Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-15, 17:29   #16
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Salut, nu vreau sa te superi...dar ai facut o lucrare de mantuiala. Nu pot sa te incurajez sa continui.

1. Poti sa explici, in imaginea de mai jos, cum ai facut reparatia? Cum crezi ca o sa opresti rugina? Cum crezi ca o sa tina tabla aia?

2. Ai vopsit masina. Foarte bine ai facut. Nu puteai sa dai jos si triplele? Sunt 4 suruburi de caciula, cat de greu era? Ai mai pus si folie neagra pe ele si pe faruri...si aplicata prost. Wft?

3. Eleronul e de vis.

De altele nu mai zic, e treaba ta ce faci cu masina. Poate ca era mai bine daca foloseai banii la altceva.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	194.88.148.40.jpeg
Views:	117
Size:	3.32 MB
ID:	3117901  
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 03-09-15, 17:38   #17
khael1001

Stage 5
 
khael1001's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 452
Member of:
[DACIA]
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Sa imi bag morcovul.. masina asta zici ca e facuta ca sa faca lumea misto de ea.Fix de boxe , proiectoare sau folie de carbon pe stalpi avea nevoie, doamne fereste sa cumparam si noi o contraripa ca merge aia facuta din tabla de pe casa prinsa cu negrese.Succes
khael1001 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-15, 17:40   #18
Daacia97

Stage 2
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 42
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Dc nu vrei sa o lasi stock ?
Fara atatea pe ea.. iti spun din propria experienta...
O masina stock dar cu modificari de bun gust gen.. badboy,clean portbagaj, 4 prezoane sau alte minunatii, atrage mai multe priviri decat una cu spoilere si eleroane..
Daacia97 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-15, 21:33   #19
TuRbO1

Stage 3
 
TuRbO1's Avatar
 
Join Date: Jun 2011
Posts: 99
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Bai NENICA... suntem in anul 2015 si unii tot de tigani se tin. Cum prietene sa nu scoti tu stopurile cad vopsesti masina? Ce a facut el la contra-aripa, este o intaritura a caroseriiei.. NotA 10. Numai la raliu de macadam se foloseste asa ceva. De acolo a venit inspiratia, cred.

O intrebare: Sau gazat geamurile de la casa cand ti-au vopsit meseriasi aia, masina?
TuRbO1 is offline   Reply With Quote
Old 03-09-15, 21:34   #20
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Quote:
Originally Posted by TuRbO1 View Post
Bai NENICA... suntem in anul 2015 si unii tot de tigani se tin. Cum prietene sa nu scoti tu stopurile cad vopsesti masina? Ce a facut el la contra-aripa, este o intaritura a caroseriiei.. NotA 10. Numai la raliu de macadam se foloseste asa ceva. De acolo a venit inspiratia, cred.

O intrebare: Sau gazat geamurile de la casa cand ti-au vopsit meseriasi aia, masina?


Decat sa fac tigania aia la contra aripa mai degraba nu ma atingeam de ea..
Repere de caroserie se gasesc peste tot..si culmea..ieftine
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 06-09-15, 08:05   #21
al3x_leonard

Stage 4
 
al3x_leonard's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 241
Member of:
[DACIA]
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

salutare!
in primul rand cred ca puteai pune evolutia intr-un singur post...
sper ca parerea colegior sa nu te supere,pentru ca asa inveti...din greseli.ce conteaza este sa nu continui asa.cu banii bagati in prostii,ai fi putut investii in masina care sa faca parte din categoria "asa DA"
nu mai pune folii pe tot,nu mai vopsii diferite elemente inutil...investeste in caroserie,sa ai o baza buna...iar restul,ai de unde invata.
spor sa ai!
al3x_leonard is offline   Reply With Quote
Old 06-09-15, 11:08   #22
Mitza93

Stage 3
 
Mitza93's Avatar
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 126
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Frumos kitsch (la tara merge) Parasolarul e bomboana de pe coliva!
Mitza93 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-15, 22:48   #23
B 35 SIU

Stage 1
 
B 35 SIU's Avatar
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 14
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Quote:
Originally Posted by khael1001 View Post
Sa imi bag morcovul.. masina asta zici ca e facuta ca sa faca lumea misto de ea.Fix de boxe , proiectoare sau folie de carbon pe stalpi avea nevoie, doamne fereste sa cumparam si noi o contraripa ca merge aia facuta din tabla de pe casa prinsa cu negrese.Succes
poate ca inainte era masina facuta ca sa se faca misto de ea..eram mai mic..si orice sticker gaseam puneam pe ea..folii peste tot..dar in stagiul in care este acum..cred ca este destul de ok... + ca nu este masina cu,care sa mergi la oras..cu aceasta masina se circula doar la tara..dar a fost pasiunea mea sa o "tunez"..sa o aranjez.. Si in legatura cu aceea contra-aripa..nu sunt tinichigiu..si nu am service acasa ca sa pot sa o fac asa cum trebuie...nu am avut cine sa ma sfatuiasca sa cumpar alta..defapt nici macar nu stiam ca pot cumpara alta..si decat sa las gaura..pe moment am zis ca mai bine o acopar asa..si nu cred ca este mare problema ca am contra-aripa gaurita si reparata cu tabla de casa...conteaza sa mearga masina si sa arate ok..

@Mitza93 da..stiu ca parasolarul cu " no fear " este urat...dar este pus de mult timp..si nu stiu ce alt parasolar sa pun.. pe viitor il voi da jos

@A.Rredman stiu ca nu este un eleron "wow"..dar asta a fost visul meu de mic sa am eleron pe masina..poate ca pe viitor il voi da jos..

Astept si alte sfaturi si pareri la cum arata masina acum

Asa arata masina acum:
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	20150903_200231.jpg
Views:	119
Size:	2.57 MB
ID:	3118384   Click image for larger version

Name:	20150903_200220.jpg
Views:	110
Size:	2.30 MB
ID:	3118385  
B 35 SIU is offline   Reply With Quote
Old 07-09-15, 16:37   #24
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Ideea este sa arate mai bine..nu mai rau. Ideea este ca atunci banii pe fereastra si e pacat de ei. Mai bine faci ceva mai util pentru si lasi masina asa.

"si nu cred ca este mare problema ca am contra-aripa gaurita si reparata cu tabla de casa...conteaza sa mearga masina si sa arate ok"

Daca pe casa aveai tigla, ce mai puneai la contra-aripa? Lemne din gard, pietre de pe alee? Ce tuning e asta? Daca nu stiai tu, poate te ajuta tatal tau. Nu ati lucrat impreuna la masina?

Numai bine.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Old 07-09-15, 21:40   #25
B 35 SIU

Stage 1
 
B 35 SIU's Avatar
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 14
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Quote:
Originally Posted by A.Rredman View Post
Ideea este sa arate mai bine..nu mai rau. Ideea este ca atunci banii pe fereastra si e pacat de ei. Mai bine faci ceva mai util pentru si lasi masina asa.

"si nu cred ca este mare problema ca am contra-aripa gaurita si reparata cu tabla de casa...conteaza sa mearga masina si sa arate ok"

Daca pe casa aveai tigla, ce mai puneai la contra-aripa? Lemne din gard, pietre de pe alee? Ce tuning e asta? Daca nu stiai tu, poate te ajuta tatal tau. Nu ati lucrat impreuna la masina?

Numai bine.
Pai tocmai de asta am si postat-o pe net..pt ca vreau sfaturi..ce sa dau jos..ce sa pun..
B 35 SIU is offline   Reply With Quote
Old 08-09-15, 09:47   #26
A.Rredman

Stage 3
 
A.Rredman's Avatar
 
Join Date: Nov 2011
Posts: 89
Default Re: B 35 SIU - Dacia 1310.

Incerc sa te ajut cu o lista.

1.Poti sa incepi cu tot ce inseamna caroserie. In primul rand trebuie sa repari contra-aripa aia. Gasesti piese atat la dezmembrari cat si la magazine. Verifici podeaua, lonjeroanele, stalpii, panoul de foc, interiorul de la portbagaj. Vezi daca este nevoie de o antifonare, si eventual o vopsea proaspata.

2.Daca tot ajungi la capitolul asta, sfatul meu este sa renunti la eleron (care are un rol strict decorativ, destul de kitchos), poate renunti si la praguri si revii la configuratia originala. Ideea este ca masina sa aiba o prezenta mai discreta, sa nu zic altfel. Stilul asta de tuning cu praguri si spoilere joase tine de o perioada care a trecut.

3.Dupa ce faci toate aceste reparatii si verificari treci la tot ce inseamna motor, suspensie, transmisie, etc.

4.Dupa ce faci toate astea poti sa te gandesti mai mult la partea estetica, poti sa dai jos foliile de pe stopuri si faruri, autocolantul de pe capota? Jantele sunt ok, poate ca merita o reconditionare.

Pe forumul asta si pe altele gasesti o gramada de informatii si detalii. Poti sa iti faci singur un plan de bataie si sa il urmezi, tinand cont de buget. Defapt asta este si placerea reconditionarii. Pentru unii este important procesul si nu tin neaparat sa se apropie de final. Mereu se mai gaseste ceva de surubarit si de imbunatatit.

Important este sa fie o munca de calitate, din care sa ai si tu ceva de invatat. Pe parcurs poti sa mai intrebi oamenii, nu o sa dea nimeni cu pietre in tine.
A.Rredman is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -