Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 06-12-07, 10:38   #121
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Dacia 1300 - '73

Ideea e ca aici posteaza pasionatii de dacii! Tu de ce ai postat daca esti asa de scarbit de ele? De ce zici ca sunt prea periculoase? Cel care o intretine stie prea bine unde pot apare probleme si deci conduce avand in vedere starea tehnica a masinii! Daca tu vrei sa iti iei o masina performanta, stima si respect! Insa eu ma numar printre cei care nu vor o alta masina! De celelalte aspecte ale topicului in care toata lumea zice ca nu se poate si tu zici "been there, done that"!
optimel is offline  
Old 06-12-07, 20:34   #122
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Dacia 1300 - '73

tocmai azi i-am temperat motorul....si am facut-o foarte usor.....asa ca pt DACIA = traim in ROMANIA si asta ne ocupa tot timpul....tocmai ieri noapte un prieten de-al meu a murit intr-un accident de masina....conducea o DACIA...1300, oricum ... dak vretzi sa avetzi o ocupatzie....fie insuratzi-va...fie luatzi-va o DACIA...pt o femeie trebuie sa o f*** mai tot timpul ca sa fie multzumita sa nu zboare la altul....pt o DACIA trebuie sa stai toata ziua sub ea....ca sa nu te lase...dar culmea...DACIA te lasa cand tzi-e lumea mai draga....asa ca pt totzi pasionatzii de DACII...incepetzi si confectionatzi avioane din hartie...si visatzi mai departe...e un lucru prost...facut din lipsa de ocupatzie...sau de dragul de a face ceva...succes in continuare...eu deja renuntz la orice idee la orice proiect...pt ca ma joc cu viatza mea...si asta nu are valoarea unei DACII...
peste vreo 60 de ani sper sa vad pe cineva defiland la volanul unei DACII...dar nu prea cred..pt ca e o conceputa prost...
SUCCES!!! si inchidetzi acest topic...pt ca postez deja cu un gust amar...
cristache03 is offline  
Old 08-12-07, 14:11   #123
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Dacia 1300 - '73

Indulceste-ti viata intr-o masina stock care nu te va multumi niciodata... doar isi fa face treaba: te va duce de la A la B si atat... no feelings... Bafta!
optimel is offline  
Old 08-12-07, 16:26   #124
fenyx

Stage 5
 
fenyx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Default Re: Dacia 1300 - '73

pune si tu detalii despre reconditionarea jantelor daca ai facut-o tu ca am si eu unele identice si deocamdata sunt doar sablte de vre un an si nu stiu daca se pot face sa mearga fara camera si cu ce sunt vopite sau sunt in baie de nichel?
fenyx is offline  
Old 08-12-07, 18:22   #125
GJ 33 KOS

Stage 4
 
GJ 33 KOS's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 286
Member of:
[DACIA]
Talking Re: Dacia 1300 - '73

ma cristache.... ma baiatule.... tu chiar nu observi ca tu de cand ai inceput acest thread ai scris numai SF-uri.... la inceput itzi iubesti masina iar acum.... Da ce tzi-a facut frate??? Te-a inselat?
__________________
GJ 33 KOS is offline  
Old 08-12-07, 19:03   #126
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Dacia 1300 - '73

Quote:
Originally Posted by GJ 33 KOS View Post
ma cristache.... ma baiatule.... tu chiar nu observi ca tu de cand ai inceput acest thread ai scris numai SF-uri.... la inceput itzi iubesti masina iar acum.... Da ce tzi-a facut frate??? Te-a inselat?
Nu ma inselat....ca e doar un obiect...nu!?!...dak ajungi sa confunzi obiectele cu persoanele (femeile)...cred ca e de rau....pt tine...
Problema este alta...ca sa aduci o masina la "performantze"...care sa "bata" masinile de top...trebuie sa investesti bani ff multzi ....si sa te bucuri de un succes doar de moment....sunt foarte putzini care au facut treaba asta pe acest site...am vazut asta...
Asa si eu... am investit aprox 2000 euro cu totul in ea pana acum....se cunoaste foarte putzin...ceea ce nu ma incanta este faptul ca aspectul de "DACIE" nu se va schimba niciodata...si nimeni nu-l va schimba niciodata, adik acel aspect in care trebuie sa stai mai tot timpul cu capul bagat sub capota...sau pe sub ea sa vezi ce bate si ce troncane....si stitzi de ce????...v-atzi pus intrebarea asta???....normal ca nu ....pt ca DACIA e o masina proasta ....e un proiect conceput prost...nu degeaba l-au vandut francezii romanilor....iar romanii l-au inrautatzit si mai mult prin asa zisa "imbunatatzire" a lui ....aratatzi-mi si mie cate Renault Gordini sunt inca "in viatza" comparativ cu o masina nemtzeasca marca OPEL sau VW sau BMW...???
Sau un alt aspect si mai relevant... ca sa schimbi o bucse de la bratzul inferior...trebuie sa folosesti prese...sa umbli la cel superior ...te chinui cu alte cuvinte... de ce celelalte masini au suspensia tip McPherson...de ce cei de la Colibasi nu au adoptat-o si ei in cadrul proiectului DACIA???
De ce romanii care lucreaza la DACIA Pitesti sunt tratatzi doar ca muncitori ....(unii dintre ei) adik sunt tratatzi cu indiferentza....
Dar deviem de la subiect...eu unul am fost ambitzios la inceput ca voi totzi....dar va garantez ca o DACIA berlina niciodata nu poate face fatza unei masini din gama OPEL, VW, BMW, RENAULT, PEUGEOT, VOLVO, etc....din prezent...si oricum aceste masini...sunt de domeniul trecutului iar cei care investesc in asa ceva vor ajunge sa circule cu ele doar la zile "mari"...de dragul de a circula, dar nicidecum de a circula in scopuri personale (necesitatzi)....
Cu toata stima...va apreciez ca investitzi in ele...dar nu avetzi folos de pe urma lor....
M-am uitat la DACIA aceea cu nr de Bucuresti...WRC, facea burn-out-uri...dak ala numeste burn-out la o masina...atunci americanii ar trebui sa se lase de meserie in acest domeniu...recunosc ca masina e super...a bagat multzi bani in ea ....dar rezultatele sunt minore, comparativ cu cele de la un nivel international....si le va atinge dupa fff multzi ani de munca...si truda..
cristache03 is offline  
Old 08-12-07, 19:10   #127
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Dacia 1300 - '73

Jentzile au fost reconditzionate manual....au fost sablate apoi smirgheluite de la smirghel grosier pana la cel mai fin, apoi au fost vopsite cu un spray special (nichel) adus din Germania...care a costat 20 euro... apoi pe urma au fost lacuite....pe urma lustruite cu pasta de lustruit....s-a lucrat la ele aprox 2 saptamani in jur de 4 ore pe zi....totul manual...ele au fost initzial albe... vopsite de un tip care n-avea habar si aveau 5 straturi de vopsea pe ele...
Mentzionez ca masina arata altfel fatza de pozele de pe acest thread...
Adik...e lasat-a de fatza, are motor si cutie 5+1 stock...e lovita pe partea stanga usile laterale (in parcare)...iar motorul este temperat...si zace de cateva zile in parcare...fara nici un gand de a o mai repune in circulatzie...dak visez frumos intr-o noapte, probabil ca ma apuc de ea...dak nu...se va da la casat...s-au poate am sa-l fac pe un amarat cat de cat fericit printr-o pomana...dar nu cred ca se va gasii acel amarat...
cristache03 is offline  
Old 08-12-07, 20:50   #128
fenyx

Stage 5
 
fenyx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Default Re: Dacia 1300 - '73

le-ai facut sa mearga fara camera ?daca da zii si mie cum ca nu prea reusesc sa imi dau seama ,m-am gandit sa le sudez dar mi-a zis cineva ca le descentrez,la una am incercat cu o solutie gen poxipol dar nu am pus amvelopa pe ea ca inca nu e vopsita si nu vreau sa o bag in apa pana nu le vopsesc.sau sunt alt model fara suruburile alea ca din poza nu prea imi dau seama

Last edited by fenyx; 08-12-07 at 20:53.
fenyx is offline  
Old 08-12-07, 21:27   #129
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Dacia 1300 - '73

Quote:
Originally Posted by fenyx View Post
le-ai facut sa mearga fara camera ?daca da zii si mie cum ca nu prea reusesc sa imi dau seama ,m-am gandit sa le sudez dar mi-a zis cineva ca le descentrez,la una am incercat cu o solutie gen poxipol dar nu am pus amvelopa pe ea ca inca nu e vopsita si nu vreau sa o bag in apa pana nu le vopsesc.sau sunt alt model fara suruburile alea ca din poza nu prea imi dau seama
e modelul cu suruburi....eu le am cu camere pt ca e mai sigur....dar pe doua le facusem fara camera...adik le desfacusem din suruburi, si astea pe urma le-am montat cu silastic (cauciuc siliconic) si a mers...chiar tzineau...pana cand am luat o bordura si una incepuse sa se desumfle la 2 saptamani...ca atare am revenit la camere....chestia cu sudatul sa nu o incerci....ca se vor desecntra cu sigurantza...aaaa si chiar m-am jucat cu acelea..le-am intors invers de asa natura incat erau ffff evazate
adik ieseau cu mult in afara...dar nu am putut sa le montez...oricum chiar si cu ele asa puse tot mi-au frecat in aripile din spate...mai ales in curbe. iar pe fatza ingreuneaza directia fff mult, singurul avantaj e ca potzi obtzine un demaraj mai bun sunt mai usoare...
si totodata sunt periculoase pe masura din 3 puncte de vedere:
1 - prezoanele prind cateva spire:
2 - aliajul este relativ prost (aliaj obtzinut prin topirea etrierilor de DACIA, chiulase de DACIA, carcase de cutii de viteze DACIA)
3 - o potzi patzii cu camerele pericol de explozie
cristache03 is offline  
Old 08-12-07, 21:35   #130
fenyx

Stage 5
 
fenyx's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 571
Default Re: Dacia 1300 - '73

pai sa stii ca am ganduri urate cu ele dar pana acum nu am auzit vreun incident din cauza lor dar cine stie .ms mult
fenyx is offline  
Old 08-12-07, 23:31   #131
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Dacia 1300 - '73

Quote:
Originally Posted by fenyx View Post
pai sa stii ca am ganduri urate cu ele dar pana acum nu am auzit vreun incident din cauza lor dar cine stie .ms mult
asa nici eu nu am auzit pe cineva sa aiba probleme cu ele....si nici mie nu mi-au facut probleme, cu toate ca doua dintre ele prezinta urme de fisura pe una dintre acele "spitze"...dar circul cu ele de un an de zile si nu am nici un fel de problema....probabil dak am sa le dau cuiva ma asigur sa primeasca sudura argon ca sa nu aiba probleme
cristache03 is offline  
Old 13-12-07, 16:06   #132
B 89 WRC
Registered

Stage 5
 
B 89 WRC's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,803
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia 1300 - '73

Quote:
Originally Posted by cristache03 View Post
Nu ma inselat....ca e doar un obiect...nu!?!...dak ajungi sa confunzi obiectele cu persoanele (femeile)...cred ca e de rau....pt tine...
Problema este alta...ca sa aduci o masina la "performantze"...care sa "bata" masinile de top...trebuie sa investesti bani ff multzi ....si sa te bucuri de un succes doar de moment....sunt foarte putzini care au facut treaba asta pe acest site...am vazut asta...
Asa si eu... am investit aprox 2000 euro cu totul in ea pana acum....se cunoaste foarte putzin...ceea ce nu ma incanta este faptul ca aspectul de "DACIE" nu se va schimba niciodata...si nimeni nu-l va schimba niciodata, adik acel aspect in care trebuie sa stai mai tot timpul cu capul bagat sub capota...sau pe sub ea sa vezi ce bate si ce troncane....si stitzi de ce????...v-atzi pus intrebarea asta???....normal ca nu ....pt ca DACIA e o masina proasta ....e un proiect conceput prost...nu degeaba l-au vandut francezii romanilor....iar romanii l-au inrautatzit si mai mult prin asa zisa "imbunatatzire" a lui ....aratatzi-mi si mie cate Renault Gordini sunt inca "in viatza" comparativ cu o masina nemtzeasca marca OPEL sau VW sau BMW...???
Sau un alt aspect si mai relevant... ca sa schimbi o bucse de la bratzul inferior...trebuie sa folosesti prese...sa umbli la cel superior ...te chinui cu alte cuvinte... de ce celelalte masini au suspensia tip McPherson...de ce cei de la Colibasi nu au adoptat-o si ei in cadrul proiectului DACIA???
De ce romanii care lucreaza la DACIA Pitesti sunt tratatzi doar ca muncitori ....(unii dintre ei) adik sunt tratatzi cu indiferentza....
Dar deviem de la subiect...eu unul am fost ambitzios la inceput ca voi totzi....dar va garantez ca o DACIA berlina niciodata nu poate face fatza unei masini din gama OPEL, VW, BMW, RENAULT, PEUGEOT, VOLVO, etc....din prezent...si oricum aceste masini...sunt de domeniul trecutului iar cei care investesc in asa ceva vor ajunge sa circule cu ele doar la zile "mari"...de dragul de a circula, dar nicidecum de a circula in scopuri personale (necesitatzi)....
Cu toata stima...va apreciez ca investitzi in ele...dar nu avetzi folos de pe urma lor....
M-am uitat la DACIA aceea cu nr de Bucuresti...WRC, facea burn-out-uri...dak ala numeste burn-out la o masina...atunci americanii ar trebui sa se lase de meserie in acest domeniu...recunosc ca masina e super...a bagat multzi bani in ea ....dar rezultatele sunt minore, comparativ cu cele de la un nivel international....si le va atinge dupa fff multzi ani de munca...si truda..
dacia aceea nu putea sa faca burn-out pt ca nu avea spatele aderenta era numai cauciuc pe jos
intr-un final mi se pare ca a reusit binenteles ajutata
daca iti faci o dacie din pasiune intradevar nu meegi la serviciu cu ea
trebuie de la inceput sa te gandesti ce ai de gand nu sa te apuci ca prostu sa bagi bani in dacie si dupa aia sa-ti para rau ca nu te poti duce la munca cu ea sau sa te gandesti ca iti consuma cam mult pai cine dracu te-a pus sa bagi bani in ea de ce nu ai gandit de la inceput consecintele asta da dovada ca oamenii gandesc doar pe moment in concluzie..........................
B 89 WRC is offline  
Old 14-12-07, 13:51   #133
optimel

Stage 2
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 32
Default Re: Dacia 1300 - '73

īn concluzie, cristache a facut ceva cu masina lui: i-a marit preformantele considerabil (nu zic ca am incredere in S.F.-urile lui ci doar ca ceva a lucrat la masina aia) dar in loc sa indrageasca investitia a "puscat-o" alergānd-o la 225 km/h. La interior nu se stie daca a lucrat si nici pe exterior nu a facut cine stie ce (rotile arata ceva mai ok in rest...). Parerea mea e ca omu regreta faptul ca a distrus masina prea repede... si acum in frustrarea lui nu mai vrea sa auda de Dacia in nici un fel, model sau chip.
Bafta frate cu ce ai de gand sa faci daca mai faci, si daca tot vrei sa dai masina de pomana macar da-o la un pasionat care sa nu isi bata joc de masina (in caz contrar vei ajunge sa regreti ca ai dat-o)
optimel is offline  
Old 14-12-07, 17:21   #134
ICE-M@N
Dacia Driver

Stage 5
 
ICE-M@N's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 783
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
Default Re: Dacia 1300 - '73

ai foarte mare dreptate optimel.
ICE-M@N is offline  
Old 14-12-07, 18:14   #135
cristache03

Stage 3
 
Join Date: May 2007
Posts: 165
Default Re: Dacia 1300 - '73

Quote:
Originally Posted by B 89 WRC View Post
dacia aceea nu putea sa faca burn-out pt ca nu avea spatele aderenta era numai cauciuc pe jos
intr-un final mi se pare ca a reusit binenteles ajutata
daca iti faci o dacie din pasiune intradevar nu meegi la serviciu cu ea
trebuie de la inceput sa te gandesti ce ai de gand nu sa te apuci ca prostu sa bagi bani in dacie si dupa aia sa-ti para rau ca nu te poti duce la munca cu ea sau sa te gandesti ca iti consuma cam mult pai cine dracu te-a pus sa bagi bani in ea de ce nu ai gandit de la inceput consecintele asta da dovada ca oamenii gandesc doar pe moment in concluzie..........................
Atunci masina ta nu se numeste "masina" ci "bibelou"...sau obiect de vitrina sunt masini ce sunt folosite atat la prezentari cat si in interese personale...dar sa fim seriosi pt o DACIA nu ai pe cine sa impresionezi, decat niste pustani de 18 ani care abia si-au scos permisul, si abia au bani sa circule cu tramvaiul...oricum sunt putzini oameni care pot aprecia o Dacie ...care o pot valorifica...
cristache03 is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -