Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 27-06-11, 14:08   #1
j.vyo

Stock
 
j.vyo's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Dacia 1310 87'

Salut !

Sunt oarecum nou pe acest forum, desi citesc de ceva vreme posturile voastre. De aproximativ 2 luni sunt si eu posesor al permisului de conducere, si la pachet a venit cu o dacie 1310. Masina este in stare buna as putea spune, mecanic este ok, estetic... se poate vedea din poze.
Am decis sa posez aici pentru a-mi da si mie anumite sfaturi despre cum as putea sa o mai infrumusetez, fara a fi insa foarte incarcata . Mentionez ca timp am destul, iar bani se mai fac rost...
In primul rand as dori sa fac o incinta ceva la boxele de pe spate, ca sa am si eu putin bass in masina. Boxele de pe fata le-am pus in interiorul bordului, caci se aud super acolo.
Apoi as mai dori sa fac ceva interiorului, si mai ales tapiteriei care este urataaa ( a se vedea pozele) , apoi am vazut ceva interesant cu leduri in bord ( aici as avea nevoie de sfaturi despre cum se pun si ce trebuie sa cumpar)
Cam atat as dori pentru inceput, iar pentru oricare alt sfat va astept sa raspundeti aici cu cea mai mare placere.
Aici aveti cateva poze cu masina...
https://img41.imageshack.us/slideshow...cture001kv.jpg
j.vyo is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 14:10   #2
3-DB 4421

Stage 2
 
3-DB 4421's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 39
Default Re: Dacia 1310 87'

Bun venit pe forum.Ai o masina frumoasa,abia astept sa o vad si modificata.
3-DB 4421 is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 14:17   #3
j.vyo

Stock
 
j.vyo's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: Dacia 1310 87'

multumesc !

Acum sunt si eu la inceput si o sa am nevoie de ajutor
j.vyo is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 15:05   #4
AlexSpeed

Stage 3
 
AlexSpeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 161
Default Re: Dacia 1310 87'

pai primu lucru ar fi sa dai portbagaju jos si sa te gandesti ce stil vrei sa adopti.. ar merge o consola la interior.
AlexSpeed is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 15:26   #5
j.vyo

Stock
 
j.vyo's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: Dacia 1310 87'

Pai eu m-as gandi sa merg pe stilul clasic, retro , caci mi se pare potrivita unei dacii.
j.vyo is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 15:31   #6
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 87'

Quote:
Originally Posted by j.vyo View Post
Pai eu m-as gandi sa merg pe stilul clasic, retro , caci mi se pare potrivita unei dacii.
Retro, retro dar portbagajul trebuie dat jos ... si daca vrei sa o faci cat mai "originala" trebuie eleron pe portbagaj pentru ca asa au avut cele din `87 si dupa iti spun asta fiindca bunicul meu a avut una (mls-export) din `87 ... daca vrei sa te duc la niste poze cu una perfect originala din `87 imi scrii pe pm ... o sa ai nevoie de pozele acelea ...
In rest iti urez multi km cu ea si/sau alta masina fara incidente
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 20:46   #7
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 87'

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Retro, retro dar portbagajul trebuie dat jos ... si daca vrei sa o faci cat mai "originala" trebuie eleron pe portbagaj pentru ca asa au avut cele din `87 si dupa iti spun asta fiindca bunicul meu a avut una (mls-export) din `87 ... daca vrei sa te duc la niste poze cu una perfect originala din `87 imi scrii pe pm ... o sa ai nevoie de pozele acelea ...
In rest iti urez multi km cu ea si/sau alta masina fara incidente
Eadule nu e chiar adevarat ce zici tu de codita din spate,bunicul tau daca avea mls era varianta "full option" de la dacia.Dar a lui e TX si se poate sa fie asa din fabrica,chiar zicea cineva,tot cu o dacie fix ca asta tx din '87 ca atunci cand a fost cumparata masina lui avea ca imbunatatiri fata de tx-ul original servofrana,codita pe portbagaj,ceasuri de ulei si de baterie in drepata.
__________________
Vw Golf mk2 1.6TD 70 CP 1991.
Vw Golf mk3 1.9D 64 CP 1993.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 20:57   #8
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 87'

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
Eadule nu e chiar adevarat ce zici tu de codita din spate,bunicul tau daca avea mls era varianta "full option" de la dacia.Dar a lui e TX si se poate sa fie asa din fabrica,chiar zicea cineva,tot cu o dacie fix ca asta tx din '87 ca atunci cand a fost cumparata masina lui avea ca imbunatatiri fata de tx-ul original servofrana,codita pe portbagaj,ceasuri de ulei si de baterie in drepata.
Asta nu stiam ... stiam doar ca toate daciile `87 care le-am vazut prezentau eleron ... si stii de ce ? pentru ca cele de dinainte aveau placa aceea neagra pe toata lungimea usii portbagajului (sper ca stii la ce ma refer - nu stiu sa ma exprim pe moment) ... cele de dinaintea celor cu placa neagra nu au avut nimic (parca) si ma gandeam... ca doar, dupa ce au refacut modelul 1310 `85, sa fi folosit ei inapoi din nou portbagajul fara nici un ornament? .... nu te contrazic dar mi se parea ciudat...
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 21:00   #9
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 87'

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Asta nu stiam ... stiam doar ca toate daciile `87 care le-am vazut prezentau eleron ... si stii de ce ? pentru ca cele de dinainte aveau placa aceea neagra pe toata lungimea usii portbagajului (sper ca stii la ce ma refer - nu stiu sa ma exprim pe moment) ... cele de dinaintea celor cu placa neagra nu au avut nimic (parca) si ma gandeam... ca doar, dupa ce au refacut modelul 1310 `85, sa fi folosit ei inapoi din nou portbagajul fara nici un ornament? .... nu te contrazic dar mi se parea ciudat...
Da stiu ce zici tu,sunt diverse combinatii,de ex exista modelul cum are el care are grila ingropata care s-a pus cel mai mult pe modelul 1982-1985 oricum daca as fi in locul lui nu as mai pune acea prostie de cauciuc,ca se strange degeaba acolo,si parca arata mai bine fara eleron pe modelele cu bari nichelate.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 21:10   #10
BrandyMPX

Stage 5
 
BrandyMPX's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 336
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia 1310 87'

Quote:
Originally Posted by cata_golf View Post
Da stiu ce zici tu,sunt diverse combinatii,de ex exista modelul cum are el care are grila ingropata care s-a pus cel mai mult pe modelul 1982-1985 oricum daca as fi in locul lui nu as mai pune acea prostie de cauciuc,ca se strange degeaba acolo,si parca arata mai bine fara eleron pe modelele cu bari nichelate.
Ramane la alegerea lui pana la urma, eu i-am dat o idee, acum ii putem da si un dezavantaj, acolo unde ar sta cauciucul va ruginii cel mai repede .
BrandyMPX is offline   Reply With Quote
Old 27-06-11, 21:12   #11
cata_golf

Stage 5
 
cata_golf's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 963
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia 1310 87'

Quote:
Originally Posted by BrandyMPX View Post
Ramane la alegerea lui pana la urma, eu i-am dat o idee, acum ii putem da si un dezavantaj, acolo unde ar sta cauciucul va ruginii cel mai repede .
exact asta zic si eu,cineva de pe forumul vecin are model exact ca si a lui,dar cu codita si a preferat sa o scoata.
cata_golf is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 08:19   #12
Mitza93

Stage 3
 
Mitza93's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 126
Default Re: Dacia 1310 87'

incearca sa faci masina tot mai clean!spor la lucru
Mitza93 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 11:42   #13
j.vyo

Stock
 
j.vyo's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 7
Default Re: Dacia 1310 87'

multumesc de sfaturi ! nu o sa pun nimic acolo pentru ca am avut posibilitatea sa ii pun dar nu dadea bine...
j.vyo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -