Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > RENAULT > Masina mea Renault

Reply
 
Thread Tools
Old 16-03-09, 13:49   #1
florin_pch

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 19
Default My Renault Megane I

Salut,
aici o sa incerc sa imi prezint masinuta, un Megane Classic din 2000, 1.6 16v.
Am cumparat-o in 2007 de la un nene care fusese unicul proprietar, avea carte de service si toate cele. Avea ceva probleme la motor dar s-au rezolvat toate odata cu schimbarea distributiei si o revizie generala.
Deschid topic-ul pentru ca urmeaza sa ii aduc ceva modificari si vreau cat mai multe pareri pentru a cosmetiza cat mai frumos "croissantul" asa cum s-a exprimat cineva pe acest forum.

Momentan am schimbat luminile din plafoniere cu leduri albe (in total 20 de led-uri inauntru), luminile de pe numarul din spate (12 leduri albe) si luminile din bord (cum altfel decat albe). Pentru bord nu am putut schimba decat luminile de la ceasuri si de la computer de bord+display casetofon. cele de la aeroterma nu s-au putut schimba pentru ca asa este plasticul colorat pe consola.
In plus, am schimbat lumina din butoanele de geamuri, dezaburire si inchidere usi. Din pacate, in urma operatiunii, baietii au uitat sa imi infiga inapoi mufele de la martorul de centura si usa deschisa iar eu nu mi-am gasit timp pana acum sa le pun singur.

Ce urmeaza:
1. zilele astea vreau sa imi pun niste benzi cu leduri sub usile din fata, legate de circuitul de la plafoniera. Bineinteles, tot albe. Daca sunt prea kitchoase, voi renunta la ele.

2. vreau sa ii schimb acest gri metalizat in negru metalizat dar nu sunt sigur. Cineva mi-a sugerat negru mat dar mi-e teama ca nu arata asa de bine. Daca are cineva sugestii de culoare sau chiar mai multe culori, please share. Am gasit s-o fac cu 1500 ron fara cuptor si 2000 ron la cuptor in 3-4 zile. Credeti ca merita diferenta? Am incredere mai mare in cel fara cuptor (mi-e cunostinta) decat in cel cu cuptor (l-am gasit pe net). Recomandari?

3. Jante. M-am hotarat sa pun Dotz Shuriken, din pacate pe 15" pentru ca nu mi-as permite sa schimb si cauciucurile pentru niste jante mai mari. Ma bate gandul sa vopsesc si etrierii pe spate in cazul in care pun asa jante, sa nu se vada urat rugina aia. Poate le curat bine cu un disc abraziv sau ceva de genul asta si le dau cu un spray negru.

4. Un eleron mic. Am vazut chiar aici pe forum o poza cu un eleron foarte mishto care cred ca s-ar potrivi de minune cu masina neagra.

5. Folie. Doar spate si luneta. Prefer sa evit eventuale probleme cu politia. In plus, s-ar potrivi cu o vopsea neagra.

6. Faruri angel eyes. Am gasit la preturi acceptabile de la Dectane si chiar am vazut exemple pe forum. Mi-au placut. Eventual as pune varianta cu sticla fumurie, ceva mai inchise, daca aleg culoarea neagra pentru masina.

7. Daca vreodata gasesc asa ceva, stopuri clare sau din led-uri. Daca nu, poate le vopsesc pe ale mele in negru.

8. Sunet. Deocamdata am schimbat radio cass-ul original cu un cd player original de megane, ca sa pot pastra comenzile la volan. sunt dependent de acel satelit de comanda si nu as renunta la el sau la display nici in ruptul capului. Din cate am inteles, un adaptor pentru asa ceva este destul de scump asa ca aici nu sunt foarte entuziasmat de schimbari. Ma gandesc in schimb la un subwoofer pt portbagaj si ceva difuzoare mai performante.

Mai jos poze cu eleronul pe un megane negru, jantele shuriken, farul angel eyes si cum arata pe o masina (poze gasite pe acest forum. imi cer scuze daca am deranjat pe cineva).
Mai tarziu pun poze si cu masinuta mea, desi nu e mai nimic de vazut deocamdata.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Megane 2006-09-25 035.JPG
Views:	980
Size:	90.2 KB
ID:	833344   Click image for larger version

Name:	DOTZ-SHURIKEN-D17-INCH.jpg
Views:	381
Size:	42.4 KB
ID:	833355   Click image for larger version

Name:	19734137-2-500_500.jpg
Views:	421
Size:	20.3 KB
ID:	833361  

Click image for larger version

Name:	19734137-3-500_500.jpg
Views:	651
Size:	41.4 KB
ID:	833362  
florin_pch is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 13:30   #2
EDC_cip

Stage 5
 
EDC_cip's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 794
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[RENAULT]
Default Re: My Renault Megane I

frumoasa spor la tunat si fara accidente
EDC_cip is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 03:55   #3
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: My Renault Megane I

idei sunt multe, practic sa fie bani asta e important! un mic sfat: daca ii pui roti fara buza exterioara punei si flanse pe spate ca puntea spate e mai ingusta decat cea fata, adica ecartamentul pe puntea fata e mai mare decat cel de pe puntea spate, asa iti vin rotile la nivel. apoi de farurile de la dectane, nu stiu cum bat la reno, dar iti zic ca la vw ele bat foarte prost, cine are sa spuie cum ii bat. eleronul e misto, dar cel mai important coboara-i garda la sol! si din cate stiu eu la cd playerul de reno nu merge pus subwoofer ca nu are iesire audio pt el, poti pune mp3-player cu adaptor sa iti pastrezi comenzile pe volan dar e un pretd estul de ridicat, totul depinde de finante iti urez spor la modificat!
__________________
Reme is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 08:38   #4
iulianr26

Stage 5
 
iulianr26's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,614
Default Re: My Renault Megane I

Decat cu xenon de 55w mai vezi ceva cu dectane iuli stieee!!!
Marfa bara de spate de la ala negru de la inceputul topicului
iulianr26 is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 11:48   #5
florin_pch

Stage 1
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 19
Default Re: My Renault Megane I

Before and after lumini bord.
Cand montez si sub usile din spate, revin cu poze cu ledurile de sub usi. Cele de pe fata se vad super, desi bat spre albastru (am vrut albe dar cred ca trebuie sa caut alt tip de led-uri). Se vad doar cand deschid usile, sunt legate la circuitul de la plafoniera. daca stau cu lumina aprinsa, se vede putina lumina pe langa prag dar oricum asta nu se intampla de obicei

l.e.: cred ca nu ii voi mai schimba culoarea, cel putin deocamdata. Eleronul ala in schimb ma incanta, la fel ca si ideea unor jante frumoase. Deocamdata o sa revopsesc capota (probabil 2-3 mai) sa rezolv cu niste puncte de rugina aparute de la pietre. Revin cu poze before and after.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	IMAGE_124.jpg
Views:	410
Size:	328.2 KB
ID:	845338   Click image for larger version

Name:	IMAGE_136.jpg
Views:	727
Size:	425.0 KB
ID:	845339   Click image for larger version

Name:	IMAGE_041.jpg
Views:	457
Size:	719.9 KB
ID:	845340  

florin_pch is offline   Reply With Quote
Old 24-03-09, 17:00   #6
Reme
Colectionar Machete

Stage 5
 
Reme's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 13,704
Member of:
[Moderators]
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Colectionar Machete]
[RENAULT]
Default Re: My Renault Megane I

Quote:
Originally Posted by florin_pch View Post
Before and after lumini bord.
Cand montez si sub usile din spate, revin cu poze cu ledurile de sub usi. Cele de pe fata se vad super, desi bat spre albastru (am vrut albe dar cred ca trebuie sa caut alt tip de led-uri). Se vad doar cand deschid usile, sunt legate la circuitul de la plafoniera. daca stau cu lumina aprinsa, se vede putina lumina pe langa prag dar oricum asta nu se intampla de obicei

l.e.: cred ca nu ii voi mai schimba culoarea, cel putin deocamdata. Eleronul ala in schimb ma incanta, la fel ca si ideea unor jante frumoase. Deocamdata o sa revopsesc capota (probabil 2-3 mai) sa rezolv cu niste puncte de rugina aparute de la pietre. Revin cu poze before and after.

arata f bine luminitele! bafta!
Reme is offline   Reply With Quote
Old 25-03-09, 12:09   #7
vandomankan

Stage 2
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 61
Member of:
[RENAULT]
Default Re: My Renault Megane I

fa si u capota neagra mat
vandomankan is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 05:58   #8
KillerINC

Stage 5
 
KillerINC's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 3,212
Member of:
[Street 4 Cars]
[ALFA ROMEO]
[RENAULT]
Default Re: My Renault Megane I

imi place ce vad scoate-i sigla de pe fata si fa-i un bad boy look
KillerINC is offline   Reply With Quote
Old 10-04-09, 18:36   #9
sezione91_blue
Dacia Driver

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 977
Member of:
[Opel]
[DACIA]
Default Re: My Renault Megane I

Frumoasa masina. Bafta in continuare.
Am o intrebare: Esti cumva in PCH ? (dinamo)
sezione91_blue is offline   Reply With Quote
Old 27-08-12, 15:51   #10
a11nu5h

Stage 5
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 352
Default Re: My Renault Megane I

salut . cat te-a costat sa faci bordul alb?
a11nu5h is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -