Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 18-07-15, 22:18   #1
alex33claudiu

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Default Masina mea

Va prezint masina mea .Nu e cine stie ce , e un matiz din 2004, mam indragostit de el si vreau sal pun un pil la punct.Am ceva probleme cu el si nui dau de cap...Nu fiti rai in comentari, il pun la punct usor usor in functie de timp, lucrand pe comunitate imi ramne putin timp....Ok acum sa incep....
Masina am luato dar nu treage...ma omoara faza asta ...
Pana in prezent am schimbat fetele de usi pe fata (urmeaza so vopsesc toata masina inclusiv fetele de usi) pus boze cam slabute pe fata , o sa caut ceva mai puternic , schimbat macarale puse electrice , o alarma auto cu inchidere centralizata din telecomanda, schimbat filtru aer , ulei, si uleiul binenteles.Astazi a primit si un set de faruri clare frumoase ( cele vechi erau parca date cu lac matuite, le donez pt cine are nevoie).Reglat relantiul ...Astea au fost deocamdata, am cumparat si 3 injectoare si luni o sa le pun pe masina cu schimbarea binenteles de pompa de benzina....nu trage la deal...nu scoate fum nu papa ulei ,nu se aparinde nici un bec totul parca e ok dar nu are putere....inca lucram la partea asta....
In viitor niste jante de aliaj si niste bari custom , leam vazut pe al lui mareo si miau placut enorm.O sal contactez pt barile acele sa vad cine lea facut sunt superbe.Am comandat deja arcurile sport si servo directia.A mea nu are...
In viitor dupa punerea motorului la punct arcuri sport etc vopsirea integrala...nu vreau sa zboare so tunez ci usor un pic mai frumoasa...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20150718_210425.jpg
Views:	39
Size:	1.56 MB
ID:	3110705   Click image for larger version

Name:	IMG_20150718_210444.jpg
Views:	32
Size:	1.47 MB
ID:	3110706   Click image for larger version

Name:	IMG_20150718_210505.jpg
Views:	42
Size:	1.23 MB
ID:	3110707  

Click image for larger version

Name:	IMG_20150718_210513.jpg
Views:	50
Size:	1.23 MB
ID:	3110708  
alex33claudiu is offline   Reply With Quote
Old 20-07-15, 15:19   #2
alex33claudiu

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Default Re: Masina mea

Astazi am curatat IAC-ul masini care era negru rau de tot.Lam curatat frumos e ok acuma, pus sus , resetare tot.Am mai schimbat si filtrul de benzina si furtunasul in forma de L care e atasat de supapa de relantiu.Se cunoaste o mica inbunatatire dar putina.Am uitat sa mentionez ca am schimbat si delcoul, pipa delcoului si bujiile Bosh.Putin putin se cunoaste un pic dar tot nu trage.
Maine duc injectoarele cumparate sa le verifice si le pun pe masina impreuna cu pompa de benzina si rampa de la ea.Daca nici asa nu vrea sa se schimbe motorul ..... nu stiu, poate schimb si bobina.Ori cum maine schimb si fisele de la buji...
Daca aveti ceva ideii sau comentari facetile nu mai stiu ce sai fac ...ultima etapa o sa se uite mecanicul la distributie...
Am facut si un test cu ea, am plecat cu demaraj de pe loc cu a 1 si trage bine sau invartit rotiile sub mine dar la deal tot nu are putere....ma gandesc poate sa nu fie si discul de ambreaj cand la schimbat doamna sal nu fi pusa aia cum trebuie nu stiu...ultima va fi discul de ambreiaj...
alex33claudiu is offline   Reply With Quote
Old 21-07-15, 21:38   #3
alex33claudiu

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Default Re: Masina mea

Astazi mam suparat...aseara cand am iesit un pic in oras cautam butonul de reglaj faruri.Surpriza , miam dat seama ca luminile de la butoane de pe bord ( caldura,scrumiera ,ventilator ,reglaj faruri ) nu mergeau.Am cumparat leduri si rezistente si miam schimbat la ele aproape tot.mai am : avarie, ceata , si inca un buton nu stiu ce e ala si scrumiera.Rezultatul e ce se vede in poza si sunt multumit imi place.Maine restul....Nam montat injectoarele , doar maine sunt gata , si joi dimineata schimb pompa de benzina injectoarele si ne vom uita si la distributie , sar parea ca e sarita cu un dinte.nu suntem siguri , joi o desfacem.Am mai schimbat si bobina.Cu fiecare schimbare se simte un pic mai bine .Sa speram ca joi o rezolvam.
Maine o sa pun si fete de usi pe spate pline , am cautat astazi sprei negru si primer dar nam gasit,mai caut maine ....si pun si plasticurile pe stalpi si pe spate.Si ceasul cu ora in bord ...

DACA CINEVA DORESTE CEVA DE PE UN MOTOR DE 800 MATIZ.AM UNUL COMPLECT COMPLET.SAMI SCRIE AICI...NU MUT LA SECTIUNEA VANZARI NICI NU DESCHID ACOLO PT VANZARE E DOAR AJUTOR SI PRETURILE SIMBOL.SPER SA NU FIU OFF TOPIC CA NU FAC RECLAMA SAU VREAU SA VAND.DOAR AJUT....
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20150721_213702.jpg
Views:	42
Size:	288.9 KB
ID:	3111241   Click image for larger version

Name:	IMG_20150721_213712.jpg
Views:	29
Size:	289.9 KB
ID:	3111242   Click image for larger version

Name:	IMG_20150721_224149.jpg
Views:	44
Size:	1.40 MB
ID:	3111243  


Last edited by alex33claudiu; 21-07-15 at 21:42.
alex33claudiu is offline   Reply With Quote
Old 22-07-15, 15:53   #4
alex33claudiu

Stock
 
Join Date: Jan 2013
Posts: 9
Default Re: Masina mea

Astazi am terminat fetele de usi pe spate.Surpriza: manerele nu se mai potrivesc....diseara ma duc la cineva sa le iau altele, poates diferite...cine stie...Am pus platicurile pe stalpi din mijloc si pe spate ....nu merg ,lear trebui niste gauri , e cam complicat.Am montat ceasul cu ora in bord dar din pacate sub bord nu am decat o mufa libera cu 2 fire, nu este , mam uitat tot.In alta zi voi trage dupa schema de la tablou la ceas.Am mai schimbat cu led becul de la scrumiera si am prins bine casetofonul.
As vrea sai pun deschidere la haion dar am observat ca nu merge sa las si butucul cu cheie si motoras....ori una ori alta.Ma mai gandesc pe viitoar , nu am modelul care deschid din fata de langa cel de la capacul rezervor.
A trecut si astazi , maine dimineata ne ocupam de injectoare si distributia sa vedem daca nu supape sau ce o mai fi sa terminam o data cu motorul sa pot so duc la vopsit.Inca nu meau venit arcuri sport dar sper sa ajunga azi sau maine si servo directia...
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_20150722_163046.jpg
Views:	42
Size:	1.36 MB
ID:	3111286   Click image for larger version

Name:	IMG_20150722_163054.jpg
Views:	47
Size:	1.30 MB
ID:	3111287   Click image for larger version

Name:	IMG_20150722_163118.jpg
Views:	51
Size:	1.56 MB
ID:	3111288  

alex33claudiu is offline   Reply With Quote
Old 18-08-15, 12:57   #5
Gaby Underworld

Stage 4
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 253
Default Re: Masina mea

Salut ! Cat te-au costat fetele de la usi?
Gaby Underworld is offline   Reply With Quote
Old 18-08-15, 18:36   #6
laur994

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 36
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Masina mea

Mufa pentru ceas este sub bord, la mine era prinsa de "bara de rigidizare" de sub bord.
Pentru fetele de usi iti trebuie alte macarale,la SE sunt diferite,au tija mai lunga, sau faci o improvizatie si faci din 2 manivele ,una.Daca mai ai nelamuriri poti intra pe matizclub.ro
laur994 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -