Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 09-12-11, 11:18   #331
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: R5 GT Rally Car

Revin cu o lamurire,ca lumea nu intelege acest lucru : B18FT prin geometria sa este un motor ce favorizeaza cuplul in defavoarea puterii si turatiilor mari. Un prieten tunner din ungaria facea misto zicand ca acest motor este un motor diesel pe benzina,si asta este adevarul.
Sigur,se pot obtine puteri mari si turatii dar este o prostie atata timp cat exista platforma F7P/F7R de unde se poate evolua mult mai usor ! (vezi Mikafly sau altii)
__________________
Driving a race car is like sex,all men think they're good at it ! ... Jay Leno
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 12:12   #332
gabrielwrc

Stage 3
 
gabrielwrc's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 166
Default Re: R5 GT Rally Car

Salut, pai care e rostul topicului( sa iti expui ce ti-ai luat)...sau ce poti afla util ptr a dezvolta masina? Daca esti satul de experiente treci la un evo sau un scooby e mai simplu! Ce anume vrei mai mult decat o poza...)) sa te plimb cu ea sau sa imi etalez caii putere ca sa fi tu impacat!!! )
Ptr EMA daca se vb de b18ft ca fiind pa masina nu inteleg treaba cu f7p, f7r...mai sunt multe motoare care incap pa R5 si mult mai performante! vb de e se poate face la 1.7e in speta. ( motorul dezvolta mai mult decat suficient cuplu si cu axa de aspirat care il face mai elastic in ture aia era ideea) drum bun! multumesc.
Quote:
Originally Posted by EMILGHINEA78 View Post
Stai linistit Ferny......
O poza cu un motor de 1,7 nu-mi spune nimic...de experimente sunt plictisit..
__________________
CINE NU INCEARCA...A PIERDUT DEJA!!!
gabrielwrc is offline   Reply With Quote
Old 09-12-11, 21:13   #333
tm8bnz

Stage 5
 
tm8bnz's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,584
Member of:
[Moderators]
[RR]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: R5 GT Rally Car

Quote:
Originally Posted by gabrielwrc View Post
( motorul dezvolta mai mult decat suficient cuplu si cu axa de aspirat care il face mai elastic in ture aia era ideea) drum bun! multumesc.
Repet : "Cine a pus axa de aspirat pana acum pe motoru asta ?"
Intreb pt ca ma intereseaza o particularitate. Drum bun si tie,cu placere.

Last edited by tm8bnz; 09-12-11 at 21:32.
tm8bnz is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 16:27   #334
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: R5 GT Rally Car

gabrielwrc,vezi ca pe motorul cu,care ai pus tu poza nu este axa de aspirat este o axa custom.
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 16:45   #335
gabrielwrc

Stage 3
 
gabrielwrc's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 166
Default Re: R5 GT Rally Car

Salut, cred ca le confunzi acel renault 5 este in posesia unui prieten...care mai are unul de 11sec! acel motor are o axa de aspirat cat si 1.4ul la fel, multumesc!
Quote:
Originally Posted by andy_wpo View Post
gabrielwrc,vezi ca pe motorul cu,care ai pus tu poza nu este axa de aspirat este o axa custom.
gabrielwrc is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 20:16   #336
IVAN

Stage 5
 
IVAN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: R5 GT Rally Car

11 sec 400m masurat sau 11 sec de la 0-100? prezinta si tu masinile astea ale amicilor daca noi nu am auzit de ele... ca asa vorbe aruncate....
IVAN is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 21:28   #337
EMILGHINEA78

Stage 4
 
EMILGHINEA78's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 247
Default Re: R5 GT Rally Car

Ca sa mai calmam spiritele la mine pe topic...."GALA CAMPIONILOR 2011" dupa un an de CNVC Dunlop:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0033.JPG
Views:	88
Size:	1.47 MB
ID:	2259278   Click image for larger version

Name:	DSC_0037.JPG
Views:	70
Size:	1.46 MB
ID:	2259279   Click image for larger version

Name:	DSC_0029.JPG
Views:	35
Size:	1.50 MB
ID:	2259280  

EMILGHINEA78 is offline   Reply With Quote
Old 11-12-11, 23:23   #338
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: R5 GT Rally Car

Quote:
Originally Posted by gabrielwrc View Post
Salut, cred ca le confunzi acel renault 5 este in posesia unui prieten...care mai are unul de 11sec! acel motor are o axa de aspirat cat si 1.4ul la fel, multumesc!
Cred ca le confunzi tu.Am vb personal cu Mark(baiatul este din UK nu stiu cat de prieten esti tu cu el )si pe motorul acela este o axa custom nu N/A.Vezi ca gsesti topicul masini si pe RTOC si scrie in detaliu ce si cum sa lucrat la masina.Intr-adevar la un moment a avut si axa de N/A una luata de pe un GTX si una de pe un Clio Rsi si zice ca se comporta mult mai bine decat cea turbo,in plus a mai pus pe masinile unor prieteni axa de aspirat.Si din nou gresesti,baiatul nu a avut niciodata un r5 care sa faca 11sec,cel mai bun timp al sau cu un 5 este 12.3/111mph

P.S:Bravo Emil pt rezultat
__________________
TEAM 4 MOTORSPORT-founder
http://www.rtoc.org-member
https://www.facebook.com/pages/Car-Ma...86?ref=tn_tnmn-Like This
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 00:41   #339
gabrielwrc

Stage 3
 
gabrielwrc's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 166
Default Re: R5 GT Rally Car

Salut, felicitari EMIL si cat mai mult succes in 2012!
nu are rost sa fac polemica cu nimeni cred...pacat ca am deschis discutia unde nu trebuia, dar asa se face la noi intai sa da cu "PARUL" si apoi se cer scuze!

Ca o paranteza nu era vb de Mark (marky_mark) sta in Alylesbury, user de pa forum cu care ma intalnesc la diferite intruniri RENAULT ci de cu totul altcineva...
Glenn Robson !
Ivan cere lamuriri la altii ce R5-URI fac 11-12sec si coboara chiar sub 10sec ca ele chiar exsista!

Nu vand nimic, nu fac reclama, nu vad care e problema unora!!!sau altora )

https://www.youtube.com/watch?v=jLGmN0evJFo
https://www.youtube.com/watch?v=4i5DHKiIsrQ
multumesc.
gabrielwrc is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 14:20   #340
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: R5 GT Rally Car

Nu cred ca am de ce sa imi cer scuze atat timp cat nu te-am jignit cu nimic.Doar ca cea ce spui tu nu prea are legatura cu realitatea.Poza pusa de tine si la care eu faceam referire este de pe masina lui Mark nu al lui Glenn.Glenn are un r5 cu motorul de 1.4T injectie facut de catre Scoff si acela a scos intr-adevar undeva la 11 sec/402m (masina din primul filmuletz postat de tine).Scoff are R5-ul cel mai rapid din Europa (care se traduce si prin cel mai rapid din lume) si acela a avut anul acesta best time 10.28s/402m.
Din nou nu inteleg de unde ai scos faza cu timpi de sub 10 sec pt.un R5 cand cel mai bun timp MASURAT este de 10.28.Nu ma intelege gresit,eu unul nu am nimic cu tine,dar hai sa nu vb aberati de care suntem satui cu toti.Numai bine
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 13-12-11, 15:06   #341
gabrielwrc

Stage 3
 
gabrielwrc's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 166
Default Re: R5 GT Rally Car

Salut, ideea era alta in postul anterior, dar multi vad putini cunosc daca esti membru RTOC, nu inseamna ca sti tot despre renault! de fapt... https://www.youtube.com/user/hi5tunin.../0/PW-Lrfhld8I ziceai de 10.28sec...uite ca nu sti tot!

Stai prea mult pa net...netul ca orice altceva bun in exces afecteaza!)
SCOFF este in disputa cu SPECKY (CEA MAI RAPIDA TIGRA) si intr-un timp neoficial SCOFF a coborat sub 10sec mai exact 9.981sec dar cursa nu a fost filmata dupa care nu a mai scos acel timp (vremea si alti factori) in oficiale!
Unii mai si merg la curse nu le vad numai pa net...) asa ca nu mai afirma ce citesti pa net ca si cum ai fost acolo realitatea e alta ptr tine si anume una virtuala! trebuirile stau altfel de fapt.

Si ca sa fiu la obiect ptr EMIL ca e thread-ul lui am un 1.7 sau orice piesa ptr el inclusiv electronica de la: http://www.efi-parts.co.uk/
multumesc.
gabrielwrc is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 19:41   #342
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: R5 GT Rally Car

EU NU CRED CA EXISTA RENAULT 5 GT TURBO CE FACE SUB 11 SEC.tot ce face sub 11 e o caroserie de r 5 cu alta motorizare..............
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 20:41   #343
gabrielwrc

Stage 3
 
gabrielwrc's Avatar
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 166
Default Re: R5 GT Rally Car

Salut, GLENN( hi5 tuning) are unul de 1.4 8v cu injectie si un balaur care face 11sec si la anu va cobori sub...masina e setata undeva la 400 cai la rotii!!!
http://www.bing.com/videos/search?q=...A7&FORM=LKVR2#
Altfel daca imi aduc aminte ai renuntat de mult la 1.4...si umblai cu cioara vopsita!!!))
gabrielwrc is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 21:10   #344
bogdan_kwx

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 1,389
Default Re: R5 GT Rally Car

Quote:
Originally Posted by gabrielwrc View Post
Salut, GLENN( hi5 tuning) are unul de 1.4 8v cu injectie si un balaur care face 11sec si la anu va cobori sub...masina e setata undeva la 400 cai la rotii!!!
http://www.bing.com/videos/search?q=...A7&FORM=LKVR2#
Altfel daca imi aduc aminte ai renuntat de mult la 1.4...si umblai cu cioara vopsita!!!))
dupa cum suan motorul ala nu e de 1,4. eu am avut mereu 1,4 , am incercat si 1,7 dar 1,4 am pastrat mereu pt ca e inima de serie a r 5.nu stiu de unde ai tu atitea informatii de ce si cum fac eu . santi face 430 cp cu 2 diuze de nitro .... asa ca nu scade sub 11.2eu am avut placerea sa vorbesc cu el si sub 11 e greu tare ...cu 1,4 si 8 v
bogdan_kwx is offline   Reply With Quote
Old 14-12-11, 21:57   #345
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: R5 GT Rally Car

Chiar e 1.4 dar injectie,asa ca poti spune ca oarecum nu mai este c1j original de la mama lui
andy_wpo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -