Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > DACIA > Masina mea Dacia

Reply
 
Thread Tools
Old 31-03-12, 16:00   #1
cristal

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Default please help

SALUT , am o berlina pe injectie din 2002 , si de ceva timp a inceput sa cosume mult si imi afuma toate 4 bujiile ,am incercat cate ceva am schimbat filtru de benzina ,filtru aer si bujii noi , nici o schimbare , ce ar mai putea fi? ,
cristal is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 16:54   #2
R.Equinox

Stage 5
 
R.Equinox's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 4,077
Member of:
[2 Roti]
[DACIA]
Default Re: please help

Cred ca poate sa fie aprinderea (nu imi sariti in cap daca nu e adevarat)...mi-am dat cu parerea doar..daca nu...poate calculatorul....
R.Equinox is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 17:40   #3
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: please help

N-are treaba aprinderea cu consumu exagerat de benzina...s-ar putea sa ai probleme chiar cu injectorul, prin faptul ca dozeaza prea multa benzina si nu are timp sa o arda, asta afuma si bujiile si sa nu bag mana in foc, daca nu iti baga si in baie benzina, pentru ca motoarele astea dupa 90 nu stiu cum au fost facute, dar daca benzina nu se arde complet sau e prea multa pentru cat trebuie ea sa o arda, o baga in baie si iti nenoroceste si uleiul...ia verifica la injectie. Posibil sa fie si eroare din calculator, dar prea putin..
__________________
I live my life at the quarter mile the time, nothing something else matters.
For ten seconds or less...I'm Free!!!
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 18:41   #4
cristal

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Default Re: please help

oricum multumesc , ce nu am spus este ca masinuta are 97 000 km parcursi eu sunt al 3 -lea propitetar , a cam fost neglijata , am fost cu ea si la un nenea mecanic , mi-a spus ceva de schimbat 8 semeringuri si rectificat probabil tacheti , scuze nu ma prea pricep , si posibil catalizator infundat posibil , ce spuneti , se poate ?
cristal is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 19:05   #5
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: please help

hmm..poate trebuie chiar re-segmentat motorul, posibil sa se fi dus si segmentii, tacheti etc...are cumva un clantanit la relanti? fumul pe esapament cum apare? posibil si catalizator, dar cand ai ala infundat, numai trage masina, adica nu mai are viata in ea...si trebuie evitat in cazul asta sa mergi subturat cu ea.
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 19:14   #6
cristal

Stock
 
Join Date: Mar 2012
Posts: 3
Default Re: please help

totusi masinuta trage bine , dar esapamentul este afumat rau ,, nu cred ca poate fi vorba de segmentare nu imi consuma ulei ,nu uda bujiile ,
cristal is offline   Reply With Quote
Old 31-03-12, 20:58   #7
Thomas Everywhere

Stage 5
 
Thomas Everywhere's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,416
Default Re: please help

Quote:
Originally Posted by cristal View Post
totusi masinuta trage bine , dar esapamentul este afumat rau ,, nu cred ca poate fi vorba de segmentare nu imi consuma ulei ,nu uda bujiile ,
atunci se pare ca are amestecu de carburant prea bogat si mult care il dozeaza si cand il arde, nu-l poate arde pe tot odata si ce iese pe esapament, iese nears..deci dupa cum iti spuneam tot din injectie s-ar putea sa fie problema...daca era catalizator infundat, nu prea mai tragea si ti se obturau gazele...ar trebui sa-l verifici si pe ala sa vezi..bate in el...ca si la daciile pe carburator cand se mai deregleaza ceva au acelasi simptom...injectia aia nu prea e mare lucru, un fel de carburator electronic ca sa-i zic asa...
Thomas Everywhere is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -