Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DAEWOO > Masina mea Daewoo

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 10-11-09, 18:33   #241
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Trebuie un service autorizat. Daca nu, cauta si tu pe la vecini vreo firma de are un nume cu auto, montaj, transport, service sau ceva asemanator sa aibe (sau macar sa para ca are) de-a face cu autoturismele si sa iti puna o stampila macar... Asa e in lege, scrie ca folia se monteaza numai in serviceuri autorizate (vezi ca si pe site-ul lor scrie ca ei pot monta ca sutn autorizati).
banzay is offline  
Old 10-11-09, 19:54   #242
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

le zic ca mi-au montato...doar cam pierdut cateva foicele dalea si a trebui sa cumpar altele..mai ales ca o sa am si timbrele R.A.R
pustiu_FUG is offline  
Old 10-11-09, 21:57   #243
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Quote:
Originally Posted by pustiu_FUG View Post
la aplicator ma trec pe mine....ce conteaza cine o monteaza?...
Te inseli! Daca citesti siteul celor de la RAR, vei vedea ca montarea foliilor se face doar in service'uri specializate si tot acolo sunt trecute numele firmelor agreate RAR. Nu cred ca merge cu orice firma....
Robert_MNW is offline  
Old 10-11-09, 22:55   #244
banzay

Stage 5
 
banzay's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,967
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Bineinteles ca nu merge orice firma, te sustin in afirmatii. dar ziceam ca fie cu o stampila pe act, va bate mai putin la ochi, ori se ajunge (cred) la fals in declaratii sau ceva de genul.
banzay is offline  
Old 11-11-09, 09:02   #245
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

nunu aici are dreptate, trebuie trecuta numele unei firme care are autorizatie RAR sa le monteze, ca nu stii cum dai de un cap de creta mult prea incapatanat si cand vede acolo scris numele unei persoane fizice incepe sa-ti faca capul patrat ca actele nu sunt bune si te frige aiurea
B0by13 is offline  
Old 11-11-09, 11:02   #246
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

va multumesc frumos pentru sfaturi, momentan o sa ma linistesc doua ,trei zile cu foliile o sa mai fac rost de niste bani si ma duc sa mi le puna ei asta este ROMANIA degeaba sti sa faci ceva ca iti trebui 10000 de autorizatii
sambata vreau sa imi vopsesc barele acele dungi care le are negre sa le fac in culoarea masini manere si oglinzile(cred ca si oglinzile), dar vreau sa stiu daca trebui sa da cu putin smirghel inainte sa le vopsesc?
__________________
De vanzare
Fibra de sticla cu rasina pentru proiecte tuning
Kit-uri xenon
Alarme
Leduri
Faruri, stopuri, lupe faruri
Neoane
Anvelope noi dimensiuni rare
Vopsea Cameleon, Perlate, Flip-Flop, Orice vopsea
pustiu_FUG is offline  
Old 11-11-09, 11:07   #247
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

eu zic ca da... ar fi bine sa slefuiesti suprafata cu un sandpapir finut la inceput, sa o dai cu un grund si dupa aia de abia sa aplici vopseaua asta daca vrei sa folosesti spray sa le vopsesti parerea mea
B0by13 is offline  
Old 11-11-09, 11:11   #248
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Iti trebuie plastofix si nu grund! Le vopsesti la spray?!
Robert_MNW is offline  
Old 11-11-09, 11:13   #249
B0by13

Stage 2
 
B0by13's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 49
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

ah da ! ma bad nu stiu unde eram cu gandul... doar bara de la matiz e din plastic la fel ca si carcasa oglinzilor
B0by13 is offline  
Old 11-11-09, 11:14   #250
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

da robert de plastofix stiu...ca trebui sa dau daca nu vreau sa mi se cojeasca parca la tine pe forum scria, oricum va trebui sa astup si niste zgarieturi micutze este de treaba
ms b0by asta vroiam sa stiu daca le mai frec putin sau dau direct plastofix si dupa vopsea.
robert clantele cum le-ai desfacut? ca presupun ca asa nu prea merge sa le vopsesc daca nu le desfac nu?( inca nustiu daca la spray sau la pistol...daca le-as face la spray ar fi rau?)

Last edited by pustiu_FUG; 11-11-09 at 11:18.
pustiu_FUG is offline  
Old 11-11-09, 11:26   #251
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Daca sunt nevopsite, nu e nevoie sa le dai cu smirghel... curatate si degresate bine, dat cu plastofix si dupa aceea cu vopsea, cu sau fara lac.
La spray nu e indicat, fiindca nu o sa-ti iasa nuanta... in timp, am incercat mai multe marci de spray-uri, singura care mi-a placut a fost Duplicolor. Mai ales negru mat... adera foarte bine, rezista la temperatura, la apa, zgarieturi... nu se cojeste...
Baza este vopseaua la pistol + lac, facuta la nuanta, daca vrei sa-ti iasa bine.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline  
Old 11-11-09, 11:28   #252
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Geo_ZGA: sprayul se face tot la nuanta...nu ma duc in magazin si aleg culoarea...ma duc cu acel cod al vopselei si imi da..am mai facut odata asa am luat un marker cu vopsea pt 2,3 zgarieturi si este identic, multumesc de sfat deci nu le mai smirgheluiesc
pustiu_FUG is offline  
Old 11-11-09, 11:33   #253
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Stiu ca se face nuanta... dar eu nu am fost multumit niciodata. Daca tot esti hotarat, din auzite, am inteles ca fac treaba buna cei de pe Stefan cel Mare, la intersectie cu Lizeanu. Inainte de intrarea in pasaj, exact in intersectia si pe partea cu Lizeanu, este pe coltul unui bloc un magazin cu vopseluri.
Ca sa iti iasa mai bine, iti recomand sa iei si un spray cu lac. Sau, inainte de a lua lacul, incearca vopseaua pe un plastic oarecare, sa vezi daca iti place cum iese.
Geo_ZGA is offline  
Old 11-11-09, 11:38   #254
pustiu_FUG
Opel Driver

Stage 5
 
pustiu_FUG's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,934
Member of:
[Opel]
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

eu de acel marker am fost multumit chiar nu ma asteptam, da o sa incerc inainte pe un plastic mic din portbagaj ca tot este zgariat putin...si in legatura cu lacul, daca nu ma insel exista vopsea cu lac cu tot in ea( nu sunt sigur) dar eu aveam de gand sa iau un tub de spray culoarea mea si un tub de lac separat, eu asa ma gandisem
pustiu_FUG is offline  
Old 12-11-09, 10:37   #255
Robert_MNW

Stage 5
 
Robert_MNW's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,313
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Matizul ALBASTRU (MKI)

Iti dau un sfat...defapt mai multe!
1. Nuanta ta (sky blu) am si eu si nici din fabrica nu au mai nimerit-o cica
ar fi cel mai greu de scos...bla bla
2. Daca tot vrei sa vopsesti ceva, vopseste intai manerele si oglinzile daca nu iese nuanta le vopsesti usor la loc negru mat
3. Poate sprayul iese dar lacul dat la spray e chiar prostie, din exerienta mea ori nu iese clar ori dai prea mult si se albeste
Robert_MNW is offline  
- Copyright 2024 4Tuning -