Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 24-02-13, 15:12   #1
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Logan 05 LoveMyCar

Salutare tuturor, va prezint masina mea. Este un Logan 1.5 diesel pe care s-au adus urmatoarele imbunatatiri:

-schimbat iluminare bord
-remapat motor
-mp3 Sony seria Xpload (nu stiu exact ce model este)
-2 boxe spate MTX Thunder XT693
-amplificator Renegade Ren 1000S
-subwoofer SAL
-montat bucsa stabilizatoare schimbator + busa short-shift (multumita lui Matheo)

Urmatoarele modificari care vor veni le voi expune aici.
O zi buna!

__________________
low?!
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...lovemycar.html
Stima,
dmn

Last edited by dmn01; 24-02-13 at 15:42.
dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 11:58   #2
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Am trecut pe Summer Mode.
S-au montat arcuri sport HR (taiate 1 spira pe fata si 3 pe spate) cu amortizoare bilstein custom.
Toba sport YED profesional.

Revin pe parcurs cu mai multe poze.



dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 13:47   #3
quick_silver2

Stage 5
 
quick_silver2's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 3,414
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Te-am văzut zilele trecute în 17 chiar cand parcai maşina
quick_silver2 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 13:49   #4
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by dmn01 View Post
Am trecut pe Summer Mode.
S-au montat arcuri sport HR (taiate 1 spira pe fata si 3 pe spate) cu amortizoare bilstein custom.
Toba sport YED profesional.

Revin pe parcurs cu mai multe poze.




Adika tot taiate !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 14:31   #5
911lau

Stage 5
 
911lau's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 757
Member of:
[DACIA]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Daca sunt taiate poti sa le arunci =)) ..vorbesc din experienta
911lau is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 15:44   #6
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by 911lau View Post
Daca sunt taiate poti sa le arunci =)) ..vorbesc din experienta
E trist ca unii inca mai considera "tuning" arcurile taiate ! pacat de ele , totusi erau firma buna ! Dar numai uitandu ma cu ce elemente de vitan pune pe ea , deja imi fac o idee cam ce drum va apuca masina ! Tuning ieftin + piese de tot rahatul ! Just my 2 cents opinion !
__________________
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 23:01   #7
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by quick_silver2 View Post
Te-am văzut zilele trecute în 17 chiar cand parcai maşina
Eu am fost.

Quote:
Originally Posted by 911lau View Post
Daca sunt taiate poti sa le arunci =)) ..vorbesc din experienta
Si de ce ma rog ?


Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
E trist ca unii inca mai considera "tuning" arcurile taiate ! pacat de ele , totusi erau firma buna ! Dar numai uitandu ma cu ce elemente de vitan pune pe ea , deja imi fac o idee cam ce drum va apuca masina ! Tuning ieftin + piese de tot rahatul ! Just my 2 cents opinion !
Cat despre tine.. te-am citit din poza de profil si informatii, nu stiu daca locuiesti aici sau esti plecat dar in caz ca ai uitat nu toata lumea (mai ales ceii care lucreaza in tara) isi permint sa isi cumpere suspensie kw reglabila sau pe aer. Si ce daca sunt taiate arcurile ? Asa am vrut de la inceput sa fie cat mai joasa oricum n-am de gand sa o fac de curse. Nu ai tu nici cea mai mica idee pe ce drum o va apuca masina asa ca : Your opinion doesn't cost a thing.
dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 23:18   #8
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by dmn01 View Post
Eu am fost.



Si de ce ma rog ?




Cat despre tine.. te-am citit din poza de profil si informatii, nu stiu daca locuiesti aici sau esti plecat dar in caz ca ai uitat nu toata lumea (mai ales ceii care lucreaza in tara) isi permint sa isi cumpere suspensie kw reglabila sau pe aer. Si ce daca sunt taiate arcurile ? Asa am vrut de la inceput sa fie cat mai joasa oricum n-am de gand sa o fac de curse. Nu ai tu nici cea mai mica idee pe ce drum o va apuca masina asa ca : Your opinion doesn't cost a thing.
Amice,e un forum public.Incearca sa accpeti parerile bune si rele fara sa o iei in nume de rau.
Doar motivul care ti-ai facut un thread aici e ca sa fie prezentata masina ta,si sa aflii parerile de la noi corect?

Loganul arata binisor.Incearca sa nu il umpli cu tot fel de chestii din bazar.
__________________
Dacia 1310 L
96/1.4 65 cp
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 01-03-13, 23:32   #9
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Amice,e un forum public.Incearca sa accpeti parerile bune si rele fara sa o iei in nume de rau.
Doar motivul care ti-ai facut un thread aici e ca sa fie prezentata masina ta,si sa aflii parerile de la noi corect?

Loganul arata binisor.Incearca sa nu il umpli cu tot fel de chestii din bazar.
Da asa este, nu vroiam sa fac reclama. Fiecare dintre noi ne dorim sa avem ceva mai diferit si mai frumos dar fiecare isi cunoate propriile posibilitati.
Oricum proiectul este doar la inceput mai am multe de invatat si de facut.

O seara buna.
dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 02-03-13, 00:01   #10
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by dmn01 View Post
Eu am fost.



Si de ce ma rog ?




Cat despre tine.. te-am citit din poza de profil si informatii, nu stiu daca locuiesti aici sau esti plecat dar in caz ca ai uitat nu toata lumea (mai ales ceii care lucreaza in tara) isi permint sa isi cumpere suspensie kw reglabila sau pe aer. Si ce daca sunt taiate arcurile ? Asa am vrut de la inceput sa fie cat mai joasa oricum n-am de gand sa o fac de curse. Nu ai tu nici cea mai mica idee pe ce drum o va apuca masina asa ca : Your opinion doesn't cost a thing.
- Sa te vad eu daca o sa mai ai gura asa mare cand doamne fereste o sa fie nevoie sa faci o manevra de evitare si ai sa te duci gramada cu tot cu masina mai ales la 80-90 la ora ! [ asta in legatura cu arcurile ]
- Toba yed profesional? acum exista si produse de vitan "profi"?
- Cd playerul ala , hai sa fim seriosi , chiar nu ai gasit un 20-30 de ron sa iei ceva cu usb si mai ok ca performante audio?
- Nu poti numi amortizoare bilstein custom , reconditionarea lor cu alt ulei
https://forum.4tuning.ro/195-satu/355...ortizoare.html

In momentul de fata pana si amortizorul stock de dacie OEM e mai eficient ca porcaria care o ai tu acum !

- busa [ husa ] schimbator short shift?

Pana acum ce ai facut bine :

- Boxele alea de la mtx [ sunt calitate ok ]
- Remapatul [ asta daca e facut cu cap ] si nu umblat la tija westgate ului ca aia nu e remapare , se numeste prostie !!
- Ledurile albe la ceasuri


Exact unde era mai important , acolo ai facut o de oaie ! ai stricat arcuri progresive taind spire din ele , iti garantez eu ca erau mai bune netaiate ! Suntem in 2013 nu in anul 2000 !

Ma mir ca aduci vorba de KW uri etc , cand tu nici macar nu iti permiti un amortizor stock nou , sau macar unul sport care e vreo 80 de ron !

Ai venit pe un forum public si se numeste 4TUNING nu 4bataiedejoc ! Ne expunem parerile , bune sau rele si promovam bunul gust in primul rand , iar majoritatea nu accepta porcarile prezentate de tine aici [ eu ma numar printre ei ] Nu tinem cont de situatia financiara ca stiu ca nu toti avem aceeasi putere in privinta asta , dar sunt exemple demne de invidiat chiar daca folosesc piese mai de calitate medie , dar nu cu arcuri taiate si amortizoare refacute pe genunchi ! Bunul gust si simtul responsabilitatii se cultiva , nu se castiga prin bani sau altceva !

Da sunt in tara [ momentan ] dar asta nu inseamna ca nu apreciez modificari de calitate si bun gust indiferent de marca [ cauta pe topic aici sa vezi exemple de loganuri modificare in functie de buget si majoritatea au niste masinute superbe ! Vrei masina joasa dar nu ai bani? nu e scuza ca periclitezi siguranta celorlalti participanti la trafic ! nu ai bani sa o modifici? las-o stock si bagai consumabile bune ai atat ! Stiu drumul pe care va apuca masina pentru ca vad ce mentalitate asupra modificarilor ai si nu e drumul cel bun !

Vrei sa faci ceva bun la masina asta? incepe sa scapi de arcuri si cauta ceva sh in stare buna [ ca gasesti mai ales pt logan ] Daca totusi te incapananezi sa o tii pe "drumul" asta o sa ajungi bataia de joc a userilor de pe acest forum !


Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Amice,e un forum public.Incearca sa accpeti parerile bune si rele fara sa o iei in nume de rau.
Doar motivul care ti-ai facut un thread aici e ca sa fie prezentata masina ta,si sa aflii parerile de la noi corect?

Loganul arata binisor.Incearca sa nu il umpli cu tot fel de chestii din bazar.
Prea tarziu , deja o face ! sa speram ca va deschide ochii si va accepta criticile !

Last edited by DEVIL's Style; 02-03-13 at 00:06.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 10:36   #11
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Quote:
Originally Posted by DEVIL's Style View Post
- Sa te vad eu daca o sa mai ai gura asa mare cand doamne fereste o sa fie nevoie sa faci o manevra de evitare si ai sa te duci gramada cu tot cu masina mai ales la 80-90 la ora ! [ asta in legatura cu arcurile ]
- Toba yed profesional? acum exista si produse de vitan "profi"?
- Cd playerul ala , hai sa fim seriosi , chiar nu ai gasit un 20-30 de ron sa iei ceva cu usb si mai ok ca performante audio?
- Nu poti numi amortizoare bilstein custom , reconditionarea lor cu alt ulei
https://forum.4tuning.ro/195-satu/355...ortizoare.html

In momentul de fata pana si amortizorul stock de dacie OEM e mai eficient ca porcaria care o ai tu acum !

- busa [ husa ] schimbator short shift?

Pana acum ce ai facut bine :

- Boxele alea de la mtx [ sunt calitate ok ]
- Remapatul [ asta daca e facut cu cap ] si nu umblat la tija westgate ului ca aia nu e remapare , se numeste prostie !!
- Ledurile albe la ceasuri


Exact unde era mai important , acolo ai facut o de oaie ! ai stricat arcuri progresive taind spire din ele , iti garantez eu ca erau mai bune netaiate ! Suntem in 2013 nu in anul 2000 !

Ma mir ca aduci vorba de KW uri etc , cand tu nici macar nu iti permiti un amortizor stock nou , sau macar unul sport care e vreo 80 de ron !

Ai venit pe un forum public si se numeste 4TUNING nu 4bataiedejoc ! Ne expunem parerile , bune sau rele si promovam bunul gust in primul rand , iar majoritatea nu accepta porcarile prezentate de tine aici [ eu ma numar printre ei ] Nu tinem cont de situatia financiara ca stiu ca nu toti avem aceeasi putere in privinta asta , dar sunt exemple demne de invidiat chiar daca folosesc piese mai de calitate medie , dar nu cu arcuri taiate si amortizoare refacute pe genunchi ! Bunul gust si simtul responsabilitatii se cultiva , nu se castiga prin bani sau altceva !

Da sunt in tara [ momentan ] dar asta nu inseamna ca nu apreciez modificari de calitate si bun gust indiferent de marca [ cauta pe topic aici sa vezi exemple de loganuri modificare in functie de buget si majoritatea au niste masinute superbe ! Vrei masina joasa dar nu ai bani? nu e scuza ca periclitezi siguranta celorlalti participanti la trafic ! nu ai bani sa o modifici? las-o stock si bagai consumabile bune ai atat ! Stiu drumul pe care va apuca masina pentru ca vad ce mentalitate asupra modificarilor ai si nu e drumul cel bun !

Vrei sa faci ceva bun la masina asta? incepe sa scapi de arcuri si cauta ceva sh in stare buna [ ca gasesti mai ales pt logan ] Daca totusi te incapananezi sa o tii pe "drumul" asta o sa ajungi bataia de joc a userilor de pe acest forum !




Prea tarziu , deja o face ! sa speram ca va deschide ochii si va accepta criticile !
In cazul tobei am scris ce este inscriptionat pe ea si nu ma intereseaza calitatea sau marca tobei deoarece la un logan pe diesel nu o sa fie prea mare diferenta orice toba as pune.

Cd-playerul a fost cuparatat acum 5 ani si functioneaza foarte bine se si aude foarte bine cu el nu am avut de ce sa-l schimb. Daca puneam unul cu usb era mult mai tuning masina? Nu prea cred.

Amortizoarele pe care le am pe masina sunt bilstein de origine nu sunt intarite doar au trecut prin mana unui strungar bun care a taiat din tija amortizorului deoarece era prea lunga si riscam sa raman fara arcuri la o denivelare/groapa mai mare. Linkul pe care l-ai pus acolo era vorba de amortizoare stock.

Era vorba de bucsa shot-shift pentru schimbator in caz ca nu ti-ai dat seama.
Remapatul a fost facut din soft nu s-a umblat la tija westgate.

Iar in legatura cu arcurile au fost taiate in partea in care arcul nu lucreaza. Am ales HR pentru ca sunt cele mai joase dar si asa daca as pune jante pe 15 cu avelope mai subtiri tot va fi distanta mare de la cauciuc la aripa si mi se pare putin inestetic. Si stai linistit ca nu sunt singurul care a facut asta.
dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 10-03-13, 09:04   #12
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Urmeaza jantele. Doar mai trebuie un pic aranjate.

dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 07:15   #13
dmn01

Stage 2
 
dmn01's Avatar
 
Join Date: Feb 2012
Posts: 60
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Am cam terminat si cu jantele, acestea sunt O.Z. Alpina de BMW E12, sunt pe 15" 4x100 Et12 7j fata si 8 pe spate. Acestea au fost centrate, putin indreptate, sablate si acum sunt la vopsit si urmeaza gumele.
Poze cu janta incercata dupa sablat.

dmn01 is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 10:06   #14
ICE-M@N
Dacia Driver

Stage 5
 
ICE-M@N's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 783
Member of:
[DACIA]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Foarte frumoase jantele, sa le stapanesti sanatos.
ICE-M@N is offline   Reply With Quote
Old 14-03-13, 13:50   #15
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Logan 05 LoveMyCar

Incearca sa pui pozele aici pe forum, nu cu alt site.
Alex30 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -