot ~dreptunghiular...in felul asta s-ar putea sa-i pacalesti la ITP.

Multa bafta!

PS: ai un Tico pe cinste!
Salut,arcurile de fata momentan nu mai le tai ca daca bag doua persoane in masina sta roata foarte bine(adica pot sa iau viraje).Pe spate le-am evazat putin cu ciocanu ca altfel imi loveau.Despre bad boy look nu imi fac probleme o sa il fac ca la tine,dar sa mai strang niste banuti ca am gasit un baiat de face plasme si pt. Tico.La ITP nu`i problema ca`cunosc un nene Am modificat putin bara de fata o sa pun poze mai pe seara ca am aparatu in masina.
Bafta.
CobraArt is offline  
Old 05-04-08, 00:47   #138
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Man...stai sa inteleg ce ai scris...deci stii pe cineva care face plasme??? pentru masini??? Adica ar putea sa imi faca si mie pentru Seicento???
morpheusmaster is offline  
Old 05-04-08, 01:00   #139
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by CobraArt View Post
... ca am gasit un baiat de face plasme si pt. Tico...
Ma inscriu si eu la plasme de fapt inca nu stiu cum sa fac....ca poate schimb ceasurile...
Presupun ca pretul e undeva la 500 RON, nu?
Stii ceva despre culorile posibile la plasme?
Oare am sansa sa puna culoarea asta?
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0974.JPG
Views:	221
Size:	1,003.5 KB
ID:	504418  
quick_5hifter is offline  
Old 05-04-08, 01:07   #140
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quick...again fugi pe mess ) ON topic: aia e culoare care vreau si eu sa o pun...+ace rosii... oricum...facem un thread??? "Doritori de plasme de la cunostinta lui cobra"
morpheusmaster is offline  
Old 05-04-08, 04:02   #141
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Acesta e baiatu: https://forum.4tuning.ro/member.php?u=31500 I-am vazut si eu topicul pe forum,dar a zis ca ii trb. sabloane sa faca ceasurile.Vorbiti cu el mai multe detalii...eu momentan nu prea am posibilitatea sa imi pun...
Pozele cu bara un pic modificata...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ADF.jpg
Views:	217
Size:	74.4 KB
ID:	504473   Click image for larger version

Name:	Q.jpg
Views:	247
Size:	103.0 KB
ID:	504474  
CobraArt is offline  
Old 14-04-08, 16:40   #142
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Cobra: cand ai pus filtru sport, din "tigaia" originala a filtrului stock iti ies 2 furtune: carterul pe care ai pus breather, si avansul vacuumatic (cel subtire). Ce ma "doare" pe mine e : ce ai facut cu acel furtun subtire ? unde l-ai pus/introdus/etc a.i. sa nu iti plafoneze in sarcina ? Ms anticipat si daca se poate o poza mai "zoom'uita" cu carburatorul si furtunul acela ar fi excelent. Merci !!
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline  
Old 14-04-08, 18:27   #143
mad_mario
Hyundai Driver

Stage 5
 
mad_mario's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,970
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Al meu Tico-zaur

VINE FRUMOS CU BARA ASA:d...AR DA BINE CU UN BAD-BOY LOOK(PAREREA MEA) SI CU PRELUNGIREA EU ZIC SA NU T GRABESTI,EXACT CA A LUI TOPSER AM SI EU DE LA VIALY SI AM CUMPARATO SI NU AM GASIT PRGURI....SI AM NISTE TIGANII DE PRAFURI DECI MAI BINE MAI ASTEAPTA...(DACA VREI SA VEZI CUM ARATA A MEA CA IDEE CAUTA PE FORUM "TICO..."
mad_mario is offline  
Old 14-04-08, 21:16   #144
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
Cobra: cand ai pus filtru sport, din "tigaia" originala a filtrului stock iti ies 2 furtune: carterul pe care ai pus breather, si avansul vacuumatic (cel subtire). Ce ma "doare" pe mine e : ce ai facut cu acel furtun subtire ? unde l-ai pus/introdus/etc a.i. sa nu iti plafoneze in sarcina ? Ms anticipat si daca se poate o poza mai "zoom'uita" cu carburatorul si furtunul acela ar fi excelent. Merci !!
Salut,furtunasul subritre l-am astupat cu un surub,nu l-am introdus/pus nicaieri este pe acolo,pe langa carburator cu surubul in cap. Nu am nici o problema cu plafonare,cu nimic,mergem perfect masina.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC08749.JPG
Views:	152
Size:	111.7 KB
ID:	511583   Click image for larger version

Name:	DSC08750.JPG
Views:	176
Size:	120.0 KB
ID:	511584   Click image for larger version

Name:	DSC08755.JPG
Views:	134
Size:	93.5 KB
ID:	511585  

Click image for larger version

Name:	DSC08756.JPG
Views:	148
Size:	922.1 KB
ID:	511586  
CobraArt is offline  
Old 14-04-08, 21:17   #145
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by mad_mario View Post
VINE FRUMOS CU BARA ASA:d...AR DA BINE CU UN BAD-BOY LOOK(PAREREA MEA) SI CU PRELUNGIREA EU ZIC SA NU T GRABESTI,EXACT CA A LUI TOPSER AM SI EU DE LA VIALY SI AM CUMPARATO SI NU AM GASIT PRGURI....SI AM NISTE TIGANII DE PRAFURI DECI MAI BINE MAI ASTEAPTA...(DACA VREI SA VEZI CUM ARATA A MEA CA IDEE CAUTA PE FORUM "TICO..."
Pai vreau sa dau si eu de baiatu asta si nu stiu cum Lasa si tu un mess de-al lui.el face si praguri si prelungiri?
CobraArt is offline  
Old 15-04-08, 23:11   #146
mad_mario
Hyundai Driver

Stage 5
 
mad_mario's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,970
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Al meu Tico-zaur

da-mi add si vb pe privat tuning_br17mvr
mad_mario is offline  
Old 20-04-08, 00:27   #147
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Ultimele modificari aduse Scaun ma tine ft. bine pe curbe,sunt ft. multumit de el si de plasme sunt super
ps:scuzati mizeria.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	ticobuz.jpg
Views:	272
Size:	84.8 KB
ID:	515383   Click image for larger version

Name:	ticobuz (1).jpg
Views:	209
Size:	30.7 KB
ID:	515384   Click image for larger version

Name:	ticobuz (2).JPG
Views:	138
Size:	62.1 KB
ID:	515385  

Click image for larger version

Name:	ticobuz (3).JPG
Views:	213
Size:	67.1 KB
ID:	515386   Click image for larger version

Name:	ticobuz (4).JPG
Views:	168
Size:	42.7 KB
ID:	515387   Click image for larger version

Name:	ticobuz (5).JPG
Views:	283
Size:	102.3 KB
ID:	515388  

CobraArt is offline  
Old 20-04-08, 01:12   #148
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Fain tare cobra ce ai tu acolo Cateva intrebari am...plasmele leai facut la baiatu ala??? ...+ vad ca acolo sub bord ai 2 potentiometre...2 centre de comanda 1 sa inteleg ca e de la plasma, nu??? celalalt de la ce hotomanie e??? NUMAI BINE SI SUCCES!!!
morpheusmaster is offline  
Old 20-04-08, 01:16   #149
CobraArt

Stage 5
 
CobraArt's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 2,026
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Al meu Tico-zaur

Quote:
Originally Posted by morpheusmaster View Post
Fain tare cobra ce ai tu acolo Cateva intrebari am...plasmele leai facut la baiatu ala??? ...+ vad ca acolo sub bord ai 2 potentiometre...2 centre de comanda 1 sa inteleg ca e de la plasma, nu??? celalalt de la ce hotomanie e??? NUMAI BINE SI SUCCES!!!
Salut,plasmele nu sunt facute la baietu ala,cine vrea ii pot da numarul pe prv.are doua modele de plasme,eu l-am luat pe primu sa se potriveasca cu turometru si cu ceasurile dupa stalp.Un buton(cel de sus) e de la statie si cel de jos de la plasme.Acum am intrat la interior,alte presuri,de pus niste butone la locul lor,de facut scaunul albastru....ma ia cu capu
CobraArt is offline  
Old 20-04-08, 01:19   #150
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Al meu Tico-zaur

) Aha...ms. Mult succes...si eu azi mam bagat putin la interior...si am vopsit consola centrala de la schimbatoru de viteze cu negru (lucios...) si acum is in dubii ) sa continui cu negru lucios...sau negru mat (care parca imi place mai mult...si nu e asa strident...parca e mai armonios...) negru ala fiind km kitchuros park...nuj.. oi vedea
morpheusmaster is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -