Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 03-03-13, 18:49   #121
vasy-alex
Dacia Driver

Stage 5
 
vasy-alex's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

norocosule!ce bine ca e alba) te misti imediat....vopsea ieftina....te doare la basca) ii sta binesunt curios sa o vad cu bara pusa.Bafta!
vasy-alex is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 18:50   #122
ovy_geo93

Stage 4
 
ovy_geo93's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 287
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

imi place foarte mult....felicitari!!!
vreau sa imi zici si mie pe privat cum ai facut cu bara fata...cu ce e data inainte de vopsit...adica pregatirea
ovy_geo93 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 18:52   #123
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by vasy-alex View Post
norocosule!ce bine ca e alba) te misti imediat....vopsea ieftina....te doare la basca) ii sta binesunt curios sa o vad cu bara pusa.Bafta!
Da ma avantajeaza ft mult culoarea , plus ca nici macar nu e alb nova e alb 10 (Emaur) 50 de lei maxim litrul. Oricum sincer cu bad-boy pasaje (desi mici) au necesitat ft multa munca si cu pregatitul , pot sa zic ca m-am miscat ft bine pentru 2 zile de munca incepand zilnic de la 12 in sus !
__________________
Dacia power
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 19:00   #124
vasy-alex
Dacia Driver

Stage 5
 
vasy-alex's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

te cred,stiu cum e....trebuie sa fac si eu ceva cu pasajele mele,au fost luate la ciocan ca imi atingeau rotile si s-a crapat chitul....sa mai dea un pic caldura,sa mai prind un pic de timp liber si ma pun si eu pe treaba....la mine e problema cu vopseaua)destul de multi bani...si ma cam da inapoi,dar nu am ce face)
__________________
O dacie simpla,gri inchis,cu filtru si toba sport>
vasy-alex is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 19:12   #125
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by ovy_geo93 View Post
imi place foarte mult....felicitari!!!
vreau sa imi zici si mie pe privat cum ai facut cu bara fata...cu ce e data inainte de vopsit...adica pregatirea
Primer pentru plastice la spray am folosit eu , inainte de asta matuita bara cu 600 la apa si dat chit pe la zgarieturi , aplicat primerul (maine iti pot pune o poza exact cu ceea ce folosesc eu ) , apoi spritz-chit acesta la fel matuit cu smilgher de 600 , ft mare atentie la pori :unde sunt aplici chit cat mai finut posibil si finisezi tot cu 600 , in cele din urma degresat si vopsit ! Nu stiu parerea altor dar eu merg pe aceasta combinatie de mult timp si nu am avut nici cea mai minima problema !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 19:20   #126
ovy_geo93

Stage 4
 
ovy_geo93's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 287
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

multumesc pt sfat,o sa incerc si eu pe bari....mai rau ca am pierdut codul de culoare,dar asta e alta poveste

multe succesuri in continuare!
ovy_geo93 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 18:50   #127
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Acum am revenit de la garaj , am revopsit masina sau mai depus cateva mizerii dar e ok abia probez masina de polishat . Acum sunt multumit de rezultate pun cateva poze iar maine revin cu totul montat !
Bafta tuturor !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1448.jpg
Views:	79
Size:	2.29 MB
ID:	2708926   Click image for larger version

Name:	DSCN1447.jpg
Views:	86
Size:	2.25 MB
ID:	2708927   Click image for larger version

Name:	DSCN1443.jpg
Views:	134
Size:	2.29 MB
ID:	2708928  

tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 19:03   #128
vasy-alex
Dacia Driver

Stage 5
 
vasy-alex's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 353
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

dupa polish o sa iasa cum trebuie,si oricum....scame au toate masinile vopsite afara sau in garaje.....
vasy-alex is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 19:21   #129
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

good work
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 04-03-13, 22:59   #130
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by vasy-alex View Post
dupa polish o sa iasa cum trebuie,si oricum....scame au toate masinile vopsite afara sau in garaje.....
N u vreau sa par carcotas , dar era un nene aici la mine practic vopsea intr-un solar , de la el si multumita unui job am reusit sa prind cate ceva , vopsea si iesea perfect , si cand spun perfect inseamna zero scame si alte nebunii! Oricum in ultimul timp nu mai vedea si a murit , dumnezeu sa il ierte dar iti spun garantat ca se poate sau cel putin se putea vopsea super calitate si intr-un garaj ! Deci si la mine mi-a iesit super tinand cont ca nu vopsesc zi de zi a iesit ft bine pentru un garaj , dar mereu omit cate ceva , cate un mic detaliu (un mic por, verificat pistoale inainte de vopsit) s aceste detalii fac diferenta. Poti fii cel mai bun vopsitor daca nu practici constant ai multe sanse sa dai gres !

P.S scuze pentru litere lipsa si etc. am o tastatura ft nasoala in seara asta
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 13:13   #131
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

Abia astept sa o vad toata montata si cu jantele vopsite

ps-Cand esti onn pe Y.M sa imi dai un buzz
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 18:18   #132
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Si incepe sa prinda contur , iese exact ce imi doream , desi vopseaua analizata in detaliu lasa de dorit. Aseara mie cel putin mi-a inghetat si apa care era pe masina deci dau vina pe vreme , totusi cum spuneam analizata in ft ft mare detaliu se cunosc defecte. Dupa ce imi fac noul garaj va fii revopsita total deci nu imi fac griji , iar pana atunci va arat ce a iesit ! Am avut ft mult de munca sa potrivesc acele canapele , piesele de dacie sunt o mizerie m-am chinuit ft mult sa pun totul la loc cat de cat aliniat , la proiectoare o intreaga istorie.

Bafta tuturor !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCN1450.jpg
Views:	245
Size:	2.22 MB
ID:	2709864   Click image for larger version

Name:	DSCN1451.jpg
Views:	122
Size:	2.24 MB
ID:	2709865   Click image for larger version

Name:	DSCN1456.jpg
Views:	174
Size:	2.25 MB
ID:	2709866  

Click image for larger version

Name:	DSCN1458.jpg
Views:	179
Size:	2.16 MB
ID:	2709867   Click image for larger version

Name:	DSCN1463.jpg
Views:	206
Size:	2.30 MB
ID:	2709868   Click image for larger version

Name:	DSCN1466.jpg
Views:	95
Size:	2.24 MB
ID:	2709869  

Click image for larger version

Name:	DSCN1469.jpg
Views:	173
Size:	2.23 MB
ID:	2709870  
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 19:10   #133
valy1233
Dacia Driver

Stage 5
 
valy1233's Avatar
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,590
Member of:
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

mai merge mult lasata...
pasajele nu-s chiar reusite...
ai putea sa renunti la suportul pt numere
valy1233 is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 20:53   #134
tuner-man

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,441
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by valy1233 View Post
mai merge mult lasata...
pasajele nu-s chiar reusite...
ai putea sa renunti la suportul pt numere
1. Poate daca era masina ta mergea mult mai mult lasata , dar a mea ramane asa , am avut tot felul de suspensii asta isi face treaba exemplar caut comfort nu sa intru in curbe cu 140 sau sa merg cu 40 cu avariile puse ca e drum cu gropi sau alte nebunii. Ca fapt divers am un set de amortizoare scurtate si intarite pentru fata , si arcuri taiate vopsite rosu frumos care mai mult ca sigur vor lua calea vanzari !
2. Pasajele singurul lucru "nereusit sunt marginile in care nu am dorit sa bag deloc flexul pentru ca aparatorile noi vin cu o buza ft micutza peste pasajul exterior in rest sunt ok.
3. Aici da ai ft mare dreptate cel putin rosu ala rupe tot contrastul intre negru si alb , si daca nu le schimb cel putin sa fac ceva cu chestia aia rosie !

Oricum multumesc ft frumos de pareri , de multe ori incerc ft mult sa tin cont de ele dar fara sa pierd personalitatea si dreptul meu de propietar
Multa bafta !
tuner-man is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 21:25   #135
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: O noua dacie !

Quote:
Originally Posted by tuner-man View Post
1. Poate daca era masina ta mergea mult mai mult lasata , dar a mea ramane asa , am avut tot felul de suspensii asta isi face treaba exemplar caut comfort nu sa intru in curbe cu 140 sau sa merg cu 40 cu avariile puse ca e drum cu gropi sau alte nebunii. Ca fapt divers am un set de amortizoare scurtate si intarite pentru fata , si arcuri taiate vopsite rosu frumos care mai mult ca sigur vor lua calea vanzari !
2. Pasajele singurul lucru "nereusit sunt marginile in care nu am dorit sa bag deloc flexul pentru ca aparatorile noi vin cu o buza ft micutza peste pasajul exterior in rest sunt ok.
3. Aici da ai ft mare dreptate cel putin rosu ala rupe tot contrastul intre negru si alb , si daca nu le schimb cel putin sa fac ceva cu chestia aia rosie !

Oricum multumesc ft frumos de pareri , de multe ori incerc ft mult sa tin cont de ele dar fara sa pierd personalitatea si dreptul meu de propietar
Multa bafta !
Deci nu sunt singuru care e de parere ca rosu ala f**e tot contrasu:..Dar daca renunti la suport si prinzi numarul cu banda dubla adeziva?..
R.Equinox is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -