Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Reply
 
Thread Tools
Old 12-12-09, 06:27   #1
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Nubira 1- Leul meu

Salutare la toata lumea. Sunt si eu de putin timp pe acest forum si am zis sa imi prezint si eu masinuta luata acuma vre-o 3 luni. Motor 1,6 16v, 105cp.
Imediat cum am luat-o:
- am dat jos instalatia GPL ca mi se parea puturoasa masina,
- am schimbat uleiul si am pus Castrol Magnatec,
- schimbat filtrul de aer si benzina
- schimbat distributia toata cu tot cu pompa de apa,
- schimbat antigelul,
- schimbat rola intinzatoare si cureaua de la alternator
- schimbat bucsele fata si spate (fara pivoti ca se prezentau in stare buna) si un rulment de pe fata stanga
- schimbat placutele de frana fara discuri ca erau in regula
- schimbat 2 cauciucuri pe spate
- in interior am pus husele, imbracat volanul si schimbat imitatia de piele de pe portiere (erau rosii si erau uzate)

De schimbat as dori sa fac multe:
- schimbat jantele , ori cu ceva de 15 dar mai faine ori de 16
- schimbat pompa de benzina pentru ca pluta de la mine nu este in regula ca nu imi indica corect in bord nivelul de benzina
- farurile cu unele de Cielo de sticla ca la Nubira sunt de plastic si sunt zgariate, poate pun si un xenon ceva.
- as dori sa imi cumpar un scut metalic pentru motor si cutie de viteza
-trebuie sa fac ceva cu bordul ca mi se pare anost rau de tot..

Accept orice idee de la voi
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_9596.JPG
Views:	185
Size:	3.55 MB
ID:	1216532   Click image for larger version

Name:	IMG_9597.JPG
Views:	286
Size:	3.15 MB
ID:	1216533   Click image for larger version

Name:	IMG_9598.JPG
Views:	216
Size:	2.73 MB
ID:	1216534  

Click image for larger version

Name:	IMG_9599.JPG
Views:	262
Size:	3.60 MB
ID:	1216535  
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 12-12-09, 18:54   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Felicitari pe achizitie, arata foarte bine masina, imi place mult culoarea.

Mici sfaturi:
1. Cauta un capac la alimentarea aia pentru GPL, pentru ca arata urat asa.
2. Farurilor pe care le ai, le poti reda stralucirea de alta data polisandu-le cu o solutie numita XERAPOL (se gaseste in orice Hyermarket, care se respecta)
3. Schimba-i lucasurile (semnalele de pe aripi). Incearca unele albe, sau vopseste-le pe astea cu lac rosu de stopuri (Duplicolor).
4. Cu niste jante mai mari, masina va arata si mai bine. Te poti duce lejer pana la 17".
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-12-09, 14:49   #3
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Mersi pentru sfaturi:

1. Chiar am sa caut.
2. Poate ma insel dar am intalnit destui oameni care zic ca dupa un astfel de polish, dupa o perioada de cel putin 6 luni farurile se matuiesc extrem de mult. au dreptate?
3. Tocmai am dat comanda de 1 set albe
4. Desi stiu ca 17'' arata mortal cred ca ma voi opri la 16. La drumurile noastre 17'' e prea mult pt masina asta. Parerea mea..
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 00:04   #4
Andutu TZH

Stage 5
 
Andutu TZH's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 934
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Felicitari pentru achizitie,niste jante pe 16 si o folie o sa schimbe radical masina,poate si putin lasata dar aici depinde cum vrei sa folosesti tu masina,in rest bafta in continuare
Andutu TZH is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 14:15   #5
mike-fullspeed

Stage 5
 
mike-fullspeed's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,608
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Frumoasa masina, sa ai parte de ea...!!!

Ce nu am inteles eu... Cum adica vrei sa schimbi farurile cu unele de cielo???? Pentru ca e clar ca nu se potrivesc....

Cat ai dat de ea...???

Si inca o observatie... Nubira = "leoaica" ta! Nu leu, ca nu prea merge!

Last edited by mike-fullspeed; 14-12-09 at 14:17.
mike-fullspeed is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 21:53   #6
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Ai dreptate. M-am interesat mai mult si am vazut ca nu se potrivesc. Ma enerveaza ca au folosit plastic in loc de sticla cum e la Cielo. Pana la urma le dau un polish si le rezolv. Am luat-o cu 9400 RON.
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 14-12-09, 23:59   #7
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Nubira 1- Leul meu

cam 2200 eu nu? E ok, dar cati km are? Motorul cum se prezinta? Daca dai polish, dai cumva si un strat de lac pe deasupra, ca altfel ajung la fel in scurt timp... Instalatia de gaz nu trebuia data jos, economisesti destul cu gazul... si daca o conduci responsabil, ca la carte, clar nu ai probleme la motor din cauza instalatiei.

Sa o stapanesti sanatos, sa aveti grija unul de altul! Si sa lipseasca evenimentele neplacute
banzay is offline   Reply With Quote
Old 15-12-09, 00:15   #8
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Quote:
Originally Posted by banzay View Post
cam 2200 eu nu? E ok, dar cati km are? Motorul cum se prezinta? Daca dai polish, dai cumva si un strat de lac pe deasupra, ca altfel ajung la fel in scurt timp... Instalatia de gaz nu trebuia data jos, economisesti destul cu gazul... si daca o conduci responsabil, ca la carte, clar nu ai probleme la motor din cauza instalatiei.

Sa o stapanesti sanatos, sa aveti grija unul de altul! Si sa lipseasca evenimentele neplacute
Cand am luat-o eu avea pe bord 155.700 cam asa ceva. Motorul se prezinta normal zic eu. Nu face figuri in acest moment. Fostul proprietar din pacate a folosti-o destul de mult pe gaz si cand eu am trecut din nou pe benzina motorul pur si simplu se oprea. Am fost la un service Bosch si mi-a zis ca injectoarele au depuneri de calamina ca nu au fost folosite de vreme indelungata si dupa ce am turat motorul mai mult plus ca am urcat Buciumul (cei din Iasi stiu locul) schimband treptele dupa 3000 rpm au inceput sa isi dea drumul. A doua zi ( cand m-am prezentat si la RAR ) deja nu mai facea figuri.
Sincer cu gazul nu e fain deloc. Masina e puturoasa rau si e jenant rau de tot. Plus ca stiindu-ma cu o "bomba" in spate nu ma simteam prea bine. Sincer nu aveam nici o satisfactie cu ea.
Din cate am inteles eu dupa polish se aplica o folie pe geam tocmai pentru a se impiedica aparitia viitoarelor zgarieturi. Am sa vad in realitate cum e dupa ce o sa fac operatia.
Mersi mult pentru urari.
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 11:04   #9
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Sau cum ai zis si tu, varianta cu folia e cea mai corecta. Eu ma gandeam ca faci polisharea asta in regim propriu.

Mai nu stiu, daca aveai o instalatie buna pe masina, eu zic ca nu ar fi trebuie sa fie probleme. De ex in cazul meu, masina trage binisor si pe gaz. Chiar daca instalatia e secventiala, nu se compara cu benzina, dar e ok... Si 'bomba' are supapa in spate, in caz de ceva... deci mie nu imi e frica Plus ca instalatia cred ca era omologata(in cazul meu e chiar din fabrica), nu? Trebuia facut doar un reglaj calumea Si alternat, cand benzina, cand gaz...

PS: mai pune poze :P
banzay is offline   Reply With Quote
Old 16-12-09, 11:18   #10
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

am sa pun zilele astea ca imi pun plasa in grila. sper sa iasa bine.
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 20:57   #11
nt98adu

Stage 5
 
nt98adu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,820
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Frumoasa masinuta ta! Inca multi km de acum inainte. Cat privesc imbunatatirile, in loc de huse as opta pentru o tapiserie facuta la comanda, as arunca husa de volan si as da volanul la imbracat. Ceasurile de bord si bordul sunt mult mai ok decat la Cielo, iar daca vrei o luminozitate diferita sunt destui care contra-cost iti monteaza leduri smd si nu numai, ce culori doresti tu.

Chiar daca ai 155.000 km foloseste cu incredere 5w40 sau chiar 5w30. Castrol Magnatec este 10w40 si nu e compatibil cu motorul de Nubira.
nt98adu is offline   Reply With Quote
Old 17-12-09, 23:09   #12
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Vesti bune..am pus intr-un final grila. Maine am sa pun pozele. nt98adu dacaa zici ca acest ulei (Castrol Magnatec) nu este compatibil ce ulei imi recomanzi? Mobil 1? Nu vreau sa pun o panarama de ulei. La urmatoarea schimbare de ulei vreau sa pun ceva care ajuta motorul..
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 10:25   #13
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Cum am promis am pus alte poze cu masina facute in dimineata asta cand i-am dat drumul si am curatat-o. Pacat ca la final cand era frumoasa iar a inceput sa ninga la greu

P.S. Anul asta mai schimb semnalizarile laterale. Le astept de la RD-Woo
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_9610.jpg
Views:	133
Size:	3.23 MB
ID:	1226570   Click image for larger version

Name:	IMG_9613.jpg
Views:	89
Size:	2.70 MB
ID:	1226571   Click image for larger version

Name:	IMG_9615.jpg
Views:	62
Size:	2.53 MB
ID:	1226572  

Click image for larger version

Name:	IMG_9616.jpg
Views:	104
Size:	2.66 MB
ID:	1226573   Click image for larger version

Name:	IMG_9617.jpg
Views:	94
Size:	651.1 KB
ID:	1226574   Click image for larger version

Name:	IMG_9619.jpg
Views:	104
Size:	418.6 KB
ID:	1226575  

Click image for larger version

Name:	IMG_9620.jpg
Views:	101
Size:	607.0 KB
ID:	1226576  
Rih85 is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 11:12   #14
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Bine ai venit, sa o stapanesti sanatos. Sfatul meu e sa o pastrezi cat mai "curata" la tuning.
Pt faruri poti sa folosesti Xerapol, e un polish pt acril si plastic, dupa care sa-i pui folie speciala pt faruri peste, sau un strat de lac incolor.
Exista si ulei Castrol Magnatec 5w40, este full sintetic si il folosesc de vreo 2-3 schimburi. Am folosit si Texaco, mi s-a parut destul de bun... cel "Daewoo" 5w30 a fost cel mai prost, motorul incepuse sa aiba "soricei".
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 18-12-09, 11:21   #15
Rih85

Stage 5
 
Rih85's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 380
Default Re: Nubira 1- Leul meu

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
Bine ai venit, sa o stapanesti sanatos. Sfatul meu e sa o pastrezi cat mai "curata" la tuning.
Pt faruri poti sa folosesti Xerapol, e un polish pt acril si plastic, dupa care sa-i pui folie speciala pt faruri peste, sau un strat de lac incolor.
Exista si ulei Castrol Magnatec 5w40, este full sintetic si il folosesc de vreo 2-3 schimburi. Am folosit si Texaco, mi s-a parut destul de bun... cel "Daewoo" 5w30 a fost cel mai prost, motorul incepuse sa aiba "soricei".
deci sa inteleg ca ce am pus eu 10w40 nu este bun deloc?
Rih85 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -