Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 09-04-13, 09:41   #256
Bz02Ybm

Stage 3
 
Bz02Ybm's Avatar
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 164
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by R.Equinox View Post
Acel blow off e pe duca.
Uite aici un blow off bun si de calitate.
https://www.youtube.com/watch?v=HRoU7dvdujY
) tare
Bz02Ybm is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 12:24   #257
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Incet , incet imi recapat speranta , sper ca acest wekend sa am noroc sa iau ce imi doresc !

Bafta tuturor !


P.S. este doar murdara , nu are pic de joc , rhf4 ihi turbo !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2048.jpg
Views:	97
Size:	2.27 MB
ID:	2746149   Click image for larger version

Name:	DSCN2046.jpg
Views:	104
Size:	2.20 MB
ID:	2746150  
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 13:40   #258
pwr_bz

Stage 5
 
pwr_bz's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4,289
Default Re: O noua dacie !

o faci sa zboare pe asta mica alba ) se pare
f.bine
spor in ce ti ai propus sa iasa totul bine.
pwr_bz is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 14:03   #259
Cred

Stage 5
 
Cred's Avatar
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 378
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post


P.S. este doar rhf4 ihi turbo !
OMG!
Cred is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 14:45   #260
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Dupa o mica cosmetizare , oricum se poate si mai bine si va fii si mai bine

Multumesc tuturor de aprecieri , chiar imi doresc sa fac totul bine si ft sincer recunosc ca modificari de genul nu am mai facut asa ca vom vedea ce iese !


Bafta si multa sanatate tuturor !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2052.jpg
Views:	213
Size:	2.21 MB
ID:	2746241  
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 16:07   #261
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Am sunat astazi persoana de la care trebuia sa cumpar renaultul 11 turbo complet : din pacate nu a raspuns si ii pare rau ca a trebuit sa plece din tara imediat in ultimele 24h de cand am vorbit , a gasit un job afara si a si plecat !
Oameni nesimtiti carora le doresc sa aibe parte si sa fie tratati cu atata seriozitate cat ofera ei ! Va rog care aveti idei , sfatuiti-ma ce sa fac sa merg pe varianta turbo pe motorul meu ? De unde naiba iau galerii si etc. Oricum sunt ft dezamagit si nu stiu ce voi face in continuare !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 16:16   #262
xxlcosty

Stage 2
 
xxlcosty's Avatar
 
Join Date: Jan 2012
Posts: 74
Default Re: O noua dacie !

Eu zic sa nu te complici cu turbo pe motorul de dacie.
Cel mai bine cauti pe la dezmembrari motor de golf 2 , renault 19 , audi 80 , renault 5 gtt si lista continua ....
xxlcosty is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 17:39   #263
DJBOSS

Stage 5
 
DJBOSS's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 2,173
Member of:
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: O noua dacie !

cit ghinion eu mas ambitiona pe motoru asta de dacie sa-l fac turbo ,dar sti ca, cu presiunea mai mare de 0.5 nupoti merge......lasa rezolvi tu problema si tot turbata va fi masina
__________________
https://forum.4tuning.ro/imagehosting/3380454a90745181e.gif
Nu goni mai tare decat poate ingerul tau pazitor sa zboare
https://forum.4tuning.ro/109-masina-m...ml#post3738973

Dacia Rally Team
VITEZA NU UCIDE,DOAR IGNORANTA SI PROSTIA!!!
Detali despre DACIA HUY se pot gasi pe Facebook
DJBOSS is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 19:02   #264
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Sa zicem ca as incerca sa merg pe varianta cu motorul de Dacie (lucru care m-ar satisface enorm chiar daca nu voi scoate mare chestie). Am in dotare un weber 32 dir , am reusit sa-i dau de cap merge perfect , as avea vreo posibilitate sa pastrez acest carburator in varianta turbo ? Am un rezervor de berlina pe injectie cu tot cu pompa si mai am o pompa. De unde iau o garnitura de chiuloasa mai groasa ? Un regulator de presiune , am resursele necesare sa il iau asa ca astept sugestii bineinteles incepand de la cele mai economice ! Turbina exista in dotare si as avea nevoie de niste poze cu galerii sa imi fac o idee ! Cu aprinderea nu imi fac deocamdata probleme si cel mai probabil voi apela la o renix 209. Pentru traseul de ulei voi merge la strungar sa ma leg la sonda de presiune ulei. Am posibilitatea sa iau o modina si radiator de ulei etc. tot complet pentru motorul de Dacie ! Spuneti-mi daca am omis ceva si daca pot incepe aventura in aceasta configuratie?

Va rog frumos cei care ati facut modificarile acestea ajutati-ma putin sunt si eu nou , chiar imi doresc sa fac acest proiect ! Bafta tuturor !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2053.jpg
Views:	75
Size:	2.21 MB
ID:	2746454  
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 11-04-13, 19:59   #265
BH 59 FIF
Dacia Driver

Stage 5
 
BH 59 FIF's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 983
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

Da, poti pastra 32 DIR-ul (montat si pe R5 Alpine Turbo) dar atunci mergi pe varianta unui sistem supt, nu suflat. Carburatorul asta nu e presurizat. Doar ca nu stiu daca turbina ta e potrivita pentru o aplicatie supta.
__________________
Dacia Break Alpineliebe https://www.youtube.com/watch?feature...&v=-qRd8N3XU5Y

Intalnirea Dacia Clasic 2013 https://www.4tuning.ro/evenimente-aut...013-18457.html
BH 59 FIF is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 17:15   #266
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Daca tot nu am schimbat mooul , macar intretinerea lui am puso la punct. Am spalat motorul ( interior) , am schimbat uleiul , filtru si bujiile fisele si capacul delcou si etc. fiind noi.
Mi-am comandat pasaj de golf si o cutie de Fuego cu tot cu timonerie , bineinteles ca ambreiajul va fii nou tot !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2064.jpg
Views:	140
Size:	2.30 MB
ID:	2747886  
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 19:17   #267
pwr_bz

Stage 5
 
pwr_bz's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4,289
Default Re: O noua dacie !

Multumesc pt azi!! mestere.
spor cu daciana...ne auzim de luni incolo cand vin iar la merei)
pwr_bz is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 19:35   #268
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
Daca tot nu am schimbat mooul , macar intretinerea lui am puso la punct. Am spalat motorul ( interior) , am schimbat uleiul , filtru si bujiile fisele si capacul delcou si etc. fiind noi.
Mi-am comandat pasaj de golf si o cutie de Fuego cu tot cu timonerie , bineinteles ca ambreiajul va fii nou tot !
Man, incearca sa eviti aral, eu am fost foarte dezamagit de uleiul asta, l-am tinut fix o luna in masina ( un fiesta din 90). Daca ai posibilitatea foloseste yacco, e un ulei foarte bun .Imi clantaneau tachetii foarte tare, (tacheti hidraulici), si se subtiase aiurea.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 20:01   #269
Marian06tzw

Stage 5
 
Marian06tzw's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 653
Member of:
[DACIA]
[BMW]
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by giubau_v8 View Post
Man, incearca sa eviti aral, eu am fost foarte dezamagit de uleiul asta, l-am tinut fix o luna in masina ( un fiesta din 90). Daca ai posibilitatea foloseste yacco, e un ulei foarte bun .Imi clantaneau tachetii foarte tare, (tacheti hidraulici), si se subtiase aiurea.
Dacia nu are tacheti hidraulici .
Si eu tot Aral folosesc si sunt foarte multumit de el numai ca trebuia sa iei de 15w40 sa fie mai subtire am avut si eu de 20w50 si imi consuma cam mult acceleratia era si mai greoaie oricum acum vine caldura pana la iarna il schimbi tu sau poate il schimbi cu tot cu motor ca am inteles ca ai ganduri mari.
Marian06tzw is offline   Reply With Quote
Old 13-04-13, 21:11   #270
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Intradevar clantane tacheti o vreme cu aral dar dupa 100 de km isi revine la normal eu numai aral am folosit si sunt super multumit. Iarna da merg pe combinatia 15 40 dar acum m-am gandit ca e ok asa si garantat pana in iarna va fii schimbat . Indiferent daca voi schimba motorul sau nu o sa schimb tachetii si voi umbla putin la chiuloasa si tachetul nu clantane din cauza uleiului niciodata , doar daca exista nereguli pe acolo un ulei poate provoca un zgomot mai mare sau mai mic dar niciodata sa provoace in mod direct zgomot. Masina merge pacat ca nu este turbo (inca) si curand ft curand se incep iar "renovarile" , doar sa imi creez oleaca de conditii , power_bz acum ca a vazut garajul meu poate confirma ca vopseaua a iesit super pentru locul in care a fost vopsita si la minus ceva grade. Urmeaza sa vina cutia de fuego si cateva maruntisuri ! Era sa omit cea mai importanta parte , masina a primit un aptibild 4tuning sa vedem poate castig ceva cai si numai imi sta gandul la turbo !

Bafta tuturor si succese cu proiectele in derulare !


P.S power maine poate ne vedem la targ vin si eu mai mult ca sigur !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN2072.jpg
Views:	130
Size:	2.24 MB
ID:	2748150  
tuner-man is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -