Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-09, 08:50   #1
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Al meu r5 campus

daca tot e rubrica de masina mea as vrea sa va prezint si io masina mea .
e un r5 din 87 motorul a fost de 1,1 care o suferit o interventie si sa pus un set motor de 1,4 .plus linia facuta la motor .masina am luato ieftin dar era intro stare destul de proasta cu multi kilometri la bord .dupa buget am inceput sa bag bani in ea usor usor .nu tin randul la cati bani am bagat in ea dar numa setul motor de 1,4 a fost bani multi.ori cum nu asta e important .r5 e o masina in care cu siguranta fiecare dintre noi care are un r5 aspirat sau un r5 turbo a bagat ceva bani in el .

o sa pun in primele poze masina cum era cand am luato apoi poze cu schimbarile pe ea .

as vrea sai multumesc lui ``thehuhu`` care ma ajutat sa iau piesele de la sibiu la jumatate pretul cat sunt aici in alba .ca paranteza vreau sa zic ca astea de la noi au niste preturi de iti goleste buzunarul.

acuma o lista cu ce am schimbat :
bielete directie,burduf bieleta directie ,bucsi brat,capete de bara,pivoti,cauciuc de sub amortizoare,cilindru frana spate de 20.6,tamburi spate,bucsa caseta directie ,placute de frana,discuri frana fata neventilate,ulei mobil 15/40 ,lichid de frana,set motor 1,4 original reno 5,planetare una de la mili si una reconditionata ( boul cu reconditionatul mia schimbato cu una mai mica si a trebuit sa cumpa una)
schimbat bordul pus de gtt tot interiorul
pus bara fata si spate de gtt plus kitul de bondouri, iar praguri am vrut sa fie mai deosebita un pic am pus altele decat de gtt pana la urma cred ca le schimb astept pareri.
am facut instalatia pt farurile de ceata atazi urmeaza sa pun farurile de ceata pe ea
sau pus o pereche de genti de aluminiu pe 13 cu cauciucuri de 175/70/13
ieri am primit si etrieri si dicurile ventilate de pe un r5 gtt turbo (discuri ventilate ) ca parca numi place cum franeaza cu astea simple.urmeaza sa le montez mai incoloo
mentionez ca sa pus si trapa si masina va intra luna viitoare in vopsire totala .speram in august dar se pare ca e mai repede.
acuma niste poze si astept comentari despre masina dar nu foarte dure ca mai e de munca la ea.si sugesti pt ea, dar fara sa spuneti schimbare motor ca va ramane asa cum este. .
o sa mai revin cu poze pe parcurs cu schimbarile pana la vopsit.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0016.JPG
Views:	130
Size:	150.1 KB
ID:	974096   Click image for larger version

Name:	IMG_0017.JPG
Views:	104
Size:	155.4 KB
ID:	974097   Click image for larger version

Name:	IMG_0018.JPG
Views:	87
Size:	174.5 KB
ID:	974098  

Click image for larger version

Name:	IMG_0084.JPG
Views:	85
Size:	83.0 KB
ID:	974099   Click image for larger version

Name:	IMG_0086.JPG
Views:	64
Size:	83.2 KB
ID:	974100   Click image for larger version

Name:	IMG_01481.jpg
Views:	100
Size:	102.1 KB
ID:	974101  

Click image for larger version

Name:	IMG_0112.JPG
Views:	165
Size:	138.9 KB
ID:	974102   Click image for larger version

Name:	IMG_0113.JPG
Views:	99
Size:	110.2 KB
ID:	974103   Click image for larger version

Name:	IMG_0148.JPG
Views:	74
Size:	116.8 KB
ID:	974104  

Click image for larger version

Name:	IMG_0153.JPG
Views:	110
Size:	110.3 KB
ID:	974105   Click image for larger version

Name:	IMG_0177.JPG
Views:	94
Size:	176.3 KB
ID:	974106   Click image for larger version

Name:	IMG_0179.JPG
Views:	129
Size:	157.3 KB
ID:	974107  

Click image for larger version

Name:	IMG_0182.JPG
Views:	79
Size:	162.6 KB
ID:	974108   Click image for larger version

Name:	IMG_0185.JPG
Views:	94
Size:	145.1 KB
ID:	974109   Click image for larger version

Name:	IMG_0188.JPG
Views:	98
Size:	156.6 KB
ID:	974110  

tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 10:45   #2
IVAN

Stage 5
 
IVAN's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 324
Default Re: Al meu r5 campus

arata bine asta mica. eu as scoate pirelli ala de pe luneta, e cam kitch, in rest ..spor la treaba
IVAN is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 19:40   #3
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

am revenit si cu pozele promise .sau pus proiectoarele de ceata si sa facut directia sa mearga mai usor .erau de vina caucicurile prea usate sau erau un pic desunflate .a si am uitat am pus poze si cu noile genti de aliaj.

cu pireli pe geam asa este de cand am luato .poate o so dau jos cand ai pun folie pe geamuri.
multumesc de interventie mai astept sugetii.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0207.JPG
Views:	145
Size:	122.0 KB
ID:	974758   Click image for larger version

Name:	IMG_0208.JPG
Views:	114
Size:	108.8 KB
ID:	974759   Click image for larger version

Name:	IMG_0210.JPG
Views:	140
Size:	113.6 KB
ID:	974760  

tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:01   #4
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Al meu r5 campus

Faina masina.Nu imi plac pleoapele si pragurile,mai ales pragurile.In rest chiar ok.Mai ai de gand sa ii mai facci cate ceva?
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:13   #5
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

ma gandeam sa nu fie ca celalalte sa aiba ceva diferit . mie imi plac dar poate o sa le pun totusi pe cele originale sa vad nu se stie niciodata .dar multumesc de sugestie .ias mai pune si un volan mai frumos , bordu tre vopsit si el negru schimbate aripile cas cu un pic de rugina dar asta luna viitoare cand o sa vopsesc .
am uitat sa specific ca astzi sa schimbat si sonda de la marsalier ca nu mergea becul. iar de plecope o sa le fac direct in capota din tabla si eventual o gura de aer dar inca nu mam hotarat ce sa cumpar .daca aveti voi ceva ideei sunt bine venite.
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:29   #6
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Al meu r5 campus

gura de aer nu cred ca iti trebuie,din punct de vedere practic,iar stilistic eu consider ca ii strica aspectu.Daca faci pleoapele direct din capota ii altceva,arata bine.Bordu poti sa il tapitezi cu ceva material,mai bine decat sa il vopsesti,arata mai bine.
Eu zic sa pui pragurile de gtt sus si sa te rezumi la a o lasa cat mai stock din punct de vedere estetic.Vezi tu,ca a fii diferit nu inseamna ca arata si bine.Cu look-ul original al masini eu cred ca nu dai gres.Aaaa....inca ceva..........as lasa-o mai jos .
La motor ai de gand sa il schimbi sau iti este suficient asta?
__________________
TEAM 4 MOTORSPORT-founder
http://www.rtoc.org-member
https://www.facebook.com/pages/Car-Ma...86?ref=tn_tnmn-Like This
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 20-06-09, 22:34   #7
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

motorul e deajuns asta poate cand o sa dea coltu ( domne fereste ) o sa ma gandesc la altul dar legal adica sa nu depaseasca 40 la suta .iar cu lasatul mai jos bag sprei de vreo luna ca in august ma duc la un preten la sibiu si mio coboara el mai jos .
am uitat sa specific ca saptamana asta ma voi ocupa si de grila fata cea dintre faruri o sa vad cum fac sa iasa ceva frumos cu plasa pe ea.

Last edited by tilicaru; 21-06-09 at 21:40.
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 29-06-09, 12:48   #8
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

acuma am pus poze la plasticul de sub stopurile spate pt kitul de gtt. se gasesc foarte greu asa ca am facut din unul normal . astazi sau maine ma ocup si de grila fata .poze pe sfarsitul saptamani
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMG_0212.JPG
Views:	63
Size:	90.8 KB
ID:	986712   Click image for larger version

Name:	IMG_0213.JPG
Views:	71
Size:	107.5 KB
ID:	986713   Click image for larger version

Name:	IMG_0214.JPG
Views:	58
Size:	61.9 KB
ID:	986714  

tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 02:25   #9
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Al meu r5 campus

pot sa intervin
pleoapele sunt urate rau
pragurile sunt rotunjite si restu patrat... mi s-a spus si mie referitor la bara galbena... daca tie iti place... le lasi asa daca nu... le schimbi si gata.
la praguri nu imi place deloc faptul ca pragul este muult mai jos decat bara din fatza... arata cam urat.

semnalizatoarele alea stau cam stramb acolo .. vezi ca am eu unele albe... tzipla

pirelli jos si las-o mai jos...e foarte simplu... nu trebuie sa mergi pana la sibiu sa o faci...
miliady is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 19:07   #10
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

in legatura cu pragurile astept pe saptamana viitoare cele originale .si le schimb .in legatura cu pleoapele acuma se face grila fata alta una cu plasa o sa vedem cu o sa iasa cand e gata mai e de munca la ea si atunci URA se vor da jos pleoapele astea si se vor face in capota .in legatura cu semnalizarile stau asa ca nu e aliniata perfect fata e un pic inauntru de la un mic accident dar dupoa 10 masina va intra in vopsit , se va reface fata complecta tot si se schimba si aripile si franele .
iar cu lasatul jos ma ady tu esti meserias , eu am un mecanic care saracu lucra mult si cand prind si eu un timp liber la el sal toc la cap . si asa am programarea cu vopsitul . poze o sa revin cu fiecare in parte cum le fac si le schimb .mai am un plastic de sub stop de facut .si mai tre si bani pt volan .si o trapa mai mare care are sami spuna si mie ca vreau so schimb pe asta ca e mica si dobitocul a puso prost si numi place .

deci cine are o trapa sau vrea una la schimb cu asta mai mica .....

ok mersi mult adi de idei si se vor remedia .
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 30-06-09, 21:47   #11
miliady
Renault Driver

Stage 5
 
miliady's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,266
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Al meu r5 campus

ai trapa originala de reno 5? am eu una dinaia de reno 5 originala.
miliady is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 16:52   #12
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

pai din aiai miar trebui ca a mea nu e opriginala de r5 e mai mica . vb pe mess diseara dupa 20 . mersi deocamdata .
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 17:11   #13
villytzah

Stage 5
 
villytzah's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 636
Default Re: Al meu r5 campus

Tilicare ..... vin pragurile ....dar mai ai de muncit si la alea :P.
Pe mine ma intereseaza cat ai dat pe proiectoarele alea si de undea le-ai luat
villytzah is offline   Reply With Quote
Old 01-07-09, 20:26   #14
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

proiectoarele leam luat de la mecanicul meu . le avea acoloo de ceva timp . leam luat cu 30 de roni dar am vavut ca sunt de cumparat cu 100 de roni setul . sunt mai mici un pic nau rama de plastic ca cele originale dar leam facut dintrun plstic mai subtire rema si leam prin pe bara in 2 ore leam facut si leam pus si merg super sunt tare multumit de ele .
la praguri nu e o problema ca le dau la cineva sa le scoata cum au fost ele originale )
tilicaru is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 09:32   #15
tilicaru

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 273
Default Re: Al meu r5 campus

am revenit pe forum dupa un timp . cu timpul am stat mai greu ca am fost ba plecat ba ocupat .am reusit in sfarsit sa pun frane de gtt turbo ( discuri ventilate si placute noi )adica stiti voi schimbat etrieri. luni am itp la masina .de aceea mam ocupat cu am avut timp numa de frane ca sa nu fie probleme .recomand cu sinceritate franele cu discuri ventilate finca incremeneste rotile la franare .am facut si grila fata dar revin cu poze diseara . in rest astept sa aiba timp mecanicul sa pot so bag la izolat si la revopsit toata .
mili daca ai timp sa vb pe mess in legatura cu trapa si sa mio trimiti ar fi minunat .
villytzah : vorbim pe mess in legatura cu prgurile si sa mi le trimiti.
tilicaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -