Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-10, 11:33   #1
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default Tico CL 03 LEF

M-am hotarat sa dechid si eu un thread cu masinuta mea" micul jeep"
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 11:56   #2
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default Tico CL 03 LEF

Povestea a inceput in 2008 cand detineam o dacie galbena din 88' in posesia caruia am fost foarte nefericit din cauza ca aveam visul sa o fac sa mearga bine din toate punctele de vedere, dar se pare ca era imposibil. Asa m-am hotarat sa achizitionez acesti tico cu 40 de mil la acea vreme( Daewoo SL, 70.000km(in prezent are 130.000km) reali plus carte service) la care au urmat o serie de reparatii cum ar fi: Pompa benzina, radiator, baterie, rulmenti spate, saboti+pistonase+conducte frana spate, bascule si capete de bara, amortizoare Monroe pe gaz, cauciucuri noi, sistem audio home made(Casetofon de logan, boxe originale fata, twitere, boxe spate Volvo s40... toate acestea capatate + cumparate de mine subwoofer Xlopd), si un modulator fm) per total se aud extrem de bine. Alte imbunatatiri: capace, folie fata-spate-luneta, iluminat albastru bord, reglat tacheti, plus revizile facute cu strictete la 8000 km ( ulei GM 10-40w, bujii Champion, fise schimbate o data la 20 de mii , si distributie.).

In acesti 2 ani de parteneriat am parcurs 60. 000 km in care au fost incluse excursiile mele pe drumuri forestiere pe la munte pe la mare de multe ori.
Consum in orash la mersul meu in stilul smuls undeva la maxim 6 l/ 100 km, In afara mers extrem de constant si plictisitor pt altii la 90 km la ora 3,5l /100km.

Imbunatatiri pe viitor: O noua vopsea(masina fiind un pic atinsa pe toate partile), capete de planetare( bat de cand am cumparato)) si un mp3 player( la care astept o ocazie de mult):P, pompa de apa, si niste jante. Toate acestea fiindu-mi necesare pentru a atinge visul de a avea o masina care merge perfect din toate punctele de vedere, dupa care ma voi gandi la aspectul de tunning.
__________________
Ex Love,
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 12:19   #3
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default Tico CL 03 LEF

voi atasa cateva poze cu masina nonsubiective, dar promit ca voi face altele azi.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG0097A.jpg
Views:	249
Size:	55.0 KB
ID:	1728489   Click image for larger version

Name:	DSC01829.JPG
Views:	168
Size:	1.94 MB
ID:	1728490   Click image for larger version

Name:	20 iunie 2010 (86).JPG
Views:	298
Size:	115.7 KB
ID:	1728491  

Click image for larger version

Name:	20 iunie 2010 (41).JPG
Views:	248
Size:	797.6 KB
ID:	1728492   Click image for larger version

Name:	SANY1969.jpg
Views:	122
Size:	108.8 KB
ID:	1728493   Click image for larger version

Name:	gbghgh.JPG
Views:	145
Size:	82.0 KB
ID:	1728494  

Click image for larger version

Name:	Picture 126.jpg
Views:	387
Size:	82.0 KB
ID:	1728495  
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 13:42   #4
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: Tico CL 03 LEF

Destul de ingrijita masina, arata bine. nr de inmatriculare nu le-ai schimbat?
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 07-11-10, 21:56   #5
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico CL 03 LEF

Hopa sus şi matale, hai mai repede cu planetarele alea (dacă nu aveam eu nevoie de ele, ţi le "donam" eu p-ale mele), vopseaua şi apoi un HU destul de īndrăzneţ pentru ca să te ţină mult şi bine... şi la jante, alege unele cel puţin la fel de uşoare ca cele de tablă, altfel...creşte consumul

Numai bine!
__________________
Ofer Diagnoză MultiMarcă pentru automobile cu dată fabricație pānă īn 2014 !
Ofer Diagnoză Profesională pentru Ford cu dată fabricație pānă īn 2013 prin IDS !
New => Me Ford Focus MK3 Black Mist!
Ex => Familie Ford Fiesta MK6 Blue Devil !
Ex => Familie Daewoo Tico SL Sleepy Beauty!
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 11:14   #6
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default

Quote:
Originally Posted by RD-Woo View Post
Destul de ingrijita masina, arata bine. nr de inmatriculare nu le-ai schimbat?
propietare(care e buna de fapt ) preconizeaza ca la inceputul anului viitor va resi sa isi stinga datoria catre fisc si atunci voi pune si nr... pana atunci asigurare si atat... impozitul moca))

Quote:
Originally Posted by aXXo View Post
Hopa sus şi matale, hai mai repede cu planetarele alea (dacă nu aveam eu nevoie de ele, ţi le "donam" eu p-ale mele), vopseaua şi apoi un HU destul de īndrăzneţ pentru ca să te ţină mult şi bine... şi la jante, alege unele cel puţin la fel de uşoare ca cele de tablă, altfel...creşte consumul

Numai bine!
Inca ma gandesc la cele actuale ca ma avantajeaza foarte mult la demaraj, iarna pe zapada, pretul redus al anvelopelor, prefer sa las aceasta investitie pt mai tarziu, plus ca jantele pe 13 imi va ridica centrul de greutate si va fi instabila , iar cu taiatul arcurilor nu prea sunt de acord pt ca e si asa destul de rigida cu amortizoarele noi. Pana atunci vopseaua este pe primul loc( negru metalizat sau gri mat sau gri-ul ei), planetarele cand s-o rupe una ca bat de 2 ani si din cate am inteles cele noi si ieftine sunt de prisos, si la interior as vrea sa retapitez totul cu toate ca se prezinta intr-o forma excelenta pt ca am avut multa grija de ea. Si app : recent am dat carpeta la o parte si nici urma de gauri de rugina cu toate ca este din 1998.

Si mai am o problema pe care trebuie sa o rezolv la salariu: am un scurt pe instalatie si al naibi de enervant ca daca nu scot noaptea borna se consuma toata si nu e de la alarma.

Last edited by Snapy_xxl; 08-11-10 at 16:26.
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 11:59   #7
aXXo

Stage 5
 
aXXo's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,154
Member of:
[DAEWOO]
[FORD]
Default Re: Tico CL 03 LEF

Quote:
Originally Posted by dany_pkt View Post
... plus ca jantele pe 13 imi va ridica centrul de greutate si va fi instabila , iar cu taiatul arcurilor nu prea sunt de acord pt ca e si asa destul de rigida cu amortizoarele noi...
Aici eu pot sa te contrazic, eu am simtit mai multa stabilitate cu astea pe 13" (fara sa tai din arcuri), insa acum depinde si de latimea lor...
aXXo is offline   Reply With Quote
Old 08-11-10, 13:14   #8
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tico CL 03 LEF

Quote:
Originally Posted by dany_pkt View Post
Inca ma gandesc la cele actuale ca ma avantajeaza foarte mult la demaraj, iarna pe zapada, pretul redus al anvelopelor, prefer sa las aceasta investitie pt mai tarziu, plus ca jantele pe 13 imi va ridica centrul de greutate si va fi instabila , iar cu taiatul arcurilor nu prea sunt de acord pt ca e si asa destul de rigida cu amortizoarele noi.
Te contrazic aici. Eu am jante pe 15 si am garda la sol mult mai mare decat ar trebui sa fie normal si latimea cauciucurilor de 195mm, iar stabilitatea si aderenta este de cel putin 3 ori mai mare. Ridicarea centrului de greutate care inseamna foarte putin probabil maxim 1-2 cm compenseaza cu aderenta care o are masina ce este data de latimea si profilul cauciucului. Legat de stabilitate conteaza foarte mult si suspensia. Singurul inconveninent al jantelor pt mine este consumul de benzina care ar creste putin si demarajul mai slab, in rest sunt multumit.

Bafta in continuare si sa ai grija de ea ca pana acum.

Last edited by georulz; 08-11-10 at 13:17.
georulz is offline   Reply With Quote
Old 10-11-10, 21:31   #9
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Tico CL 03 LEF

frumos ticolinomulti km cu el fara incidente
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 09:13   #10
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Tico CL 03 LEF

Hai cu o folie pe geamuri asa pentru iarna O sa fie forta! Spor la tunarit
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 12:55   #11
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default Re: Tico CL 03 LEF

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Hai cu o folie pe geamuri asa pentru iarna O sa fie forta! Spor la tunarit
) are pe toate in afara de parbriz
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 11-11-10, 18:53   #12
valitataye


Stage 5
 
valitataye's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 3,465
Member of:
[Competitor CNCA]
[SEAT]
[4Tuning International]
Default Re: Tico CL 03 LEF

Pai baga niste poze cu masina in stadiul actual...Eu am crezut ca arata ca il pozele de mai sus
valitataye is offline   Reply With Quote
Old 12-11-10, 08:03   #13
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default

incerc de ceva timp insa, am renuntat la ideea de telefon cu camera foto in favoarea bateriei , si mereu uit sa ii fac poze cu aparatul

oricum este nuanta cea mai deschisa cu intentia de a nu avea probleme cu politia pt ca sunt montate de mine fara autorizatie.

Last edited by Snapy_xxl; 12-11-10 at 22:08.
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 14-11-10, 20:21   #14
dany_pkt

Stage 4
 
dany_pkt's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 259
Default Re: Tico CL 03 LEF

una marca club tico.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	untitled.JPG
Views:	252
Size:	79.6 KB
ID:	1739677  
dany_pkt is offline   Reply With Quote
Old 21-11-10, 23:49   #15
georulz

Stage 5
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 472
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
[VW]
Default Re: Tico CL 03 LEF

Nu am gasit solutie d'aia ieftina la 3 lei pt chederele la geamuri daca gasesti tu imi iei tu te rog, si iti dau eu banii cand ne vedem
georulz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -