Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 01-10-07, 23:37   #16
BGD_NNE

Stage 5
 
BGD_NNE's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 583
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

din ce mi-au vazut ochii ai schimbat pe la 5000.mergea un 5500 apoi incepe sa se plafoneze si degeaba o turezi ..
BGD_NNE is offline  
Old 01-10-07, 23:44   #17
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

Dacia-wrc: vezi ca cielo 16 valve ia suta in 11,5sec. Am testat una si mi-a iesit de doua ori 12 secunde cronometrat de cineva (deci cu doua persoane in masina). A mea e in 8 valve si am scos cam 12,5 secunde singur, dar cum spuneam am o strangere de inima (si de buzunar), vezi tu.. axul cu came de ce l-am schimbat..mersul sportiv
eisman is offline  
Old 01-10-07, 23:50   #18
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

BGD_NNE: s-ar putea sa ai dreptate, da vezi tu, e cam aiurea sa stai cu ochii pe turometru, mergea unul cu light shift..Merge si la 6500 de ture, iti spun eu; cu Executivul de 16 valve schimbam numai la 6500
eisman is offline  
Old 02-10-07, 00:12   #19
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

eu ti`am dat datele de pe www. daewoo . ro
acolo la caracteristici modele.
si pt cielo 8v si pentru 16v tot acelasi timo 0-100 da producatorul, automobile craiova.


acuma in alta ordine de idei ar potrivi chiuloasa de 16v pe motor de 8v?
asa informativ
__________________
Sa fi Om e o Intamplare, sa fi Domn e un Lucru Mare ! ! !
DACIA-Wrc is offline  
Old 02-10-07, 21:28   #20
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

Informativ, nu.
1. Daca te referi numai la chiuloasa, fizic nu se potriveste fiind mai mare. Gandeste-te ca tb sa intre in ea doua axe cu came, fiecare cu supape si arcuri adiacente.
2. Daca te referi la schimbarea intregului ansamblu, mai exact trecerea de la 8v la 16v e multa munca si nu se merita.. Trebuie schimbate o gramada de chestii.
Eu fac reparatii numai in service Daewoo si aia acolo nu fac decat ce sunt autorizati sa faca.. Neoficial la intrebarile mele mi-au spus ca pot sa am plus de putere (si de consum) prin schimbarea injectoarelor..
eisman is offline  
Old 02-10-07, 21:43   #21
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

poi teoretic intre 8v si 16v difere doar chiuloasa si galeria de evacuare.
ca pe acelasi bloc se pune chiuloasa.
poate ar fi ceva diferente la rampa de injectoare la prindere dar nu cred si umpic prin computer`ul de bord sa`i fac niste setari.
in fine asta e trebuie sa ma documentez innainte sa cumpar chiuloasa
DACIA-Wrc is offline  
Old 03-10-07, 01:06   #22
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

..ee, sunt multe..difera admisia, difera absolut toata distributia.., mai bine ia alt motor, dar si acolo, difera placa, discul, ambreiajul..etc. Nu sunt vreun mecanic, dar am citit despre subiect.
eisman is offline  
Old 08-10-07, 20:47   #23
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

Mi-am pus injectoare noi de Nubira 1.6! Trage mai bine,iar la consum nu mi se pare oschimbare drastica (nu l-am facut inca) .
eisman is offline  
Old 08-10-07, 22:42   #24
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

drastica nu cred sa fie schimbarea, dar un consum mai mare sigur o sa ai... zic eu. acum depinde ce vrei: consum mai mic sau sa "traga" mai bine... sau un compromis intre cele doua.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 15-10-07, 09:22   #25
Doar_EU!

Stock
 
Doar_EU!'s Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

de ce nu ii pui un motor de GSI 2000cm poate iei suta in mai putin de 10 sec!
masina e misto am si eu cateva idei poate mai stam de vb! spor la treaba!
Doar_EU! is offline  
Old 01-11-07, 21:40   #26
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

Hai sa va spun cum e cu injectoarele de Nubira.. Mai intai am pus, dupa cum spuneam, injectoare de 1.6l de Nubira. La primul drum mi-am dat seama, se simtea, ca trage mai bine, dar am constatat ca rupe la consum..Mai precis, 250km i-am facut cu 30L de benzina!!! Asta la un drum afara.. I-am facut consumul in oras..m-au lasat picioarele: 20 LITRI la suta de km parcursi! Am fost in service Daewoo si le-am povestit de injectoare. Le-am propus sa-mi verifice avansul si sa-mi testeze masina pe statia de gaze.. Avansul, in fine, era destul de bine reglat, dar la statia de gaze au ramas interzisi.. Nivelul de CO2, care in mod normal tb sa fie pe la nivelul de 1% (din cate am inteles), la mine era de aproape 10% (amestec super bogat, benzina arsa incomplet, etc). Au reglat aerul si nivelul de CO2 l-au coborat la 3,6- 3,8% (deci n-as trece ITP-ul).
In tot cazul acum mi se pare ca trage chiar mai bine si se simte in special in turatie mare (90-95km/h in treapta a doua, in conditiile in care vitezometrul arata cu 5% mai putin, avand roti de 185/65/R14), am facut consumul si mi-a iesit 11,5% pe mixt (pt ca afara merg repede) si 13,5-14% oras. Ramane sa fac acum cel mai concludent consum, cel facut strict afara..
In alta ordine de idei am montat bara de torsiune de Nexia, e buna intr-adevar..
eisman is offline  
Old 05-11-07, 20:46   #27
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

Pare-se ca nu intereseaza pe nimeni.. Nu-i nimic vorbesc (scriu) singur.. Thred-ul asta o sa devina propriul meu jurnal.. (nu intim).
Oricum daca are vreo importanta, am facut consumul strict in afara orasului (circa 100km), condus cuminte, fara cresteri prea mari de turatie si mi-a iesit 6,67%, ceea ce e super zic eu. Problema se schimba atunci cand merg sport.. trage ceva mai bine , dar si consumul e mai mare fata de consumul realizat cu vechile injectoare.
eisman is offline  
Old 05-11-07, 20:50   #28
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

la asa consum mai bine`ti pui carburatoare :P
DACIA-Wrc is offline  
Old 05-11-07, 21:52   #29
eisman

Stage 2
 
Join Date: May 2007
Posts: 68
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

e mare rau? Tie cat iti consuma? Mie imi lua afara 6,5si in oras 10-11%
eisman is offline  
Old 06-11-07, 08:52   #30
DACIA-Wrc

Stage 5
 
DACIA-Wrc's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 4,203
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Ce-am mai facut pe la masina

poi mai nou dupa ce m`am jucat umpic cu pompa de benzina si cu mai multe treburi, cu benzina de 10 ron fac 40 km in oras apoi ma opresc.
eu zic ca`i bine.
in afara cam 5jumate 6 daca nu depasesc 100 in a 5-a.
DACIA-Wrc is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -